Sekret Tudorów

Tłumaczenie: Michał Madaliński
Cykl: Kroniki nadwornego szpiega Elżbiety I (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
The Tudor Secret
Tudorowie, Elżbieta I
historyczna
Mariola

Czasy Tudorów były epoką intryg, spisków i... szpiegów. Jest lato 1553 roku. Brendan Prescott, podrzutek i sierota, wychowuje się w domu potężnej rodziny Dudleyów. Prescott zostaje wysłany na dwór królewski jako giermek Roberta Dudleya, który powierza mu tajną misję i wysyła do przyrodniej siostry króla - księżniczki Elżbiety. Brendan wplątuje się w mroczne dworskie intrygi i szpieguje dla...

Czasy Tudorów były epoką intryg, spisków i... szpiegów.

Jest lato 1553 roku. Brendan Prescott, podrzutek i sierota, wychowuje się w domu potężnej rodziny Dudleyów. Prescott zostaje wysłany na dwór królewski jako giermek Roberta Dudleya, który powierza mu tajną misję i wysyła do przyrodniej siostry króla - księżniczki Elżbiety. Brendan wplątuje się w mroczne dworskie intrygi i szpieguje dla Williama Cecila. Mając u boku tylko odważnego chłopca stajennego i pełną uroku, zuchwałą damę dworu, próbuje dociec prawdy o tajemniczym zniknięciu ciężko chorego króla Edwarda VI. Rzuca się w wir politycznej gry, którą rządzą podstępy, kłamstwa i zbrodnie.

źródło opisu: https://publicat.pl/ksiaznica

źródło okładki: https://publicat.pl/ksiaznica

Alicja | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

"Tajemnice są walutą naszego świata, fundamentem, na którym wznosi się gmach naszej pychy i kłamstwa" (str 7)
Anglia wiek XVI młodziutka królewna Elżbieta, jej starsza siostra Maria i chorowity brat Edward VI, dwór królewski pełen obłudy, kłamstwa, spisków, dwulicowości,zdrad i cała otoczka z nim związana. Występuje wiele postaci autentycznych, i kilka ciekawych, sympatycznych postaci fikcyjnych.Losy jednych i drugich wzajemnie się splatają. W nowej powieści Autora fikcja miesza się z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi. Całość opowiedziana ciekawie, czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem. Niesamowite przygody głównego bohatera ze skłonnością do pakowania się w kłopoty, z których zazwyczaj wychodzi obronną ręką. Działania podejmowane w celu wykluczenia z sukcesji do tronu prawowitych następców i wyniesienia na niego swoich potomków, okupione cierpieniem i bólem niewinnych. Znikoma wartość rodziny, okłamywanie własnych dzieci i zmuszanie ich do działań wbrew woli. Stawianie...

Gosia | 2013-11-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 listopada 2013

Po dwóch świetnie napisanych biografiach Katarzyny Medycejskiej i Joanny Kastylijskiej, C.W. Gortner w swojej najnowszej powieści opisuje pewien okres z życia jednej z najbardziej rozpoznawalnych władczyń - Elżbiety I Tudor. Muszę się zgodzić z innymi oceniającymi, że ta jego książka jest zdecydowanie inna od poprzednich. Elżbieta nie jest tu postacią pierwszoplanową (jak wskazywałaby na to okładka) i stąd może bierze się rozczarowanie niektórych czytelników tą książką. Akcja powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie kilkunastu dni, ale jest bardzo bogata w wydarzenia i opisane postacie. Wszystko przeżywamy przez pryzmat podrzutka o niewiadomym pochodzeniu - Brendana Prescottta, który zostaje szpiegiem Elżbiety. Dworskie intrygi, kłamstwa, niedomówienia, polityczna gra, wszystko ukazane na tle życia rodziny królewskiej. Książki umożliwiają nam podróżowanie w czasie, możemy poczuć klimat XVI wiecznej Anglii, wmieszać się w dworskie życie. Gortner z niezwykłą lekkością pióra...

książek: 2002
Strega | 2014-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Akcja " Sekretu Tudorów " rozgrywa się latem 1553 r. na angielskim dworze królewskim pełnym intryg, dwulicowości, gdzie nie każdy jest tym za kogo się podaje lub kryje tajemnice, za które można zginąć.

Ta barwna opowieść jest tylko fikcyjną historią, tworem wyobraźni autora, który jak sam pisze: "poczyniłem ....pewne zmiany, by sworzyć moją fabułę". Oczywiście chodzi o zmiany w realiach. W książce wprowadzono więc wydarzenia, które nigdy nie miały miejsca, a postaci, w zależności od rangi mają swoje pierwowzory lub nie.

Sama fabuła jest dosyć prosta, jednak mnogość osób z ich knowaniami wprowadza czasem zamieszanie. Jeśli ktoś nie zna historii XV i XVI Anglii to może się pogubić, zdedydowanie lepiej przypomnieć sobie, choćby bardzo ogólnie, dzieje Anglii w tym okresie.

Dobrze mi się czytało tę historię, jednak zachwytu nie było, wolę gdy powieści historyczne trzymają się prawdy. Pomimo moich zastrzeżeń, mam w planch przeczytać pozostałe książki tego autora.

Katherina87 | 2014-08-21

Epoka intryg, spisków i... szpiegów.

