Dynastia Tudorów: Król, królowa i królewska faworyta

Tłumaczenie: Alina Patkowska
Cykl: Dynastia Tudorów (tom 1)
Wydawnictwo: HarperCollins
The Tudors: The King, the Queen, and the Mistress
historyczna
joly_fh

Anglią włada młody Henryk VIII. W kraju szerzą się zamieszki na tle religijnym, a na scenie politycznej bezustannie zmieniają się sojusze. Mimo to król całą swoją uwagę skupia na rozwodzie z Katarzyną Aragońską. Sprawa ta nie cierpi zwłoki, ponieważ Henryk nade wszystko pragnie mieć syna, a w jego życiu pojawiła się właśnie piękna Anna Boleyn - kobieta, w której rękach może leżeć przyszłość...

Sprawa ta nie cierpi zwłoki, ponieważ Henryk nade wszystko pragnie mieć syna, a w jego życiu pojawiła się właśnie piękna Anna Boleyn - kobieta, w której rękach może leżeć przyszłość dynastii. Kardynał Wolsey, królewski Lord Kanclerz, musi więc odłożyć na bok rację stanu i za wszelką cenę uzyskać zgodę papieża na unieważnienie królewskiego małżeństwa.
Polityczne intrygi, które zawładnęły dworem i narastający konflikt z Kościołem mogą zachwiać tronem. Ale głodny władzy i miłosnych uniesień monarcha rządzi tak, jak żyje - z żywiołowością, pasją i zapamiętaniem...

źródło opisu: Wydawnictwo Mira, 2013

źródło okładki: Wydawnictwo Harlequin, 2013

Malwina | 2013-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Anglią włada młody król Henryk VIII. W kraju szerzą się zamieszki na tle religijny, a na scenie politycznej bezustannie zmieniają się sojusze. Mimo wszystko król jest pochłonięty nowymi romansami z coraz to młodszymi kochankami. Jego żona królowa Katarzyna obdarzyła go tylko córką Marią. To nie wystarczyło królowi, który nade wszystko pragnie syna - dziedzica korony. Jego żona przymykała oko na jego wybryki jednak wszystko się zmieniło gdy Henryk poznał Annę Boleyn. Król oszalał na jej punkcie a za cel postawił sobie rozwód ze swoją żoną by królową uczynić Annę.

Historia Tudorów zawsze mnie interesowała. Ogólnie rzecz biorąc interesuję się historią, ale Tudorowie są szczególnie znani i ja też wiele o nich słyszałam. Ta książka została napisana przez Annę Garcie na podstawie scenariusza kultowego serialu Dynastia Tudorów autorstwa Michaela Hirsta. Co zwróci naszą uwagę na wstępie? Oczywiście ślicznie wydana książka. Spoglądając na okładkę od razu zwracamy uwagę na dwie magnetyczne...

książek: 1954

Po pierwsze, jak zapewnie wiadomo, prawdziwemu Henrykowi VIII daleko było do wyglądu Johnatana Rhys-Meyersa. Nie mówiąc o wieku.
Po drugie, jeśli zastanawiacie się, czy przeczytać tę książkę, to lepiej zrobicie, oglądając serial 'Dynastia Tudorów'. Wersja telewizyjna bardziej kipi emocjami i przepychem czasów XVI wieku niż powieść.
Po trzecie, nie polecam tej pozycji. Nijaka, nie porywa. Nie wystarczy dodać do scenariusza jakieś opisy, aby powstała ciekawa książka.

Bardzo lubię rozwiązywać krzyżówki, sudoku i tego typu rzeczy, dlatego gdy w gazecie zobaczyłam rozsypankę z chęcią przystąpiłam do rozszyfrowania słów. Jednym z zestawów nagród do wyboru była trylogia "Dynastia Tudorów", ale oczywiście nie wygrałam :( Jakiś czas później założyłam sobie konto na Lubimy Czytać. Potem odnalazłam tu "Dynastię Tudorów" nadal miałam ogromną ochotę ją przeczytać. Okazja, aby kupić tę trylogię nadażyła mi się całkiem nie dawno podczas zakupów w galerii. Jak zawsze poszłam z siostrą do księgarni i ujrzałam tam "Dynastię Tudorów". Najpierw byłam w szoku, ponieważ wyobrażałam sobie te książki jako dużo grubsze. Nie od początku wiedziałam,że teraz kupię trylogię, gdyż przyjechałam z zamiarem kupienia innych książek, jednak ich nie było, a "Dynastia Tudorów" stojąca na półce naprawdę mnie nęciła i szybko podjęłam decyzję, że te trzy książki zabiorę ze sobą do domu. Ogólnie w trakcie roku szkolnego czytam książki z biblioteki, a w wakacje swoje własne tym razem...

Kasia | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Losy Henryka VIII oraz jego sześciu żon to jedna z najbardziej pasjonujących i interesujących historii, jakie napisało samo życie. Postać władcy, który dla miłości, namiętności i pasji zburzył panujący porządek rzeczy, doprowadzając swe królestwo niemalże do upadku, od lat niezmiennie intryguje. Na ten temat powiedziano już i napisano wiele, niemniej jednak zdaje się, że nadal nie został on wyczerpany. I słusznie! Jako zagorzała wielbicielka wszystkiego, co związane jest z szesnastowieczną Anglią, z entuzjazmem witam wszelkie publikacje na ich temat.

