Kości zdrady

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Bones of Betrayal
Trupia Farma, Jefferson, Bass
Ula

Bill Brockton, antropolog sądowy, dostaje pilne wezwanie. W hotelowym basenie znaleziono ciało Leonarda Novaka – wybitnego fizyka, który podczas II wojny światowej konstruował reaktor plutonowy. Brockton odkrywa, że śmierć naukowca nie była przypadkowa, a rozwiązanie zagadki sięga początków Oak Ridge – „Atomowego Miasta”, które powstało w latach 40. XX wieku jako ośrodek prac nad bombą atomową. Przy pomocy enigmatycznej bibliotekarki i 90-letniej żony Novaka Brockton zgłębia kulisy rządowego projektu sprzed ponad 60 lat. Czy jednak ten trop wystarczy, by odnaleźć mordercę i zapobiec kolejnej zbrodni?

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

źródło okładki: www.publicat.pl

Oficjalna recenzja
Robert książek: 674

Kryminał z Trupią farmą w tle

Nazwisko Jefferson Bass na pewno nie będzie obce czytelnikom „Trupiej farmy” przedstawiającej historię twórca Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Tym razem mamy do czynienia z kryminałem i tu też nie obyło się bez dużej dawki antropologii w praktycznym wydaniu.

Bill Brockton, antropolog sądowy, uczestniczy w dochodzeniu dotyczącym tajemniczej śmierci Leonarda Novaka. Ciało wybitnego fizyka nuklearnego zostaje znalezione na dnie zamarzniętego basenu hotelowego. Brockton odkrywa, że śmierć naukowca nie tylko nie była przypadkowa, ale stanowiła niezwykle wyrafinowane morderstwo. Komu mogło zależeć na zabiciu staruszka? Antropolog w na poły prywatnym śledztwie szuka motywu i jednocześnie zgłębia historię Oak Ridge – „Atomowego Miasta”, ośrodka prac nad bombą atomową w latach 40. XX wieku. Jak się okazuje, może mieć to wiele wspólnego z mordercą naukowca i jego pracą w ramach projektu Manhattan.

Pod pseudonimem Jefferson Bass, kryje się para twórców: antropolog Bill Bass i dziennikarz Jon Jefferson. Wspólnie napisali siedem powieści kryminalnych, a „Kości zdrady” są czwartą z tego cyklu. Nie pytajcie mnie dlaczego wydawnictwo zaczęło akurat od tej części (de facto od środka). Pozostanie to pewnie kolejną nierozwiązaną zagadką Wszechświata. Dla czytelnika ważne jest, że nie ma wrażenia jakby się wciął w sam środek akcji i ominęło go już coś ważnego. Na chwilę obecną jest to całkowicie samodzielna powieść i trudno powiedzieć w jakim stopniu łączy się z pozostałymi tomami cyklu.

„Kości zdrady” na pewno nie należą do kategorii wybitnych kryminałów. Trudno powiedzieć też, czy czytelnikowi zostanie na dłużej w pamięci. Możliwe nawet, że gdyby nie nazwisko twórcy Trupiej farmy, książka miałaby problem z wybiciem się na rynku. Zawrotnej prędkości fabuły czy drastycznych zwrotów akcji tutaj nie użyczysz. W zamian jest jednostajny, ale konsekwentny rozwój. Książka zawiera ciekawe połączenie faktów historycznych dotyczących projektu Manhattan z literacką fikcją, tyle że ten drugi element opiera się w dużej mierze na szablonowym wątku kryminalnym. Właśnie elementy autentyczne sprawiają, że książka jest ciekawa mimo swojej schematyczności. W końcu, w ilu kryminałach, czytelnik dostaje solidną porcję wiedzy z zakresu budowy pierwszych bomb atomowych.

„Kości zdrady” na pewno zyskają uznanie wśród czytelników „Trupiej farmy”. Antropologia praktykowana przez dra Bassa pojawia się w książce wielokrotnie. Powinna również zyskać uznanie wśród okazjonalnych czytelników różnej maści kryminałów, ale bez nastawienie na wybitną lekturę. Lektura dobra na weekendowe wieczory, opcjonalnie dla miłośników fizyki jądrowej.

