Gołębiarki

The Dovekeepers
Masada, Żydzi
historyczna
dasio72

Najnowsza powieść Alice Hoffman została okrzyknięta na świecie literackim arcydziełem! „Od wieków miłość była źródłem nadludzkiej siły, której udawało się zmienić świat. Ta książka ma w sobie podobną moc” – Małgorzata Gutowska-Adamczyk „Ta książka jest hołdem dla mocy kobiecego ducha i miłości zrodzonej na zgliszczach wojny” – Jodi Picoult „Książka piękna i bolesna, ważna pozycja literatury...

„Książka piękna i bolesna, ważna pozycja literatury XXI wieku” – Toni Morrison

Za kanwę powieści posłużyły wydarzenia, które miały miejsce w roku 70 n.e., gdy 900 Żydów zamkniętych w górskiej twierdzy Masada odpierało miesiącami ataki Rzymian. Ostatecznie ocalały jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci. Autorka opisuje losy czterech różnych bohaterek, z których każda ma dramatyczną historię i własne sekrety - teraz ich losy przecinają się w tych rozpaczliwych dniach zagłady. Tym, co je łączy jest walka o przetrwanie, a także opieka nad gołębiami pocztowymi, które stanowią jedyny łącznik oblężonej twierdzy ze światem zewnętrznym.

Alice Hoffman - jedna z najpoczytniejszych powieściopisarek amerykańskich. Ma na swoim koncie dwadzieścia jeden powieści, dwa zbiory opowiadań i osiem książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków i doczekały się ponad stu zagranicznych wydań. Na podstawie jednej z jej powieści pt. Totalna magia powstał film z Sandrą Bullock i Nicole Kidman w rolach głównych. Gołębiarki zostały uznane za najważniejsza książkę w jej dorobku.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/ksiazki/id,35/golebiarki.html

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl

Gosia | 2015-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lipca 2015

Sama autorka - Alice Hoffman - określiła tę powieść jako wyjątkową w swoim dorobku, taką, co zdarza się pisarzowi tylko raz.
Zgadzam się z autorką, że ta książka jest wyjątkowa, niepodobna do innych. Bardzo poetycka i liryczna, pełna magii, znaków, obrzędów, osadzona w kobiecości.
Akcja powieści toczy się latach 70-73 n.e. podczas oblężenia przez legiony rzymskie izraelskiej twierdzy Masada. Większość z nas zna tę historię i jej tragiczny finał. W ten czas i miejsce wplecione są losy głównych czterech bohaterek - kobiet o tajemniczej, zagmatwanej i tragicznej przeszłości, które na tym skrawku lądu usiłują stworzyć namiastkę normalnego życia dla swoich bliskich.
Od zawsze życie kobiet było ciężkie. Żyły w cieniu mężczyzn jak niewolnice lub służące. Wiele obowiązków, niewiele praw, mnóstwo ograniczeń wynikających z religii czy obyczajów, uzależnienie najpierw od ojca czy braci, potem od męża - to obraz ich codzienności.
Mimo tego twardo stąpają po ziemi, stając się oparciem w...

irka | 2015-07-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 12 lipca 2015

Bardzo dobra proza, utrzymana w klimacie magiczno-biblijnym. Główne bohaterki, to cztery silne duchowo i mądre kobiety z historycznej twierdzy Masada, których życie nie rozpieszczało. Każda z nich przebyła tragiczną i wyboistą drogę, i każda ma do opowiedzenia swoją historię. Jak mówi Autorka "Pozwoliłam dojść do głosu kobietom, które w tamtych czasach były pozbawione tego prawa". Akcja powieści toczy się w pierwszym stuleciu naszej ery i przybliża czytelnikowi historię tamtego okresu. Książka jest poruszająca, niekiedy liryczna, miejscami przerażająca i niewątpliwie przykuwająca uwagę swoim realizmem Polecam.

allison | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Pięknie opowiedziana, nastrojowa i magiczna opowieść o czterech różnych kobietach, które los zaprowadził do twierdzy Masada.

