978-83-245-8753-7
struktura, protasiuk, korporacje

Niedaleka przyszłość. Świat białych kołnierzyków i brudnych pieniędzy, interesów na najwyższym szczeblu i mrocznych tajemnic. Dla Macieja praca w InnCorp stanowi szansę odbicia się od dna. Kontaktuje się z nim były pracownik wierzący w teorie spiskowe. Wkrótce Maciej położy na szali wszystko, w co wierzy, by poznać tajemnicę Struktury. Czym ona jest? Artefaktem pozostawionym przez Obcych? Programem komputerowym, który uzyskał świadomość? Legendą miejską? A może wszystkim po trochu?

tivrusky | 2015-06-29
Na półkach: Ebook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jaką chciałbym zauważyć, jest wielka zręczność z jaką Michał Protasiuk opowiada swoją "Strukturę". Zręczność ta dotyczy tak języka, bogatego, płynnego i przyjemnego, jak i samej opowieści - do bohaterów łatwo się ustosunkować, a sama historia, wolna w pierwszej połowie, z czasem rozkręca się, by w ostatnich rozdziałach przybrać postać rwącego nurtu. Autor podrzuca nam i bohaterom fałszywe tropy, fundując kilka ciekawych zwrotów akcji, utrudniając domyślenie się - o co tak naprawdę może chodzić. Wszystko zanurzone w sosie korporacyjnej rzeczywistości, pełnej półcieni i kłamstw, kryjącej wielką tajemnicę. Bardzo bliskie to science fiction, można odnieść wrażenie, że dzieje się tu i teraz.

Jednym słowem - jeśli mamy już za sobą nieco monotonną, powolną treść pierwszych stu stron, pozostaje nam tylko czysta przyjemność z czytania całkiem zmyślnej i wyjątkowo przystępnie podanej lektury. Polecam.

Maria_K_M | 2013-02-21
Przeczytana: 12 marca 2013

"Struktura" to bardzo ciekawa pozycja. Jej opowieść toczy się w czasie przyszłym, w nowoczesnej i skomputeryzowanej Warszawie, w której aż roi się od tajemnic związanych z wielkimi korporacjami. Głównym bohaterem jest Maciej Stąpor, który zaczyna pracę w jednej z największych, warszawskich korporacji jaką jest InnCorp. Z czasem na jego drodze pojawia się coraz więcej niewiadomych, a gdy niebezpiecznie zbliża się do odkrycia prawdy, zaczynają się dziać dziwne rzeczy z pozoru ze sobą niepowiązane.
Prawdziwa akcja zaczyna się w połowie książki, dlatego też nie należy się zniechęcać np. początkowymi opisami pracy w korporacji, a iść dzielnie naprzód, bo naprawdę warto dotrwać do końca tej powieści! Książka trzyma w napięciu, świetnie łączy w sobie elementy science fiction, thrillera oraz kryminału. Jak dla mnie książka na duży plus!

Maciej | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Fabularnie "Struktura" nie robi może wielkiego wrażenia - jak na kryminał sci-fi skala wydarzeń jest stosunkowo mała, bohaterowie są przeciętnymi ludźmi, brak porywających zwrotów akcji... ale mimo to książka wciąga. Wciąga i to bardzo. Pomaga w tym zarówno świetny styl autora, który sprawia, że powieść czyta się szybko i przyjemnie, jak i zręczne wymieszanie wątków: sztucznej inteligencji, teorii spiskowych, urban legends, UFO, psychologii oraz... wyścigu szczurów w korporacji. Wszystko to przeplata się przez całą powieść i pod koniec łączy w zgrabną całość.

Smaczku wszystkiemu dodaje ciekawie (chociaż ciut stereotypowo) oddana kultura pracy w korpo - z wyuczonym uśmiechem menadżera, nudnymi szkoleniami motywacyjnymi i imprezami integracyjnymi pracowników z jednej strony, a walką o stołki, deadline'ami i poświęcaniem się dla firmy z drugiej.

Jale | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Zacznijmy od tego, że książka czyta się nadspodziewanie dobrze. Akcja jest wartka, postaci wiarygodne, a pełen korporacyjnego żargonu i statystycznej terminologii język stanowi interesującą odmianę wobec słownictwa stosowanego w krajowej literaturze dzisiejszej doby. Bardzo ciekawie jest też przedstawiona Warszawa przyszłości - tu i ówdzie nakreślona dokładniej, ale najczęściej stanowiąca lekko naszkicowane, acz całkiem namacalne tło dla toczącej się między bohaterami rozgrywki. Miłe jest również to, że autor przypomniał tonące już w mgle niepamięci zdarzenie z Emilcina, w którym główne skrzypce grało nasze własne, krajowe UFO (przepraszam, NOL). Być może zresztą te wszystkie zalety zaważyły na decyzji kapituły Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, która w roku 2010 postanowiła uhonorować powieść Protasiuka pierwszą nagrodą.

