Kolor jej serca

tłumaczenie
Katarzyna Bieńkowska
The Housemaid's Daughter
Ag2S

W roku 1919 Cathleen Harrington opuszcza rodzinny dom w Irlandii i wyrusza do Afryki Południowej, by poślubić narzeczonego, którego nie widziała od pięciu lat. Wyobcowana i samotna w nowych trudnych warunkach, pociechę znajduje w pisaniu dziennika, a także w przyjaźni z córką swojej czarnoskórej służącej, Adą. Pod troskliwym okiem Cathleen Ada wyrasta na wytrawną pianistkę i miłośniczkę słowa pisanego, która nie potrafi się oprzeć zaglądaniu do dziennika Cathleen i odkrywaniu jej tajemnic.

Kiedy Ada zostaje zhańbiona i odkrywa, że spodziewa się dziecka mieszanej rasy, ucieka z domu. Traktowana z pogardą we własnym środowisku, musi walczyć o godne życie dla siebie, swego dziecka i swojej muzyki. Ale Cathleen nadal wierzy w Adę i usiłuje ją odnaleźć, buntując się przeciw ograniczeniom apartheidu. Czy miłość i nadzieja przezwyciężą okrucieństwo? Czy Cathleen i Ada zaznają odkupienia?

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014

• Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
  • Linia serc
  • Dobry kłamca
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Chcę Cię usłyszeć

10 (1 ocen i opinii)
Amber
Gail McHugh

7,54 (121 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,81 (52 ocen i opinii)
Dobry kłamca
Nicholas Searle

0 (0 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Hrabal. Słodka apokalipsa
Aleksander Kaczorowski

8,14 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
allison | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Pięknie opowiedziana, wzruszająca historia wielkiej miłości, przyjaźni, przywiązania, poświęcenia i odwagi.

Odczucia i przeżycia dwóch głównych bohaterek poznajemy przede wszystkim z perspektywy czarnoskórej córki służącej - najpierw dziewczynki, potem kobiety. Sporo dowiadujemy się jednak także z pamiętnika jej pani, która okazuje się osobą niezwykle uczciwą, wrażliwą i postępową.

Dużo jest w tej powieści zwrotów akcji, więc trudno się od niej oderwać. Czytelnik śledzi z niesłabnącym zainteresowaniem losy bohaterów, które na przestrzeni wielu lat zmieniają się jak w kalejdoskopie. W tym pędzie jest jednak także miejsce na refleksje i wzruszenia.

Bardzo spodobała mi się pierwszoosobowa narracja, zwłaszcza, gdy prowadzona ona była z perspektywy dorastającej, uczącej się życia dziewczynki, która wielu rzeczy jeszcze nie rozumie, ale stara się tłumaczyć świat po swojemu i odczuwa wielki głód wiedzy.

"Kolor jej serca" to książka, obok której nie można przejść obojętnie, a losy...

Książkowo_czyta | 2014-04-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Muza za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1919, kiedy jedna z głównych bohaterek historii - Cathleen Harrington - wyrusza z Irlandii do Afryki by tam poślubić swojego narzeczonego Edwarda...

Irlandka żyjąc w oderwaniu od wszystkiego co było jej znane i bliskie czuje się bardzo samotna, a jej pociechą w tym niełatwym położeniu staje się czarnoskóra pokojówka Ada, którą z biegiem czasu Cathleen zaczyna traktować coraz bardziej jak córkę pomimo trwającego w owych czasach podziału rasowego...

Gdy Ada zostaje zhańbiona przez Edwarda, w wyniku czego na świat przychodzi Dawn, dziewczynka o brązowej skórze, młoda kobieta usuwa się w cień wracając do kolonii dla czarnych by tam zamieszkać...

Cathleen po powrocie z podróży bardzo niepokoi się nieobecnością Ady i stopniowo pomimo sprzeciwu męża coraz intensywniej zaczyna jej szukać. W końcu poszukiwania te przynoszą oczekiwany skutek, a wtedy wychodzi na...

awiola | 2014-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2014

"(...) dom i miłość są dane każdemu z nas jedynie na chwilę. Musimy o nie dbać, dopóki do nas należą, i pielęgnować wspomnienia o nich, gdy ich już zabraknie".

