Córka Twórcy Królów

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Cykl: Wojna Dwóch Róż (tom 4)
Wydawnictwo: Książnica
The Kingmaker's Daughter
historyczna
Mariola

Losy Anny Neville uwikłanej w rywalizację Lancasterów i Yorków o koronę Anglii. XV-wieczna Anglia w niespokojnych czasach Wojny Dwu Róż. Tron zdobyli Yorkowie, ale walka o koronę trwa nadal. Ryszard Neville, zwany Twórcą Królów, pragnie, by sięgnęły po nią jego córki: Izabela i Anna. Ryszard Neville pomógł Yorkom pokonać Lancasterów i osadził na tronie Edwarda IV, licząc na możliwość...

Losy Anny Neville uwikłanej w rywalizację Lancasterów i Yorków o koronę Anglii.

Ryszard Neville pomógł Yorkom pokonać Lancasterów i osadził na tronie Edwarda IV, licząc na możliwość kierowania młodym królem. Jednak Edward, zauroczony piękną wdową, Elżbietą Woodville, samodzielnie podejmuje decyzję o małżeństwie i chętniej słucha rad swej żony oraz jej licznej rodziny niż dotychczasowego doradcy. Pozbawiony wpływów Neville jawnie występuje przeciw królowi. Nie doczekawszy się syna, czyni ze swych córek pionki w rozgrywce politycznej i planuje ich małżeństwa z potomkami obu zwaśnionych rodów.
Anna Neville szybko przeistacza się z ufnego i naiwnego dziecka w pełną obaw młodą kobietę. Wie, że ona sama oraz jej posag są kartą przetargową w ręku bezwzględnych graczy. Zdana tylko na siebie, próbuje pokierować własnym losem. Spełnienie ambicji ojca staje się jej celem, ale także przekleństwem.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2369

Wojny Dwu Róż ciąg dalszy

„Córka Twórcy Królów” to już czwarty tom bestsellerowej serii Philippy Gregory, którego akcja toczy się podczas długotrwałej i krwawej Wojny Kuzynów, kilka wieków później ochrzczonej mianem Wojny Dwu Róż. Jego fabuła obejmuje wydarzenia równoległe względem tych opisywanych w „Białej Królowej” i „Czerwonej Królowej”, narratorką jest zaś tym razem postać dużo mniej znana niż Elżbieta Woodville czy Małgorzata Beaufort ― mianowicie Anna Neville, potomkini hrabiego Warwick, którego historia zapamiętała jako tytułowego Twórcę Królów.

To właśnie Ryszard Neville osadził na tronie Edwarda IV z rodu Yorków i uwięził Henryka VI z dynastii Lancasterów. Niedługi czas jednak cieszył się Warwick wpływami wywieranymi na młodego władcę, ten bowiem ożenił się z miłości z córką barona Rivers i to jej liczna rodzina zaczęła doradzać monarsze, a także zajmować kolejne najważniejsze stanowiska w kraju i pomnażać majątek. Ambitny hrabia nie miał więc innego wyjścia, jak tylko wywołać kolejną rebelię. A później jeszcze jedną. Brak męskiego potomka sprawił, że nadzieje musiał pokładać w małżeństwach swoich dwóch córek; starsza, Izabela, poślubiła królewskiego brata, Jerzego księcia Clarence, zaś młodszej, Annie, przypadły zaślubiny z Edwardem Lancasterem. Na skutek knowań i zmiennych sojuszy Warwicka siostry znalazły się po dwóch stronach barykady, skazane na pożycie z mężczyznami, których nie darzą uczuciem.

Dla czytelników poprzednich tomów cyklu fabuła „Córki Twórcy Królów” będzie w dużym stopniu przewidywalna. O ile „Biała Królowa” i „Czerwona Królowa” dublowały swoje treści w małym zakresie, o tyle tom czwarty wnosi niewiele nowego do znanego przebiegu akcji. Wiemy już, kto i kiedy zdradzi, kto zginie w jakiej bitwie, czyje dzieci nie dożyją dojrzałego wieku. Na tyle dobrze znamy też dzieje tytułowej bohaterki, iż trudno wyczekiwać z niecierpliwością zwrotów akcji i odwrócenia jej losu. Pozostaje więc skupić się na lepszym aspekcie tej pozycji ― odmiennej perspektywie, dzięki której przyjdzie nam poznać wielu bohaterów z całkiem innej strony.

