Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon

Okładka książki Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon Juliet Grey
Okładka książki Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon
Juliet Grey Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Maria Antonina (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Maria Antonina (tom 2)
Days of Splendor, Days of Sorrow
Bukowy Las
2013-09-13
2013-09-13
Beata Długajczyk
Maria Antonina

Ta seria jest dla mnie bardzo "nierówna". Do pierwszej połowy części pierwszej trylogii szczerze się nudziłem. Następnie, wraz z przyjazdem Marii Antoniny do Francji akcja się rozkręciła i przeczytałem tę drugą połowę niemal jednym tchem. Tak się cieszyłem na drugi tom bo miałem nadzieję, że będzie równie ciekawy. Niestety, ledwo go "zmęczyłem". Maria Antonina w pierwszej części była do rany przyłóż, z jakiegoś powodu na samym początku drugiej części to już nie ta sama osoba, którą widzieliśmy w poprzednim tomie. Teraz naśmiewa się z dworaków, jest kapryśna i zepsuta, te jej eskapady do Paryża na bale i karty opowiedziane są w taki sposób, że nie przemawia to do mnie, brak tam wytłumaczenia skąd to zamiłowanie do rozrywek. Do tego całość pierwszej części była opowiedziana w pierwszej osobie, tutaj natomiast znajdują się ni stąd ni z owąd wstawki narratora w osobie trzeciej, który opowiada o aferze naszyjnikowej. Ok, oczywista, że to wszystko było nieznanym Antoninie ale właśnie dlatego powinny być to może osobne rozdziały, albo chociaż oddzielone jakimś wymyślnym przerywnikiem teksty, a nie że tekst po pierwszej osobie Antoniny kończy się nagle jedną pustą linijką bez tekstu i od nowego wiersza dostajemy opowiastkę w trzeciej osobie na temat spisku. Strasznie mnie to irytowało i wybijało z czytania, gryzło się to niemiłosiernie. Daję 6 za zgodność historyczną i wiele faktów wplecionych w całą opowieść, jednak wybielenie Marii Antoniny autorce w tej części się moim zdaniem, nie udało.

Czyta się świetnie. Książka wciąga i już się nie mogę doczekać tomu trzeciego.
Polecam :)

Czyta się świetnie. Książka wciąga i już się nie mogę doczekać tomu trzeciego.
Polecam :)

Kolejna odsłona losów Marii Antoniny nie odbiega od dobrego poziomu części pierwszej. Antonina nie jest już młodą...niedoświadczoną dzierlatką na francuskim dworze. Dojrzewa...zaspokaja swoje potrzeby...dąży do celów. Niestety jej koniec jest coraz bliższy.

Polubiłam Marię Antoninę. Jej obraz stworzony przez powszechne opinie zyskał w czasie czytania. W głowie mam myśl, która towarzyszy mi również, gdy obserwuję życie wokół siebie "zewnętrzne pozory rzadko świadczą o tym jak wygląda życie człowieka naprawdę" ...

Drugi tom tak samo dobry jak pierwszy, historię każdy raczej zna z podręczników i wiadomo, jak to wszystko się ostatecznie zakończyło, ale jest bardzo ciekawie opisana, cudowne opisy pałaców, zdobień, sukien i wszystkich pięknych rzeczy, którymi otaczała się Królowa i cały dwór, jej długo wyczekiwane macierzyństwo, nie do końca udane małżeństwo i słynna afera naszyjnikowa. Na pewno przeczytam trzeci tom.

Przyznam szczerze, że to moje pierwsze zetknięcie z powieścią historyczną i jestem zachwycona. Wcześniej myślałam, że powieści historyczne są po prostu nudne i nie dla mnie - bardzo się myliłam. Historia Marii Antoniny już od od pierwszych stron bardzo mnie wciągnęła i zainteresowała. Wkrótce sięgnę po III tom. Szczerze polecam nie tylko wielbicielom powieści historycznych ;).

Edit: Jestem świeżo po trzecim tomie i już wiem, że historia Marii Antoniny na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Fantastyczna trylogia!!

Na półkach: , , , , , ,

Świetna!!!

Przede wszystkim książka powala stereotypy o Marii Antoninie i Ludwiku XVI.

Osobiście, zawsze uważałam, że na wieść o głodzie panującym wśród gminu spowodowanym brakiem chleba to właśnie Maria Antonia powiedziała "... to niech jedzą ciastka!", a tu okazuje się że wcale NIE ONA!

POLECAM i ZACHĘCAM!!!

Świetna!!!

Przede wszystkim książka powala stereotypy o Marii Antoninie i Ludwiku XVI.

POLECAM i ZACHĘCAM!!!

W porównaniu do tomu pierwszego już troszeczkę słabiej. Autorka chyba odrobinę się zagubiła. Z jednej strony chciała pokazać Marię Antoninę jako czystą, rozumną, "wybieloną", z drugiej natomiast pragnęła przedstawić nam różne grzeszki słynnej królowej. Wyszło...przeciętnie. Zobaczymy jak tam trzeci tom!

Kontynuacja świetnej pierwszej części fabularyzowanej biografii Marii Antoniny jest równie ciekawa i przyjemna. Historia fatalnej drogi królowej Francji, otoczonej powszechną wrogością podsycaną drukowaną propagandą, która zarzucała jej brak umiaru w wydawaniu pieniędzy i gonienie za przyjemnościami.
Juliet Grey w swojej powieści stara się pokazać co mogło być przyczyną takiego jej zachowania, rozrzutności i skłonności do zabaw, czy były to problemy "łóżkowe" Ludwika czy może brak dziecka przez długi czas.
Sięgam właśnie po III część ze smutkiem, bo wszyscy wiemy jak tragicznie zakończyły się losy Marii Antoniny a dzięki autorce można się z nią zżyć i polubić.
Polecam

Juliet Grey w swojej powieści stara się pokazać co mogło być przyczyną...

38/2017

38/2017