Wychowanie człowieka w duchu segregacji rasowej, oraz w niczym nieograniczonym poczuciu obowiązku wobec swojego "Pana" i "Pani", którym się służy – może przybrać skrajną formę poddaństwa, szokującego współczesnego czytelnika. "Kolor jej serca" to książka, która pokazuje w pełnej krasie obraz takiego właśnie wypaczonego poczucia obowiązku. Obowiązku, będącego zgubnym skutkiem polityki apartheidu.

Barbara Mutch to południowoafrykańska pisarka, która urodziła się i wychowała w Afryce. Jest wnuczką irlandzkich imigrantów, którzy przybyli do Karoo na początku 1900 roku. Autorka jest żoną i matką dwóch synów, pracuje w firmie konsultingowej. Podobnie, jak jej powieściowa bohaterka – kocha muzykę. "Kolor jej serca" to jej debiut literacki, zainspirowany losami przodków.

W 1919 r. młoda Cathleen, wyrusza z Irlandii do Afryki...

onika | 2015-08-29
Przeczytana: sierpień 2015

Karru to półpustynna kraina Afryki Południowej. W niej, nad rzeką Groot Vis, leży miasto Cradock. Nie jest ono tak wielkie jak Johannesburg i nie ma do zaoferowania złota, ale znaleźli się biali, którzy chcieli tam osiąść, spychając miejscowych do kolonii dla czarnych. Jednym z owych „białych panów” był Edward Harrington, który wybudował w Cradock dom dla swojej irlandzkiej narzeczonej i nawet sprowadził dla niej fortepian. I właśnie ten dom i ten fortepian będzie spoiwem, który połączy dwie niezwykłe kobiety: białą panią Cathleen i jej czarną służącą Adę.

Narratorką „Koloru jej serca” jest właśnie Ada. I tu należą się autorce duże brawa, bo doskonale pokazała, jak na przestrzeni lat rozwija się świadomość dziewczyny i jak kształtują ją kolejne wydarzenia. Cathleen, która traktowała dziewczynę jak córkę, ofiarowała jej dwie niezwykle cenne umiejętności: grę na fortepianie i świetny angielski. Dzięki takiemu „wykształceniu” Ada była w stanie sobie poradzić nawet w najtrudniejszych...

miki24gr | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Bardzo interesująca powieść osadzona w realiach apartheidu w Południowej Afryce. Opowiada o przyjaźni pomiędzy białą kobietą i jej czarnoskórą służącą Adą. Połączyła je miłość do muzyki- Cathleen nauczyła Adę grać na fortepianie, również czytać i pisać. Gdy Ada urodziła dziecko swojego pana- została odrzucona przez czarnoskórą społeczność. Będąc obcą zarówno wśród białych jak i czarnych, musiała stoczyć walkę o przetrwanie; umiejętność gry na fortepianie pomogła znaleźć jej pracę.
Powieść jest piękna i ciepła, chociaż nie porywająca. Raziła mnie narracja- w pierwszej osobie, prosta i infantylna. Zapewne taki był zamysł autorki, mający na celu podkreślenie prostego i przejrzystego charakteru głównej bohaterki, mnie jednak to nie odpowiadało. Za to odjęłam plusa. A dodałam- za przepiękną, klimatyczną okładkę:)

elenkaa | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Zacznę od tego, że początkowo moją uwagę zwróciła zjawiskowa okładka. Jest naprawdę piękna. Później przeczytałam opis książki i wiedziałam, że muszę ją jakoś zdobyć.

"Kolor jej serca" opowiada o Cathleen, która po pięcioletnim narzeczeństwie wyjeżdża z Irlandii do Afryki, aby wziąć ślub z mężczyzną, którego od bardzo dawna nie widziała. Jednak narratorem opowieści jest młoda ciemnoskóra służąca Ada (która dostała imię po siostrze Cathleen), która początkowo jako mała dziewczynka służy swojej Pani. Cathleen zaprzyjaźnia się z nią i zaczyna ją uczyć pisania, czytania, gry na fortepianie. W końcu nadchodzi apartheid, przez który Ada jest zmuszona uciekać z domu swojego państwa. Do tego przyczynił się również wstyd młodej służącej. Ogólnie akcja dzieje się przez niemal cały XX wiek. Gdy książka się kończy Ada jest już staruszką.

Ada wzbudziła od razu moją sympatię. To dzięki temu, że jest ciekawska poznajemy zapiski Cathleen. Ogólnie często podsłuchuje różne rozmowy, których nie do...

