Pokój światów

Cykl: Mitoświat (tom 1)
Wydawnictwo: Genius Creations

Ziemia po Kresie I wojna światowa była tragedią, ale nie skończyła się tak, jak mówią podręczniki historii. Na Ziemi wylądowali Marsjanie. Inwazja została odparta, a uwięziony na powierzchni planety najeźdźca zasymilowany, jednak odtąd nic już nie było takie jak dawniej. Sprowadzone przez Obcych mitbomby uwolniły energię wiary, która ożywiła postaci z mitologii, baśni i legend. Domy otoczono...

Ziemia po Kresie

Sprowadzone przez Obcych mitbomby uwolniły energię wiary, która ożywiła postaci z mitologii, baśni i legend. Domy otoczono ochronnymi barierami, boscy patroni strzegą poszczególnych miast, po ulicach przechadzają się upiory i magowie. Miejsce dawnych państw zajęły spółki handlowe, Republika Narodów i na pół świadome państwa-organizmy: Wieczna Rewolucja, Wiekuista Puszcza czy Matka Tajga.

Czego poszukuje zorganizowana przez Nowakowskiego – bogatego krakowskiego Marsjanina – ekspedycja na wschód? Trwają lata Pokoju, ale wyprawa sterowcem nad Kresami Rzeczypospolitej nigdy nie należała do bezpiecznych… Czy barwna zbieranina indywidualności – opętany przez nienawiść Mirosław Kutrzeba, stworzony w laboratorium ślepy bóg Szuler Losu, uzależniony od czarciego mleka były inspektor kolejowy Grabiński, cyganka Sara, olbrzym Burzymur i naiwny Jasiek – wie, na co się porwała?

Zamieszkująca ciało Kutrzeby zmora dopilnuje, żeby nie zapomniano o zemście.

Brawurowa powieść Pawła Majki to fantastyka przygodowa na najwyższym poziomie, która zachwyca dynamiką wydarzeń, spójnością opisywanego świata i rozmiarem kreacji. Od czasów H.G. Wellsa wojna światów nie została nakreślona z takim rozmachem!

źródło opisu: https://geniuscreations.pl

źródło okładki: https://geniuscreations.pl

zaczytana | 2019-08-12

Na początku przeszkadzały mi skoki w czasie, jednak po wkręceniu się w fabułę czytanie było przyjemnością.

słoneczko | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Dla mnie Majka to głównie pisarz znany z serii Universum Metro.
Sięgnąłem po jego kolejną książkę i mam mieszane odczucia.
Nawiązanie w opisie do „Wojny światów” Wellsa mocno przesadzone.
Początek zaintrygował, ale im dalej tym gorzej.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, inwazja z kosmosu;
- Marsjanie, którzy nie są wcale Marsjanami;
- alternatywna rzeczywistość dość dobrze przedstawiona;
- zastosowanie wiary, jako swoistego rodzaju broni;
- kosmiczne mitobomby, które ożywiły wiele postaci z legend i mitów;
- ożywienie Wandy i wielu innych baśniowych postaci;
- dobrze wykreowane postacie głównych bohaterów;
- oryginalność zastosowanych rozwiązań technicznych;
- czyta się szybko, ale na długo nie pozostanie w pamięci.
Minusy:
- mało dynamiczna akcja, brak zaangażowania emocjonalnego;
- wszystko kręci się wokół zemsty, którą prowadzi główny bohater Kutrzeba;
- słabo przedstawiony świat po zmianach, opisy krótkie i zdawkowe;
Ogółem książka dobra, ale bez rewelacji.

ForwardFuture | 2018-10-01

Sprawnie napisana płycizna.

Kasia b | 2018-08-03

Ludzka (a zwłaszcza słowiańska) zabobonność okazuje się być gorsza od inwazji z kosmosu. Armii wróżek, potworów i wszelkiej maści demonów nie zniosą nawet niepokonani Marsjanie. Pytanie, czy my sami potrafimy znieść własne wierzenia, gdy te zdcydują się urzeczywistnić.

