Zapach gorzkich pomarańczy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Perfume Garden
literatura piękna
Ag2S

Pobudzająca wyobraźnię opowieść o utraconej miłości i rodzinnych sekretach, sięgająca czasów hiszpańskiej wojny domowej. W przepięknej scenerii wzgórz Walencji stoi zapomniany dom, który przetrwał serię niszczycielskich najazdów wojsk generała Franco i rodzinnych dramatów. Czas odcisnął na nim swoje piętno: bielone ściany posiadłości się sypią, a zadbany ogród zamienił się w dziki gąszcz...

W przepięknej scenerii wzgórz Walencji stoi zapomniany dom, który przetrwał serię niszczycielskich najazdów wojsk generała Franco i rodzinnych dramatów. Czas odcisnął na nim swoje piętno: bielone ściany posiadłości się sypią, a zadbany ogród zamienił się w dziki gąszcz splątanych winorośli i drzewek pomarańczy.

Emma Temple, znana i ceniona perfumier, jest pierwszą od siedemdziesięciu lat osobą, która przekroczy jego próg. Klucz, razem z plikiem starych listów, otrzymała w spadku po matce, Liberty. Do Hiszpanii przyjeżdża, by odpocząć od londyńskiego zgiełku i osobistych problemów, a także przywrócić podupadłej willi dawny blask. Mimo niewątpliwego uroku domu w Walencji, każdy kąt przypomina Emmie tragiczne wydarzenia, które się w nim rozegrały. Z każdym otwartym schowkiem i podniesionym przedmiotem Emma poznaje niezwykłą historię tego miejsca, swojej rodziny i utraconych marzeń.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zapach_gorzkich_pomaranczy-p-32133-1-30-.html

ELUŚKA | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

Dla mnie bomba! Żałuję, że nie ma innych pozycji tej autorki w języku polskim.
Bardzo dobra powieść, czyta się szybko, lekkie pióro.
Jeśli komuś odpowiada tematyka to koniecznie trzeba przeczytać

Gabriela | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Powieść klimatyczna, pobudzająca wyobraźnię, zmysły, inspirująca. Mnie zachęciła do zapoznania się z historią prawdziwych bohaterów drugoplanowych tej powieści - Gerdy Taro i Roberta Capy, przejrzenia ich
dorobku fotograficznego. Lubię, gdy książka żyje we mnie dłużej, pozostawia ślad, wnosi jakąś wartość dodaną. Będę wypatrywać kolejnej powieści tej autorki.

rose_2958 | 2018-02-03
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Bardzo ciekawa i wciągająca książka, której akcja toczy się dwutorowo. Książka pełna tajemnic i rodzinnych sekretów. Bardzo dobrze i szybko się ją czyta. Polecam.

Auraa | 2018-01-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 21 stycznia 2018

To bardzo „aromatyczna” powieść, pełna cudownych zapachów ziół i kwiatów, ale przede wszystkim pięknych, ale i bolesnych wspomnień, gorących uczuć i uniwersalnych pragnień – miłości, wolności, poczucia bezpieczeństwa i obowiązku. Zyskują one na znaczeniu w obliczu wojny domowej w Hiszpanii, gdzie rozgrywa się akcja powieści.
Młodzi, zakochani idealiści walczący o swój kraj Rose i Jordi szukają schronienia w rodzinnym domu Villa del Valle w Walencji – „krainie kwiatów, światła i miłości”. Dla niektórych to raj na ziemi, a dla innych grób, gdzie zostawili cząstkę siebie, tę ważną, która umiała kochać i żyć pełnią życia, z nadzieją patrzeć w przyszłość, nawet wśród latających bomb i kurzu walącej się demokracji.
Autorka nie boi się trudnych emocji, przemocy, śmierci i zdrad, prowadzi nas w samo centrum walk, na pole bitwy, gdzie ludzie umierają rozrywani przez bomby i padają pod gradem kul. I zatrzymuje te chwile w kadrze zdjęć reporterów i we wspomnieniach tych, którzy przetrwali....

Emlynn | 2018-01-05
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe

Ciekawa i wciągająca książka, której akcja toczy się w malowniczej scenerii gorącego południa. Tajemnica starego domostwa i rodzinne sekrety przeplatają się ze sobą dzięki czemu powieść dobrze i szybko się czyta.

aleczka | 2017-07-31
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Historia miłości (a nawet kilku) w różnych czasach- w tym, w najbardziej wstrząsającym czasie okrutnej wojny domowej. I ta bardziej współczesna też nie należała do najłatwiejszych...świetnie się czyta-polecam!

Madi | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Co do książki mam mieszane odczucia,z jednej strony zawierała wszystko to co lubię-odziedziczony dom ze skrywającymi tajemnicami,malownicza Hiszpania,silne kobiety,a z drugiej strony trochę męczyłam się z nią -zabrakło mi emocji,hiszpańskiego klimatu i większego napięcia.
Sama fabuła ciekawa,dałam radę ,przeczytałam całą,ale tak do końca nie przemówiła do mnie.

Nefra-Nafteta | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Kundelek, 2017
Przeczytana: kwiecień 2017

Uwielbiam tego typu książki, gdzie fikcja opata się z prawdą. Zapach gorzkich pomarańczy ma w sobie wszystko,co według mnie dobra ksążka powinna posiadać. To już kolejna pozycja z wojną w tle, która skradła moje serce.

skinnylove | 2016-08-18

W tej książce znajdziemy dwie historie przeplatające się ze sobą. Bardziej przypadła mi do gustu część o wojnie domowej w Hiszpanii, która jest niesamowita, pełna tragizmu i realizmu, obdarzona wyrazistymi postaciami.
Natomiast druga część dotycząca czasów współczesnych jest ... strasznie słaba. Wątek głównej bohaterki - Emmy był dla mnie dość przewidywalny, banalny i w niektórych momentach czułam się tak, jakby autorkę mocno poniosła fantazja w stylu latynoskich telenowel. Jakby tego było mało w historii Emmy było parę podobieństw do książki i filmu "Pod słońcem Toskanii" (remont opuszczonego domu, zatrudnienie polskich robotników).
Podsumowując trochę szkoda mi "Zapachu gorzkich pomarańczy" bo przez Emmę nie jestem w stanie ocenić książki wysoko. Książkę czyta się dobrze i szybko i chyba każda kobieta z przyjemnością poczyta o zapachach, kwiatach i komponowaniu perfum.

Numerka | 2016-04-12

Z racji braku czasu w "ostatnim czasie" Zapach gorzkich pomarańczy czytałam dosyć długo, choć czyta się tę pozycje dość lekko.
Hm ... zachęcona piękną okładka skusiłam się na zakup książki licząc na zapierającą dech w piersiach literaturę.
Historia Emmy i jej bliskich mogłaby być rzeczywiście poruszająca gdyby ... No właśnie ... Zabrakło mi głębi literackiej, emocji, pasji przekazu. Mam wrażenie, że autorka tylko powierzchownie brylowała wśród uczuć, które mogłyby krzyczeć same z siebie rozdarte dramatem II wojny światowej. Kolejny niedosyt budzi brak zagłębienia się w wątki, które również domagają się szerszego "potraktowania". Mają początek, brak im końca, tej dosadnej kropki nad "i", która usatysfakcjonowałaby czytelnika. Ogólnie książka jest przyjemna, szkoda tylko, że na tyle "płytka", że nie pozwoliła mi bardziej zaprzyjaźnić się z jej bohaterami.
Mimo wszystko polecam ...