Philippa Gregory, nieskrywająca swojej sympatii do Elżbiety Woodville, postanowiła tym razem ukazać Białą Królową w znacznie gorszym świetle ― nie jako oddaną, kochającą żonę, ale żądną władzy, przebiegłą czarownicę, która nie zawaha się przed niczym, byle tylko zagwarantować wszystkie przywileje i stołki swoim najbliższym. Budzi przerażenie u niewinnej Anny, nie tak biegłej w dworskich intrygach i onieśmielonej piękną, dumną monarchinią. Odmienionych ujrzymy także Warwicka i Ryszarda, księcia Glouster ― w poprzednich tomach ich motywacje zdawały się niezbyt szlachetne, tymczasem dzięki „Córce Twórcy Królów” można spojrzeć na nich łaskawszym okiem i zrozumieć ich punkt widzenia, a także docenić starania w walce o przyszłość Anglii. Nawet niezwykle antypatyczny książę Jerzy potrafi w kilku scenach powieści wzbudzić współczucie odbiorcy.

Gregory z łatwością wciela się w skórę kolejnej niewiasty z dworu, zaangażowanej w Wojnę Kuzynów, tym większa więc szkoda, iż ten tom, na podobieństwo „Dwóch królowych” czy „Uwięzionej królowej” z cyklu o Tudorach, nie może pochwalić się wielogłosową narracją i nie przedstawia wydarzeń także z perspektywy Izabeli Neville, szczególnie w tych momentach, gdy siostry się rozdzielają i stają się wobec siebie wrogie. Jej wrażenia z kilku traumatycznych przeżyć z pewnością byłyby cennym dodatkiem i uzupełnieniem przemyśleń Anny.

Z dotychczasowych tomów poświęconych Wojnie Dwu Róż ten wnosi do wiedzy czytelnika zdecydowanie mniej niż poprzednie, czyta się go jednak z równą przyjemnością i lekkością. Z tym większą niecierpliwością warto więc wyczekiwać kolejnej książki Philippy Gregory z tej serii, poświęconej księżniczce Elżbiecie, córce Elżbiety Woodville i Edwarda IV, dzięki której rody Yorków i Lancasterów ostatecznie zakończyły trwającą kilka dekad waśń, a na tronie zasiadła nowa dynastia ― Tudorowie.

Marta "Oceansoul" Najman

Gosia | 2015-08-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

Tym razem Philippa Gregory przedstawia nam w swojej książce sylwetkę Anny Neville. Była to druga córka Ryszarda Nevilla, hrabiego Warwick zwanego twórcą królów, gdyż potrafił osadzać na tronie swoich faworytów, aby potem za ich pośrednictwem faktycznie rządzić krajem.
Jego dwie córki, Izabela i Anna, też stanowią pionki w tej wielkiej grze.
Można powiedzieć, że jest to książka głównie o ambicji i chęci władzy. Czasami to wprost niepojęte, jak można zmieniać sojusze, zdradzać przyjaciół i układać z wczorajszymi wrogami, aby tylko znaleźć się po zwycięskiej stronie i stanąć u steru władzy.
Pełno tu jak zawsze na dworze królewskim intryg, spisków, tajemnych sojuszy, przetrzymywania krewnych w zamknięciu, aby tylko ukrócić ich możliwości sięgnięcia po władzę.
Sama autorka przyznaje, że duża część jej książki to fabuła skonstruowana z konieczności, gdyż dane historyczne o Annie Neville są bardzo skromne. Jednak całość wyszła świetnie i przeczytałam tę książkę z wielką przyjemnością.

allison | 2013-11-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 29 listopada 2013

Pani Gregory w najlepszej formie!

"Córkę Twórcy Królów" czyta się z wielkim zainteresowaniem, nawet jeśli zna się dobrze losy tej postaci z historii.
To właśnie cecha pisarstwa Philippy Gregory, za którą bardzo ją cenię - umiejętność pokazania autentycznych wydarzeń i bohaterów w sposób żywiołowy, z całą gamą emocji i skomplikowanych przeżyć wewnętrznych, co sprawia, że od lektury trudno się oderwać.

