Dynastia Tudorów: Bądź wola twoja

Okładka książki Dynastia Tudorów: Bądź wola twoja Michael Hirst, Elizabeth Massie
Okładka książki Dynastia Tudorów: Bądź wola twoja
Michael HirstElizabeth Massie Wydawnictwo: Harlequin Cykl: Dynastia Tudorów (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Dynastia Tudorów (tom 3)
The Tudors: Thy Will Be Done
Harlequin
2013-10-23
2013-10-23
Alina Patkowska
dynastia tudorowie dwór królowa król dziedzic intrygi władza powieść historyczna anglia

Okładka książki Dynastia Tudorów: Królowa traci głowę Michael Hirst, Elizabeth Massie
Dynastia Tudor... Michael Hirst, Eliz...
Okładka książki The Devils Wine Michael Bishop, Jay Bonansinga, Ray Bradbury, Jack Cady, Peter Crowther, Joe Haldeman, Brian Hodge, Jack Ketchum, Stephen King, Edward Lee, Elizabeth Massie, Graham Masterton, Peter Straub, Melanie Tem, Steve Rasnic Tem, Tamara Thorne, T.M. Wright, Charles de Lint
The Devils Wine Michael Bishop, Jay...

Henryk VIII miał tak barwne życie w każdym aspekcie, że to nie mogło być nudne.
Lekko się czyta. Książka inspiruje do dalszego poznawania tego krwawego, odważnego władcy.
Polecam :D

Henryk VIII miał tak barwne życie w każdym aspekcie, że to nie mogło być nudne.
Polecam :D

Niezwykły król, niezwykła historia, niezwykłe kobiety... czuję zwykły niedosyt zakończeniem tej trylogii; ostatni tom żegna nas w momencie gdy Henryk VIII wchodzi w relacje z Kate Howard, gdy stracony zostaje Cromwell, gdy Anna Kliwijska otrzymuje zawiadomienie o unieważnieniu małżeństwa, gdy Maria poznała Filipa, gdy... tyle niedokończonych historii... czuję naprawdę wielki niedosyt.

Po ścięciu Anny Boleyn północną Anglię ogarnia kierowana przez Roberta Aske'a i Johna Constable'a katolicka rebelia. Rebelianci żądają zaprzestania szerzenia się reformacji w kraju, powstrzymania likwidacji klasztorów i opactw oraz głowy Cromwella, którego oskarżają o działanie na szkodę królestwa i rzucanie uroków na króla.

Tymczasem Henryk VIII żeni się z Jane Seymour. Okazuje się ona dobrą i miłą żoną. Dzięki jej zabiegom władca godzi się ze swoimi córkami: Marią i Elżbietą, a także pozwala im wrócić na dwór. Jane daje też Henrykowi upragnionego syna Edwarda. Król jednak nie cieszy się długo szczęściem, gdyż kilka dni po porodzie Jane umiera. Sam Henryk oddala się od dworu i zamyka się w samotni. Jednocześnie niezagojona na nodze rana utrudnia mu poruszanie się. Ponadto pojawia się nieoczekiwany pretendent do tronu- spokrewniony z władającą wcześniej Anglią dynastią Plantagenetów mały chłopiec, którego ojcem jest Lord Montague, babką Lady Sailsbury. Oskarżani o zdradę władcy i wspieranie przebywającego za granicą ojca Reginalda Pole'a zostają poddani okrutnym torturom i długim przesłuchaniom, a następnie skazani na śmierć.

Dbający o własny interes kanclerz Cromwell proponuje mu, by wziął ślub z luterańską księżniczką Anną Kliwijską. Związek ten jednak nie spełnia oczekiwań Henryka, który szuka sposobu na unieważnienie małżeństwa z niezbyt urodziwą księżniczką. Niebawem podczas jednego z balów zwraca uwagę na Katarzynę Howard, dziewczynę porzuconą przez bogatego ojca. Szybko zakochuje się w niej. Jednocześnie skazuje na śmierć Cromwella pod zarzutem zdrady stanu, spryzjania katolikom i obalenie władcy.

"Bądź wola Twoja" jest to trzeci tom z cyklu "Dynastia Tudorów" opartego na scenariuszu serialu Michaela Hirsta pod tym samym tytułem. Książkę napisała autorka poprzedniej części Elizabeth Massie, znana z pisania horrorów i powieści historycznych.

Moim zdaniem jest to najlepszy tom z całej serii. Duża w tym zasługa trzymającej w napięciu fabuły i ciągłych zwrotów akcji. Ponadto zauważyłem, iż język autorki w tym tomie został mocniej rozbudowany i wyeksponowany, zaś same wątki są w porównaniu z poprzednimi tomami o wiele bardziej emocjonalne. Dużym walorem są także opisane w książce intrygi dworskie. Tak samo jak i poprzednie dwa tomy także i trzeci zawiera umieszczone na skrzydełkach po wewnętrznej stronie okładki o Henryku VIII i jego żonach, za co również należą się moje słowa uznania.

