Zapach gorzkich pomarańczy

Prószyński i S-ka
2013-05-23
2013-05-23
Bożena Kucharuk

Trafiłam na nią kompletnie przez przypadek i uważam, że to fajna pozycja. Ciekawa fabuła toczącą się w dwóch planach czasowych, są tajemnice, jest odkrywanie historii, trochę romansu i zdrady. Warto sięgnąć dla samej historii wojny domowej w Hiszpanii, w końcu coś innego niż II WŚ.

Książka wszystkomająca, rozgrywająca się w dwóch planach czasowych (1936-1939 i 2001-2002):
- romans jest, a nawet kilka;
- hiszpańska wojna domowa jest;
- atak na WTC jest;
- bohaterowie spotykają się z historycznymi, znaczącymi postaciami;
- zdrada jest, w dodatku zaplątana w zdradę jest Delilah (po naszemu Dalila, ta od Samsona, w języku angielskim synonim zdrajczyni);
- okrutni frankiści są;
- zabieranie dzieci "czerwonym" jest;
- szalona kobieta, dysząca żądzą zemsty jest (ta sama Delilah, a jakże);
- element parapsychologiczny jest (dziedziczenie zdolności, można powiedzieć dar);
- szczęśliwe zakończenie jest.

Plusy dla książki też są:
- czyta się łatwo, chociaż bohaterka jest lekko infantylna pomimo zbliżającej się trzydziestki;
- informacje historyczne i geograficzne są sprawdzalne i wiarygodne.

Książka czekała w kolejce 8lat (!). Nie żałuję, że przeczytałem, ale szału nie ma.

- romans jest, a nawet kilka;
- hiszpańska wojna domowa jest;
- atak na WTC jest;
- bohaterowie spotykają się z historycznymi, znaczącymi postaciami;
-...

"Zapach gorzkich pomarańczy" Kate Lord Brown mam w swojej biblioteczce od bardzo dawna. Dopiero teraz przyszła mi ochota na tę książkę i muszę przyznać, że był to świetny wybór na początek roku 😊 zwłaszcza że dzięki niej mogłam na pewien czas przenieść do słonecznej Hiszpanii. Pamiętać jednak należy, że akcja osadzona jest w Hiszpanii opanowanej przez wojnę domową dość sugestywnie opisaną przez autorkę. A to za sprawą opierania się na prawdziwych wspomnieniach ludzi, którzy postanowili przerwać ogólne milczenie na temat czasów dyktatury generała Franco.

26-letnia Emma Temple jest znaną i cenioną na świecie producentką perfum. Zawód ten niemalże wyssała z mlekiem matki, która niedawno umarła, pozostawiając jej dom w Walencji i sporo listów.
Emma spodziewa się dziecka swojego ukochanego, który zaginął w czasie ataku na World Trade Center i który systematycznie zdradzał ją z jej przyjaciółką Delilah. Wsparcie, jakie ma w swojej babce Freyi i jej bracie Charlesie nie wystarczają. Kobieta postanawia porzucić rodzinną firmę perfumeryjną prowadzoną wspólnie z Delilah i wyprowadzić się do domu w Walencji.
Dom wymaga gruntownego remontu i wypędzenia złych mocy, o których mówi się w okolicy. I tu pojawia się pierwiastek polski, bo remontem zajmie się dwóch Polaków.
Równolegle do historii Emmy czytelnik poznaje krwawe i brutalne początki wojny domowej w Hiszpanii wywołanej przez zamach stanu generała Franco, któremu na pomoc ruszyły wojska Hitlera i Mussoliniego. Świat jest zbulwersowany takim obrotem sprawy, więc do Hiszpanii przybywa wielu ochotników, by wspomóc działania legalnego rządu. Wśród nich znaleźli się Freya i Charles.
Tak więc losy tych dwojga Brytyjczyków na zawsze wiążą się z losami mieszkańców Walencji. A z tym związany jest z kolei pewien sekret oparty na pewnym kłamstwie Charlesa i kolejnych z udziałem Freyi.
Po wprowadzeniu się do domu w Walencji Emma czuje się jak u siebie, ale ma przeczucie, że nie wie wszystkiego o tym miejscu i swoich opiekunach. Rąbka tajemnicy uchyla Macu, leciwa mieszkanka Walencji i dawna znajoma Freyi i Charlesa oraz dobry duch tej książki...

