Zapach gorzkich pomarańczy

Tłumaczenie: Bożena Kucharuk
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Perfume Garden
Ag2S

Pobudzająca wyobraźnię opowieść o utraconej miłości i rodzinnych sekretach, sięgająca czasów hiszpańskiej wojny domowej. W przepięknej scenerii wzgórz Walencji stoi zapomniany dom, który przetrwał serię niszczycielskich najazdów wojsk generała Franco i rodzinnych dramatów. Czas odcisnął na nim swoje piętno: bielone ściany posiadłości się sypią, a zadbany ogród zamienił się w dziki gąszcz...

W przepięknej scenerii wzgórz Walencji stoi zapomniany dom, który przetrwał serię niszczycielskich najazdów wojsk generała Franco i rodzinnych dramatów. Czas odcisnął na nim swoje piętno: bielone ściany posiadłości się sypią, a zadbany ogród zamienił się w dziki gąszcz splątanych winorośli i drzewek pomarańczy.

Emma Temple, znana i ceniona perfumier, jest pierwszą od siedemdziesięciu lat osobą, która przekroczy jego próg. Klucz, razem z plikiem starych listów, otrzymała w spadku po matce, Liberty. Do Hiszpanii przyjeżdża, by odpocząć od londyńskiego zgiełku i osobistych problemów, a także przywrócić podupadłej willi dawny blask. Mimo niewątpliwego uroku domu w Walencji, każdy kąt przypomina Emmie tragiczne wydarzenia, które się w nim rozegrały. Z każdym otwartym schowkiem i podniesionym przedmiotem Emma poznaje niezwykłą historię tego miejsca, swojej rodziny i utraconych marzeń.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zapach_gorzkich_pomaranczy-p-32133-1-30-.html

Madi | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Co do książki mam mieszane odczucia,z jednej strony zawierała wszystko to co lubię-odziedziczony dom ze skrywającymi tajemnicami,malownicza Hiszpania,silne kobiety,a z drugiej strony trochę męczyłam się z nią -zabrakło mi emocji,hiszpańskiego klimatu i większego napięcia.
Sama fabuła ciekawa,dałam radę ,przeczytałam całą,ale tak do końca nie przemówiła do mnie.

allison | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

"Zapach gorzkich pomarańczy" to ciekawa powieść o miłości, rodzinnych sekretach, które wychodzą na jaw po wielu latach, o wojnie, poświęceniu i straconych marzeniach.

Książkę czytało mi się szybko i z emocjami, z wyjątkiem zakończenia, które psuje obraz całości - jest zbyt przewidywalne, sztucznie udramatyzowane i bardzo odbiega klimatem od reszty fabuły.

Akcja rozgrywa się dwutorowo - współcześnie i w czasach wojny domowej w Hiszpanii. I jak to często w takich przypadkach bywa, dawne wydarzenia okazały się znacznie bardziej interesujące od tych bieżących.
Sekrety sprzed kilkudziesięciu lat wychodzą na jaw stopniowo, czytelnik poznaje je powoli, co na pewno jest jedną z największych zalet powieści. Gdy wydaje nam się, że już wszystko wiemy, odkryty zostaje jeszcze jeden ważny dla bohaterów epizod, co podnosi napięcie i zaskakuje.

Mimo iż uznałam książkę za bardzo dobrą, mam po lekturze lekki niedosyt. Spodziewałam się bowiem bardziej klimatycznej opowieści o współczesności....

BagatElka | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Piękna i wzruszająca historia,której czytanie przypomina odkrywanie kolejnych warstw skrywających drogocenny skarb.
Aromatyczne ogrody dzięki,którym powstają niepowtarzalne perfumy i mroczne tajemnice z przeszłości a do tego miłość,która pozwala przetrwać najcięższe momenty.

Ta książka to szkatułka pełna eliksirów i emocji a każdego kto po nią sięgnie czeka niesamowita podróż przez czasy,lądy i morza.

