Totalna Magia

Okładka książki Totalna Magia Alice Hoffman Patronat LC
Okładka książki Totalna Magia
Alice Hoffman Wydawnictwo: Albatros Cykl: Practical Magic (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2003-08-05
Danuta Górska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

,,Niezapomnianą ekranizację z Sandrą Bullock i Nicole Kidman w rolach sióstr Owens znają wszyscy. Teraz daj się oczarować ich książkowej historii."

Niezapomnianą ekranizację? Przecież oprócz imion i trupa w ogrodzie ta książka nie ma absolutnie nic wspólnego z filmem.

I jeszcze ten tytuł Totalna Magia przecież tu nie ma żadnej magii tylko Totalne Rozczarowanie.
Już lepiej obejrzeć naprawdę niezły film niż czytać te dyrdymały. 😒

Już...

„W każdej z nas jest coś z wiedźmy...”
Alice Hoffman – jedna z ukochanych powieściopisarek Ameryki. Ma na swoim koncie osiemnaście powieści, dwa zbiory opowiadań i osiem książek dla dzieci i młodzieży, a wysokie miejsca na listach bestsellerów jednoznacznie świadczą o popularności i uznaniu jej czytelników. Powieści pisarki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, a „Trzeci anioł” to jedna z najlepiej sprzedających się książek według „The New York Timesa. W naszym kraju popularność zyskała za sprawą ekranizacji jednej ze swoich powieści, w której główne role zagrały Sandra Bullock i Nicole Kidman.
„Totalna Magia” to pełna ciepła i zaskakujących zwrotów akcji historia dwóch sióstr: Sally i Gillian, które po śmierci rodziców trafiają do domu nieco ekscentrycznych ciotek. Franny i Jet Owens, jak wszystkie kobiety z ich rodu posiadają pewien sekret, przez który okoliczni mieszkańcy się ich obawiają. Potrafią rzucać uroki – zwłaszcza te miłosne – a także znają się na zaklęciach i magii. Często goszczą w swoim domu zrozpaczone, zakochane kobiety, które przychodzą po pomoc w swoich miłosnych problemach.
Życie dziewczynek w nowym domu dalekie jest od normalności. Obie ciotki nie przykładają uwagi do racjonalnego odżywiania, odpowiedniego rytmu dnia czy innych „przyziemnych” spraw. Żyjąc w domu pełnym czarów, Sally i Gillian nie cieszyły się popularnością wśród znajomych i niejednokrotnie były szykanowane. Podpatrując magiczne rytuały ciotek, obie przyrzekły sobie, że nigdy się nie zakochają. Wszystko to sprawiło, że nie radziły sobie z własnymi uczuciami. Gillian, wdaje się co chwila w nowe związki, a jej miłosne podboje przysparzają jej wielu problemów. Z kolei Sally pragnie wieść normalne życie, opuszcza dom ciotek i wychodzi za mąż. Niestety, okrutny los odbiera jej ukochanego. Sally po jego śmierci wraz z dwiema córkami powraca do domu ciotek – tak historia zatacza koło. Klątwa Owensów nadal działa i na nowo splata losy rozdzielonej rodziny. Za sprawą fatalnego brzemiennego w skutki wypadku, siostry dowiadują się jak potężna jest siła rodziny i jak ważni są przyjaciele. Przekonują się również, że nie tak łatwo uciec od własnej tożsamości i przeznaczenia, i że wszystko ma swoją cenę. Czy uda im się pokonać przeszłość? Czy zdołają uratować swoją przyszłość? Przekonacie się zanurzając się w świat „Totalnej magii”, która jest kontynuacją losów rodziny Owensów opisanej przez Alice Hoffman w książce „Zasady magii”.

„W każdej z nas jest coś z wiedźmy...”

Przyznam szczerzę, że oczekiwałam czegoś więcej po tej książce. Pierwsza część była przepełniona magią - czym podbiła moje serce znajdując się na liście ulubionych powieści. Ta cześć niestety jak dla mnie wypadła słabo.

Film zdecydowanie bardziej bajkowy, książka przyziemna, czy magia w ogóle w tej książce istnieje?

Drugi tom mnie nie zawiódł. Autorka ma dar do wprowadzania w nastrój, tworzenia atmosfery. Czuje, że jest niegłupią osobą i oprócz umiejętnego opowiadania ma coś ciekawego do powiedzenia o życiu. To była bardzo miła lektura.

To totalnie nie mój typ historii, bo romansów nie czytuję. W stosunku do drugiego tomu nie miałam już żadnych oczekiwań i uważam, że poziom był utrzymany. Ot, takie miłe czytadełko to dla mnie było.