Robert Fryga

Magnis | 2017-06-21
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Jefferson Bass to pseudonim, pod którym kryje się Bill Bass i Jon Jeffersona będących autorami książki o antropologii pod tytułem Trupia Farma. Rzeczona książka zaintrygowała mnie bardzo i choć miejscami makabryczna to jednak była ciekawa. Gdy dowiedziałem się, że wyjdzie powieść o przygodach Billa Bractona byłem zaciekawiony i chciałem koniecznie przeczytać. Niestety została wydana czwarta, piąta i siódma część cyklu, ale nie widziałem wcześniejszych oraz późniejszych tomów wydanych u nas. Każda z nich zawiera pewne nawiązania do poprzednich i dlatego szkoda takiego wyboru. Może jednak zostaną wydane kolejne tomy kiedyś. Na co liczę.
Kości Zdrady zaczynają się, gdy Bill Brockton będący antropologiem sądowym zostaje wezwany do znalezionych zwłok w basenie wybitnego fizyka Leonarda Novaka, który w czasie drugiej wojny światowej pracował przy próbie skonstruowania bomby atomowej w Oak Ridge zwanym przez to "Atomowym Miastem". Billy Brockton wraz z byłą żoną fizyka i bibliotekarką...

Magdalena | 2015-08-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Po mimo faktu, iż opisana historia była fikcyjna to i tak mnie poruszyła.
Prawdziwe fakty wykorzystane w książce były wprost poruszające i zainspirowały do zagłębienia się w historię bomby atomowej.
Co prawda książka jest przerażająca, smutna i pełna zagadek, ale również posiada śmieszne i komediowe elementy. Ma w sobie także bardzo ciekawe naukowe elementy.
Kolejna świetna książka tych autorów (choć ta jest fikcyjna) !
Gorąco polecam!

Anemay | 2015-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Dawno nie przeczytałam tak dobrego kryminału. :)

Czyta się długo, fakt, to nie jest książka do połknięcia w jeden wieczór. Ale definitywnie jest tego warta. Przynajmniej jak dla mnie. :D

Jeśli ktoś lubi książki rodem jak seriale Kości czy CSI to polecam całym sercem. A nawet jeszcze mocniej.

żyraffka | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Zacznę od tego, że "Kości zdrady" postanowiłam przeczytać ze względu na autora książki - dra Billa Bassa, założyciela słynnej "trupiej farmy", którą poznałam w powieściach Simona Becketta i którą ogromnie się zainteresowałam.

Niestety muszę jednak przyznać, iż nie jestem szczególnie zachwycona tym dziełem, nie powaliło mnie ono na kolana. Co prawda, autorzy mieli bardzo ciekawy pomysł na intrygujący kryminał, którego fabuła nawiązuje do II wojny światowej, Projektu Manhattan i badań z dziedziny fizyki jądrowej, a także stworzyli niezwykle barwne postacie, ale w ogólnym rozrachunku "Kości zdrady" nieszczególnie przypadły mi do gustu. Brakowało mi w nich napięcia, które jak dla mnie jest ważne w tym gatunku, a całość trochę mi się ciągła i nieco męczyłam się podczas lektury. Jeśli chodzi o samo zakończenie, to owszem może było nawet zaskakujące, lecz na kolana mnie nie rzuciło.

Mimo to, myślę, że warto przeczytać tę książkę, choćby ze względu na zawarte w niej interesujące i...

Gośka | 2015-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 maja 2015

Główny bohater książki, Bill Brockton, antropolog sądowy, dostaje wezwanie do pewnego hotelu. Tam, zamarznięte w lodzie tkwią zwłoki starszego mężczyzny. Jak się okazuje, ciało należy do Leonarda Novaka, naukowca, który brał udział w konstruowaniu reaktora plutonowego podczas II wojny światowej. Ciało nieboszczyka kryje w sobie niespodziankę, która niemile zaskoczy ludzi przeprowadzających sekcję zwłok starca. Bill wraz z asystentką Beatrice próbują rozwikłać zagadkę tej śmierci, lecz by to zrobić, muszą cofnąć się w czasie do okresu, w którym powstawało miasteczko Oak Ridge, zwane niegdyś "Atomowym Miasteczkiem". To tam bowiem powstały bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki.