Anula | 2013-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Pisanie recenzji zacznę od podziękowań - dziękuję swojemu bratu, który kupił mi tę książkę na Gwiazdkę i dzięki niemu nie musiałam czekać na nią w bibliotece. Właściwie to chciałam odłożyć czytanie książki do stycznia, ale ponieważ moja obsesja na punkcie Hiszpanii i wojny domowej jest zbyt silna, więc wzięłam się za lekturę zaraz po Świętach.
Bardzo sobie cenię książki poruszające problemy hiszpańskiej wojny domowej i zawsze ubolewam nad tym, że jest ich tak mało. Od razu przychodzą na myśl dzieła osób, które w wojnie brały udział - Orwella i Hemingwaya, ale jak chce się poczytać coś bardziej obyczajowego, to pojawia się problem. Na szczęście "Zapach gorzkich pomarańczy" jest taką powieścią, która te lukę niejako uzupełnia, ale nie jest to moja pierwsza obyczajowa książka o hiszpańskiej wojnie domowej, jaką przeczytałam.
Wydarzenia w powieści biegną dwutorowo i jak to często bywa, te z przeszłości są o wiele ciekawsze i trzymające w napięciu niż te z teraźniejszości. Mamy rok...

kasandra_85 | 2013-05-17
Przeczytana: maj 2013

Olinka | 2013-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Bardzo przyjemna powieść z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Narracja jest prowadzona dwutorowo, rozdziały naprzemiennie przenoszą nas do przeszłości i teraźniejszości. Autorce udało się zbudować klimat w częściach dotyczących przeszłych wydarzeń, przez co są one zdecydowanie ciekawsze i z charakterem. Teraźniejszość trochę kuleje, ale z moich obserwacji, przy takich zabiegach narracyjnych tak to zazwyczaj bywa.
Gdyby tylko to było minusem, myślę, że dałabym o gwiazdkę lub dwie więcej. Jednak tym, co obniżyło moją ocenę, było zakończenie. Zupełnie niepasujące i psujące całą powieść. Po co takie udziwnianie, jakieś niepotrzebne desperackie kroki, nie wiem. Szkoda, bo cała reszta naprawdę ma zapach gorzkich pomarańczy. Mimo tego polecam :).

aga | 2016-04-12
Na półkach: Przeczytane, Poddałam się
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

Nie ocenię tej książki. Zazwyczaj daję szansę w postaci 30-40 stron każdej książce. Tej dałam 100 stron i nie porwała mnie ta historia. Może dlatego że jak dla mnie zbyt ,,porwana" jest ta opowieść?
jakoś nie po drodze nam razem. Jakoś nie urzeka, nie zachwyca i nie pociąga mnie.
cóż, zbyt wiele dobrych książek czeka na mnie, żebym musiała się męczyć i marnować swój czas. Odkładam bez żałowania

slowo_daje | 2013-05-21

Świetna powieść pachnąca Hiszpanią, z wątkiem historycznym i rodzinną tajemnicą w tle. Coś mi się wydaje, że Sarze Jio rośnie konukrencja ;) na dodatek przepięknie wydana...

wiejskifilozof | 2013-09-19

Mądra,piękna i na czasie.Świetnie uchwycona wojna domowa w Hiszpanii i zamach na WTC.Przy okazji opisy współczesnej Hiszpanii.

Kasiek m | 2013-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ebooki 2013
Przeczytana: 23 lipca 2013

Mało jest dobrych książek, których akcja dzieje się w Hiszpanii, a moja hiszpanofilia wymaga karmienia. Gdy przeczytałam opis fabuły, wiedziałam, że to będzie coś dla mnie. Może ta książka nie dorówna „Komu bije dzwon”, ale będzie w tym stylu, hiszpańska wojna domowa daje duże pole do popisu, a dodatkowo akcja powieści prowadzona dwutorowo – coś co tygryski bardzo lubią – obiecywała świetną lekturę.

Autorka podzieliła swoją książkę na dwie części. Część pierwsza toczy się w latach trzydziestych XX, gdy w Hiszpanii trwa wojna domowa, wojna, która była próbą przed II wojną światową. Hiszpańska wojna domowa w annałach zapisała się jako jedna z najkrwawszych, najokrutniejszych potyczek. Temat żywy w literaturze tamtych czasów, powieści dotyczące tej wojny napisali tak wielcy pisarze jak Orwell, czy Hemingway, którzy bezpośrednio zaangażowali się w ten konflikt. Dziś Hiszpańska wojna domowa jest obecna li i jedynie w literaturze faktu. Nie spotkałam współczesnej powieści, która...