Dynastia Tudorów: Królowa traci głowę

Okładka książki Dynastia Tudorów: Królowa traci głowę
Michael HirstElizabeth Massie Wydawnictwo: Harlequin Cykl: Dynastia Tudorów (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Dynastia Tudorów (tom 2)
The Tudors: King Takes Queen
Harlequin
2013-08-14
2013-08-14
Alina Patkowska
dynastia tudorowie harlequin dwór ślub królowa władza intrygi powieść historyczna anglia

Okładka książki Dynastia Tudorów: Bądź wola twoja Michael Hirst, Elizabeth Massie
Ocena 7,1
Dynastia Tudor... Michael Hirst, Eliz...
Okładka książki The Devils Wine Michael Bishop, Jay Bonansinga, Ray Bradbury, Jack Cady, Peter Crowther, Joe William Haldeman, Brian Hodge, Jack Ketchum, Stephen King, Edward Lee, Elizabeth Massie, Graham Masterton, Peter Straub, Melanie Tem, Steve Rasnic Tem, Tamara Thorne, T.M. Wright, Charles de Lint
Ocena 7,3
The Devils Wine Michael Bishop, Jay...

Okładka książki Dynastia Tudorów: Król, królowa i królewska faworyta Anne Gracie, Michael Hirst
Ocena 6,6
Dynastia Tudor... Anne Gracie, Michae...
Ocena 7,1
Dynastia Tudor... Michael Hirst, Eliz...

Dalsza część losów Henryka VIII jest dla mnie równie fascynująca co pierwsza część. Kolejne intrygi, plejada niesamowitych postaci którym towarzyszymy w tym niesamowitym tyglu historii i razem z nimi przeżywamy ich wzloty i upadki...Anna Boleyn, która boleśnie przekonuje się że "karma wraca" (aczkolwiek bardziej pasuje tu chyba stwierdzenie: "łaska pańska na pstrym koniu jeździ")... próby reformacji Kościoła... w tle Francja i Hiszpania... na scenę wchodzi Jane Seymour i jej rodzina... i można by tak pisać i pisać... najlepiej po prostu przeczytać.

Z powodu chęci uzyskania rozwodu z Katarzyną Aragońską i zawarcia małżeństwa z Anna Boleyn konflikt Henryka VIII z papieżem pogłębia się. Zdesperowany władca pod wpływem swoich zauszników decyduje ogłosić się głową angielskiego Kościoła i wypowiedzieć posłuszeństwo Rzymowi. W tym celu powołuje na stanowisko arcybiskupa tajemniczego arcybiskupa o nazwisku Cranmer, zaś za pomocą wydawanych przez siebie rozkazów rozpoczyna walkę z klasztorami i obrońcami starej wiary. W tym celu nakazuje poddanym, by uznali jego zwierzchnictwo nad Kościołem i prawomocność związku z Anną Boleyn, co nie podoba się Katarzynie, niektórym duchownym i byłym stronnikom króla. Po wypowiedzeniu posłuszeństwa papieżowi Henryk bierze ślub z Anną, która później rodzi mu córkę Elżbietę. Jednakże idylla nie trwa u nich długo, gdyż świeżo poślubiona królowa nie może dać mężowi upragnionego syna, zaś on sam zaczyna romansować z jej dwórkami domu. Na dodatek sama Anna zaczyna traktować Katarzynę i Marię (córkę Henryka z pierwszego małżeństwa) jako zagrożenie dla siebie i Anglii. Niebawem Henryk poznaje Jane Seymour w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia, zaś jej ojca i braci obdarowuje tytułami i zaszczytami. Nad Anną zaczynają zbierać się czarne chmury.

"Królowa traci głowę" jest to drugi tom z cyklu "Dynastia Tudorów" opartego na scenariuszu serialu Michaela Hirsta pod tym samym tytułem. W przeciwieństwie do poprzedniej części, autorką drugiego jest Elizabeth Massie, znana z pisania horrorów i powieści historycznych. W przeciwieństwie do pierwszej książki język jakim napisana jest druga część jest bardziej wciągający, zaś same dialogi są mniej rozwlekłe i bardziej trzymające w napięciu. Podobały mi się również opisy wydarzeń, uczt i pomieszczeń, co pozwalało mi się wczuć w klimat lektury. Podobnie jak i w poprzednim tomie tak i tutaj muszę pochwalić wydawców za umieszczenie na wewnętrznych stronach okładki ciekawostek o Henryku VIII i jego małżonkach.

Jeśli chodzi o wady tej książki to podobnie jak w poprzednim tomie nasuwają mi się pojawiające w niektórych fragmentach błędy historyczne i niejasności oraz spłycone portrety psychologiczne niektórych postaci. Mimo to drugi tom oceniam nieco wyżej niż pierwszy z tego powodu, iż jest on lepiej napisany. Polecam miłośnikom powieści historycznych.

