Dynastia Tudorów: Królowa traci głowę

Okładka książki Dynastia Tudorów: Królowa traci głowę Michael Hirst, Elizabeth Massie
Okładka książki Dynastia Tudorów: Królowa traci głowę
Michael HirstElizabeth Massie Wydawnictwo: Harlequin Cykl: Dynastia Tudorów (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Dynastia Tudorów (tom 2)
The Tudors: King Takes Queen
Harlequin
2013-08-14
2013-08-14
Alina Patkowska
dynastia tudorowie harlequin dwór ślub królowa władza intrygi powieść historyczna anglia

Okładka książki Dynastia Tudorów: Bądź wola twoja Michael Hirst, Elizabeth Massie
Dynastia Tudor... Michael Hirst, Eliz...
Okładka książki The Devils Wine Michael Bishop, Jay Bonansinga, Ray Bradbury, Jack Cady, Peter Crowther, Joe Haldeman, Brian Hodge, Jack Ketchum, Stephen King, Edward Lee, Elizabeth Massie, Graham Masterton, Peter Straub, Melanie Tem, Steve Rasnic Tem, Tamara Thorne, T.M. Wright, Charles de Lint
The Devils Wine Michael Bishop, Jay...

Jak dla mnie, to jest to dość płytka, uproszczona wersja słynnej historii nagłej kariery rodu Boleyn za czasów Henryka VIII poprzez romans i ślub z Anną, odsunięcie prawowitej królowej Katarzyny i rozłam z kościołem rzymskim, spowodowany kaprysem chutliwego faceta w koronie.
Historia opisana została w niezliczonej ilości powieści. Ta akurat jest jedną ze słabszych pozycji, ograniczoną do lekkiej w formie opowieści w stylu fast read, pomijającą wiele aspektów i treści, jak przykładowo ważny według mnie wątek romansu Marii Boleyn, podsuniętej królowi na czas ciąży Anny.
Podsumowując opinię, poprzez porównanie: można lubić creme brulee, można napoleonkę lub ciasto drożdżowe, każde znajdzie swego amatora. "Królowa traci głowę" też zaspokoi apetyt na słodycze, ale usatysfakcjonuje najwyżej tych, którym wystarczy łyżka cukru na języku.

Dalsza część losów Henryka VIII jest dla mnie równie fascynująca co pierwsza część. Kolejne intrygi, plejada niesamowitych postaci którym towarzyszymy w tym niesamowitym tyglu historii i razem z nimi przeżywamy ich wzloty i upadki...Anna Boleyn, która boleśnie przekonuje się że "karma wraca" (aczkolwiek bardziej pasuje tu chyba stwierdzenie: "łaska pańska na pstrym koniu jeździ")... próby reformacji Kościoła... w tle Francja i Hiszpania... na scenę wchodzi Jane Seymour i jej rodzina... i można by tak pisać i pisać... najlepiej po prostu przeczytać.

Z powodu chęci uzyskania rozwodu z Katarzyną Aragońską i zawarcia małżeństwa z Anna Boleyn konflikt Henryka VIII z papieżem pogłębia się. Zdesperowany władca pod wpływem swoich zauszników decyduje ogłosić się głową angielskiego Kościoła i wypowiedzieć posłuszeństwo Rzymowi. W tym celu powołuje na stanowisko arcybiskupa tajemniczego arcybiskupa o nazwisku Cranmer, zaś za pomocą wydawanych przez siebie rozkazów rozpoczyna walkę z klasztorami i obrońcami starej wiary. W tym celu nakazuje poddanym, by uznali jego zwierzchnictwo nad Kościołem i prawomocność związku z Anną Boleyn, co nie podoba się Katarzynie, niektórym duchownym i byłym stronnikom króla. Po wypowiedzeniu posłuszeństwa papieżowi Henryk bierze ślub z Anną, która później rodzi mu córkę Elżbietę. Jednakże idylla nie trwa u nich długo, gdyż świeżo poślubiona królowa nie może dać mężowi upragnionego syna, zaś on sam zaczyna romansować z jej dwórkami domu. Na dodatek sama Anna zaczyna traktować Katarzynę i Marię (córkę Henryka z pierwszego małżeństwa) jako zagrożenie dla siebie i Anglii. Niebawem Henryk poznaje Jane Seymour w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia, zaś jej ojca i braci obdarowuje tytułami i zaszczytami. Nad Anną zaczynają zbierać się czarne chmury.