Życie bohaterek poznajemy z ich punktu widzenia, śledząc jednocześnie perypetie ich bliskich oraz wrogów. Liczne retrospekcje uzupełniają informacje o przeszłości kobiet, która jest równie trudna i bolesna jak teraźniejszość.
Mimo iż początkowo wydaje się, że bohaterki są bardzo różne, okazuje się, że wiele je łączy (niektóre z nich los zetknął ze sobą w odległej przeszłości, ale na wyjaśnienie tych powiązań musimy sporo poczekać).
Kobiety przeżywają podobne troski, smutki, lęki i radości, a po oblężeniu twierdzy dzielą także tragiczny los skazanych na klęskę mieszkańców.

Wewnętrzne dylematy i fizyczność bohaterek mają ponadczasowy charakter - współczesne kobiety bardzo podobnie doznają miłości, przyjaźni, zazdrości, nienawiści; podobnie przeżywają macierzyństwo... Nie ma w naszej rzeczywistości miejsca na magię, którą przesiąknięta jest fabuła...

Isadora | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Od zarania dziejów kobiecy los był błogosławieństwem i przekleństwem zarazem. Kobiety, choć dawały życie, musiały patrzeć, jak ich synowie, bracia i mężowie odbierają je innym lub sami giną. Tworzyły ognisko domowe, były strażniczkami wiedzy, ale zawsze pozostawały zależne od mężczyzn: w sferze prawnej, obyczajowej, religijnej. Uważane za mniej ważne i mniej wartościowe, przez całe życie podążały ze spuszczonym wzrokiem za mężczyzną, budziły pożądanie lub lęk, rzadko kiedy szacunek. Ich życie obwarowano tysiącem nakazów i zakazów, których niedotrzymanie lub przekraczanie karano w okrutny sposób. Mimo to te odważne, nieugięte, zahartowane przez los kobiety podejmowały walkę z przeznaczeniem lub z podniesionym czołem przyjmowały ciosy od losu, gotowe poświęcić własne życie w imię dobra swych bliskich. Takie właśnie są bohaterki powieści Alice Hoffman.

Fabuła "Gołębiarek" osnuta jest wokół dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 70 roku naszej ery w starożytnej Judei. Wtedy to...

| 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Myślę sobie,że tą ksiażką Alice Hoffman złożyła hołd kobietom.
Kobietom różnym,żyjącym teraz,jak i przed wieloma wiekami.Zmagającym się z trudami życia codziennego,jako strzegące domowego ogniska,ale także niosące ukojenie w beznadziejnych sytuacjach,gdzie kobieca intuicja jest rzeczą niezastąpioną.
Powieść porywająca,napisana obrazowym,prawie poetyckim językiem,chociaż akcja odległa w czasie-I wiek naszej ery,to niesie ponadczasowe przesłanie.Sądzę,że nawet ci,którym,nie po drodze z historią,odnajdą w książce coś dla siebie,ja odnalazłam i czuję dużą satysfakcję.

Tajemnica | 2013-12-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013 rok
Przeczytana: 10 grudnia 2013

„Gołębiarki” – ta książka pojawia się w bardzo wielu miejscach. Jest o niej głośno i słusznie, ponieważ warto, oj zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Zbyt mało takich powieści na naszym rynku, życzyłabym sobie więcej książek, które czyta się z tak wielką przyjemnością.

Kobiety. Piszą o kobietach zarówno wielcy, znani jak i Ci, którym nie bardzo wychodzi „przyjaźń” z literkami. Temat jak najbardziej uniwersalny i chyba nigdy się nie znudzi. Owszem nie każdemu wychodzi, ale są tacy, którzy z tak niby banalnego tematu potrafią stworzyć coś wspaniałego i godnego przeczytania i zapamiętania. Do tej lepszej kategorii z pewnością można zaliczyć książkę Alice Hoffman pt „Gołębiarki”.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 71 naszej ery. Czasy bardzo odległe, aczkolwiek nie jest to fantastyka. Twierdza Massad od roku boryka się z oblężeniem Rzymian. Siła wroga narasta, jednak ludzie muszą żyć i walczyć o swoja przyszłość.

W tych właśnie okolicznościach walki o lepsze jutro poznajemy...

Kulturalna | 2013-09-27
Przeczytana: 23 września 2013

Życie i rola kobiet.

,,Gołębiarki'' to książka polecana niemal przez wszystkich, od Jodi Picoult i Toni Morrison, po czytelników, którzy rekomendują ją, na formach poświęconych literaturze. Czy warto sięgnąć po książkę, która urzekła tak wielu ?