„Totalna magia” Alice Hoffman

Gillian i Sally bardzo wcześnie straciły rodziców. Osierocone dziewczynki trafiły pod opiekę ciotek – Franny i Jet. Nie były to jednak zwykłe starsze panie... Jak wszystkie kobiety z rodu Owensów posiadały niezwykłe zdolności. Dziewczynki dorastały więc w domu przy ul. Magnolii, wśród niezwykłych zdarzeń, uroków miłosnych i magii. Niestety przez swoje pochodzenie nie potrafiły odnaleźć się wśród rówieśników – ludzie albo się ich bali, albo je wyśmiewali i szykanowali. Dlatego też w poszukiwaniu normalnego życia obie postanowiły wyjechać. Pierwsza z domu uciekła młodsza i szalona Gillian. Po latach i śmierci męża to samo zrobiła Sally z córeczkami. Jednak przeszłość dosięgła kobiety w najmniej spodziewanym momencie, klątwa rodziny Owensów sprowadziła na nie kłopoty i zmusiła je do ponownego połączenia sił.

Po książkę sięgnęłam głównie ze względu na film o tym samym tytule, który po prostu uwielbiam. Powieść Alice Hoffman jest jednak zupełnie inna niż się spodziewałam. Było to dla mnie spore zaskoczenie. Film jest świetny, ale książka również! Jednak trzeba na nie spojrzeć jak na odrębne planety.

Książka jest utrzymana w takiej baśniowej konwencji, ale niewiele w niej magii. Autorka skupia się na perypetiach głównych bohaterek, ciekawie je opisując, sprawia, że czytelnik niemal chce uwierzyć w miłość od pierwszego wejrzenia i pokazuje, że to w rodzinie tkwi największa siła. Pięknie operuje słowem, wzrusza, a momentami nawet bawi.

Spokojnie mogę tę pozycję polecić, ponieważ jest lekka, czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko, ale nie porównujcie jej z filmem, bo się zawiedziecie.

„Totalna magia” Alice Hoffman

Totalna magia? Totalne rozczarowanie! Ponieważ:
- akcja - ślimacze tempo, jeśli w ogóle o jakiejkolwiek akcji można tu wspominać (chociaż nie! pierwszy rozdział to ekspresowe przedstawienie dzieciństwa sióstr aż do ich rozstania)
- bohaterki - drażniące, złośliwe, płaczące, rozchwiane, puszczające się z połową miasta, a przy tym oczywiście olśniewająco piękne, co jest wspominane do znudzenia
- ciotki - i właśnie tyle zostało z Jet i Franny, wspominane są wyłącznie jako "ciotki", jak jeden organizm bez osobowości i charakteru, nie mówiąc już o przeinaczaniu faktów z ich życia
- opisy - lubię dobrze skonstruowane opisy przyrody, ale nie chcę po raz kolejny czytać, w co kto jest ubrany i co właśnie spożywa
- magia - popłuczyny jakieś, sztuczki i wywary
- klątwa - która była głównym tematem "Zasad magii", tutaj jakby w ogóle nie istniała
- miłość - tanim romansidłem zalatuje, te wszystkie zauroczenia i wielkie miłości od pierwszego wejrzenia (albo przeczytania listu - to było przegięcie), autorka chyba na wyrost seksualne pożądanie nazywa miłością
- wątek ze zbrodnią - ... nawet nie wiem, jak wyrazić, jak bardzo źle zostało to poprowadzone
- drogeria - która pojawiła się na początku książki i dała mi do myślenia. W amerykańskich drogeriach sprzedaje się leki i desery lodowe?
Ogólnie książka wydała mi się mocno niedopracowana, jakby pisana na szybko, infantylnie i ckliwie, jak dla nieszczególnie wymagającego czytelnika.

Totalna magia? Totalne rozczarowanie! Ponieważ:

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CZmRKIyM_AF/

Dzisiejsza recenzja dotyczy książki opowiadającej o dalszych losach kobiet z rodziny Owensów - Sally i Gillian, wnuczkach Vincenta oraz April.

Już od najmłodszych lat, wyszydzane i dręczone. Gillian mając dość ucieka z domu i zaczyna prowadzić życie z różnymi partnerami. Po pewnym czasie Sally też postanawia się przeprowadzić, do miejsca w którym może zacząć życie wraz z czystą kartą.
Jednak pewnego dnia na podjeździe Sally, parkuje nieznany samochód wraz z Gillian i pewnym mężczyzną.
Od tamtej chwili nic nie jest takie jak być powinno.

Książka osobiście mi się podobała. Tak jak poprzednia część poruszała ważne tematy. Pokazywała, jak miłość może pokierować człowiekiem oraz jak osoby zakochane ignorują zachowania, których w zdrowej relacji nie powinno być.
Jest to książka mająca swoją ekranizację, którą oglądałam kilka lat temu. Dlatego, czytając tą powieść, mniej więcej wiedziałam co się wydarzy.

Pomimo tego, książkę (jak i film) bardzo polecam.
J.

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CZmRKIyM_AF/

Przeciętna i nudna. Akcja snuje się w klimatach małomiasteczkowych Ameryki, leniwie i bez większych zwrotów akcji. Może ktoś lubi takie klimaty, ja wytrzymałem niecałą połowę książki. Film na jej podstawie zdecydowanie ją przebił, Zasady Magii również.