Podobnie jak i część użytkowników, także i ja w tym tomie zauważyłem zmianę w charakterze Henryka VIII. W poprzednich tomach ukazany był jako osoba łatwo wpadająca w gniew, zaś w tym ukazany jest z jednej strony jako bezduszny i nie cofający się przed niczym tyran, zaś z drugiej jako władca cierpiący z powodu swojej fizycznej rany czy straty ukochanej żony- Jane i potrafiący od czasu do czasu okazywać innym pozytywne uczucia.

Szkoda tylko, że nie opisano dalszego przebiegu związku Henryka VIII z Katarzyną Howard oraz małżeństwa z Katarzyną Parr, która go przeżyła. Mam przez to pewien niedosyt. Mimo to cieszę się, że mogłem sięgnąć po tę serię.

Tymczasem Henryk VIII żeni się z Jane Seymour....

Po raz kolejny autor Mi to zrobił!
Po raz kolejny dałam się nabrać!
Pozostałam w głębokim niedosycie. Czy tylko Ja uważam, że autor jest winny czytelnikowi zakończenie które powinno być zakończeniem całej Historii- co najmniej do śmierci Henryka!(- to nie spojler, opowieść napisana jest na faktach autentycznych,wiadomo że Henryk zmarł):-)
Pozostaję więźniem (!!!) tej serii. Łańcuchy zostaną zrzucone gdy zostanie wydana kolejna część.O ile zostanie...

Po raz kolejny autor Mi to zrobił!
Po raz kolejny dałam się nabrać!
Pozostaję więźniem (!!!) tej serii....

Anna Boleyn zostaje ścięta, a na północy kraju wybucha katolicka rebelia. Królewska armia daje powstańcom krwawą lekcję. Henryk VIII nie spocznie, dopóki ostatni z przywódców buntu nie zapłaci głową za sprzeciwianie się władcy. Nowa królowa, piękna i pełna ciepła Jane Seymour, przekonuje małżonka, aby pojednał się z córkami, Elżbietą i Marią, a niedługo sama obdarza go upragnionym synem. Jednak radość zostaje dramatycznie przerwana. Gdy Jane umiera w wyniku powikłań po porodzie, zrozpaczony monarcha zamyka się w odosobnieniu. To nie koniec problemów - polityczne intrygi rządzą dworem, nieoczekiwanie pojawia się pretendent do tronu, a niezagojona od wielu lat rana zagraża życiu króla. W trosce o słabnąca pozycję Anglii i własne interesy, kanclerz Cromwell, gorący zwolennik Reformacji, namawia Henryka na ślub z protestancką księżniczką Anną Kliwijską. Nowy związek szybko rozczarowuje władcę i Henryk zaczyna szukać powodu, by unieważnić kolejne małżeństwo. A Cromwell musi znaleźć wyjście z sytuacji. Decyzja zostaje podjęta, gdy wzrok króla pada na piękną i młodą kokietkę Katherine Howard.
Kolejna część powieści o Dynastii Tudorów i po raz kolejny na plus. Wiele erotycznych wątków. Książka przy której nie można się nudzić. Wciągająca akcja.

Książkę oceniam na 4+

Według mnie najlepsza z trzech części cyklu. Jednakże nie oczekujmy powieści podobnej do książek P. Gregory, czy C. Gortnera. Typowa książka na długie wieczory, niezbyt ambitna, ale też nie jakiś zwykły romans.

Na półkach: , , , , , , , ,

Tak samo wciągająca i cudowna jak wcześniejsze części :* Ze wszystkich żon Henryka VIII Tudora zdecydowanie najbardziej polubiłam Annę Boleyn i w tej części bardzo mi jej brakowało :( Serial ma cztery sezony tak więc liczę, że ukaże się też czwarta książka :) Jeśli tak to na pewno ją kupię :* Polecam <3

To niestety już koniec trylogii o fascynujących losach Tudorów. Bardzo się wciagnełam w książki, są naprawdę ciekawe. Liczyłam że ostatnia część zakończy się ww momencie śmierci Henryka VIII oraz że zostaną opisane dwa ostatnie małżeństwa władcy. Niestety o jego ostatniej małżonce nawet nie wspomniano. Trzecia część jest na poziomie swoich poprzedniczek. Brakowało mi tylko Anny Boleyn...

Trzyletni egzamin z historii zbliża się wielkimi krokami. Czy jest w takim razie lepszy sposób na powtórkę, niż powieść traktująca o czasach, z których między innymi mam sprawdzian? Z wielką ochotą zabrałam się do czytania o dalszych losach Henryka VIII – władcy w całej rozciągłości tego słowa, niepokornego i kapryśnego.

