Zgłosuj na książki roku 2017

Dynastia Tudorów: Królowa traci głowę

Tłumaczenie: Alina Patkowska
Cykl: Dynastia Tudorów (tom 2)
Wydawnictwo: Harlequin
The Tudors: King Takes Queen
historyczna
joly_fh

W Anglii panuje zamęt. Ciągnący się spór z papieżem w sprawie unieważnienia małżeństwa z Katarzyną Aragońską sprawia, że Henryk VIII coraz bardziej skłania się ku Reformacji. Ustanowienie nowego arcybiskupa jest krokiem, który doprowadzi do zawarcia dawno wyczekiwanego ślubu z Anną Boleyn. Na herbach inicjały „H&K’ zastępowane są nowymi, w których przeplatają się litery „H&A”. To tylko początek nadchodzących zmian. Katarzyna, pozbawiona królewskiego tytułu, zostaje odesłana z dworu i umiera wkrótce po narodzinach pierwszego dziecka nowej królewskiej pary, księżniczki Elżbiety. Wszyscy poddani muszą złożyć przysięgę lojalności wobec Henryka, który zostaje głową nowego kościoła. Od tej chwili każde wystąpienie przeciwko królowi albo nowej religii będzie surowo ukarane. Mijają miesiące, a Henryk wciąż czeka na narodziny syna, powoli tracąc cierpliwość. Anna wie, że nie pozostało jej wiele czasu… Doskonała powieść oparta na drugim sezonie nakręconego z rozmachem serialu The Tudors, nadawanego w wielu krajach i kilkukrotnie nagrodzonego nagrodą Emmy®, telewizyjnym odpowiednikiem Oscarów®. Opowiada o burzliwym związku króla Henryka VIII z Anną Boleyn, od zawarcia długo wyczekiwanego małżeństwa aż do jego dramatycznego końca

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2013

źródło okładki: http://harlequin.pl/mira

awiola | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

"W końcu (…) Kościół katolicki od stuleci opiera się na ignorancji i łatwowierności tłumów. Ostatnia rzecz, jakiej mógłby sobie życzyć, to wykształcony, ewangelicki lud."

Książki oparte na filmowym, bądź serialowym scenariuszu cieszą się zazwyczaj mniejszą dozą zaufania u czytelników niż tradycyjna literatura. Wynika to ze specyfiki tego rodzaju gatunku, oraz od koncepcji autora książki. Moje wcześniejsze spotkania z tego rodzaju literaturą nie były zbyt zachęcające, postanowiłam jednak zaryzykować po raz kolejny.

"Dynastia Tudorów. Królowa traci głowę" to powieść oparta na drugim sezonie znanego serialu "The Tudors", nagrodzonego nagrodą Emmy. Głównym scenarzystą wspomnianego serialu jest Anglik - Michael Hirst, znany ze scenariusza do takich filmów jak "Elizabeth" oraz "Elizabeth: Złoty wiek". Na podstawie scenariusza Hirsta, Elizabeth Massie napisała kontynuację "Dynastii Tudorów". Massie to autorka znana z horrorów oraz powieści historycznych, była nauczycielka, pasjonatka...

JaMajka | 2017-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Od początku czytając tę książkę postanowiłam że tym razem postaram się wpasować w rolę Henryka, spróbuję zrozumieć jego postępowanie i wybory.
Jestem w stanie zrozumieć wszystkie jego decyzje i zachowania poza ostatnim...dlaczego nie potraktował Anny w ten sam sposób jak Katarzyny?
Czy oczekiwał "szybkiego rozpadu małżeństwa" czy może zarzuty wobec Anny nie były symulacją?
A może postanowił oszczędzić dobrej kobiecie cierpienia przed sądem?

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cudowna i wciągająca tak jak pierwsza część :* Koniec był bradzo emocjonujący. Nie mogłam się oderwać od książki <3 Jedyne co mi sie nie podobało to: Czemu, czemu Henryk tak okrutnie, potraktował Annę wysyłając ją na śmierć? Sam przecież ją zdradzał, a ona tak go kochałą :( Jest jeszcze jedna rzecz: Nawet nie zaczęłąm 3 części lecz już wiem, że najmniej lubianą przeze mnie żoną Henryka będzie Jane Seymora (jakoś tak te nazwisko :p) Pewnie, dlatego, że Henryk pokochał ją tak jak Annę, a to ona jest przeciez jego miłością, to jej imię miał szeptać na łożu śmierci i ją najbardziej kochać :'( Przeczytała opis trzeciej części i to mnie jeszcze bardziej wkurzyłu, on będzie po niej rozpaczał :'( :( .... No dobra trochę z siebie wyrzuciłam, ale takie książki, które wywołują tyle emocji są świetne i naprawdę godne polecenia. :D

Czytadło | 2016-09-02
Przeczytana: 2015 rok

Jeżeli mam oceniać książkę to powiem, że jest zdecydowanie za krótka. Taka historia w pigułce, dla mnie za mało.

klaudiabla2 | 2014-03-04
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Drugi tom, który powstał na podstawie znanego serialu The Tudors już za mną. Został on napisany przez inną autorkę. Czy z korzyścią?
Miłość króla Henryka VIII i Anny Boleyn kwitnie w najlepsze na co musi patrzeć zrozpaczona królowa Katarzyna. W końcu udaje im się dopiąć swego, ale czy Anna da królowi wymarzonego dziedzica? Co stanie się jeśli nie?
Kolejny tom, który został przeze mnie połknięty. Historia znów jest wierna faktom, poszperałam więcej i wiele z takich nawet nic nie znaczących wydarzeń zostało potwierdzonych. Brawo za taką skrupulatność. Co muszę pochwalić to styl, który wraz z nową autorką znacznie się poprawił. Już zdarza się więcej ciekawych opisów, a mniej dialogów. Bardzo dobrze. Reszta utrzymała poziom z tomu pierwszego i nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam tę pasjonującą historię.

