Beyond the Body Farm: A Legendary Bone Detective Explores Murders, Mysteries, and the Revolution in Forensic Science
literatura faktu
Ag2S

Nowa książka autorów kultowej „Trupiej Farmy”. Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna Trupia Farma – wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety. Czy odgryziona końcówka cygara...

Nowa książka autorów kultowej „Trupiej Farmy”.

Czy odgryziona końcówka cygara może wskazać mordercę?
Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków?
Dlaczego muchy i ich larwy są najlepszymi sprzymierzeńcami antropologa sądowego?

Bill Bass, opisując najciekawsze i najdziwniejsze przypadki, jakie spotkał na swojej drodze, zabiera nas w mroczną i fascynującą podróż po świecie, gdzie nie ma zbrodni doskonałej.

Trzynaście nowych spraw z archiwum legendarnego detektywa kości!

źródło opisu: Znak, 2018

źródło okładki: www.znak.com.pl

Marzena | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Telewizja kłamie, kto jeszcze tego nie wie, a uwielbia seriale typu "CSI Kryminalne zagadki ...... (tutaj wpiszcie dowolne miejsce na świecie)" czytając tę pozycję przekona się o tym na pewno.
Tam od zabójstwa, przez śledztwo, wyniki badań - w tym DNA, ustalenie sprawcy do aresztowania i skazania wystarczy 40 minut, (60 z reklamami), w realnym świecie trwa to znacznie dłużej, a bywa, że nawet pół wieku...
Drugi tom "Trupiej farmy" skupia się przede wszystkim na ukazaniu jak na przestrzeni lat rozwinęła się, i rozwija nadal, wraz ze wszystkimi swoimi odgałęzieniami, antropologia sądowa. Etnologia, odontologia czy osteologia na przestrzeni lat zrobiła nie jeden, lecz wiele siedmiomilowych kroków.

Bill Bass, dziś już na emeryturze, przytacza kilka fascynujących a zarazem mrożących krew w żyłach historii, unaoczniając nam to w bardzo przystępny sposób.
Opowiada o sprawach sprzed ćwierćwiecza, które dziś udaje się rozwiązać.
Założyciel Trupiej farmy jest genialnym człowiekiem i to...

Rocinka | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Trup gęsto się ściele, nadal. Zachęcona lekturą pierwszej części, zaraz sięgnęłam po kontynuację i nie żałuję. Tym razem wzbogaconą kilkoma zdjęciami. Okazuje się, że nawet najsprytniejszy morderca pozostawia ślady, zaś rozwój medycyny sądowej i słynna Trupia Farma Billa Bassa pozwalają na odkrywanie sekretów zmarłych by sprawiedliwość dosięgnęła winowajców. Hołd złożony muchom plujkom, we wszystkich stadiach rozwoju - największym sprzymierzeńcom antropologa ;)Prawdziwa gratka dla miłośników "CSI" albo "Kości".

zolzowata_franca | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

"Trupia farma" - ten chwytliwy tytuł, który kojarzył mi się z horrorem, no może thrillerem, okazał się być książką opartą na faktach, trupich faktach.

Już dawno nie czytałam książki tak długo i to nie dlatego, że źle się czytało. Raczej czas jaki miałam ostatnio na relaks nie był czasem, kiedy mogłam się skupić, a w tym przypadku skupienie było potrzebne. No i trzeba nadmienić, że nie jest to lekka lektura, wręcz przeciwnie.

"Trupia farma" to już kolejna część opisywanych spraw z archiwum "Detektywa kości". Bill Bass i Jon Jefferson opisują jak na przestrzeni 50 lat zmieniły się metody badawcze, jak rozwinęła się antropologia i kryminologia oraz jakie nowe technologie zostały wprowadzone. Nie mogę opisywać tu żadnej ze spraw, bo nie mielibyście frajdy z przeczytania tej innej od wszystkich książki. Pozwolę sobie napomknąć jedynie, że momenty były... a moja zbyt wybujała wyobraźnia dawała znać o sobie. Robaki, kości, muchy, larwy, mordercy, zbrodnie. Dodam, że trupia farma...

Ciacho | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

"Detektyw kości"

Bill Bass i Jon Jefferson to autorzy, których poznałem po raz pierwszy sięgając po ich wspólną książkę "Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie". Trafiłem na nią szperając w internecie, powodowany ciekawością czy faktycznie istnieje taka placówka, o której pisał Simon Beckett w "Chemii śmierci". Okazało się, że tak, i powstała nawet książka z gatunku literatury faktu, biologii i anatomii napisana przez jej założyciela i jego współpracownika, która była bardzo dobrą pozycją przybliżającą ten temat i przedsięwzięcie, i czytałem ją z wielkim zainteresowaniem. Jakże się ucieszyłem, kiedy w zapowiedziach wydawniczych doszukałem się informacji, że za niedługo na naszym rynku pojawi się kolejna książka obu autorów pt. "Trupia Farma. Nowe śledztwa". Postanowiłem ją bezzwłocznie przeczytać.

Dla przypomnienia. Trupia Farma to Ośrodek Badań Antropologicznych, założony przez Billa Basa w 1980 roku, który jest częścią...

Julia | 2018-07-08
Przeczytana: 01 lipca 2018

Kontynuacja przewyższająca oryginał.

Choć traktują o tym samym, między pierwszą a drugą książką Billa Bassa i Jona Jeffersona, "Trupia Farma" i "Trupia Farma, nowe śledztwa", jest parę różnic, znacząco wpływających na ich odbiór.

