Science Fiction

Wydawnictwo: Code Red Tomasz Stachewicz
Pablos

Najnowsza powieść Jacka Dukaja, pierwotnie opublikowana w ramach antologii o tym samym tytule, nagrodzona Nagrodą im. Jerzego Żuławskiego oraz nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Książka stanowi hołd dla całego gatunku science fiction i jego najważniejszych aspektów.

źródło opisu: http://bookrage.org/

źródło okładki: www.bookrage.org

| 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Książka, którą po przeczytaniu bardzo trudno ocenić. Można docenić kunszt pisarski autora, zamysł jej przyświecający, aczkolwiek momentami bardzo skomplikowana treść sprawia, że w ostatecznym odbiorze powieść jest (połowicznie) "nieczytalna".

Oferowany w ramach akcji BookRage e-book Jacka Dukaja pt. "Science fiction" (wcześniej opublikowany w antologii o tym samym tytule) był dopiero moim drugim kontaktem z tym autorem. Parę lat temu miałem okazję przeczytać "Wrońca", jednak z jego najważniejszymi pracami, które przyniosły mu uznanie i popularność w środowisku fanów fantastyki, jeszcze się nie zaznajomiłem. Nie jestem również specem od tego gatunku, zatem była to moja pierwsza lektura powieści z nurtu tzw. "hard sf".

Narracja toczy się głównie na dwóch płaszczyznach. Pierwsza, podstawowa, to historia poczytnego pisarza hard sf Edwarda Caldewella, który aktualnie pracuje nad nową książką. Druga to fragmenty już gotowej pracy i wybrane rozdziały z tej powieści. Czyni to dzieło...

Hennet778 | 2017-12-21
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Wydaje mi się, że to najbardziej osobista książka Dukaja, co czyni ją dla mnie całkiem wyjątkową, ponieważ krakowski pisarz rzadko mówi na tyle wprost (oczywiście to może być szwindel, ale jakoś wątpię, żeby nim był, przynajmniej nie w pełni). Szkatułkowość historii momentami męczy (ostatecznie żaden z wątków nie daje naprawdę satysfakcjonującego zakończenia), ale nie przestaje mnie fascynować różnorodność stylów i konwencji po jakie Dukaj, niby od niechcenia sięga. Językowe połamańce mieszają się tu z rzeczowymi przemyśleniami na temat gatunku jakim jest sf (hard sf konkretnie, ale te lżejsze też zostają liźnięte), rozmaite teorie i pomysły przytaczane są jak wystrzały z karabinów, generalnie od początku do końca nie byłem pewien czy nadążam.
Ostatecznie, jak zwykle w przypadku JD ta mini-powieść stanowi doskonałą pożywkę intelektualną i oryginalne wyzwanie literackie.
Dukaj, więc, jak zwykle, nie zawiódł.
(chociaż nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jest to jak gdyby pożegnanie z...

Dejw | 2017-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Zaskakujące oblicze Dukaja - powieść science fiction zatytułowana "Science fiction" opowiadająca o science fiction :) Proza to na wskroś autotematyczna, (wbrew pozorom) realistyczna i światotwórcza - opowieść o pisaniu, roli pisarza w świecie, o dążeniu do kreowania świata/światów poprzez literaturę, przy tym nienachalnie i intrygująco futurystyczna. Ma słabsze momenty (fragmenty powieści głównego bohatera), które sporo jej ujmują, zakończenie zaś rzuca na utwór bardzo intrygujące światło... Jak odnajdzie się fantastyka w świecie przyszłości? Czy literatura może zmienić świat? Ile w "Science fiction" autobiografizmu? To ciekawe pytania, które przynosi nam lektura, a trudno znaleźć na nie jednoznaczne odpowiedzi. Warto jednak poznać tekst Dukaja i poszukać ich na własną rękę.

deadDrGibarian | 2014-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Miejscami szalenie stymulująca pozycja dla ludzi zainteresowanych teorią i kierunkami rozwoju Science Fiction. Jak zwykle przy Dukaju, przeczytałem z niekłamanym podziwem dla Jego erudycji i pomysłowości, nawet pomimo tego, że Autor daje się nieraz ponieść słowom, tak jakby chciał zgubić zdezorientowanego czytelnika gdzieś po drodze (ale to już chyba cecha jego prozy w całości).

Jarek Zawisza | 2017-11-23
Na półkach: 2011, Przeczytane