Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon

Tłumaczenie: Beata Długajczyk
Cykl: Maria Antonina (tom 2)
Wydawnictwo: Bukowy Las
Days of Splendor, Days of Sorrow
Maria Antonina
historyczna
joly_fh

Paryż, 1774 rok. Młodziutka, zaledwie osiemnastoletnia Maria Antonina wstępuje na tron u boku swego męża, Ludwika XVI. Monarchini prezentuje światu olśniewające jedwabne toalety i kunsztowne strzeliste uczesania, ale w głębi jej serca czai się strach o ciągłość dynastii Burbonów i o własną przyszłość. Od bolesnych początków małżeństwa, przez radość długo wyczekiwanego macierzyństwa, miłość do przystojnego Szweda Axela von Fersena po nieszczęsną aferę naszyjnikową — przez cały okres panowania Maria Antonina usiłuje wznieść się ponad dworskie plotki i intrygi. Jednak niebezpieczeństwo, że francuska monarchia może zostać zmieciona raz na zawsze z powierzchni ziemi, czai się tuż za złoconymi bramami Wersalu. Już wkrótce zapuka do nich śmiertelny wróg.

Drugi tom trylogii o Marii Antoninie, pochodzącej z Austrii królowej Francji, żonie Ludwika XVI.

Portret najsłynniejszej i otoczonej najczarniejszą legendą władczyni Francji, jednej z najtragiczniejszych postaci kobiecych w historii Europy.

Oparte na drobiazgowych badaniach źródłowych pisarstwo Juliet Grey czyni z postaci historycznych prawdziwych ludzi, a dawne czasy są dzięki jej talentowi barwnym, pulsującym życiem tłem ważnych wydarzeń.

Porywająca powieść, odsłaniająca niejeden dworski skandal, obejmuje piętnaście lat pamiętnych rządów Marii Antoniny.

„Całkowicie satysfakcjonująca powieść, pełna zachwycających detali. Grey pisze z elokwencją i humorem; na kartach jej powieści Toinette naprawdę żyje”. Sandra Gulland, autorka trylogii o Józefinie, żonie Napoleona

„Przepięknie napisana, z dbałością o każdy, najdrobniejszy nawet szczegół.”. Michelle Moran, pisarka

„Żywy, ujmujący portret młodej księżniczki, której przyszło żyć na wrogim jej dworze, jeden z najwdzięczniej nakreślonych portretów nieszczęsnej królowej”. Lauren Willing, pisarka

źródło opisu: Wydawnictwo Bukowy Las, 2013

źródło okładki: www.bukowylas.pl

Natalia | 2013-10-13
Przeczytana: 12 października 2013

"Tańczysz na skraju przepaści, ulegając zgubnym namowom tych, których postanowiłaś zaliczyć do grona swoich przyjaciół. Naprawdę lękam się o twoje szczęście, gdyż widzę, że obecna sytuacja na dłuższą metę nie ma prawa się utrzymać. Rewolucja będzie okrutna i choć przykro mi o tym mówić, uważam, że sama do niej doprowadzisz."

Kiedy brat Marii Antoniny, książę Józef, podczas jednej ze swych licznych podróży zawitał do pałacu w Wersalu, razem z ukochaną młodszą siostrą wspominał czasy dzieciństwa, opowiadał, co mu się w życiu przytrafiło, odkąd się ostatnio widzieli. Nie omieszkał również krótko podsumować trudnej sytuacji we Francji i wyrazić dezaprobatę dla poczynań Marii Antoniny. Słysząc takie słowa krytyki i prognozowanie nieprzyjemnych wydarzeń, francuska królowa poczuła się urażona. Prędko okazało się jednak, iż Józef miał rację. Poniekąd - wprawdzie w kraju działo się coraz gorzej, lecz Maria Antonina miała dobre intencje i niemal każdemu życzyła wszystkiego, co najlepsze....

