Okładka książki Kolor jej serca

apartheid, Afryka, przyjaźń
typ
papier
Ag2S
7,71 (59 ocen i 29 opinii)

Opis książki

Poruszająca powieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet pozornie stojących po przeciwnych stronach barykady w czasach apartheidu W roku 1919 Cathleen Harrington opuszcza rodzinny dom w Irlandii i wyrusza do Afryki Południowej, by poślubić narzeczonego, którego nie widziała od pięciu lat. Wyobcowana i samotna w nowych trudnych warunkach, pociechę znajduje w pisaniu dziennika, a także w przyjaźni z...

W roku 1919 Cathleen Harrington opuszcza rodzinny dom w Irlandii i wyrusza do Afryki Południowej, by poślubić narzeczonego, którego nie widziała od pięciu lat. Wyobcowana i samotna w nowych trudnych warunkach, pociechę znajduje w pisaniu dziennika, a także w przyjaźni z córką swojej czarnoskórej służącej, Adą. Pod troskliwym okiem Cathleen Ada wyrasta na wytrawną pianistkę i miłośniczkę słowa pisanego, która nie potrafi się oprzeć zaglądaniu do dziennika Cathleen i odkrywaniu jej tajemnic.

Kiedy Ada zostaje zhańbiona i odkrywa, że spodziewa się dziecka mieszanej rasy, ucieka z domu. Traktowana z pogardą we własnym środowisku, musi walczyć o godne życie dla siebie, swego dziecka i swojej muzyki. Ale Cathleen nadal wierzy w Adę i usiłuje ją odnaleźć, buntując się przeciw ograniczeniom apartheidu. Czy miłość i nadzieja przezwyciężą okrucieństwo? Czy Cathleen i Ada zaznają odkupienia?

Książka poruszająca, mądra, piękna.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014

Opinie czytelników
allison | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Pięknie opowiedziana, wzruszająca historia wielkiej miłości, przyjaźni, przywiązania, poświęcenia i odwagi.

Odczucia i przeżycia dwóch głównych bohaterek poznajemy przede wszystkim z perspektywy czarnoskórej córki służącej - najpierw dziewczynki, potem kobiety. Sporo dowiadujemy się jednak także z pamiętnika jej pani, która okazuje się osobą niezwykle uczciwą, wrażliwą i postępową.

Dużo jest w tej powieści zwrotów akcji, więc trudno się od niej oderwać. Czytelnik śledzi z niesłabnącym zainteresowaniem losy bohaterów, które na przestrzeni wielu lat zmieniają się jak w kalejdoskopie. W tym pędzie jest jednak także miejsce na refleksje i wzruszenia.

Bardzo spodobała mi się pierwszoosobowa narracja, zwłaszcza, gdy prowadzona ona była z perspektywy dorastającej, uczącej się życia dziewczynki, która wielu rzeczy jeszcze nie rozumie, ale stara się tłumaczyć świat po swojemu i odczuwa wielki głód wiedzy.

"Kolor jej serca" to książka, obok której nie można przejść obojętnie, a...

awiola | 2014-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2014

"(...) dom i miłość są dane każdemu z nas jedynie na chwilę. Musimy o nie dbać, dopóki do nas należą, i pielęgnować wspomnienia o nich, gdy ich już zabraknie".

Wychowanie człowieka w duchu segregacji rasowej, oraz w niczym nieograniczonym poczuciu obowiązku wobec swojego "Pana" i "Pani", którym się służy – może przybrać skrajną formę poddaństwa, szokującego współczesnego czytelnika. "Kolor jej serca" to książka, która pokazuje w pełnej krasie obraz takiego właśnie wypaczonego poczucia obowiązku. Obowiązku, będącego zgubnym skutkiem polityki apartheidu.

Barbara Mutch to południowoafrykańska pisarka, która urodziła się i wychowała w Afryce. Jest wnuczką irlandzkich imigrantów, którzy przybyli do Karoo na początku 1900 roku. Autorka jest żoną i matką dwóch synów, pracuje w firmie konsultingowej. Podobnie, jak jej powieściowa bohaterka – kocha muzykę. "Kolor jej serca" to jej debiut literacki, zainspirowany losami przodków.