Genea | 2018-05-09
Przeczytana: 05 maja 2018

Miksować co popadnie i co się znajdzie pod ręką, bazując na doskonale wszystkim znanych elementach, trzeba umieć. Też jednak trzeba umieć to przeczytać, w sensie - trzeba mieć trochę cierpliwości. Przyznaję, że początkowo podchodziłam do książki dość sceptycznie i mimo podpisania poszczególnych części datami, gubiłam się w chronologii wydarzeń. Denerwowało mnie, że muszę się cofać, żeby sprawdzić i porównać rozbudowany opis czasu danego fragmentu akcji. Jednak Autorowi udało się utrzymać moją uwagę i zainteresowanie na tyle długo, że szybciej niż się zniechęciłam zostałam wciągnięta w zawiłą intrygę protagonisty.
Później już nie zwracałam uwagi na daty, bo, jeśli tylko wystarczająco uważnie czytać, bez problemu dało się w tym wszystkim połapać.I nie potrafiłam się od książki oderwać. Nie tylko dlatego, że kibicowałam Kutrzebie i jego towarzyszom, ale też byłam coraz bardziej zaintrygowana, jakie jeszcze postaci Paweł Majka przywoła do życia, lub jakie baśniowe przesądy...

magfre | 2018-05-04

"Pokój światów" to przede wszystkim wizja świata, w którym wiara i uczucia mają moc sprawczą. Ich potęga przywołuje do życia znane z wierzeń postaci. I to całe ich mnóstwo. Stwory, demony, bóstwa, ożywieńcy, postaci historyczne i literackie, wielkoludy, świadome lasy i zwierzęta. Jest tutaj tyle niesamowitych zjawisk, przeróżnych istot i odniesień do kultury popularnej, że momentami czułam autentyczne znużenie tym przesytem. Owszem, gdyby zebrać pojedyncze grupy ludzi, każdą z ich własnymi wierzeniami, wyobrażeniami, przekonaniami, to faktycznie powstałby właśnie taki chaotyczny wór różnorodności i nadmiaru. Jeśliby w ten sposób spojrzeć się na powieść, to można by uznać, że Majka doskonale oddał tę wielorakość w stworzonym przez siebie obrazie świata.

Fabuła toczy się wokół podróży zorganizowanej przez bogatego, krakowskiego Marsjanina. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Gdzieś tam w tle pojawia się też wątek Wielkiej Rewolucji i Rosji. Tak naprawdę jednak, wszystko kręci się...

Maciej | 2018-03-25
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018
Przeczytana: 22 marca 2018

Pomysł nawet niezły, niestety wykonanie słabe.
Książka "czytała mi się" długo, z przerwą na nowość od mojego ulubionego autora.
Ogólnie to nudnawa, trochę dłużyzn.
Ostatnia ćwiartka trochę lepsza, na i jak zaczęła mnie wciągać (książka) to się skończyła.

Tazio15 | 2017-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że jest to pierwsza pozycja, która mnie dosłownie męczyła podczas czytania. Pomysł jest bardzo ciekawy, jednak wykonanie już nie tak bardzo. Lektura dla Wytrwałych czytelników. Nie skończyłem i szczerze mówiąc nie zamierzam.

Alannada | 2017-12-02

Ostatnimi czasy siedziałam głównie w fikach, ciężko było mi znaleźć książkę, która wciągnęłaby mnie na tyle, bym chciała o niej pisać. Jednak udało mi się natrafić na niniejszą pozycję.

W sumie zabierając się za tę książkę spodziewałam się SF, innych planet i dziwnych ras je zamieszkujących. Już na pierwszych kartach książki okazało się, że nieco się przeliczyłam.
Czytelnik poznaje świat, który jest bardzo bliski naszym realiom - z tym, że w całkiem nieodległej historii - w trakcie wojny - Ziemia została zaatakowana przez kosmitów. Biedni kosmici nie bardzo wiedzieli na początku, czemu ludzie jakoś szczególnie się nie przejęli inwazją, zajęci walką pomiędzy poszczególnymi państwami i zakładający, że kosmiczna broń należy do arsenału wrogiej strony. Kosmici postanowili więc sprawę rozwiązać bombami.
I - jak zawsze w takich momentach słyszę w głowie piosenkę Pogrom Zespołu Reprezentacyjnego - zaczął się cyrk.
Fabuła podąża za losami Mirka Kutrzeby, człowieka, który sporo w życiu...

Via | 2017-11-16
Przeczytana: 01 listopada 2017

Na pewno jest to ciekawy pomysł. Ale wykonanie trochę poplątane.
Więcej: