Maria Antonina. W Wersalu i Petit Trianon

Tłumaczenie: Beata Długajczyk
Cykl: Maria Antonina (tom 2)
Wydawnictwo: Bukowy Las
Days of Splendor, Days of Sorrow
Maria Antonina
joly_fh

Paryż, 1774 rok. Młodziutka, zaledwie osiemnastoletnia Maria Antonina wstępuje na tron u boku swego męża, Ludwika XVI. Monarchini prezentuje światu olśniewające jedwabne toalety i kunsztowne strzeliste uczesania, ale w głębi jej serca czai się strach o ciągłość dynastii Burbonów i o własną przyszłość. Od bolesnych początków małżeństwa, przez radość długo wyczekiwanego macierzyństwa, miłość do przystojnego Szweda Axela von Fersena po nieszczęsną aferę naszyjnikową — przez cały okres panowania Maria Antonina usiłuje wznieść się ponad dworskie plotki i intrygi. Jednak niebezpieczeństwo, że francuska monarchia może zostać zmieciona raz na zawsze z powierzchni ziemi, czai się tuż za złoconymi bramami Wersalu. Już wkrótce zapuka do nich śmiertelny wróg.

Drugi tom trylogii o Marii Antoninie, pochodzącej z Austrii królowej Francji, żonie Ludwika XVI.

Portret najsłynniejszej i otoczonej najczarniejszą legendą władczyni Francji, jednej z najtragiczniejszych postaci kobiecych w historii Europy.

Oparte na drobiazgowych badaniach źródłowych pisarstwo Juliet Grey czyni z postaci historycznych prawdziwych ludzi, a dawne czasy są dzięki jej talentowi barwnym, pulsującym życiem tłem ważnych wydarzeń.

Porywająca powieść, odsłaniająca niejeden dworski skandal, obejmuje piętnaście lat pamiętnych rządów Marii Antoniny.

„Całkowicie satysfakcjonująca powieść, pełna zachwycających detali. Grey pisze z elokwencją i humorem; na kartach jej powieści Toinette naprawdę żyje”. Sandra Gulland, autorka trylogii o Józefinie, żonie Napoleona

„Przepięknie napisana, z dbałością o każdy, najdrobniejszy nawet szczegół.”. Michelle Moran, pisarka

„Żywy, ujmujący portret młodej księżniczki, której przyszło żyć na wrogim jej dworze, jeden z najwdzięczniej nakreślonych portretów nieszczęsnej królowej”. Lauren Willing, pisarka

źródło opisu: Wydawnictwo Bukowy Las, 2013

źródło okładki: www.bukowylas.pl

Nika | 2019-09-17
Przeczytana: 17 września 2019

Czyta się świetnie. Książka wciąga i już się nie mogę doczekać tomu trzeciego.
Polecam :)

Kate | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Kolejna odsłona losów Marii Antoniny nie odbiega od dobrego poziomu części pierwszej. Antonina nie jest już młodą...niedoświadczoną dzierlatką na francuskim dworze. Dojrzewa...zaspokaja swoje potrzeby...dąży do celów. Niestety jej koniec jest coraz bliższy.

joola | 2017-12-09

Polubiłam Marię Antoninę. Jej obraz stworzony przez powszechne opinie zyskał w czasie czytania. W głowie mam myśl, która towarzyszy mi również, gdy obserwuję życie wokół siebie "zewnętrzne pozory rzadko świadczą o tym jak wygląda życie człowieka naprawdę" ...

Krasnalek | 2017-06-11
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Drugi tom tak samo dobry jak pierwszy, historię każdy raczej zna z podręczników i wiadomo, jak to wszystko się ostatecznie zakończyło, ale jest bardzo ciekawie opisana, cudowne opisy pałaców, zdobień, sukien i wszystkich pięknych rzeczy, którymi otaczała się Królowa i cały dwór, jej długo wyczekiwane macierzyństwo, nie do końca udane małżeństwo i słynna afera naszyjnikowa. Na pewno przeczytam trzeci tom.

sonne16 | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 marca 2017

Przyznam szczerze, że to moje pierwsze zetknięcie z powieścią historyczną i jestem zachwycona. Wcześniej myślałam, że powieści historyczne są po prostu nudne i nie dla mnie - bardzo się myliłam. Historia Marii Antoniny już od od pierwszych stron bardzo mnie wciągnęła i zainteresowała. Wkrótce sięgnę po III tom. Szczerze polecam nie tylko wielbicielom powieści historycznych ;).

Edit: Jestem świeżo po trzecim tomie i już wiem, że historia Marii Antoniny na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Fantastyczna trylogia!!

Goszarda | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Świetna!!!

Przede wszystkim książka powala stereotypy o Marii Antoninie i Ludwiku XVI.

Osobiście, zawsze uważałam, że na wieść o głodzie panującym wśród gminu spowodowanym brakiem chleba to właśnie Maria Antonia powiedziała "... to niech jedzą ciastka!", a tu okazuje się że wcale NIE ONA!

POLECAM i ZACHĘCAM!!!

magia78 | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 lutego 2017

38/2017

RudeCzytanie | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

W porównaniu do tomu pierwszego już troszeczkę słabiej. Autorka chyba odrobinę się zagubiła. Z jednej strony chciała pokazać Marię Antoninę jako czystą, rozumną, "wybieloną", z drugiej natomiast pragnęła przedstawić nam różne grzeszki słynnej królowej. Wyszło...przeciętnie. Zobaczymy jak tam trzeci tom!

Dorota | 2016-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Kontynuacja świetnej pierwszej części fabularyzowanej biografii Marii Antoniny jest równie ciekawa i przyjemna. Historia fatalnej drogi królowej Francji, otoczonej powszechną wrogością podsycaną drukowaną propagandą, która zarzucała jej brak umiaru w wydawaniu pieniędzy i gonienie za przyjemnościami.
Juliet Grey w swojej powieści stara się pokazać co mogło być przyczyną takiego jej zachowania, rozrzutności i skłonności do zabaw, czy były to problemy "łóżkowe" Ludwika czy może brak dziecka przez długi czas.
Sięgam właśnie po III część ze smutkiem, bo wszyscy wiemy jak tragicznie zakończyły się losy Marii Antoniny a dzięki autorce można się z nią zżyć i polubić.
Polecam

isobel | 2016-03-16
Przeczytana: 22 marca 2016

"Mogę Wam, o Pani, tylko przepowiedzieć nieszczęśliwe życie i wyznać, że zważywszy na miłość, jaką do Was żywię, wywołuję to we mnie nieskończony ból"

~ cesarz Józef II Habsburg w liście do ukochanej siostry Marii Antoniny

Wersal, rok 1774

Le Roi est mort, vive le Roi! Umarł król, niech żyje król!
Na tronie w końcu zasiada Ludwik August - zwany Ludwikiem Upragnionym - wraz ze swoją młodziutką, osiemnastoletnią żoną Marią Antoniną u boku. Nowa para królewska to największa nadzieja Francji. Lud szczerze wierzy, że prostolinijny i uczciwy Ludwik XVI, tak bardzo różny od swojego egoistycznego i rozpustnego dziadka, poprawi jakość życia wszystkich swoich poddanych, zakończy gnębiący ich o wielu lat głód i wyciągnie kraj z długów w których Francja aż tonie po uszy.

Toinette, zanim została wydana za mąż za Ludwika Augusta, otrzymała od swojej matki cesarzowej Marii Teresy wiele wskazówek i uwag dla przyszłej monarchini. Do serca wzięła sobie szczególnie jedną: sprawić aby francuski...