Nie inaczej rzecz ma się w powieści o Annie Neville. Oprócz jej burzliwych losów poznajemy dzieje jej najbliższych (ojca, siostry, matki) oraz innych historycznych postaci z okresu Wojny Dwóch Róż (króla Edwarda, jego żony Elżbiety, braci Jerzego i Richarda, lady Małgorzaty, która jest matką przyszłego władcy - Henryka VII...). Doskonale pokazane są realia życia na królewskim dworze, w którym aż kipi od knowań, intryg i podstępów.

"Córka Twórcy Królów" to także powieść o manipulacji i żądzy władzy, która jest motorem najbardziej niegodziwych zachowań. To właśnie chorobliwa chęć...

| 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 20 lutego 2014

Anglię XV wieku i wojnę Dwóch Róż,a właściwie jej schyłek możemy poznać na kartach tej powieści.Bardzo lubię czytać książki historyczne, skłania mnie to bowiem do wertowania internetu i poznawania faktów,a później ocenienia,na ile autor trzyma się przekazów.W przypadku pani Gregory jest to tym bardziej miłe,bo autorka jest historykiem,zna się więc na rzeczy-w końcu to historia jej kraju.Wszystkie jej powieści historyczne są napisane językiem lekkim,barwnym trochę stylizowanym ,aby oddać atmosferę tamtych wydarzeń.Książka opowiada o losach Anny Neville i chorobliwym wręcz dążeniu do władzy całej jej rodziny,bez względu na konsekwencje i następstwa.Jest miłość,zdrada,przyjaźń i nienawiść a także nagłe zwroty akcji jak w dobrym kryminale.Polecam i taka mała dygresja szczątki króla Ryszarda znaleziono i zidentyfikowano w 2012 roku
-dowiedziałam się tego właśnie dzięki tej lekturze!

FannyBrawne | 2017-08-28

,,Córka Twórcy Królów” to moje drugie spotkanie z Philippy Gregory po nieudanej ,,Czarownicy”. Tym razem wybór ukazał się strzałem w dziesiątkę, spędziłam bardzo miły czas z powieścią o Annie Neville i z chęcią poznam inne powieści Gregory.

Akcja tej powieści historycznej dzieje się w Anglii w czasach Wojny Dwóch Róży. Narratorką jest Anna Neville, córka Ryszarda Neville, zwanego Twórcą Królów, gdyż doprowadził on do koronacji obecnego władcy Edwarda IV. Neville liczył, że będzie mógł sterować królem, jednak wkrótce Edward zawiera potajemne małżeństwo z Elżbietą Woodville. Od tej pory główną rolę na dworze pełni nowa królowa i jej liczni krewni. Twórca Królów nie ma zamiaru się z tym pogodzić i występuje przeciw królowi. Pionkami w jego grze są dwie córki – Izabela i Anna. Anna początkowo boi się walki o koronę i dworskich intryg, jednak ogromnie kocha ojca i dlatego decyduje się pomóc mu w jego staraniach. Nawet po jego śmierci pozostaje wrogiem Elżbiety Woodville.

Powieść...

Katherina87 | 2014-06-05

Książka z cyklu Wojna Dwu Róż.

Ryszard Neville pomógł Yorkom pokonać Lancasterów i osadził na tronie Edwarda IV, licząc na możliwość kierowania młodym królem. Jednak Edward, zauroczony piękną wdową, Elżbietą Woodville, samodzielnie podejmuje decyzję o małżeństwie i raczej słucha rad swej żony oraz jej licznej rodziny niż dotychczasowego doradcy. Pozbawiony wpływów Neville jawnie występuje przeciw królowi. Nie doczekawszy się syna, czyni ze swych córek pionki w rozgrywce politycznej i planuje ich małżeństwa z potomkami obu zwaśnionych rodów.

Anna Neville szybko przeistacza się z ufnego i naiwnego dziecka w pełną obaw młodą kobietę. Wie, że ona sama oraz jej posag są kartą przetargową w ręku bezwzględnych graczy. Wydana za mąż za syna obalonego Henryka VI, po roku zostaje wdową....

