Trupia Farma. Nowe śledztwa

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Seria: Trupia Farma
Wydawnictwo: Znak
Beyond the Body Farm: A Legendary Bone Detective Explores Murders, Mysteries, and the Revolution in Forensic Science
literatura faktu
Ag2S

Nowa książka autorów kultowej „Trupiej Farmy”. Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna Trupia Farma – wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety. Czy odgryziona końcówka cygara...

Nowa książka autorów kultowej „Trupiej Farmy”.

Czy odgryziona końcówka cygara może wskazać mordercę?
Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków?
Dlaczego muchy i ich larwy są najlepszymi sprzymierzeńcami antropologa sądowego?

Bill Bass, opisując najciekawsze i najdziwniejsze przypadki, jakie spotkał na swojej drodze, zabiera nas w mroczną i fascynującą podróż po świecie, gdzie nie ma zbrodni doskonałej.

Trzynaście nowych spraw z archiwum legendarnego detektywa kości!

źródło opisu: Znak, 2018

źródło okładki: www.znak.com.pl

Blue-eyedPassionate | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Napisze krótko i na temat.
Druga część Trupiej Farmy to niesamowite historie zawarte w kościach bądź materiałach znalezionych na miejscu zbrodni. To opowieści o tym, że mimo upływu czasu odpowiedni ludzie którzy z pasją poświęcili się antropologii sądowej potrafią wyrwać najbardziej skrywane sekrety umarłym, a tylko nieliczne, kryminalne sprawy nie zostają ukarane przez wymiar sprawiedliwości.
Są to historie o tym, ile w sobie ukrytej magii ma kość. Nie trzeba poznawać człowieka, aby dowiedzieć się czym pasjonował się przez życie, co jadł jakie wypadki przeżył. Wystarczyła tylko kość oraz rozwój technologii, który na nowo pozwolił ożywić często tajemnicze szczątki.

A to wszystko napisane lekko i zrozumiale mimo niekończące się ilości opisów, ale czułam się jakbym momentami słuchała mrocznych opowieści przy ognisku i z zapartym tchem wertowała strony do końca rozdziału.
Jeśli pragniesz się dowiedzieć czegoś więcej o antropologii sądowej i ludzkich kościach to serdeczne zapraszam do...

Marzena | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Telewizja kłamie, kto jeszcze tego nie wie, a uwielbia seriale typu "CSI Kryminalne zagadki ...... (tutaj wpiszcie dowolne miejsce na świecie)" czytając tę pozycję przekona się o tym na pewno.
Tam od zabójstwa, przez śledztwo, wyniki badań - w tym DNA, ustalenie sprawcy do aresztowania i skazania wystarczy 40 minut, (60 z reklamami), w realnym świecie trwa to znacznie dłużej, a bywa, że nawet pół wieku...
Drugi tom "Trupiej farmy" skupia się przede wszystkim na ukazaniu jak na przestrzeni lat rozwinęła się, i rozwija nadal, wraz ze wszystkimi swoimi odgałęzieniami, antropologia sądowa. Etnologia, odontologia czy osteologia na przestrzeni lat zrobiła nie jeden, lecz wiele siedmiomilowych kroków.

Bill Bass, dziś już na emeryturze, przytacza kilka fascynujących a zarazem mrożących krew w żyłach historii, unaoczniając nam to w bardzo przystępny sposób.
Opowiada o sprawach sprzed ćwierćwiecza, które dziś udaje się rozwiązać.
Założyciel Trupiej farmy jest genialnym człowiekiem i to...

ZaaQazany | 2018-09-18
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2018

Skażony "efektem CSI" nie podnosiłem żuchwy z podłoża.

