We mgle czasów

Seria: Mistrzowie Prozy
Wydawnictwo: Świat Książki
Ag2S

Pod koniec października 1936 roku hiszpański architekt Ignacio Abel przybywa do Nowego Jorku, by rozpocząć ostatni etap swojej długiej podróży. Jej początkiem była ucieczka do Francji przez jeden z frontów wojny domowej, za którym pozostawił żonę i dzieci. Podróż wypełniają mu wspomnienia sekretnego romansu z kobietą, która była miłością jego życia, a także konfliktów i wstrząsów poprzedzających bratobójcze walki w Hiszpanii.
Największy współczesny pisarz hiszpański mierzy się w tej powieści z największą traumą swej ojczyzny – hiszpańskiej wojny domowej. Opowiada o latach 1933-1936, które doprowadziły do krwawego, bratobójczego konfliktu. W powieści przewijają się postaci realnie istniejące (Negrín, Moreno Villa, Bergamín…) i fikcyjne. Tworzą one kontekst życia głównego bohatera, a zarazem sieć wątków zamieniających powieść w symfonię obrazów i skojarzeń oddających klimat epoki. Wyszukany styl, wspaniała historia miłosna i wnikliwy obraz przemian, które nieubłaganie kształtują ludzkie życie i przeznaczenie – epicki rozmach jest tu doprawdy imponujący.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://www.fabryka.pl/

Dariusz Karbowiak | 2016-01-06
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Jest to moje pierwsze spotkanie z Moliną i cała pewnością nie ostatnie. Książkę nabyłem do mojej biblioteczki gdyż tematycznie związana jest z wojną domową w Hiszpanii, temat który staram się zgłębić. Jednakże autor zafundował mi niesamowite przeżycia, nie tylko związane z perypetiami politycznymi i rodzinnymi głównego bohatera don Ignacio Abel. Na tle rozgrywającej się walki o władzę w Hiszpanii rozgrywa się romans życia bohatera. Na kartach książki pojawiają się autentyczne postacie jak darzony przeze mnie José Ortega y Gasset i wielu innych.
Opisy tak plastyczne, że czasami czuje się kurz niszczonego Madrytu, ale także zapach pościeli i smak podawanych potraw. Wielka dbałość o szczegóły, może niektórych nużyć mi jednak niezmiernie się podobało.
Ścierające się strony walczące o władzę w 1936 roku, w bezsensownym zabijaniu. Rozstrzeliwanie wrogów i zabijanie dla żartu i śmiech jakiego dokonano na psie niewidomego skrzypka grającego przy gruzach dawnego kościoła. W sposób...

Czytałem, czytałem, czytałem... Hiszpańska droga przez mękę... Czytałem, czytałem, czytałem... Hiszpańska Via Dolorosa... I cieszę się, że mnie nie zabiła ta hiszpańska Golgota... To wcale nie jest nudna książka, ona wcale nie jest za długa, ona wcale nie jest męcząca, ona jest po prostu smutna. Rozmamłany hiszpański smutek, na rozmamłanych hiszpańskich stronicach, z ostrzem pikadora w rozmamłanym hiszpańskim sercu zdychającym z miłości... I w sercu smutnym do tego, że aż strach... No pasaran dla wesołków!

ouLIPOgram | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Barokowy styl, który, niestety, koncentruje się głównie na miłości (znów miłość, do znudzenia...ileż można). Sprawne pióro, co tu dużo mówić, ale zmarnowane na pierdoły. A chciałem poczytać o wojnie domowej w Hiszpanii, której to wojnie dostało się zaledwie 25%. To mało. Bardzo mało.

Grzegorz Madaliński | 2017-04-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Wspaniała książka wybitnego autora. Trochę jest w niej z Prousta, a trochę Tołstoja. Może nieco rozwlekła, tonąca w dygresjach i nic nie wnoszących opisach miejsc, nastrojów i skojarzeń przez co skromna akcja zamyka się aż na 846 stronach. Jednak wiele rozdziałów napisanych genialnie. Znajdujemy na nich sporo refleksji na temat, wcale nie tak odległych od nas, czasów, w których dominowała wojna podsycana ideologiami zarówno faszystowskimi jak i komunistycznymi, a także zwykłą biedą, zawiścią ludzką, głupotą i naiwnością. A na tym tle, zdawałoby się zbyt brutalnym, autor opisuje wielką miłość dwojga ludzi, która nigdy nie powinna im się zdarzyć. Miłość gorącą, a jednocześnie subtelną, miłość prowadzącą do zatracenia, a jednocześnie wyzwolenia intelektualnego i duchowego. Osobom szukającym w książkach odpowiedzi na wielkie pytania filozoficzne dotyczące przekonań, sceptycyzmu i wiedzy, dobra i zła, wolnej woli i determinizmu, a przede wszystkim sensu życia gorąco tę pozycję polecam.

Doro Tralala | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

niesamowita atmosfera czasów przedwojennego Madrytu, niespełniona miłość, atmosfera trochę jak u Prousta.Warta sięgną po tą pozycję

Elevina | 2018-02-19
lemontree | 2018-01-18