Pierwsze wydawnictwo koncentruje się na historii powstania Ośrodka Badań Antropologicznych oraz opisie wykonywanej w nim pracy, przeplatając treści naukową biografią jego założyciela - Billa Bassa – nie szczędząc przy tym opisu towarzyszących mu emocji, wewnętrznych rozterek i pochwał dla badań licznych (nierzadko wypromowanych przez niego samego) naukowców.

Z kolei druga część przybliża historię całej antropologii sądowej, podnosząc poszczególne, wykorzystywane w niej metody i techniki identyfikacji zwłok. Oczywiście, i tu znajdziemy wstawki o życiu autora i początkach istnienia Trupiej Farmy, jednak stanowią one znacznie mniejszy odsetek "fabuły", która w tym przypadku zbudowana jest na konkretnych zbrodniach, mających miejsce w rzeczywistości, i...

Wow!!!!
Druga część opowieści o detektywie kości i zmarłych, którym próbuje pomóc. A jak nie on jako antropolog to jako zaciekawiony naukowiec współpracujący z innymi naukowcami o innych dziedzinach.
Tak jak i poprzedni tom tak i ten mnie oczarował i porwał tak, że oczywiście w autobusie ciężko było się oderwać i wysiąść na właściwym przystanku xD.
Jestem oczarowana tą książką. Może dlatego, że pomimo, iż pisali ją naukowiec i oczywiście pisarz to książkę czyta się jak powieść. A fakt iż jest ona na faktach dodaje jej niesamowitego charakteru.
Pokochałam i ten tom jak i poprzedni. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.
Mam ogromny szacunek dla tych wszystkich naukowców, którzy potrafią "czytać" z kości, DNA, czy robią rekonstrukcje twarzy jak i inne niesamowicie świetne rzeczy.
Bardzo się cieszę, że ktoś taki jak profesor Bill Bass napisał książkę w dostępny dla wszystkich sposób ukazując tak ciężką pracę jaką wykonują. Dla mnie to istna magia. To było coś niesamowitego. Jestem pod...

Aniaczyanka | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Antropologia to dziedzina, która odgrywa bardzo ważną rolę w śledztwie. Pomaga odkryć, kim była ofiarą, jak zginęła, jak żyła. Czytanie o pracy antropologów samo w sobie jest fascynujące, a Bill Bass (twórca sławnej "Trupiej farmy") opowiada o swojej pracy z wielką pasją, więc książkę czyta się świetnie. Są to opisy przypadków spraw prowadzonych przez antropologów, a także wpływ kontrowersyjnej Trupiej Farmy na postęp w tej dziedzinie. W każdym słowie słychać ogromne doświadczenie Autora. Przeczytałam książkę z wielką ciekawością!

Gąska | 2018-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

„Trupia farma. Nowe śledztwa”, nie jest lekturą łatwą, nie jest też lekturą odpowiednią dla delikatnych osób, którym wyobraźnia działa zbyt mocno. Mimo iż całość tyczy się głównie ludzkich kości, możemy też znaleźć takie „smaczki” jak tłuszcz za oczami, mózg poza ciałem oraz inne równie obrzydliwe rzeczy.

Ciężko mi było przedrzeć się przez wstęp i pierwszy rozdział, chyba nie do końca tego spodziewałam się po przeczytaniu blurbu na tylnej okładce. Z czasem jednak wciągnęłam się, a opisywane sprawy ogromnie mnie zafascynowały. To niebywałe ile może powiedzieć szkielet bez względu na to, czy należy do osoby, która żyła tysiące lat temu czy umarła dwa lata wcześniej. Praca Billa Bassa, choć niezwykle ciekawa, nie była łatwa. Kto z Was podjąłby się zbadania ludzkich szczątków lub chociażby ich dotknięcia? Założę się, że niewielu z Was podniosłoby rękę do góry.

Seria „Trupia farma” jest literaturą faktu. Opisuje najciekawsze oraz najdziwniejsze przypadki, z jakimi spotkał się słynny...

Billa Bassa oraz Jona Jeffersona poznałam za sprawą pierwszej książki o Trupiej Farmie. Pozycja pt. "Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie" zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Tyle, że ja właśnie takie publikacje kocham. Dokumentalne, życiowe (tu nie koniecznie, szczególnie dla bohaterów), ale przede wszystkim takie co dostarcza mi wiedzy z działu kryminologi i kryminalistyki. Tu mam dodatkowo medycynę, więc czego mogła bym chcieć więcej?

Teraz mamy nową książka i jak głosi tytuł nowe śledztwa. Dokładnie 13 nowych spraw, które w fascynujący sposób opisują Bill i Jon. Nie licząc dwóch dochodzeń, które opisane są następująco w dwóch i trzech rozdziałach, każdy opisuje odrębne postępowanie.

W każdej ukazane są najnowsze technologie jakie pomagają w rozwiązywaniu spraw i to po dziesiątkach latach. Mało tego Bass uświadamia nas na każdym kroku, że odnalezienie sprawcy czy wyjaśnienie przyczyny zgonu to praca zespołowa. Nie jedna...

AniaProszka | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Specyficzna i trudna lektura. Wciągająca, absorbująca, choć potrafi zmęczyć, zwłaszcza przy bardzo szczegółowych opisach niektórych badań - ale to właśnie stanowi o wartości tej pozycji. Myślę, że dla co niektórych autorów kryminałów powinna to być lektura obowiązkowa, aby uniknąć nielogiczności i śmieszności niektórych rozwiązań. Namiętnie oglądam kryminały - ale po lekturze tej książki, z innym nastawieniem. Teraz dopiero widzę ile uproszczeń serwuje nam telewizja.