Sęk w tym, że nie wszystko jest tutaj tak piękne...

Pierwsze, co się rzuca podczas lektury w oczy, to tendencje do egzaltowanych zachowań bohaterów....

Aleksander | 2015-06-08
Przeczytana: 08 maja 2015

"W dolnej szufladzie biurka leżała kostka Rubika. Łamigłówkę zobaczył kilka dni temu na wystawie kiosku. Jako dzieciak był mistrzem, potrzebował pięciu minut; wtedy kostka Rubika przeżywała drugą młodość. A teraz? Skończył zaledwie cztery ściany i stanął przed dylematem. Jeśli chce posunąć się dalej, musi zniszczyć dotychczasowy dorobek."

Żyjemy w erze internetu - mistrzów świata ma się na wyciągnięcie ręki - a tu taki lapsus. Ułożenie kostki to ok. 1-2 minuty dla początkującego, rekord świata to 5 sekund z kawałkiem - i naprawdę nie da się ułożyć 4 ścianek by 2 były nieułożone. Dwie ścianki obok siebie dzielą ze sobą tylko 1 klocek - przeciwległym teoretycznie można by 2 wymienić - ale w kostce już tak jest, że 3 klocki minimum są miejscami zamienione. Wystarczyłoby by ten Pan kiedykolwiek kostkę trzymał przez więcej niż 5 minut w rękach i się zastanowił.

Tak - zdaję sobie sprawę, że samodzielne rozpracowanie kostki to jest wyzwanie - ale na pewno nie na zasadzie bezmyślnego...

Yrr | 2015-09-17
Na półkach: Rozczarowanie, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2015

Niestety słabe. Spodziewałem się dobrej, twardej SF, a zderzyłem się z nieprzemyślaną, chaotyczną konstrukcją. Z jednej strony ciekawy pomysł, z drugiej strony książka "nie wciąga". Być może to wina wydania elektronicznego, i jakiś błędów w formatowaniu, ale nazbyt często dopiero po drugim lub trzecim zdaniu orientowałem się, że nastąpiła zmiana sceny - irytujące doświadczenie.

Niektóre wątki lub przemyślenia są rozłożone na takie detale, że ich prostota aż boli a bohaterowie zachowują się jak niemyślący idioci, zaś inne są opisane pobieżnie i nie pasują do żadnego ciągu logicznego. Sytuacja druga dotyczy głównie zmiany zachowań bohaterów, jeśli to miała być forma zobrazowania klimatu panującego w książce, to ja nie odczytałem tego jako świadomy zabieg autora, bo nie doszukałem się elementów, które by to sugerowały.

Podsumowując, jeśli jest wybór, to polecam coś innego. Ja żałuję poświęconego czasu, bo sam pomysł fabuły, w różnych formach już w SF istniał.

Trojka | 2013-09-06
Przeczytana: 06 września 2013

Michał Protasiuk jest matematycznym freakiem i za to go lubię. Czuć w jego powieści tę rzadką cechę, fascynacji dziedziną którą się studiowało. W przypadku Protasiuka jest to analiza matematyczna i statystyka. I to sprawia że powieść pochłonie każdego fascynującego się nauką. I jeśli powieść Ci się spodobała, to śmiało możesz uznać się za takiego samego freaka.

ukyo | 2010-11-17
Przeczytana: październik 2010

Całkiem oryginalna i nietypowa pozycja w stylu: tajemnicza korporacja i jeszcze bardziej tajemnicze jej działania. Fabuła udana, postacie przekonywujące, zakończenie bardzo dobre. Miks kryminału, miejskich legend i science fiction, który w wielopiętrowym korporacyjnym budynku sprawdził się nader dobrze.

balwazar | 2013-04-25

Bardzo interesująca tematyka. Wykonanie mogłoby być lepsze, akcja i postaci nieco szablonowe i schematyczne. Godne polecenia mimo to.

Łukasz | 2015-07-10

Przeczytałem. Moim zdaniem książka wyjątkowo słaba. Temat dość oklepany.