„Dynastia Tudorów. Król, królowa i królewska faworyta” pióra australijskiej pisarki Anne Gracie to powieść napisana na podstawie scenariusza serialu „Dynastia Tudorów” autorstwa Michaela Hirsta. Jest to pierwszy tom cyklu, opisujący wydarzenia pokazane w pierwszym sezonie – kolejne mają ukazać się jeszcze w tym roku.

Pierwsze rozdziały powieści przedstawiają Henryka VIII jako młodego, energicznego władcę, który czerpie z życia...

pat_8910 | 2014-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Mimo tego, iż bardzo lubię literaturę historyczną dotykającą tematu Anglii za czasów panowania Henryka VIII, Dynastia Tudorów mnie nie zachwyciła. Jako, że byłam wielką fanką serialu czekałam na przeczytanie książki od kiedy dowiedziałam się, że taka została wydana. Niedawno w bibliotece natknęłam się na wszystkie trzy tomy, wypożyczyłam hurtowo i zaczęłam czytać... Niestety książka nie spełniła moich oczekiwań, ponieważ czyta się ją jak dokładne streszczenia odcinków serialu, denerwowały mnie ciągłe zmiany bohaterów, opisywanie ich losów urywkami. Zastanawiam się nad tym czy sięgnąć po kolejne dwie części, bo nie ukrywam, że trochę się przy tym namęczyłam. Nie można porównać jej do książek Philippy Gregory, które czyta się jednym tchem.

KatiEmm | 2015-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 marca 2015

Uwielbiam te czasy! Więc fabuła bardzo ciekawa, niestety styl powieści autorki według mnie kiepski, nijaki, bez emocji.
Serialu całego nie oglądałam, pamiętam tylko jakieś odcinki, ale na pewno obejrzę go po skończeniu czytania kolejnych części, między innymi ze względu na uwodzicielskiego Jonathana Rhys-Meyera do którego mam słabość, lecz mija się z podobieństwem do króla Henryka VIII ale przymknę oko :D.

Zdziwiło mnie to, że Henryk był tak podatny na manipulację. Rozumiem, że doradcy - doradcami, zakochanie - zakochaniem, ale to w końcu on był królem, władcą a tak łatwo poddawał się rozkazom innych i zapominał używać swego mózgu.
Thomas More zbudza zainteresowanie swą nieugiętą, lojalną postawą co do swoich poglądów.

JaMajka | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Król.
Mocarz, władca, uwielbiany i rozpuszczany przez swoich dworzan.
I ona... ambitna i podburzana przez swoją rodzinę.
Do czego to doprowadzi?
Historię tego związku oczywiście znam, ale i tak sięgnę po kolejne pozycje z tej serii.

Michalina | 2014-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2014

"Dynastia Tudorów" to książka opowiadająca o znanym przez wszystkich Henryku VIII i jego sławnej kochanki Anny Boleyn. Niestety książka to tylko i wyłącznie scenariusz serialu z dodatkiem paru opisów. Jeśli nie widziało się produkcji telewizyjnej-nie dowie się nawet o podstawowym wyglądzie bohaterów, który w tym dziele jest zdecydowanie wymagany.
Sięgając po książkę spodziewałam się, że dostanę powieść pełną szczegółów, podczas gdy dostałam coś ledwo zaczętego.
Serial okazuje się być znacznie satysfakcjonujący niż książka.
Nie polecam.

Dynastia Tudorów od jakiegoś czasu przeżywa swój renesans. Za sprawą coraz to nowych publikacji oraz serialu, do którego nawiązuje powyższa pozycja. Henryk VIII postać dobrze znana wszystkim miłośnikom historii. Wszyscy znamy jego szaleńczy pęd na drodze do posiadania upragnionego dziedzica. I Anna Boleyn, kobieta, która zawładnęła królem, obiecała mu syna jeśli tylko na jej głowie spocznie korona. Książka jest wiernym odzwierciedleniem serialu, jeśli ktoś z was go polubił nie zawiedzie się i książką. Jednym słowem znajdziecie tu: władzę, intrygę, spisek, toczące się głowy, strach, nienawiść, miłość i namiętność. To cały sekret dynastii Tudorów.

Rosemarie | 2013-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 09 lipca 2013

Seriale historyczne od zawsze są moją słabością. Uwielbiam je za to, że są wykonane z rozmachem, pełne pięknych kostiumów, ale także i zawiłych intryg oraz fałszu. "Dynastia Tudorów" to produkcja, która nie jest mi obca, dlatego byłam bardzo ciekawa książki, która jest oparta na pierwszym sezonie tegoż serialu. Jesteście ciekawi moich wrażeń?

Anglia jest pod panowaniem Henryka VIII Tudora. W kraju jednak nie dzieje się dobrze, bowiem na coraz większą skalę szerzone są herezje reformatora Marcina Lutra, a na scenie politycznej nieustannie zmieniane są sojusze. Raz młody Tudor opowiada się za pokojem z Francją, tylko po to, aby zaraz go zerwać na rzecz Hiszpanii. Pomimo oczywistych problemów uwaga monarchy jest skupiona na jednym: rozwodzie z pierwszą żoną, Katarzyną Aragońską, po poznaniu i zauroczeniu się piękną Anną Boleyn.

Historia to wspaniała sprawa, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie każdy podziela moją opinię. Od zawsze fascynował mnie fakt, iż mogę poznać zwyczaje i...