Lady Jane. Niewinna zdrajczyni

Tłumaczenie: Adam Tuz
Wydawnictwo: Astra
Innocent Traitor: A Novel of Lady Jane Grey
joly_fh

Lady Jane Grey urodziła się w skrajnie niebezpiecznych czasach. Córka intryganckiego ojca i bezwzględnej matki, traktujących ją jak pionek w dynastycznej rozgrywce o najwyższą władzę, przeżyła swoje życie pod presją politycznych machinacji i niszczycielskiego fanatyzmu religijnego. Zadziwiająca, lecz nade wszystko tragiczna historia Jane rozegrała się w przełomowym okresie dziejów Anglii. Jako wnuczka siostry Henryka VIII oraz kuzynka Edwarda VI, Marii I i Elżbiety I, Jane dorastała w świadomości, że nigdy nie zdoła zrzucić okowów przeznaczenia. Swoją uczciwością, inteligencją i siłą charakteru ujmuje czytelnika i wzywa go do wędrówki jej śladem poprzez gwałtowne zawirowania w kręgach władzy politycznej na dworze Tudorów aż po jej dziewięciodniowe panowanie zakończone tragicznym finałem.

Alison Weir używa swoich niezrównanych umiejętności pisarskich, by ożywić tak wiele osobliwych charakterów. Obok lady Jane, z niesłychaną starannością odmalowuje bezduszność rodziców bohaterki, dobroć oddanej piastunki, czar królowej Katarzyny Parr, ambicje kuzynki – królowej Marii I – która nie cofnie się przed niczym w drodze do zdobycia tronu, oraz protestanckie inklinacje przyszłej królowej Elżbiety I. W mistrzowski sposób kreśli portret frapującej młodej kobiety, której krótkie życie, kilkudniowe panowanie i tragiczny koniec uczyniły z niej niezwykłą legendę epoki Tudorów.

źródło opisu: Astra, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/

Avenoth | 2018-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2018

Knowania, zdrady, potajemne sojusze i spory religijne to nieodzowne elementy królewskiego dworu. Dopóki panowanie na angielskim tronie sprawuje Henryk VIII, jakkolwiek styranizowane, porządek świata wydaje się być relatywnie zachowany. Król jednak podupada na mocno zachwianym już zdrowiu i umiera robiąc miejsce swemu następcy i potomkowi, Edwardowi VI, niech żyje król. Wówczas w życie wchodzi spisek mający dać upust ambicjom markiza i markizy Dorset, a także w przyszłości skończyć się katowskim toporem dla ich córki Lady Jane Grey.

Wszystko, oczywiście, rozbija się o władzę. Sukcesja córek Henryka, z tytułu ich niegdysiejszego popadnięcia w niełaski, mimo ostatniej woli króla, możliwa jest obalenia. W efekcie odsunięcia ich od tronu, po Edwardzie korona przypadła by kolejno Franciszce Brandon i następnie jej córkom, z których najstarszą jest Lady Jane. Plan wydaje się szalony, ale nie niemożliwy toteż po nieudanych próbach mariażu córki z królem, rodzice dziewczyny przystają na...

Ciekawie skonstruowana, poruszająca, o wartkiej akcji.
Niezła budowa psychologiczna postaci. Wciągająca fabuła, nie jest nadmiernie ubarwiona.
Polecam na jesienne wieczory.

Mila715 | 2018-08-05

Polecam. Książka jest pisana przyjemnym językiem i łatwo przyswajalna. Na ile to możliwe w powieści beletrystycznej trzyma się faktów, co jest jej niewątpliwym plusem. Może i brakuje tu wyszukanych opisów czy akcji niczym z kryminału, ale mnie to nie przeszkadzało, bo nie tego szukam w takich powieściach.
Jest to moja pierwsza książka tej autorki i z pewnością nie będzie ostatnią. Według mnie Alison Weir dobrze oddaje realia Anglii epoki Tudorów i chętnie zaznajomię się z innymi wydanymi przez nią publikacjami.

Eleckra | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Lady Jane Grey mogła pochwalić się najkrótszym panowaniem w długiej historii angielskiej monarchii. Trwało ono tylko dziewięć dni i zakończyło uwięzieniem piętnastoletniej zaledwie królowej w osnutej złą sławą twierdzy Tower, oraz późniejszym wyrokiem śmierci wykonanym 12 lutego 1554. Jest jedną z najbardziej uwielbianych przez autorów i reżyserów postaci historycznych. Utrwalił już się jej wizerunek jako biednego dziecka wykorzystywanego przez przesadnie ambitnych rodziców. I tak też przedstawiła ją Autorka.