Fabuła książki kręci się wokół tematu promieniowania, dzięki czemu można lepiej zgłębić ten temat. Ciekawa jest sama historia powstawania miasteczka, gdzie przybywali głównie młodzi ludzie, nie zdający sobie w pełni sprawy nad czym pracują. Sam wątek kryminalny nie jest zbyt absorbujący a akcja...

Karolina | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 marca 2014

"Kości zdrady" kupiłam ze względu na autora - Bill Bass jest założycielem Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee, "Trupiej farmy".
Chciała powiedzieć, że polecam, to wiem, że ktoś kogo nie interesują takie tematy, będzie kompletne rozczarowanie, chociaż to kryminał to trup jakoś ślizga się wśród antropologii, głównie sądowej, historii budowy bomby atomowej i Oak Ridge, rosyjskich szpiegów, zemsty po Nagasaki, promieniowaniu gamma.

"- Zostawię otwarte drzwi i będę miała pod ręką wódkę.
- Beatrice, jest dopiero dziesiąta rano.
- Gdzieś na świecie jest piąta po południu, Bill. Nie bądźmy zbyt drobiazgowi."

"Kości zdrady" to pierwszy tom nowego cyklu "Trupia Farma" autorstwa duetu Jona Jeffersona i Billa Bassa. Być może niektórym z Was nazwiska te wydadzą się znajome. I nic w tym dziwnego, bowiem wydali oni prędzej książkę pt "Trupia Farma" opowiadającą o najbardziej niesamowitym, a zarazem przerażającym miejscu na świecie - farmie, na której naukowcy badają ludzkie zwłoki pod kątem tego, co dzieje się z nimi po śmierci w zależności od warunków w jakich się znajdują. Trupia Farma stanowi innowacyjny projekt Billa Bassa, wybitnego specjalisty medycyny sądowej. Jon Jefferson jest z kolei dziennikarzem piszącym m.in dla "Newsweek'a" i "The New York Times'a" oraz współtwórcą filmów dokumentalnych dla National Geographic, The History Channel czy A&E Network.

W skutym lodem basenie hotelu Alexander Inn w miasteczku Oak Ridge znalezione zostają zwłoki starszego mężczyzny. Jest nim Leonard Novak, wybitny fizyk, który przed sześćdziesięcioma laty odegrał kluczową rolę w badaniach prowadzonych...

Sharlene | 2014-12-14
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Może to mój humanistyczny umysł, a może moja ignorancja nauk ścisłych spowodowały, że 1/3 książki odebrałam jako chemiczno-fizyczny bełkot, przez który bardzo ciężko mi było przebrnąć. Niefortunnie prawie cały znajdował się na początku, dlatego też czas poświęcony tej pozycji wydłużył się do 10 dni, z przerwą na inną książkę.
Pozostałe 2/3, to ciekawie napisany kryminał, w którym autor trzyma nas w niepewności do samego końca, a zabójcę ujawnia w ostatnich rozdziałach.
Doktor Bill Brockton zaciekawił mnie na tyle, że chętnie sięgnę po inne części Trupiej Farmy, by poznać go bliżej.

Kanclerz | 2015-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Odkąd serial "Kości" święci swe triumfy na małym ekranie, niespodziewanie pojawił się wysyp powieści z nieustraszonymi antropologami sądowymi w rolach głównych, którzy, co zaskakujące prowadzą śledztwa wespół, a nawet zamiast służb temu właściwych. Książki trochę wywracają kryminalną rzeczywistość, bo jakoś nie mieści mi się w głowie, by istniały bazy danych absolutnie wszelkiego rodzaju, a poza tym, aby wszystkie archiwa nagle pałały przeogromną chęcią przerwania swych prac w celu pomocy niegdyś spokojnemu antropologowi, który niespodziewanie wkracza na ścieżkę poszukiwacza prawdy. A na szczycie całego tego szaleństwa powiewa amerykańska flaga.

Przepraszam, nie mogłam się oprzeć :). Osobiście uważam, że takie rzeczy tylko w Ameryce! I choć przyczepiam się niczym rzep do całych realiów jak tylko mogę, ponieważ mnie poniekąd szokują, to jednak czytać lubię. Pomarudzę, pomarudzę, ale książki w wątkiem kostnicowym należą do moich ulubionych kryminałów.
W tym cudownym połączeniu dwóch...

Anka | 2015-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2015

Prawie ideał, przy czym prawie nie robi większej różnicy.