W 1919 r. m...

Książkowo | 2014-04-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Muza za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1919, kiedy jedna z głównych bohaterek historii - Cathleen Harrington - wyrusza z Irlandii do Afryki by tam poślubić swojego narzeczonego Edwarda...

Irlandka żyjąc w oderwaniu od wszystkiego co było jej znane i bliskie czuje się bardzo samotna, a jej pociechą w tym niełatwym położeniu staje się czarnoskóra pokojówka Ada, którą z biegiem czasu Cathleen zaczyna traktować coraz bardziej jak córkę pomimo trwającego w owych czasach podziału rasowego...

Gdy Ada zostaje zhańbiona przez Edwarda, w wyniku czego na świat przychodzi Dawn, dziewczynka o brązowej skórze, młoda kobieta usuwa się w cień wracając do kolonii dla czarnych by tam zamieszkać...

Cathleen po powrocie z podróży bardzo niepokoi się nieobecnością Ady i stopniowo pomimo sprzeciwu męża coraz intensywniej zaczyna jej szukać. W końcu poszukiwania te przynoszą oczekiwany skutek, a wtedy wychodzi na jaw d...

miki24gr | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Bardzo interesująca powieść osadzona w realiach apartheidu w Południowej Afryce. Opowiada o przyjaźni pomiędzy białą kobietą i jej czarnoskórą służącą Adą. Połączyła je miłość do muzyki- Cathleen nauczyła Adę grać na fortepianie, również czytać i pisać. Gdy Ada urodziła dziecko swojego pana- została odrzucona przez czarnoskórą społeczność. Będąc obcą zarówno wśród białych jak i czarnych, musiała stoczyć walkę o przetrwanie; umiejętność gry na fortepianie pomogła znaleźć jej pracę.
Powieść jest piękna i ciepła, chociaż nie porywająca. Raziła mnie narracja- w pierwszej osobie, prosta i infantylna. Zapewne taki był zamysł autorki, mający na celu podkreślenie prostego i przejrzystego charakteru głównej bohaterki, mnie jednak to nie odpowiadało. Za to odjęłam plusa. A dodałam- za przepiękną, klimatyczną okładkę:)

elenkaa | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Zacznę od tego, że początkowo moją uwagę zwróciła zjawiskowa okładka. Jest naprawdę piękna. Później przeczytałam opis książki i wiedziałam, że muszę ją jakoś zdobyć.

"Kolor jej serca" opowiada o Cathleen, która po pięcioletnim narzeczeństwie wyjeżdża z Irlandii do Afryki, aby wziąć ślub z mężczyzną, którego od bardzo dawna nie widziała. Jednak narratorem opowieści jest młoda ciemnoskóra służąca Ada (która dostała imię po siostrze Cathleen), która początkowo jako mała dziewczynka służy swojej Pani. Cathleen zaprzyjaźnia się z nią i zaczyna ją uczyć pisania, czytania, gry na fortepianie. W końcu nadchodzi apartheid, przez który Ada jest zmuszona uciekać z domu swojego państwa. Do tego przyczynił się również wstyd młodej służącej. Ogólnie akcja dzieje się przez niemal cały XX wiek. Gdy książka się kończy Ada jest już staruszką.

Ada wzbudziła od razu moją sympatię. To dzięki temu, że jest ciekawska poznajemy zapiski Cathleen. Ogólnie często podsłuchuje różne rozmowy, których ni...

Monika | 2014-04-01
Przeczytana: 31 marca 2014

Książka, która poruszyła moje serce. Piękna, ciepła opowieść o prawdziwej przyjaźni, przyjaźni ponad podziałami, przyjaźni, dla której nie liczy się kolor skóry i trwa mimo wszystko.
Z kart tej powieści płynie prawda, która pokazuje, że trzeba zawsze nosić wysoko głowę, pokazywać, że każdy człowiek ma swoją godność, niezależnie od tego, czy jest biały, czy czarny, czy... kolorowy.
Mimo, że historia opowiadana w "Kolorze jej serca" toczy się w latach apartheidu, nie ma tu drastycznych opisów i krwawych scen, autorka w sposób subtelny nakreśla ten problem, skupiając się bardziej na jednostce niż ogóle. Uważam to za plus tej książki, bo o apartheidzie można dowiedzieć się więcej z literatury faktu i historycznej.
Bez wątpienia kolejna moja ulubiona książka, więc polecam!
Do tego przepiękna okładka ;)