Alison Weir przedstawia nam sfabularyzowaną, choć w miarę porządną biografię nieszczęsnej dziewczyny, od dnia jej narodzin aż po wykonanie wyroku. Autorka niewątpliwie pała dużą sympatią do swojej bohaterki, ukazuje ją jako odważną i inteligentną kobietę, która, gdyby życie potoczyło się inaczej, mogłaby zastać wspaniałą władczynią. Ze wszystkich sił podkreśla manipulacje jej skupionych na sobie rodziców i nieszczęśliwe położenie Jane- przez tradycję, urodzenie, wychowanie i...

Agata76 | 2017-11-04

Warto. Poznajemy postaci, które odegrały ważne role a jednak nikt wcześniej się nad nimi nie pochylił z taką uwagą, gdyż " za małe " znaczenie dla ogółu historii mieli :)

renavera | 2017-06-20
Przeczytana: 05 maja 2017

Smutna historia życia zniewolonego przez chore ambicje otoczenia głównej bohaterki, która ma wszystko oprócz wolności i prawa do życia wg własnych upodobań. Jest tylko pionkiem w grze o władzę i wpływy, na których jej nie zależy. Za szczególne zalety narracji uważam malowniczość opisów, spojrzenie na sprawy z różnych perspektyw, udane próby wglądu w uczucia i psychikę bohaterów.
Szczególnie interesujący jest kontrast pomiędzy przebiegłą Elżbietą Tudor a prostolinijną Jane, u której obserwujemy niezmienną jedność słów i czynów.

Rose | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Historię Lady Jane, poznałam kilka lat temu dzięki produkcji filmowej. Teraz sięgnęłam po jej biografię, która nieco różni się od filmu, ale nie na tyle, aby ocenić którąś z form przedstawienia jej historii negatywnie.
Przyznam się, że książka wywarła na mnie bardzo duże wrażenie, mimo, że jest w większości pisana w formie dialogów i fikcja literacka na pewno w dużej mierze się tam znalazła, to nadal uważam, że Alison Weir zrobiła kawał dobrej roboty.
Lady Jane poznajemy już od narodzin, co pozwala bardzo się do niej przyzwyczaić i polubić ją. To pewna swego i odważna dziewczyna, która nie daje się zagonić w kozi róg, mimo ostrej matki i nie mniej władczego ojca.
Jej życie to ciągle wzloty i upadki, radości i smutki, dzięki czemu wszystko przeżywamy wspólnie z nią, aż do tragicznego finału, który pewnie wszystkim jest dobrze znany. Ostatnie rozdziały wstrząsnęły mną i mimo, że ta historia wydarzyła się tak wiele lat temu, to wracam do niej myślami. Zdecydowanie jedna z...

Au-une | 2017-03-15
Przeczytana: 27 maja 2017

Intrygująca historia.

| 2016-12-21

Jeśli chodzi o powieści historyczne, zawsze znamy zakończenie. Czytając o Lady Jane Grey, doskonale wiedziałam, że została ścięta w bardzo młodym wieku.
I to jak najbardziej zbliża nas do bohaterki i wywołuje ogromne współczucie. Autorka doskonale się spisała. Nie dość, że bazując na faktycznych zdarzeniach, pokazała nam obraz Jane (a także innych postaci), który co prawda jest wymyślony, ale być może ma więcej wspólnego z prawdą niż myślimy. Niestety! Nie dowiemy się jak czuły osoby żyjące w przeszłości. Tym bardziej cenię próby wyobrażenia sobie tego.
"Lady Jane" to wspaniała, kobieca opowieść. Widzimy tam Jane od maleńkiego dziecka aż po jej śmierć w wieku szesnastu lat. Czasem zobaczymy tamtejszą epokę jej oczami, innym razem oczami kogoś zupełnie innego. Z biegiem stron czuć coraz większe napięcie, zwłaszcza gdy widzimy jak Jane rośnie i zdajemy sobie sprawę z jej coraz bliższego końca. Współczujemy i żałujemy...

Kayleena | 2016-11-11

Świetnie przedstawione ( w powieściowej formie) losy Jane Grey, "dziewięciodniowej królowej" Anglii; książka napisana ze znajomością realiów historycznych, polityki i psychologii; dla wszystkich zainteresowanych tematem po prostu polecam