Mimo trochę łzawego początku i drastycznych scen z lat 1936-1937 i późniejszych działań Falangi w 1941 r. książkę czytałam z dużym zainteresowaniem. Przeplatanie wątków współczesnych i tych z okresu wojny domowej powoduje narastanie napięcia i wzmaga w czytelniku chęć poznania sekretu Freyi i Charlesa. Z drugiej strony ktoś, kto lubi oglądać tańce flamenco i słuchać pieśni w stylu duende, odnajdzie w książce zrozumienie, dlaczego są one tak bardzo emocjonalne i chwytają za serce. Taka jest też książka Kate Lord Brown "Zapach gorzkich pomarańczy".

Poza sprawą wojny domowej autorka poruszyła też kwestię niespełnionych, a nawet tragicznych miłości kilkorga bohaterów. Niektórzy z nich nie wyleczyli się z nich przez długie lata. Inni, szczególnie nagabywani przez starszych, postanawiają wkroczyć w nowe związki, choć decyzje nie przychodzą łatwo.
"Zapach gorzkich pomarańczy" to też książka o wybaczaniu. Dostrzegam w niej też nieco wojny płci, szczególnie w aspekcie duende oraz męskiemu przydawaniu sobie prawa do władzy nad kobietami, łącznie z ich zniewoleniem i pogwałceniem ich praw. Ale przede wszystkim to książka o długoletnim milczeniu i ukrywaniu pewnego kłamstwa, na którym zostało zbudowane dalsze życie oraz losy kolejnych pokoleń.
Na wzór duende książka wywołuje wiele bardzo silnych emocji - jest w niej smutek, żałoba, żal, rozczarowanie, rozdarcie, ale też silne postanowienia, radość i nadzieja.

Jestem trochę zniesmaczona amerykańskim zakończeniem książki, ale ogólnie bardzo ją polecam. Uprzedzam, że nie jest łatwą lekturą, mimo że wątek współczesny należy do typowych w ciągu ostatnich 20 lat - wyjazd do innego kraju i rozpoczęcie nowego życia. Książka jest bardzo emocjonalna i mocno pobudza wyobraźnię.

Książkę czytało się dobrze i szybko.Jednak mimo moich ulubionych tematów: wojny, miłości, sekretów rodzinnych i tajemnic czegoś w niej brakowało. Dwa wątki przeplatane równocześnie to też w moim guście.Wątek wojny domowej w Hiszpani zdecydowanie bardziej wciągający. Zakończenie zbyt tragiczne.Film mógłby się podobać.Dużo scen z wojny i krajobraz Hiszpani, szpitale, dzielne kobiety, babcie, które w młodości kochały.Wszystko było... ale czegoś brakowało. Ogólnie, przecztać warto.

"Zapach gorzkich pomarańczy" to wielowątkowa powieść rzeka. Jej bohaterowie, ich historie urzekły mnie niezmiernie, tak, że nie potrafię o nich zapomnieć.
Znajdziemy tu wiele emocji, wszelkie barwy życia, namiętność, miłość, pożądanie, tęsknotę, szczęście, a także dramat, strach i tajemnice przeszłości.
Czyta się jednym tchem.
Polecam z całego serca!

Czyta się jednym tchem.
Polecam z całego serca!

Klimatyczna opowieść o hiszpańskiej wojnie domowej oraz jej konsekwencjach ciagnących się współcześnie. Krótkie rozdziały i przeplatanie historii sprawiało, że nie mogłam się oderwać. Miłość, śmierć, poświęcenie, kłamstwa w dobrym celu - wszystko to tu znajdziemy. Dałabym osiem gwiazdek gdyby nie końcowe rozdziały "współczesne", z naciskiem na postać Delilah. Mimo to polecam, czytelnikom i filmowcom - wyszedłby z tego niezły film z półki melodramatów.