Monika | 2014-10-24
Przeczytana: 22 października 2014

Piękna książka o charcie ducha i o tym, co w życiu ważne.
Piękna książka o tym, jak niesprawiedliwe bywa życie i bezwzględni bywają ludzie.
Piękna książka o wybaczaniu i odkupieniu.
Piękna książka o poczuciu obowiązku i lojalności, miłości i zdradzie.
Piękna książka o ciężkich czasach i segregacji rasowej.
POLECAM.

Dunya | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Tyle razy obiecywałam sobie, że nie będę kupować książek ze względu na okładkę, ale cóż mogłam poradzić, kiedy widzę na niej oczyma wyobraźni Karen Blixen oraz dziecko, które tak chciała mieć...
To aż dziwne, że ta powieść podobała mi się aż tak bardzo, pomimo wielu minusów, z których najgorszym są niestety bohaterowie - niezwykle skrajni, sztuczni, słabi... Na początku w większości wszyscy byli mi obojętni (największą sympatię wzbudzała chyba Lindiwe). Ada jest prawie święta, tak jak i Cathleen, która rozczarowała mnie najbardziej... Chyba zbyt mocno chciałam w niej zobaczyć panią Karen... A jednak pod koniec książki przwiązałam się do obu kobiet oraz Dawn i Helen.
Wyobraźnia zmusiła mnie do kupienia książki, gdzie króluje apartheit. Wcześniej moja wiedza na temat polityki segregacji rasowej była znikoma, a z książki uzyskałam przynajmniej jakikolwiek pogląd na ten okrutny temat.
To jest opowieść o kobietach, których kolor serc pokonuje wszystkie granice apartheidu.
To pełna miłości...

Kasiek | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, 52/2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Czytanie książek jest jak wchodzenie na górę. Każda przeczytana książka sprawia, że linia horyzontu się oddala, a pole widzenia się poszerza. Tematy o których nie mieliśmy pojęcia, problemy, o których nie mieliśmy wyrobionego zdania. Pojawiają się i odmieniają nasze wnętrze.
Ciągnęło mnie do „Koloru jej serca” ale ciągle coś przeszkadzało mi w czytaniu. Może książka musi nabrać mocy urzędowej by zaczęła smakować? Inna sprawa, że w tę książkę ciężko się wkręcić, akcja płynie leniwie jak wody płytkiego spokojnego strumyka, ale w pewnym momencie nie można się wycofać, nie można już dłużej odkładać lektury. A później każdy kto przerywa lekturę jest wrogiem… spokojna książka dobiega końca a po policzkach płyną łzy. Po prostu.

Po doskonałych powieściach takich jak „Służące” czy „Sucha sierpniowa trawa” opowiadających o życiu czarnych w USA, przyszła pora na pokrewny temat. Temat trudny i bolesny – apartheid. Ada mieszka z matką w domu białych państwa. O ile pan domu zachowuje konieczny dy...

Animi | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 05 lipca 2014

Wydawałoby się, że po przeczytaniu, jak wiele razy pogardzano Adą Mabuse, oceniano ją i obwiniano, powinno się traktować jej historię jako smutną. A ja pozostaję z wrażeniem, że miała bardzo dobre życie. Wykorzystała je pomimo czarnego koloru skóry, wszechobecnego apartheidu, klęsk żywiołowych, śmierci bliskich czy setek innych mniejszych lub większych tragedii. Spotykała w życiu różnych ludzi i opowiadała mi o nich tak, jak na to zasługiwali. Robiła to, co kochała. Przebywała w miejscu, które kochała. Potrafiła być lepsza od innych, wykonując równocześnie ich rozkazy. I w którymś momencie książki naprawdę ją za to polubiłam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto