Wiedźma

Gdyby ten zbiór ukazał się dwa lata temu, włączyłby się w prekatastroficzny nurt, który przetoczył się przez zachodnią kulturę w związku z końcem kalendarza Majów. Jednak nasz świat nie skończył się wtedy, trwa nadal, co najmniej przez czas, gdy czytacie te słowa. Kończy się za to jedenaście światów stworzonych na potrzeby tej antologii, choć próbują się przed tym bronić swymi –...

Kończy się za to jedenaście światów stworzonych na potrzeby tej antologii, choć próbują się przed tym bronić swymi – cyberpunkowymi lub steampunkowymi – zabawkami.
A światy te stworzyli: Michał Cetnarowski, Paweł Ciećwierz, Ania Kańtoch, Paweł Majka, Kuba Nowak, Michał Protasiuk, Asia Skalska, Emil Strzeszewski, Wojtek Szyda, Stanisław Truchan i Milena Wójtowicz.

źródło opisu: https://www.facebook.com/powergraph

źródło okładki: https://www.facebook.com/powergraph

Kevorkian | 2016-01-09
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Antologia jak antologia. Niektóre opowiadania bardziej zapadają w pamięć, inne przelatują przez głowę i nie pozostawiają po sobie niczego szczególnego. Niestety, tych drugich jest więcej. Pozytywnie wg mnie wyróżniło sie otwierające zbór cyberpunkowe opowiadanie Cetnarowskiego o niezapamiętywalnym tytule i "Popiołun" Szydy - trochę science-fiction, a trochę kryminał noir w klimacie Chandlera. Plusem antologii jest różnorodność tekstów - trochę cyberpunku, steampunku, postapo czy motywów filozoficznych. Można znaleźć coś dla siebie.

Ogólnie można przeczytać, można sobie odpuścić.

Matylda Saresta | 2017-07-22

Stwierdzam, że (oprócz pierwszego opowiadania, w którym TOTALNIE nie wiem, o co chodziło) reszta jest grzechu warta.
Są różne, jedne lepsze, inne gorsze i jedno beznadziejne. Nie są to do końca takie typowe post A po, raczej wariacje w temacie, niż na temat:) W sumie polecam, chociaż nie trawię opowiadań ;)

Znawcom tematyki będę się podobać:)

Batalia | 2016-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2016

Dobre opowiadania Ciećwierza, Szydy i Protasiuka to trochę za mało, żeby pozytywnie ocenić cały zbiór. Te trzy teksty są jak łyżka miodu w beczce dziegciu, polecam z czystym sumieniem. Resztę bez szkody można sobie odpuścić.

Marcin Knyszyński | 2013-10-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-Booki
Przeczytana: 30 września 2013

Mocno nierówny zbiór. Jakub Nowak miażdży konkurencję, potem Wojciech Szyda i Paweł Majka. Można w sumie też zwrócić uwagę na tekst Cetnarowskiego i Protasiuka. Reszta już mocno średnia - trochę się zawiodłem na Kańtoch, która po Czarnym narobiła mi apetytu na swoje książki.

Tymoteusz | 2014-09-16
Przeczytana: 16 października 2013

Antologia ukazała się tylko w ebooku, ale warto zwrócić na nią uwagę. Kilka tekstów świetnych (świadczą o tym m.in. nominacje do nagrody im. Zajdla), większość dobrych i tylko 2-3 raczej nie powinny znaleźć się w tym wyborze. Tematyka zróżnicowana: postapo, cyber/steampunk, itp.
Więcej w recenzji: http://shadowmage.nast.pl/2014/09/rok-po-koncu-swiata-recenzja/

Chemik | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 15 lipca 2014

Dobre, acz bez szału.
Najbardziej podobały mi sie opowiadania Ani Kańtoch, Michała Cetnarowskiego i Kuby Nowaka.

Vivaldi | 2013-10-16

Artur | 2015-08-22

Przypadł mi do gustu ten tom opowiadań. Czytało się go dobrze, moim zdaniem były wyjątkowo równe. Oczywiście lepsze i gorsze, ale może poza jednym, dwoma wyjątkami. Tak czy inaczej nie było jakiegoś wielkiego skoku jakosciowego, tylko raz chciałem żeby się już skończyło. Poza tym, opowiadania różnych autorów dają niezłe pojęcie o kondycji szeroko rozumianej polskiej fantastyki.

polokotka | 2018-08-09
Przeczytana: 06 sierpnia 2018
Pan Kracy | 2017-09-26
Przeczytana: 08 marca 2017

Zanim zostałem pisarzem cz. 2

W czwartek prezentowaliśmy Wam wspomnienia Katarzyny Puzyńskiej, Pawła Majki i Vincenta V. Severskiego. Dzisiaj do tego grona dołączą, Łukasz Orbitowski, Remigiusz Mróz i Michał Cetnarowski - sprawdźcie, kto malował kubki, kto mył szyby w samochodach, a kto handlował na placu.

Moc (literackich) życzeń

Mijający rok wysoko zawiesił literacką poprzeczkę. O części z tytułów, po które warto sięgnąć w czasie przerwy taktycznej między pierogiem a makowcem, pisałem już tutaj. O innych, owszem, ośmielony grzańcem, powróżę z pewną taką nieśmiałością. Jakie literackie prezenty mogłyby do nas trafić w 2016 roku?