Słusznie zauważył Jeff Bass. My, jako przeciętni czytelnicy kryminałów i widzowie seriali kryminalnych, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każdą sprawę da się rozwiązać w ciągu godziny, a odpowiedzi są na wyciągnięcie ręki. Z tej perspektywy opowieść biograficzna Bassa brzmi jako tandetny wykład, w którym słuchacz chciałby zarzucić nieudolność i nieumiejętność, a do tego ironizować z minimegalomanii narratora.
W tym momencie wypadałoby zmitygować takiego krytyka. Fikcyjna literatura jest dostosowana do potrzeb chwili by wszystko zadziało się w zamkniętym odcinku czasu, najlepiej tu i teraz. Rzeczywistość rządzi się jednak swoimi prawami i jest dostosowana do możliwości. Do tego należałoby odnieść się do geometrycznej wręcz progresji w zakresie rozwoju nauki. Trupia Farma. Nowe śledztwa została wydana jakieś 10 lat temu, a opisywane przypadki sięgają czasem jeszcze bardziej odległej przeszłości. W konsekwencji coś, co 20 lat...

Rocinka | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Trup gęsto się ściele, nadal. Zachęcona lekturą pierwszej części, zaraz sięgnęłam po kontynuację i nie żałuję. Tym razem wzbogaconą kilkoma zdjęciami. Okazuje się, że nawet najsprytniejszy morderca pozostawia ślady, zaś rozwój medycyny sądowej i słynna Trupia Farma Billa Bassa pozwalają na odkrywanie sekretów zmarłych by sprawiedliwość dosięgnęła winowajców. Hołd złożony muchom plujkom, we wszystkich stadiach rozwoju - największym sprzymierzeńcom antropologa ;)Prawdziwa gratka dla miłośników "CSI" albo "Kości".

zolzowata_franca | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

"Trupia farma" - ten chwytliwy tytuł, który kojarzył mi się z horrorem, no może thrillerem, okazał się być książką opartą na faktach, trupich faktach.

Już dawno nie czytałam książki tak długo i to nie dlatego, że źle się czytało. Raczej czas jaki miałam ostatnio na relaks nie był czasem, kiedy mogłam się skupić, a w tym przypadku skupienie było potrzebne. No i trzeba nadmienić, że nie jest to lekka lektura, wręcz przeciwnie.

"Trupia farma" to już kolejna część opisywanych spraw z archiwum "Detektywa kości". Bill Bass i Jon Jefferson opisują jak na przestrzeni 50 lat zmieniły się metody badawcze, jak rozwinęła się antropologia i kryminologia oraz jakie nowe technologie zostały wprowadzone. Nie mogę opisywać tu żadnej ze spraw, bo nie mielibyście frajdy z przeczytania tej innej od wszystkich książki. Pozwolę sobie napomknąć jedynie, że momenty były... a moja zbyt wybujała wyobraźnia dawała znać o sobie. Robaki, kości, muchy, larwy, mordercy, zbrodnie. Dodam, że trupia farma...

Ciacho | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

"Detektyw kości"

Bill Bass i Jon Jefferson to autorzy, których poznałem po raz pierwszy sięgając po ich wspólną książkę "Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie". Trafiłem na nią szperając w internecie, powodowany ciekawością czy faktycznie istnieje taka placówka, o której pisał Simon Beckett w "Chemii śmierci". Okazało się, że tak, i powstała nawet książka z gatunku literatury faktu, biologii i anatomii napisana przez jej założyciela i jego współpracownika, która była bardzo dobrą pozycją przybliżającą ten temat i przedsięwzięcie, i czytałem ją z wielkim zainteresowaniem. Jakże się ucieszyłem, kiedy w zapowiedziach wydawniczych doszukałem się informacji, że za niedługo na naszym rynku pojawi się kolejna książka obu autorów pt. "Trupia Farma. Nowe śledztwa". Postanowiłem ją bezzwłocznie przeczytać.

Dla przypomnienia. Trupia Farma to Ośrodek Badań Antropologicznych, założony przez Billa Basa w 1980 roku, który jest częścią...

Julia | 2018-07-08
Przeczytana: 01 lipca 2018

Kontynuacja przewyższająca oryginał.

Choć traktują o tym samym, między pierwszą a drugą książką Billa Bassa i Jona Jeffersona, "Trupia Farma" i "Trupia Farma, nowe śledztwa", jest parę różnic, znacząco wpływających na ich odbiór.