Dorota | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Kontynuacja świetnej pierwszej części fabularyzowanej biografii Marii Antoniny jest równie ciekawa i przyjemna. Historia fatalnej drogi królowej Francji, otoczonej powszechną wrogością podsycaną drukowaną propagandą, która zarzucała jej brak umiaru w wydawaniu pieniędzy i gonienie za przyjemnościami.
Juliet Grey w swojej powieści stara się pokazać co mogło być przyczyną takiego jej zachowania, rozrzutności i skłonności do zabaw, czy były to problemy "łóżkowe" Ludwika czy może brak dziecka przez długi czas.
Sięgam właśnie po III część ze smutkiem, bo wszyscy wiemy jak tragicznie zakończyły się losy Marii Antoniny a dzięki autorce można się z nią zżyć i polubić.
Polecam

grażyna | 2013-11-15
Przeczytana: 2013 rok

Po ośmiu latach małżeństwa Maria Antonina rodzi najpierw córkę Marię Teresę, a później dopiero syna Ludwika Józefa - delfina Francjii. Potem ma jeszcze dwoje dzieci jednak to tylko Maria Teresa ocaleje bo wszystkie inne dzieci umierają w dzieciństwie.
Na dworze intryga goni intrygę, a spisek sieje się po królewskich komnatach jak kurz. Dworzanie widząc naiwność młodej krolowej naciągają ją na różne podarki,ktre później spzedają. Damy dworu proszą o posady dla swoich krewnych lub kochanków, a Antonina ulegając przyznaje im te posady więc coraz więcej pasożytów żyje na koszt króla. Setki tysiące trwonione przez królową na grę w karty i drogie suknie oraz na brylanty powoduje ogromne niezadowolenie ludu. Do tego dochodzi jeszcze afera naszyjnikowa gdzie w roli głównej wystepuje nielubiany przez królową kardynał Rohan oraz niejaka hrabina de la Motte - Valois.

Isadora | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Beletryzowane biografie mają to do siebie, że przywracają do życia postaci lepiej lub gorzej znane nam z kart historii. Czytając o losach bohaterów mniej więcej wiemy, w jakim kierunku rozwinie się narracja. Świadomość ta staje się szczególnie bolesna w przypadku postaci, których życie było szczególnie burzliwe, a koniec tragiczny - wystarczy wspomnieć choćby Annę Boleyn, Marię Stuart czy bohaterkę niniejszej powieści, Marię Antoninę. Każda odwracana stronica nieuchronnie przybliża nas ku katastrofie bohaterki, z którą zdążyliśmy się już zżyć, która budzi w nas sympatię i do pewnego stopnia zrozumienie. Możemy tylko bezradnie podążać za tokiem narracji i biernie obserwować koleje życia bohaterki, jej wzloty i upadki, ze świadomością, że każdy kolejny zmniejsza dystans dzielący ją od ponurego końca.
O ile pierwszy tom trylogii Juliet Grey, "Z Wiednia do Wersalu", utrzymany był raczej w atmosferze optymizmu i nadziei, które to uczucia towarzyszyły przygotowaniom młodziutkiej Marii...

isobel | 2016-03-16
Przeczytana: 22 marca 2016

"Mogę Wam, o Pani, tylko przepowiedzieć nieszczęśliwe życie i wyznać, że zważywszy na miłość, jaką do Was żywię, wywołuję to we mnie nieskończony ból"

~ cesarz Józef II Habsburg w liście do ukochanej siostry Marii Antoniny

Wersal, rok 1774

Le Roi est mort, vive le Roi! Umarł król, niech żyje król!
Na tronie w końcu zasiada Ludwik August - zwany Ludwikiem Upragnionym - wraz ze swoją młodziutką, osiemnastoletnią żoną Marią Antoniną u boku. Nowa para królewska to największa nadzieja Francji. Lud szczerze wierzy, że prostolinijny i uczciwy Ludwik XVI, tak bardzo różny od swojego egoistycznego i rozpustnego dziadka, poprawi jakość życia wszystkich swoich poddanych, zakończy gnębiący ich o wielu lat głód i wyciągnie kraj z długów w których Francja aż tonie po uszy.

Toinette, zanim została wydana za mąż za Ludwika Augusta, otrzymała od swojej matki cesarzowej Marii Teresy wiele wskazówek i uwag dla przyszłej monarchini. Do serca wzięła sobie szczególnie jedną: sprawić aby francuski...

Goszarda | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Świetna!!!

Przede wszystkim książka powala stereotypy o Marii Antoninie i Ludwiku XVI.