TheLostSymbol | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Na podstawie książki może powstać nawet bardzo przyzwoity film lub serial, ale czy na podstawie scenariusza serialu może powstać dobra książka? Jeżeli odpowiedzi miałabym udzielić na podstawie tej właśnie książki, to brzmiałaby ona: Zdecydowanie nie.

Sięgnięcie przeze mnie po tę książkę było zupełnym przypadkiem, bo zauważyłam ją przechodząc między półkami w bibliotece. Pamiętałam gdy ją reklamowano, więc skojarzyłam okładkę. Co prawda to drugi tom, a nie przeczytałam pierwszego, ale z opisu na okładce wynikało, że skoro nie jestem laikiem, jeżeli chodzi o historię Anglii za panowania Henryka VIII, to nie będę miała problemów. Nie myliłam się.

To co mnie uderzyło, to występowanie krótkich scen. Może i takie ujęcia sprawdzają się w filmach, ale nie w książce. Kiedy chciałabym poznać szczegóły i powody zachowania bohatera, następowało przejście do innej sceny. To było dla mnie irytujące. Taki styl spłycił wiele uczuć i emocji, które powinny panować w powieści.

Jeżeli kogoś...

Kaś | 2014-06-02
Przeczytana: 30 maja 2014

Pamiętacie serial The Tudors? Kilka lat temu należałam do osób, które z zapartym tchem śledziły losy bohaterów znanych z historycznych książek - tak już miałam, że zachwycałam się tego typu wątkami fabularnymi dużo bardziej niż przygodami pewnego dziwacznego lekarza lub rozbitków na bezludnej wyspie. Prawdę mówiąc, produkcja Michaela Hirsta do spółki z "Rodziną Borgiów" były jedynymi serialami, które zdołały w stanie wciągnąć mnie na dłużej niż dwa odcinki. Nietrudno się zatem domyślić, że postanowiłam sięgnąć po papierową wersję losów Henryka VIII, gdy tylko pojawiła się ku temu okazja. Co prawda po zakupie odstraszyło mnie logo wydawnictwa na okładce, ale odwrotu już nie było, a mnie w końcu udało się sięgnąć po książkę powstałą na podstawie scenariusza słynnego serialu.

Henryka VIII nie trzeba chyba nikomu przedstawiać - to założyciel i pierwsza głowa kościoła anglikańskiego, reformator, tyran i nieposkromiony kochanek. Choć wybranką jego serca miała być Katarzyna Aragońska,...

Aleksandra | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 11 września 2013

Henryk VIII to jeden z najbardziej znanych władców Anglii. Był żądnym władzy królem, który nie znosił sprzeciwu. Parał się hazardem, uwielbiał sport oraz… kobiety. Wielokrotnie żonaty – znany ze swego upodobania do płci pięknej. W drugim tomie „Dynastii Tudorów” to właśnie miłość i żądzę odgrywać miały najważniejszą rolę. Czy tak w istocie się stało?

Elizabeth Massie jest nagradzaną autorką horrorów i powieści historycznych. Kobieta mieszka w Wirginii, jak większość jej przodków – bardzo twórczych i kreatywnych przodków, warto dodać. Realizowali się oni w muzyce, malarstwie, pisarstwie, czy też aktorstwie. Elizabeth pokochała historię, co też daje wyraz w swych dziełach. Swego czasu była nauczycielką, lecz porzuciła ten zawód na rzecz pisania. Tym razem to ona stworzyła kontynuację „Dynastii Tudorów” na podstawie scenariusza Micheala Hirsta – autora również takiej produkcji, jak „Rodzina Borgiów”.

Czasy Katarzyny Aragońskiej odchodzą w zapomnienie. Królowa Anglii zostaje odesłana...

Gosiarella | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: 15 października 2013

Historia "Dynastii Tudorów: Królowa traci głowę" odpowiada treścią drugiemu sezonowi "Dynastii Tudorów". Stara królowa, jak niektórzy wrogowie nazywają Katarzynę Aragońską, odeszła w zapomnienie. Jeśli ktokolwiek odważyłby się ująć za Królową, naraziłby się na gniew Króla. Anna Boleyn zdołała owinąć sobie Henryka wokół palca. Książka opowiada o jej związku z Królem, koronacji na Królową Anglii i drodze do upadku. W tle rozgrywają się istotne dla ludu Anglii wydarzenia. Nastały nowe czasy. Henryk VIII obwołał się głową nowego kościoła, tym samym odciął się od Rzymu. Poddani muszą złożyć Henrykowi przysięgę, a każde podważanie woli Króla jest surowo karane. Niesamowicie trafnym podsumowaniem tej książki są powyżej zacytowane słowa Michaela Hirsta.

Książka została napisana w podobny sposób, jak jej poprzedniczka, czyli przypomina mi scenariusz filmowy. Każdy rozdział dzieli się na pomniejsze sceny, które charakteryzują się skąpymi opisami, dużą ilością dialogów oraz całkowitym...

KatiEmm | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 maja 2015

Król Henryk według mnie ukazany jest tu jak duże dziecko, niemniej jednak historia trzyma mnie w napięciu i bardzo ciekawa jestem co będzie dalej.