Dom

Seria: Mistrzowie Prozy
Wydawnictwo: Świat Książki
Home
Róża_Bzowa

Nowa powieść amerykańskiej noblistki z 1993 roku to poruszająca opowieść o człowieku na pozór pokonanym, który odnajduje swoją męskość, dobro, a wreszcie i dom. Weteran wojny koreańskiej Frank Money wraca do rasistowskiej Ameryki. Okaleczony fizycznie i psychicznie złość, poczucie winy i nienawiść do samego siebie topi w alkoholu. Paraliżującą apatię przerywa dopiero konieczność ratowania...

Weteran wojny koreańskiej Frank Money wraca do rasistowskiej Ameryki. Okaleczony fizycznie i psychicznie złość, poczucie winy i nienawiść do samego siebie topi w alkoholu. Paraliżującą apatię przerywa dopiero konieczność ratowania zatrutej lekami młodszej siostry, która padła ofiarą eksperymentów medycznych. Frank wraca do rodzinnego miasteczka w stanie Georgia, którego nienawidził całe życie. Wspomnienia z dzieciństwa i wojny sprawiają, że odkrywa w sobie odwagę, którą – jak sądził – na zawsze utracił.

„Urzekająca. Morrison opisuje życie swoich bohaterów z liryczną precyzją. Dom łączy w sobie tematy, które stanowią sedno jej twórczości, począwszy od The Bluest Eye, aż po olśniewające arcydzieło, jakim jest Umiłowana.” The New York Times

„W powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i wartości poetyckich Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości.” Z uzasadnienia Akademii Szwedzkiej

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2013

źródło okładki: własne

Gosia | 2018-09-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 września 2018

To moje pierwsze spotkanie z prozą Toni Morrison. Do niedawna nawet nie słyszałam o tej pisarce, nie mówiąc już o tym, że to laureatka Nagrody Nobla. Teraz jednak mam w planie kilka jej powieści, a na dobry początek cieniutka powiastka "Dom".
To dobrze opowiedziana historia weterana wojny koreańskiej, który zmaga się z traumą po uczestnictwie w wojnie koreańskiej. Znamy to z wielu książek i głównie filmów dotyczących głównie wojny w Wietnamie. Wielokrotnie opisywane psychologiczne zaburzenia od stanów lękowych, napadów agresji, niemożności przystosowania się do codziennego życia po alkoholizm i inne nałogi.
Jak się okazuje najlepszym lekarstwem dla Franka staje się to, że sam musi w sobie znaleźć siłę, aby pomóc swojej siostrze ciężko okaleczonej i znajdującej się na granicy życia i śmierci.
To staje się jego celem, ratunkiem i wybawieniem.
Styl Morrison daje się poznać nawet w tej krótkiej powieści: bardzo oszczędny, ale miejscami malowniczo poetycki.
To zaledwie 140 stron, a...

adb | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Zaledwie 140 stronicowy "Dom" Toni Morrison, czyli właściwie nieco dłuższe opowiadanie, jest książką poruszającą. Noblistka kolejny raz pokazuje czarne oblicze Ameryki, czarne bardziej ze względu na zło panoszące się na amerykańskiej prowincji, niż na czarnoskórych bohaterów "Domu".

Morrison nie unika ukazywania przemocy, ale też nim nie epatuje. Wiele z poruszanych tematów jest ledwie sygnalizowana, pozostając w zgodzie z twierdzeniem, że "obyczaj ma tę samą siłę co prawo i może być równie niebezpieczny". (s. 22-23) [...]

Kolor skóry bohaterów nie został w książce określony, jednak czytelnik nie ma wątpliwości [...] jakby mimochodem wplecione w opowieść epizody jednoznacznie określają bohaterów. Lata 50. na południu USA to nie dla wszystkich była sielanka. Z takiego właśnie świata pełnego niczym nieuzasadnionej przemocy uciekł bohater "Domu"- Frank Money. A właściwie nie tyle uciekł, co wpadł z deszczu pod rynnę. Armia, która miała być ucieczką od zła i dyskryminacji to koszmar...

Medellin | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Frank Money, weteran wojny koreańskiej wraca w rodzinne strony, do Lotus w stanie Georgia. Pomimo tego, że trauma wojenna zostawiła trwały ślad w jego duszy, to nie zabiła jego miłości do młodszej siostry, którą uważa za swoją jedyną rodzinę. Tak jak przed laty, chce ją chronić przed złem tego świata a także znaleźć prawdziwy dom dla niej i dla siebie.

Lekturę "Domu" mogę porównać do przejechania papierem ściernym po skórze. W którymś momencie na pewno zaboli. Mimo tego polecam.

kajsa | 2013-12-29
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Proza Toni Morrison ma w sobie coś niezwykle fascynującego.
Autorka w swych utworach zawsze porusza tematy trudne,kontrowersyjne,często bolesne.Robi to jednak po mistrzowsku,ważąc każde napisane przez siebie słowo. Nie epatuje okrucieństwem,wulgarnością,wstrząsającymi opisami,a i tak czytelnik ma świadomość okrutnego losu bohaterów.
Podobnie jest w powieści "Dom". Historia rodzeństwa Money to wstrząsający obraz traumy psychicznej mężczyzny,który uczestniczył w wojnie w Korei oraz traumy fizycznej kobiety,która w swej naiwności zawierzyła białemu pracodawcy.Oboje po tych trudnych doświadczeniach wracają do rodzinnej miejscowości Lotus,dotąd niezbyt dla nich przychylnej,kojarzącej się z trudnym dzieciństwem,by stworzyć coś,co ich połączy i da nadzieję...DOM.