"Królowa traci głowę" jest to drugi tom z cyklu "Dynastia Tudorów" opartego na scenariuszu serialu Michaela Hirsta pod tym samym tytułem. W przeciwieństwie do poprzedniej części, autorką drugiego jest Elizabeth Massie, znana z pisania horrorów i powieści historycznych. W przeciwieństwie do pierwszej książki język jakim napisana jest druga część jest bardziej wciągający, zaś same dialogi są mniej rozwlekłe i bardziej trzymające w napięciu. Podobały mi się również opisy wydarzeń, uczt i pomieszczeń, co pozwalało mi się wczuć w klimat lektury. Podobnie jak i w poprzednim tomie tak i tutaj muszę pochwalić wydawców za umieszczenie na wewnętrznych stronach okładki ciekawostek o Henryku VIII i jego małżonkach.

Jeśli chodzi o wady tej książki to podobnie jak w poprzednim tomie nasuwają mi się pojawiające w niektórych fragmentach błędy historyczne i niejasności oraz spłycone portrety psychologiczne niektórych postaci. Mimo to drugi tom oceniam nieco wyżej niż pierwszy z tego powodu, iż jest on lepiej napisany. Polecam miłośnikom powieści historycznych.

Od początku czytając tę książkę postanowiłam że tym razem postaram się wpasować w rolę Henryka, spróbuję zrozumieć jego postępowanie i wybory.
Jestem w stanie zrozumieć wszystkie jego decyzje i zachowania poza ostatnim...dlaczego nie potraktował Anny w ten sam sposób jak Katarzyny?
Czy oczekiwał "szybkiego rozpadu małżeństwa" czy może zarzuty wobec Anny nie były symulacją?
A może postanowił oszczędzić dobrej kobiecie cierpienia przed sądem?

Czytając czujesz, ze to bardziej scenariusz niż powieść, ale historia przecież niesamowita. Cóż znaczyła władza króla, jak mało człowiek. Jak niewiele dla rodziny znaczyła córka wobec możliwości dojścia do władzy, nobilitacji społecznej.Dobrze przeczytać i upewnić się, że dobrze żyć w dzisiejszych czasach. Już nie chcę być księżniczką, ani szlachcianką:)

W Anglii panuje zamęt. Ciągnący się spór z papieżem w sprawie unieważnienia małżeństwa z Katarzyną Aragońską sprawia, że Henryk VIII coraz bardziej skłania się ku Reformacji. Ustanowienie nowego arcybiskupa jest krokiem, który doprowadzi do zawarcia dawno wyczekiwanego ślubu z Anną Boleyn. Na herbach inicjały „H&K’ zastępowane są nowymi, w których przeplatają się litery „H&A”. To tylko początek nadchodzących zmian. Katarzyna, pozbawiona królewskiego tytułu, zostaje odesłana z dworu i umiera wkrótce po narodzinach pierwszego dziecka nowej królewskiej pary, księżniczki Elżbiety. Wszyscy poddani muszą złożyć przysięgę lojalności wobec Henryka, który zostaje głową nowego kościoła. Od tej chwili każde wystąpienie przeciwko królowi albo nowej religii będzie surowo ukarane. Mijają miesiące, a Henryk wciąż czeka na narodziny syna, powoli tracąc cierpliwość. Anna wie, że nie pozostało jej wiele czasu… Doskonała powieść oparta na drugim sezonie nakręconego z rozmachem serialu The Tudors, nadawanego w wielu krajach i kilkukrotnie nagrodzonego nagrodą Emmy®, telewizyjnym odpowiednikiem Oscarów®. Opowiada o burzliwym związku króla Henryka VIII z Anną Boleyn, od zawarcia długo wyczekiwanego małżeństwa aż do jego dramatycznego końca.

Dzieje historyczne opisane we współczesnym stylu. Po raz kolejny nie zawiodłam się czytając drugi tom Dynastii Tudorów. Polecam bo warto.

Książkę oceniam na 4+

Serialu nie oglądałam, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat wierności samej adaptacji, jednak książka (choć niczego zaskakującego w niej nie ma) jest napisana bardzo przyjemnie, przystępnym językiem dobrze wpasowujacym się w kreowany świat. Polecam na deszczowe popołudnie ;)

Król Henryk według mnie ukazany jest tu jak duże dziecko, niemniej jednak historia trzyma mnie w napięciu i bardzo ciekawa jestem co będzie dalej.

Druga część cyklu nie przyciągnęła mojej uwagi. Czytanie jej mi się dłużyło, niezbyt mnie zaciekawiła. Zapewne inaczej byłoby, gdybym nie oglądała serialu i nie znała wątków...

Jeżeli mam oceniać książkę to powiem, że jest zdecydowanie za krótka. Taka historia w pigułce, dla mnie za mało.

• Historyczne
  • Tudorowie