gwiazdka | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 10 września 2013

Gdyby ktoś zapytał mnie o „Córkę Twórcy Królów” powiedziałabym, że jest to powieść o ambicji, najczęściej chorej. Książka należy do cyklu Wojny Dwu Róż i opowiada historię Anny Neville, żony Ryszarda III Yorka. Oczywiście, jak to bywa w przypadku Philippy Gregory, książka napisana jest niesamowicie lekko. Jest to oczywiście powieść historyczna, jednak, jak to bywa w tego typu powieściach szczególnie autorstwa tej pani, nie wszystkie fakty są idealnie zgodne rzeczywistością, o czym przekonałam się już przy innych tytułach. Pomimo to warto zagłębić się w treść powieści chociażby dla obrazu XV wiecznej Anglii. Sama akcja też zadowoli nawet wymagającego czytelnika: miłość, wojna, intrygi i napięcie. Postaci są żywe, świetnie skonstruowane. Żałuję tylko, że wcześniejsze dwie powieści z tej serii: „Białą…” i „Czerwoną Królową” czytałam tak dawno. Akcja tych trzech książek dzieje się mniej więcej równocześnie, ale pokazana jest z punktu widzenia trzech wrogich sobie kobiet. Fajnie...

mk956 | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

To już kolejny tom opowiadający o Wojnie Dwu Róż, jednak wcale nie mniej ciekawy...
Tym razem poznajemy historię wojny kuzynów opowiedzianą przez Anne Neville, młodszą córkę Ryszarda Neville, zwanego Twórcą Królów.
Anna w dzieciństwie żyje w cieniu swojej starszej siostry Izabeli i pod mocnym wpływem swojego ojca, który nie cofnie się przed niczym aby zdobyć władzę i koronę dla swoich córek. Nic więc dziwnego, że zostanie królową staje się największym marzeniem dziewczyny. Niestety osiągnięcie wyznaczonego celu okazuje się jej przekleństwem, a droga do zdobycia korony zmienia Anne w kobietę podejrzliwą, skłonną do zdrady i gotową na wszystko, a przede wszystkim nieszczęśliwą.
Pomimo, iż czytamy tą samą historię po raz kolejny i doskonale znamy przebieg i wynik każdej bitwy, kolejność zdrad i intryg snutych na królewskim dworze, na pewno nie będziemy się nudzić.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie, zresztą jak każdą Philippy Gregory :)
Polecam

Eeyore | 2013-06-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Uwielbiam Philippę Gregory. Czytam tę samą historię już po raz czwarty (mam na myśli cykl o Wojnie Kuzynów), ale z racji tego, że za każdym razem opisywana jest z innej perspektywy, nie ma się wrażenia potórzenia. Jej książki są fascynujące i nowa powieść tylko potwierdza klasę Philippy Gregory. Polecam.

Isadora | 2013-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Nareszcie jest! Najnowsza książka niezrównanej mistrzyni powieści historycznej Philippy Gregory wpisuje się w cykl Wojen Kuzynów i przenosi nas z powrotem do XV- wiecznej Anglii targanej wewnętrznymi konfliktami pomiędzy spokrewnionymi ze sobą rodami Yorków i Lancasterów. Miłośnicy prozy Gregory mieli już okazję poznać kulisy i przebieg tych burzliwych wydarzeń z perspektywy dwóch stron konfliktu: w "Białej królowej" głos zabiera Elżbieta Woodville, żona Edwarda IV Yorka, w "Czerwonej królowej" - Małgorzata Beaufort, matka Henryka VII Tudora. Tym razem w centrum wydarzeń zostaje umieszczona Anna Neville, córka hrabiego Warwick (nazywanego już za życia Twórcą Królów ze względu na rolę, jaką odegrał w życiu trzech następców tronu Anglii, trzech braci Yorków: Edwarda, Jerzego i Ryszarda) oraz żona Ryszarda III.
Zmiana punktu widzenia zaprezentowana na kartach powieści wchodzących w skład cyklu Wojen Dwu Róż nie tylko daje nam pełniejszy obraz tego skomplikowanego i zagmatwanego...

Ciekawa książka, choć nie porwała mnie tak jak poprzednia książka tej autorki "Dom cudzych marzeń".
Powieść obyczajowa z elementami kryminału, sensacji, historii.
Można tutaj znaleźć pełno spisków, intryg, namiętności, rozczarowań, niespełnionych pragnień, wygórowanych oczekiwań....
Choć książka jest dość obszerna to jednak szybko się ją czyta, pisarka znakomicie oddaje obraz tamtych czasów,uczuć głównej bohaterki i jej najbliższych, oraz ukazuje do czego jest zdolny człowiek który pragnie władzy.

Polecam miłośnikom twórczości Panią P.Gregory, na pewno będą zadowoleni gdy ta pozycja znajdzie się w ich rękach.