Osobiście, zawsze uważałam, że na wieść o głodzie panującym wśród gminu spowodowanym brakiem chleba to właśnie Maria Antonia powiedziała "... to niech jedzą ciastka!", a tu okazuje się że wcale NIE ONA!

POLECAM i ZACHĘCAM!!!

Tirindeth | 2014-02-22

Maria Antonina, arcyksiężniczka austriacka, zostaje żoną delfina Francji, Ludwika Augusta. Pomimo mijających wiosen, młoda para wciąż nie skonsumowała małżeństwa, dlatego nad Antoniną wisi groźba powrotu do kraju – dopóki nie urodzi Francji dziedzica, jej pozycja na dworze królewskim jest niepewna. Wkrótce umiera papa król – Ludwik XV, a młody delfin zostaje władcą Francji jako Ludwik XVI. Antonina – teraz jako królowa – postanawia wprowadzić zmiany w Wersalu, co wiąże się z gigantycznymi wydatkami. Nastroje w kraju stopniowo się pogarszają, gdyż coraz więcej ludzi boryka się z biedą, a rozrzutność młodej królowej, przejawiająca się m.in. w pięknych toaletach i organizowaniu nowych rozrywek, nie sprzyja pozytywnemu nastawieniu do dworu królewskiego. Niegdyś witana z honorami Maria Antonina powoli staje się obiektem kpin i nienawiści. Czy Austriaczka podoła obowiązkom władczyni?

Z historii wiemy, jak zakończyło się panowanie Ludwika XVI i Marii Antoniny, lecz ta wiedza nie...

amelyaa | 2015-05-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 21 maja 2015

Jest to druga część trylogii, opisującej życie Marii Antoniny - Austriaczki i królowej Francji. W historii utarło się, że była to osoba dumna, zapatrzona w siebie i w swoje potrzeby, królowa, która nie rozumiała i nie chciała zrozumieć swojego ludu.
Autorka obaliła ten mit. Opierając się na sprawdzonych źródłach, napisała powieść, która ukazuje Antoninę w nowym świetle.
Książka świetna, bardzo dobrze napisana i przyjemnie się ją czyta.
Polecam!

książek: 1936
Anka | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebooki, 2014
Przeczytana: 13 lipca 2014

Druga część trylogii nie ustępuje niczym części pierwszej, co rzadko się zdarza w wydaniach tomowych. Mimo że, Autorka, jak sama zastrzega, nie chciała przedstawić ostatniej królowej Francji, jako "pustogłowej trzpiotki, myślącej tylko o strojach, fryzurach i biżuterii, spędzającej czas na balach i przy karcianym stoliku", ja właśnie tak ją odebrałam i nie przekonało mnie tłumaczenie, że robiła to, bo była sfrustrowana niepowodzeniami w sypialni. Maria Antonina niestety była niedouczoną, łatwowierną, słabą władczynią, którą przerosła życiowa rola przygotowana jej przez matkę i historię.
Polecam wszystkim.

Sherry | 2015-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Bonjour, cruel France

Pierwszy tom barwnej trylogii Juliet Grey, skupiającej się na Marii Antoninie, przeprowadził nas przez proces zmienienia niesfornej austriackiej arcyksiężniczki w godną korony Francji, kandydatkę na żonę Ludwika XVI. W sequelu powieści, autorka ukaże nam jedną z najbardziej tragicznych kobiet w historii, już po śmierci dziadka delfina, gdy mąż Marii Antoniny odziedziczy koronę, a sama narratorka, zostanie królową. Na przełomie piętnastu lat, zobaczymy jakie zmiany zostały poczynione na dworze i jak wielkiej metamorfozie, została poddana tytułowa królowa. Jak ze szczęśliwej, naiwnej dziewczynki, przeistoczyła się w dumną panią, żonę króla, która na ustach jednych była honorowana, gdy na ustach innych, jej imię mieszało się z przekleństwami. Czy pochodząca z Austrii dziewczyna, znajdzie swe miejsce, na pełnym ksenofobów, dworze?

Juliet Grey, ponownie czaruje, w drugim tomie trylogii przynosząc nie tylko kolejnych piętnaście lat życia Marii Antoniny do...