Elizabeth Massie jest nagradzaną autorką horrorów i powieści historycznych. Wychowywała się w małym miasteczku; jej rodzina realizowała się pod każdym względem twórczo – ojciec był wydawcą miejskiej gazety, a matka akwarelistką. Zaczęła pisać już w dzieciństwie, przez kilka lat była nauczycielką. Ostatecznie porzuciła ten zawód, by pisać. To już jej druga powieść z cyklu „Dynastia Tudorów”, a trzecia z całej serii na podstawie scenariusza serialu Michaela Hirsta.

Anna Boleyn odeszła – jej ciało jeszcze nie ostygło, gdy Henryk VIII bierze za żonę Jane Seymour. Delikatna, pełna wdzięku i dobroci królowa staje się nadzieją ludu na poprawę ich sytuacji. Przywraca do łask córki króla, a także sama obdarza go upragnionym następcą tronu – Edwardem.

Katolicka rebelia zagraża jednak władzy. Królewska armia daje poddanym krwawą lekcję. Cromwell, kanclerz Anglii i zagorzały zwolennik reformacji, coraz sprytniej próbuje przejąć władzę. Dodatkowo Henrykowi zagraża dawno niezagojona rana.

Przyznaję się, że po Annie Boleyn historii Henryka VIII nie znałam. To nie jest postać, którą szeroko omawia się na zwykłej historii – poznajemy co najwyżej temat przy omawianiu reformacji. Tym bardziej interesował mnie ten tom, wiedziałam bowiem, że dowiem się czegoś nowego! Być może to wpłynęło na mój ogólny odbiór tej powieści, gdyż tym razem uznaję ją za – trzymającą w napięciu i zaskakującą.

Podobnie jak przy drugiej części bardzo przypadł mi do gustu język autorki. Wydaje mi się, iż był jeszcze bardziej rozbudowany niż w poprzednim tomie, chociaż nadal nie jest to to, czego oczekiwałabym – jakby nie patrzeć, nie po scenariuszu – po książce. Niemniej pióro Massie jest bardzo przyjemne i przejrzyste – przymykając oko na brak rozlewności, naprawdę stwarza to lekturę, którą da się czytać z zapartym tchem.

W „Bądź wola twoja” zostałam niezwykle miło zaskoczona. O ile poprzednia część nadrobiła niejaki brak emocji, to ta faktycznie już je w sobie miała. Opisy były dynamiczne i bardzo atrakcyjne, wciągające. To ciekawy skok, który sprawił, że bardzo szybko przeczytałam tę powieść.

Zmianę widać również w kreacji bohaterów. Poznajemy Henryka od zupełnie innej strony. Autorka pozwala sobie na gwałtowne zmiany jego charakteru – nie chodzi jednak o jego wybuchowość, którą miałam przyjemność poznać w poprzednich tomach. Tym razem wraz z wydarzeniami król zmienia się. Owszem, wciąż jest kapryśny i gwałtowny, jednak zauważałam również przejmujące sceny, w których starał się ukrywać ból – nie tylko ten fizyczny.

Nie ukrywam, że kobiece postacie w „Dynastii Tudorów” najbardziej mnie ciekawią. Żałuję, że autorka – czy też może powinnam winić serial? – traktują tak pobieżnie dwórki, które też są interesujące, a występują jedynie epizodycznie.

Pochwalę natomiast idealny klimat zdrady oraz intryg dworskich, gdyż temat jest nieokrojony, a Massie naprawdę się na nim skupiła. Dało to realistyczny efekt, jeżeli tak można mówić o powieści historycznej, która z założenia ma być realistyczna. Niemniej – czułam tę atmosferę, ten nóż na gardle Cromwella, strach przed królem. Nie doświadczyłam tego przy poprzednich tomach.

O ile przy pierwszych częściach głównie skupiałam się na romansach Henryka, na jego kochankach i tym, jak niestały jest w uczuciach, tym razem zauważyłam, iż „Dynastia Tudorów” to znacznie więcej. To przejście władcy od króla do tyrana – gdzie wszyscy zauważają tę zmianę. Co spowodowało tę zmianę? Być może opisana sytuacja na dworze, a także jego niepohamowanie. To zdecydowanie udowodniła mi trzecia część.

Odkładam „Dynastię Tudorów” z satysfakcją – lektura zaskoczyła mnie pozytywnie i szczerze nie mogę doczekać się kolejnej części. Polecam osobom, które czytały poprzednie, a także fanom serialu – jest to na pewno miła odmiana.

Pozdrawiam

Elizabeth Massie jest nagradzaną autorką horrorów i...

• Historyczne
  • Tudorowie