Już sama postać autorki, nie pozwala przejść obok książki obojętnie. Alice Hoffman to jedna z najbardziej poczytnych pisarek Nowego Kontynentu. Napisała ponad dwadzieścia powieści, dwa zbiory opowiadań oraz kilka książek o tematyce młodzieżowej. Sukcesywnie dostarcza pracy tłumaczom na całym świecie, gdyż jej książki znajdziemy w dwudziestu krajach. Co więcej, jej powieść ,,Totalna Magia'' została zekranizowana, a w rolę głównych bohaterek wcieliły się Sandra Bullock i Nicole Kidman. Jeszcze większą sławę przyniosła autorce ostatnia powieść...

Od wieków życie kobiet nie było usłane różami. To mężczyźni tworzyli historię, podczas gdy kobiety pozostawały w ich cieniu. Strzegły domowego ogniska, opiekowały się dziećmi,...

Adrianna | 2017-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

"Gołębiarki" zachwyciły mnie od pierwszej strony. Dawno nie czytałam książki, która byłaby pisana tak barwnym, wręcz lirycznym stylem. Mimo że opowiedziana historia przedstawia tragiczne losy Żydów, mimo że zawiera wiele cierpienia i brutalności, to jest piękna.
Trudno mi pisać o dziele Alice Hoffman, ponieważ żadne słowa nie oddadzą tego, co przeżyłam podczas czytania. Ale wiem jedno - przeniosłam się w czasie i przestrzeni. Towarzyszyłam czterem różnym bohaterkom w ich trudnych wyborach i nie zawsze się z nimi zgadzałam. Jednak miałam nadzieję, że te dzielne kobiety odnajdą swoje szczęście, spokój.
Naprawdę warto sięgnąć po "Gołębiarki". Polecam tym osobom, które szukają czegoś więcej w książkach, chociażby pięknego języka i stylu. Tutaj znajdą tego pod dostatkiem.

Basia_Pelc | 2014-01-16
Przeczytana: styczeń 2014

Tekst dostępny także z Czytelni: http://basiapelc.blogspot.com/2014/01/goebiarki-alice-hoffman-ann-rk-w.html

„Pewnego dziesięciolatka skuto, po czym ukrzyżowano, bo nie pokłonił się żołnierzom. Chłopiec cierpiał na głuchotę i nawet nie dosłyszał rozkazu, ale takimi rzeczami nikt się nie przejmował. Światem zaczęła rządzić nienawiść”.
„Gołębiarki” to historie czterech kobiet, które zbiegają się w jednym z ostatnich przyczółków Judei – w byłej twierdzy Heroda na zachodnim zboczu góry Masady w roku 70 n.e. 300 wojowników wiernych idei Syjonu próbuje przeżyć i odeprzeć ataki rzymskich legionistów. 300 Żydów przeciwko 10 000 Rzymianom. Nie oszukujmy się, nie mieli szans…

Cztery bohaterki – cztery pory roku.

Jael – córka skrytobójcy,
Riwka – żona piekarza.
Aziza – oblubienica wojownika,
Szira – czarownica z Moabu.

Ojciec Jael jej nienawidzi, wini ją za śmierć matki, która, wydając ją na świat, umarła. Od samego początku nie miała ona lekkiego życia, czuje się potępiona i grzeszna....

Anna | 2014-08-23
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Wspaniała i wzruszająca książka, której akcja dzieje się w latach 70-73 naszej ery. To opowieść czterech kobiet, których losy skrzyżowały się w twierdzy Masada, będącej w przeszłości pałacem króla Heroda. Stała się ona ostatnim bastionem uciekających z Jerozolimy, Galilei i innych miast i miasteczek Judei chrześcijan, prześladowanych przez wojska Rzymu. Jael, Riwka, Aziza i Szira to cztery kobiety, spośród niemal 900 osób broniących się w twierdzy, których dramatyczne losy poznajemy. To książka o potędze kobiecej miłości, nadziei, oddaniu, poświęceniu, ale również pełna barbarzyństwa i okrucieństwa; ciekawie skonstruowana, z interesująca fabułą, przepełniona magią, zakazanymi wierzeniami i praktykami oraz nową niezłomną wiarą w Boga.