Anna | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Dom; miejsce najważniejsze dla każdego z nas, a jednak niekiedy z niego uciekamy, aby po latach poznać jego prawdziwą wartość.
Cee i Frank chcieli doznać w życiu czegoś więcej, niż mogła dać im egzystencja w biednym i pozbawionym perspektyw Lotus. On zaciągnął się do wojska i walczył w Korei, ona w wieku 15 lat uciekła z domu z niewiele starszym od niej chłopakiem. Nie znaleźli jednak szczęścia. Wbrew wszystkim przeciwnościom losu, przeżytym tragediom i poniesionym stratom, znaleźli je w Lotus, gdzie powrócili. To historia głębokiej braterskiej miłości, pełnej oddania i poświęcenia.
Nostalgiczna, mądra, choć niełatwa książka, która zmusza do przemyśleń, głębszych refleksji, do zhierarchizowania wartości w życiu każdego z nas. Oszczędny i bardzo stonowany język, dzięki czemu książka nabiera wartości.

Proza Toni Morrison jest niesamowita.
'Dom' to niewielka rozmiarowo powieść, która zawiera w sobie dużo treści. Historia Franka, Cee i innych bohaterów potrafi dać czytelnukowi do myślenia w związku z rasizmem, traumą oraz relacjami międzyludzkimi. Poza tym warto zwrócić uwagę na motyw tytułowego domu...
Nie dajcie się zwieść ilościom stron - warto przeczytać książkę Toni Morrison.

Miłka Kołakowska | 2016-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 września 2016

Dom niejednemu kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, smacznym maminym jedzeniem i życzliwym uśmiechem, który swego czasu łatał każdą dziecięcą ranę. Późniejsza prowizorka, zwana przez wielu dojrzałością, często przytłacza rozkojarzone dusze i pozwala ślepo budować nowe fundamenty. Bez wsparcia najbliższych bloczki dorosłego życia czasami sypią się lub krzywo wystają z pozornie równego muru. Młody człowiek kołysze się zatem wraz z prądem codzienności, nieumiejętnie kształtując własną przyszłość. Złe decyzje pochylają głowę do dołu i tylko prawdziwa wiara może ukoić cierpiącą duszę. Nierzadko potrzebny jest też powrót na linię startu, aby od nowa rozpocząć bieg własnego życia. Właśnie taką historię przedstawia nam noblistka, Toni Morrison, w krótkiej, aczkolwiek niesamowicie bogatej, powieści „Dom”.

Choć nigdzie nie pada konkretna data, łatwo rozeznać się w tle historycznym, do jakiego przenosi nas autorka. Akcja toczy się bowiem w latach pięćdziesiątych XX wieku, które dla...

czytankianki | 2013-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 listopada 2013

Miasteczko Lotus w stanie Georgia nie ma w sobie nic pięknego - jest podłą dziurą, z której młodzi uciekają przy pierwszej lepszej okazji. Dla Franka był nią wyjazd na wojnę w Korei, dla jego siostry Cee – małżeństwo z mężczyzną z wielkiego miasta. Obojgu przyszło jednak wrócić w rodzinne strony. Znienawidzone miejsce okazało się po latach przystanią, w której można wylizać rany i nabrać sił.
Wbrew pozorom osada miała jednak w sobie coś z kwiatu lotosu (lotus – ang. lotos) – głęboko ukryte, silne korzenie.

Toni Morrison mówi w „Domu” nie tylko o przywiązaniu do miejsca i więzach rodzinnych. Na zaledwie 144 stronach potrafiła opowiedzieć również o wchodzeniu w wiek męski oraz odkupieniu winy. Jakby mimochodem kontrastuje siłę kobiet z siłą mężczyzn, nowoczesność z tradycją, a miasto z prowincją. Najciekawszy jest jednak sposób, w jaki pisze o dyskryminacji rasowej – ani razu nie określa koloru skóry bohaterów, a mimo to czytelnik nie ma wątpliwości, czy pisze o białych, czy o...

edit3008 | 2016-01-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 października 2015

Miałam nie pisać opini o tej mini powieści Toni Morriosn, ale ponieważ często wracam do niej myślami mimo czasu jaki upłynął od jej przeczytania, postanowiłam podzielić się z wami moimi odczuciami. Autorka w mistrzowski sposób operuje słowem, pieknym poetyckim językiem choć opisuje tyle okrucieństwa. Książka pozostawia blizny na duszy, które powodują, że nie sposób o niej zapomnieć. Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Toni Morrison, nader udane i na pewno nie ostatnie. Polecam !

joan_stark | 2017-03-13
Przeczytana: 11 marca 2017

Kolejna świetna, sugestywna powieść jednej z moich ulubionych, amerykańskich autorek.
Na niewiele ponad 100 stronach śledzimy historię rodzeństwa dotkniętego przez los; patrzymy jak sobie radzą, dodatkowo autorka przedstawia nam niemal cały przekrój amerykańskiego społeczeństwa, problemów rasowych i tragedię wojny koreańskiej.

Niesamowita proza, którą polecam każdemu.