Zima w Lizbonie

2006-01-01
9788380620773
Wojciech Charchalis
Rebis
Lizbona San Sebastian Madryt alkohol literatura hiszpańska mężczyzna poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa przyjaźń relacje damsko-męskie samotność uczucie jazz
El Invierno en Lisboa
Brak serii

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Zagraj to jeszcze raz, Santiago

17 Link do recenzji

Książka inna niż większość czytadeł, podobała mi się, ciężkie, alkoholowe klimaty, snobizm przejawiający się w strachu przed "byciem jak inni", czy też tzw zwykłym życiem. Ale jeśli ktoś szuka inspiracji przed wycieczką do Lizbony, to raczej się zawiedzie.

Zachęcona sięgnęłam po książkę, ze względu na grającą w tle muzykę jazzową, wąskie uliczki Lizbony, jej klimatyczne ciemne zakamarki i kryminalną intrygę. Według mnie fabuła książki przeciągnięta, zbyt "smolista narracja".

Akcję tej książki można zmieścić na dwóch stronach, ale utopiona jest w smole wspomnień, opowieści, żalu, melancholii, w której grzęźnie i która ją pozornie wydłuża. Bardzo trudno się przez nią przedostać na drugi brzeg.

Jakiś czas temu odwiedziłam stolicę Portugalii, która mną totalnie zawładnęła. Mało jest miast z takim klimatem... Gdy zobaczyłam więc pozycję "Zima w Lizbonie" z opisem: miłość, jazz, tęsknota- wzięłam w ciemno.

Zasiadłam do lektury, nie mogąc doczekać się odświeżenia wspomnień krętych, urokliwych uliczek Alfamy, snujących się żółtych tramwajów i nostalgicznych pieśni...

Jest takie subtelne piękno w każdym jednym zdaniu tej książki. Urzeka bardzo, zachwyca i zachęca do odkrycia Lizbony bardziej niż niejeden przewodnik.

Sięgnąłem po tę książkę sugerując się Lizboną w tytule okazało się że lizbonę nie jest mało natomiast jest niesamowity klimat Noir. Noc, bary, alkohol, muzyka, troxhe kryminału sa świetnie tutaj zmieszane. jest też niesamowity klimat miasta. polecam.

Świetnie napisana historia. Jedna z lepszych książek jakie czytałam w ostatnim czasie. Polecam!

„Zimę w Lizbonie“ czytać zimą w Lizbonie to szczyt... no właśnie czego? Snobizmu? Ostentacji? Sęk jednak w tym, że akcja tej książki dzieje się w Lizbonie jedynie szczątkowo, a jednak jej klimat doskonale współgra z klimatem tego miasta. To nastrojowa opowieść w stylu noir rozgrywająca się w sferach barowych muzyków, przedstawicieli półświatka, oparach dymu papierosowego i...

Powieść Moliny nie powala na kolana. Podobno odniosła wielki sukces, czyli prawdopodobnie sprzedała się w dużym nakładzie. Właściwie to nie wiem dlaczego. Nie jest to powieść o wartkiej akcji, choć przygód można by kilka zauważyć. Psychologii głębokiej nie ujawnia, żeby jakoś czytelnik poczuł to na własnej skórze. Siedzenie w barze i opowiadanie o nie do końca spełnionej...

Książka, którą czytałem tak, jakbym oglądał film. W tak klimatyczny sposób możemy przeczytać o losach i tragedii miłosnej Santiaga Biralbo. Historia opowiedziana w książce Antonio Moliny dotyczy "toksycznego uczucia" łączącego dwojga ludzi, którzy darzą siebie miłością, miłością na wskroś bolesną, nieco nierealną, a na pewno budowaną na fundamencie sentymentów wspólnych...

Dyskusje

• 2018