Zaułek koszmarów

Tłumaczenie: Tomasz Gałązka
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Nightmare Alley
Paulina

Lata trzydzieste XX wieku to pozornie inne czasy, gdzie popularne były jarmarki osobliwości i wróżenie z kart tarota. Jednak namiętności i żądze kierujące człowiekiem były takie same jak dziś… Jako naganiacz widzów do jarmarcznych bud pełnych dziwaków, Stan Charlisle wystarczająco się napatrzył, by chcieć w życiu czegoś więcej. Ma przecież na tyle sprytu i ambicji, żeby oczyma wyobraźni...

Jako naganiacz widzów do jarmarcznych bud pełnych dziwaków, Stan Charlisle wystarczająco się napatrzył, by chcieć w życiu czegoś więcej. Ma przecież na tyle sprytu i ambicji, żeby oczyma wyobraźni widzieć już siebie u boku pięknej Molly w roli medium w jego własnym spektaklu - popisowym numerze wyłącznie dla bogatych klientów.
Musi tylko wcześniej pozbawić życia jednego pijaczka i zbałamucić wdowę po nim, by nauczyła go najlepszych numerów. Ale takie zagrywki bez skrupułów Stan ma przecież we krwi - odkąd kłamał dla matki, by kryć przed ojcem jej schadzki z kochankiem.

źródło opisu: Wydawnictwo C&T, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/195590/zaulek-koszmarow.html

Grot | 2019-05-25

MIAŁEŚ CHAMIE ZŁOTY RÓG,
MIAŁEŚ CHAMIE CZAPKĘ Z PIÓR,
CZAPKĘ WICHER NIESIE,
RÓG HUKA PO LESIE,
OSTAŁ CI SIĘ INO SZNUR !!

Wybitna powieść, która ma ponadczasową wartość. O ludzkiej chciwości, żądzy pieniędzy i namiętnościach, które popychają jednostki do najgorszych zachowań.

Mnie osobiście właśnie poprzez ten motyw książka mocno skojarzyła się z szekspirowskim "Makbetem"(choć oczywiście cytat na wstępie z „Wesela” Wyspiańskiego).

Z tym że tutaj motyw krwi i korony został zobrazowany przez wyścig szczurów, a konkretnie jednego szczura do wielkiej kariery zawodowej. Kariery po trupach, która nie liczy się z ludzkimi odruchami, z najbliższymi. Kariery dla której można nawet zabić i zdradzić najbliższą sobie osobę.

Podobnie jak Szekspir tak i Gresham ukazał fatalne konsekwencje takiego postępowania. Z tym, że u Greshama zakończenie jest jeszcze bardziej przygnębiające niż to jakim został zwieńczony "Makbet". W "Zaułku koszmarów" główny bohater nie ma tej chwały zginąć jak...

pes | 2018-10-25
Na półkach: Przeczytane, Chcę oddać