Anna | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Bardzo piękna i wzruszająca książka, której akcja rozgrywa się w Republice Południowej Afryki na przestrzeni lat 1919 - 1990, w którym to roku zniesiono apartheid.

To opowieść o niecodziennej i pełnej uczucia relacji białej kobiety, z pochodzenia Irlandki i córki jej czarnoskórej służącej. Ada jest radosną i żywą dziewczynką, chłonną wiedzy, ciekawą świata. Ponieważ nie może chodzić do szkoły, pisania i gry na fortepianie uczy ją Catheleen - jej pani. Śmierć syna i wyjazd córki do Johannesburga powoduje, że wszelkie uczucia Catheleen skupiają się na Adzie. Kiedy jako nastolatka zostaje wykorzystana przez swego pana i zachodzi w ciążę, opuszcza posiadłość, ale Catheleen postanawia ją odnaleźć. Odtąd ich losy pozostają już nierozłączne, a mała Dawn - córka Ady traktowana jest jak członek rodziny, mimo że ma jasną skórę. To opowieść o dumie, walce o przetrwanie, o zachowanie własnej godności, o odwadze, miłości i niewzruszonej przyjaźni, mimo trudnych lat segregacji rasowej w RPA,...

Monika | 2014-04-01
Przeczytana: 31 marca 2014

Książka, która poruszyła moje serce. Piękna, ciepła opowieść o prawdziwej przyjaźni, przyjaźni ponad podziałami, przyjaźni, dla której nie liczy się kolor skóry i trwa mimo wszystko.
Z kart tej powieści płynie prawda, która pokazuje, że trzeba zawsze nosić wysoko głowę, pokazywać, że każdy człowiek ma swoją godność, niezależnie od tego, czy jest biały, czy czarny, czy... kolorowy.
Mimo, że historia opowiadana w "Kolorze jej serca" toczy się w latach apartheidu, nie ma tu drastycznych opisów i krwawych scen, autorka w sposób subtelny nakreśla ten problem, skupiając się bardziej na jednostce niż ogóle. Uważam to za plus tej książki, bo o apartheidzie można dowiedzieć się więcej z literatury faktu i historycznej.
Bez wątpienia kolejna moja ulubiona książka, więc polecam!
Do tego przepiękna okładka ;)

Madi | 2015-10-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2015

PIĘKNA,ciepła i wzruszająca historia o losach czarnoskórej dziewczynie, Adzie,która zostaje zhańbiona przez swego Pana i rodzi piękną dziewczynkę,mulatkę o jaśniejszej skórze i błękitnych oczach.
Jest to również historia jej pani Cathlin,która jako młoda dziewczyna przypływa statkiem z Irlandii do Afryki ,by poślubić narzeczonego.
Przede wszystkim jest to historia ich pięknej PRZYJAŹNI,przyjaźni,która nie zna granic i nie baczy na kolor skóry.
Plusem tej całej powieści jest to ,że historia ta opowiedziana jest przez Adę-poznajemy ją jako małą dziewczynkę uczącą się dopiero czytać i tak na początku odpieramy tą powieść ,a w miarę jak Ada dorasta ,powieść staje się bardziej dojrzalsza .
Książka jest na pewno mądra i pouczająca ,ale też jedną z tych ,które poruszą nie jedną serce.

grażyna | 2015-02-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 2015 rok

Już od dość dawna nie czytałam tak dobrej książki. Autorka opowiada w niej o trudnych relacjach pomiędzy "białymi" i "czarnymi". Cathleen zostając żoną Edwarda decyduje się opuścić swój kraj Irlandię i zamieszkać z mężem w Afryce. Tam ma swoją czarnoskórą służącą Miriam i jej małą córeczkę Adę, z którymi łączy specyficzna forma przyjaźni. Cath rodzi dwójkę dzieci Philippa oraz Rose jednak to nie jej dzieci będą jej wielką radością.
Autorka opisuje nam też jakie stosunki panowały w tym czasie między ludźmi o białej skórze oraz kolorowymi. Jak bardzo piętnowane były kobiety, które rodziły dzieci białych ojców i jak dzieci te, które były w sumie "niczyje", nie miały prawa przynależeć ani do białych ani do czarnych.
Świetna książka - polecam:)