Jest lato 1553 roku. Brendan Prescott, podrzutek i sierota, wychowuje się w domu potężnej rodziny Dudleyów. Prescott trafia na dwór królewski jako giermek Roberta Dudleya, który powierza mu tajną misję i wysyła do przyrodniej siostry króla - księżniczki Elżbiety. Brendan wplątuje się w mroczne dworskie intrygi i szpieguje dla doradcy Elżbiety Williama Cecila. Mając u boku tylko odważnego chłopca stajennego i pełną uroku, zuchwałą damę dworu, próbuje dociec prawdy o tajemniczym zniknięciu ciężko chorego króla Edwarda VI. Rzuca się w wir politycznej gry, którą rządzą podstępy, kłamstwa i zbrodnie.

Sekret Tudorów to galeria olśniewających postaci z błyskotliwą i zagadkową Elżbietą w centrum. Nigdy służba na królewskim dworze nie wymagała większej odwagi, złoczyńcy nie byli bardziej dwulicowi, a życie tych, którzy mają władzę - albo chcą ją zdobyć - nie wydawało się bardziej niebezpieczne."

W książce fakty mieszają się z fikcją. W...

Elilaya | 2012-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Christopfer W. Gortner z każdą kolejną książką udowadnia, że jest bardzo dobrym pisarzem i jego dzieła zasługują na uwagę i polecenie.
"Sekret Tudorów", jest znakomitą, przyjemną i lekką w czytaniu, napisana prostym i zrozumiałym językiem, lekturą.
Książka jest napisana barwnie i ciekawie, wciąga od pierwszej strony, nie można się wprost oderwać od czytania. Czyta się szybko.
Bardzo mi się podoba jak autor z taką lekkością opisuje czasy panowania monarchii, tak jakby tam był i był świadkiem tych wydarzeń po czym przenosi je w formie wspomnień, jako opowieść, na karty książki.

Polecam szczególnie miłośnikom powieści historycznych i fanom Gortnera. Myślę, że się nie zawiedziecie :)

Joanna | 2012-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Anglia XVI wiek, czasy dynastii Tudorów , krótkiego panowania chorowitego Edwarda VI, Marii Tudor i następczyni królowej Elżbiety I. Głównym bohaterem jest Brendan Prescott, sierota znaleziony przez ochmistrzynię Alice na dziedzińcu klasztoru , początkowo ukrywany przez nią, później wychowywany przez licząca się politycznie rodzinę Dudleyów. Tajemnicze znamię ( róża Tudorów) na lewym biodrze intryguje z czasem Brendana do poszukiwań swoich prawdziwych rodziców. Brendan jest postacią fikcyjną w powieści i niczym przewodnik minionej epoki oprowadza czytelnika po labiryntach, intrygach , dworskim życiu tamtych czasów.
Powieść inna od pozostałych opisujących konkretną postać historyczną. Na tle przygód Brendana Prescotta autor maluje czasy , polityczną grę o władzę, szesnastowieczny Londyn. Jak zwykle napisana piękną prozą powieść Gortnera czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem.

ZARAZA | 2013-08-20
Przeczytana: sierpień 2013

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona ta powieścią. Historia pomieszana z fikcją dała fantastyczny efekt. Była przygoda, tajemnica, intrygi, niebezpieczeństwo. Świetnie się bawiłam i byłam zupełnie pochłonięta. Polecam!

Dorota | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Gortner jak zwykle rewelacyjny! Udowadnia, że po każdą jego książkę można sięgać w ciemno i człowiek się nie zawiedzie. I mimo, że łączy fakty historyczne z fikcją i wytworami własnej bujnej wyobraźni - jest w tym mistrzem! Muszę jednak dodać, że w przypadku akurat tej książki przeważa fantazja autora.
UWAGA WCIĄGA!!!!!

Grażyna | 2013-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Lubię takie książki.Historia - trochę prawdy więcej fikcji literackiej,ale wszystko trzyma w napięciu i przy tym odnoszę wrażenie,że w większości wydarzenia tam przedstawione mogłyby się zdarzyć . Czasy tamte były z jednej strony bardzo ciekawe,barwne,ale i okrutne-pełne intryg,zdrad i dążenia do celu za wszelką cenę -nawet za cenę śmierci drugiego człowieka. Tak jak niektórzy twierdzą,że my żyjemy w ciekawych czasach ( patrząc na różne aspekty),przenosząc się w świat XVI wiecznej Anglii dla nas tamten świat jest intrygujący ....
Zaletą dla mnie jest pisanie w pierwszej osobie- młodego,tajemniczego
kawalera za znamieniem "róży".....Zachęcam do przeniesienia się w te dla nas odległe czasy.....

grażyna | 2013-06-07
Przeczytana: 2013 rok

Troszkę inna książka opisująca nie tylko panujących Tudorów ale opis z perspektywy człowieka szpiega będącego na usługach Williama Cecila oraz królewny Elżbiety. Spiski i intrygi księcia Northumberlanda by odsunąć od władzy Marię oraz Elżbietę, a umieścić na tronie Jane Grey i swojego syna Guilforda, co jednak mu się nie udało. Choć jest to powieść typu - co by było gdyby.... to jest nie mniej ciekawa od książek opartych na faktach.