Dla mnie bomba! Żałuję, że nie ma innych pozycji tej autorki w języku polskim.
Bardzo dobra powieść, czyta się szybko, lekkie pióro.
Jeśli komuś odpowiada tematyka to koniecznie trzeba przeczytać

Dla mnie bomba! Żałuję, że nie ma innych pozycji tej autorki w języku polskim.
Bardzo dobra powieść, czyta się szybko, lekkie pióro.
Jeśli komuś odpowiada tematyka to koniecznie trzeba przeczytać

Powieść klimatyczna, pobudzająca wyobraźnię, zmysły, inspirująca. Mnie zachęciła do zapoznania się z historią prawdziwych bohaterów drugoplanowych tej powieści - Gerdy Taro i Roberta Capy, przejrzenia ich
dorobku fotograficznego. Lubię, gdy książka żyje we mnie dłużej, pozostawia ślad, wnosi jakąś wartość dodaną. Będę wypatrywać kolejnej powieści tej autorki.

Bardzo ciekawa i wciągająca książka, której akcja toczy się dwutorowo. Książka pełna tajemnic i rodzinnych sekretów. Bardzo dobrze i szybko się ją czyta. Polecam.

To bardzo „aromatyczna” powieść, pełna cudownych zapachów ziół i kwiatów, ale przede wszystkim pięknych, ale i bolesnych wspomnień, gorących uczuć i uniwersalnych pragnień – miłości, wolności, poczucia bezpieczeństwa i obowiązku. Zyskują one na znaczeniu w obliczu wojny domowej w Hiszpanii, gdzie rozgrywa się akcja powieści.
Młodzi, zakochani idealiści walczący o swój kraj Rose i Jordi szukają schronienia w rodzinnym domu Villa del Valle w Walencji – „krainie kwiatów, światła i miłości”. Dla niektórych to raj na ziemi, a dla innych grób, gdzie zostawili cząstkę siebie, tę ważną, która umiała kochać i żyć pełnią życia, z nadzieją patrzeć w przyszłość, nawet wśród latających bomb i kurzu walącej się demokracji.
Autorka nie boi się trudnych emocji, przemocy, śmierci i zdrad, prowadzi nas w samo centrum walk, na pole bitwy, gdzie ludzie umierają rozrywani przez bomby i padają pod gradem kul. I zatrzymuje te chwile w kadrze zdjęć reporterów i we wspomnieniach tych, którzy przetrwali.
Pokazuje, ze przeszłość to nie zawsze otwarta, ciągle jątrząca się rana, nawet jeśli ciągle boli. Że można ją odczarować – rzeźnię skąpaną we krwi przerobić na kwiaciarnię, zaniedbany ogród w kwitnący raj, żałobę i smutek w miłość i nowe nadzieje, dom, w którym straszy na dom, w którym zamieszka szczęście. Choć to wymaga wiele determinacji i pracy. Zmierzy się z tym Emma Temple, uzbrojona w wewnętrzną siłę i listy od matki pełne mądrych słów podnoszących na duchu.
W powieści nie brak tajemnic i magii. Oraz cudownych aromatów róż, lawendy, piżma, świeżej kawy, cynamonu, drzewa sandałowego, ciepłej skóry, lata, ziemi, zapachu dymu z ogniska, mięsa, olejku neroli, potu mężczyzny, czystej bawełny, ale także zapachu strachu, krwi i prochu… Każdy jest ważny. Emma jest perfumiarzem – potrafi połączyć zapachy, ludzi, wydarzenia i emocje w piękną symfonię, którą wdycha się z przyjemnością. Tak jak czytało się z przyjemnością prawie czując te wspaniałe wonie dookoła i w sercu…

Młodzi, zakochani idealiści walczący o swój kraj...

• E-booki
  • Ebooki