Od początku czytając tę książkę postanowiłam że tym razem postaram się wpasować w rolę Henryka, spróbuję zrozumieć jego postępowanie i wybory.
Jestem w stanie zrozumieć wszystkie jego decyzje i zachowania poza ostatnim...dlaczego nie potraktował Anny w ten sam sposób jak Katarzyny?
Czy oczekiwał "szybkiego rozpadu małżeństwa" czy może zarzuty wobec Anny nie były symulacją?
A może postanowił oszczędzić dobrej kobiecie cierpienia przed sądem?

Jeżeli mam oceniać książkę to powiem, że jest zdecydowanie za krótka. Taka historia w pigułce, dla mnie za mało.

Czytając czujesz, ze to bardziej scenariusz niż powieść, ale historia przecież niesamowita. Cóż znaczyła władza króla, jak mało człowiek. Jak niewiele dla rodziny znaczyła córka wobec możliwości dojścia do władzy, nobilitacji społecznej.Dobrze przeczytać i upewnić się, że dobrze żyć w dzisiejszych czasach. Już nie chcę być księżniczką, ani szlachcianką:)

W Anglii panuje zamęt. Ciągnący się spór z papieżem w sprawie unieważnienia małżeństwa z Katarzyną Aragońską sprawia, że Henryk VIII coraz bardziej skłania się ku Reformacji. Ustanowienie nowego arcybiskupa jest krokiem, który doprowadzi do zawarcia dawno wyczekiwanego ślubu z Anną Boleyn. Na herbach inicjały „H&K’ zastępowane są nowymi, w których przeplatają się litery „H&A”. To tylko początek nadchodzących zmian. Katarzyna, pozbawiona królewskiego tytułu, zostaje odesłana z dworu i umiera wkrótce po narodzinach pierwszego dziecka nowej królewskiej pary, księżniczki Elżbiety. Wszyscy poddani muszą złożyć przysięgę lojalności wobec Henryka, który zostaje głową nowego kościoła. Od tej chwili każde wystąpienie przeciwko królowi albo nowej religii będzie surowo ukarane. Mijają miesiące, a Henryk wciąż czeka na narodziny syna, powoli tracąc cierpliwość. Anna wie, że nie pozostało jej wiele czasu… Doskonała powieść oparta na drugim sezonie nakręconego z rozmachem serialu The Tudors, nadawanego w wielu krajach i kilkukrotnie nagrodzonego nagrodą Emmy®, telewizyjnym odpowiednikiem Oscarów®. Opowiada o burzliwym związku króla Henryka VIII z Anną Boleyn, od zawarcia długo wyczekiwanego małżeństwa aż do jego dramatycznego końca.

Dzieje historyczne opisane we współczesnym stylu. Po raz kolejny nie zawiodłam się czytając drugi tom Dynastii Tudorów. Polecam bo warto.

Książkę oceniam na 4+

Druga część cyklu nie przyciągnęła mojej uwagi. Czytanie jej mi się dłużyło, niezbyt mnie zaciekawiła. Zapewne inaczej byłoby, gdybym nie oglądała serialu i nie znała wątków...

Król Henryk według mnie ukazany jest tu jak duże dziecko, niemniej jednak historia trzyma mnie w napięciu i bardzo ciekawa jestem co będzie dalej.

Serialu nie oglądałam, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat wierności samej adaptacji, jednak książka (choć niczego zaskakującego w niej nie ma) jest napisana bardzo przyjemnie, przystępnym językiem dobrze wpasowujacym się w kreowany świat. Polecam na deszczowe popołudnie ;)

Tę książkę niełatwo mi ocenić. Uwielbiam dzieła i literackie, i filmowe, które przedstawiają pewną część historii Anglii, a mianowicie czasy słynnej wojny Yorków i Lancasterów o tron oraz epokę Tudorów. I pewnie byłabym zachwycona serią "Dynastia Tudorów", gdybym nie oglądała serialu. Napisana jest całkiem zgrabnym językiem a bohaterowie nie są mdli. I naprawdę z przyjemnością przeczytałam tę drugą już książkę z tej serii. Tyle, że jest to bardzo wierne odbicie scenariusza "The Tudors". Nie ma tam wiele inwencji samej autorki. Taki był pewnie jej zamysł, ale jak już napisałam, po obejrzeniu serialu (całkiem niedawno-wszystkich sezonów), ta książka to jedynie przypomnienie scen filmowych. Denerwuje mnie też to, że powieść jest "pocięta" na sceny - tak jak w wersji filmowej. Królowa żali się bratu...ciach...król planuje proces...ciach...Wyatt w Tower...ciach. Mimo wszystko daję tej książce wysoką notę. Kto nie oglądał produkcji Hirsta, będzie z pewnością zadowolony ze spotkania z trylogią o Henryku VIII. Mnie osobiście trochę irytują rónież przekłamania historyczne, jako że czytałam kilka czysto historycznych książek o epoce Tudorów, ale rozumiem, że sfabularyzowane dzieje władców żądzą się innymi prawami i nie mam się co czepiać o kilka niezgodności z faktami.

Dodaj cytat z książki Dynastia Tudorów: Królowa traci głowę