Pierwsze wydawnictwo koncentruje się na historii powstania Ośrodka Badań Antropologicznych oraz opisie wykonywanej w nim pracy, przeplatając treści naukową biografią jego założyciela - Billa Bassa – nie szczędząc przy tym opisu towarzyszących mu emocji, wewnętrznych rozterek i pochwał dla badań licznych (nierzadko wypromowanych przez niego samego) naukowców.

Z kolei druga część przybliża historię całej antropologii sądowej, podnosząc poszczególne, wykorzystywane w niej metody i techniki identyfikacji zwłok. Oczywiście, i tu znajdziemy wstawki o życiu autora i początkach istnienia Trupiej Farmy, jednak stanowią one znacznie mniejszy odsetek "fabuły", która w tym przypadku zbudowana jest na konkretnych zbrodniach, mających miejsce w rzeczywistości, i...

Elle | 2018-09-08
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2018

Nowe śledztwa, nowe historie - i on - Bill Bass. Założyciel "Trupiej Farmy", słynny antropolog i człowiek który z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiada o ciekawych przypadkach jakie spotkał w czasie swojej zawodowej kariery.
Kilkanaście rozdziałów opowiada o różnych technikach śledczych które umożliwiają odkrycie przyczyny śmierci i identyfikację ciała. To fascynująca opowieść która przybliży nam sposoby identyfikacji na podstawie morfologii zębów i czaszki, wykorzystywania ultrafioletu, czy zdjęć rentgenowskich, analizy urazów na miejscu katastrofy (czy wiecie jak zidentyfikować ciała ofiar po eksplozji fajerwerków? albo że można znaleźć zabójcę dzięki pozostawionym przez niego śladom ugryzień? ), określanie czasu jaki upłynął od chwili śmierci (tzn TSD - ang. Time Since Death; tutaj dużą rolę spełniają "urocze" owady), wykorzystywanie programów komputerowych do ustalenia rasy i tożsamości ofiary (programy które "przywracają" twarz zmarłym! ) czy mikroskopu elektronowego...

Wow!!!!
Druga część opowieści o detektywie kości i zmarłych, którym próbuje pomóc. A jak nie on jako antropolog to jako zaciekawiony naukowiec współpracujący z innymi naukowcami o innych dziedzinach.
Tak jak i poprzedni tom tak i ten mnie oczarował i porwał tak, że oczywiście w autobusie ciężko było się oderwać i wysiąść na właściwym przystanku xD.
Jestem oczarowana tą książką. Może dlatego, że pomimo, iż pisali ją naukowiec i oczywiście pisarz to książkę czyta się jak powieść. A fakt iż jest ona na faktach dodaje jej niesamowitego charakteru.
Pokochałam i ten tom jak i poprzedni. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
Mam ogromny szacunek dla tych wszystkich naukowców, którzy potrafią "czytać" z kości, DNA, czy robią rekonstrukcje twarzy jak i inne niesamowicie świetne rzeczy.
Bardzo się cieszę, że ktoś taki jak profesor Bill Bass napisał książkę w dostępny dla wszystkich sposób ukazując tak ciężką pracę jaką wykonują. Dla mnie to istna magia. To było coś niesamowitego. Jestem pod...

Aniaczyanka | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Antropologia to dziedzina, która odgrywa bardzo ważną rolę w śledztwie. Pomaga odkryć, kim była ofiarą, jak zginęła, jak żyła. Czytanie o pracy antropologów samo w sobie jest fascynujące, a Bill Bass (twórca sławnej "Trupiej farmy") opowiada o swojej pracy z wielką pasją, więc książkę czyta się świetnie. Są to opisy przypadków spraw prowadzonych przez antropologów, a także wpływ kontrowersyjnej Trupiej Farmy na postęp w tej dziedzinie. W każdym słowie słychać ogromne doświadczenie Autora. Przeczytałam książkę z wielką ciekawością!