Rytuał

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl: Detektyw Jack Caffery (tom 3)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Ritual
literatura angielska, zbrodnia
Olga

W majowy wtorek tuż po lunchu policyjny nurek Phoebe Marley zaciska dłoń na ludzkiej ręce. Już sam fakt, że ręce nie towarzyszy reszta ciała, jest wystarczająco niepokojący. Co gorsza, następnego dnia policja znajduje drugą rękę. Obie niedawno amputowano, a śledczy mają powody przypuszczać, że amputowano je za życia ofiary. Komisarz Jack Caffery, właśnie oddelegowany do Wydziału Kryminalnego...

Komisarz Jack Caffery, właśnie oddelegowany do Wydziału Kryminalnego Policji w Bristolu, próbuje zapomnieć o klęskach osobistych życia w Londynie. Od lat prześladowany poczuciem winy po zniknięciu brata, szuka mężczyzny, który ostatnio opuścił więzienie, mężczyzny, który sypia pod gołym niebem i wędruje po kraju, nękany wspomnieniami o straszliwej zbrodni.

Caffery i Phoebe wkrótce ustalą, że ręce należały do pewnego chłopaka, po którym wszelki słuch zaginął.

Szukając jego i jego prześladowcy, trafią w najciemniejsze zakamarki bristolskiego półświatka, gdzie na porządku dziennym jest narkomania, gdzie dzieciaki sprzedają się za działkę, i gdzie czai się pradawne zło; zło, które żywi się ludzką krwią i ciałem...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Wioletta | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016

Powrót do autorki okazał się całkiem udany. Po "Ptaszniku" spodziewałam się, że miło nie będzie. Ta część oczywiście odstaje od pierwszej, a poznając tu niektóre fakty z części drugiej uważam, że dobrze się stało, że została pominięta u nas, ja bym jej nie dała rady przeczytać.
Bardzo mi się podoba detektyw, uwielbiam jego styl pracy, jego tok rozumowania, lubię go i tyle i dla niego przede wszystkim będę czytać dalej. Nadal zmaga się z przeszłością, uważam za plus, że autorka to przedstawia, gdyż przybliża nam to jeszcze bardziej jego osobę. Tak samo jest w przypadku nowej, swoją drogą również ciekawej postaci Pchły. Tu jednak nie podobały mi się jej narkotyczne rozmowy ze zmarłymi.
Jest tu duże nagromadzenie, trochę przesycenie ciężkich rzeczy, narkomania, pedofilia, prostytucja i w to wszystko zaplątane kluczowe, afrykańskie szamaństwo, odcinanie części ciała czy spuszczanie krwi.
Zakończenia nie przewidziałam. Mo Hayder czyta mi się bardzo dobrze i tym razem zaraz sięgam po...

Aksamitt | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Ewidentnie klimat książki psuje tłumaczenie. Przypomina mi to momenty w programie telewizyjnym na żywo podczas tłumaczenia rozmowy i często wychodzi dość nieudolnie, jakby nie radzono sobie z tempem, co w konsekwencji nie oddaje dobrze emocji ani też sensu wypowiedzi. Tutaj można zaobserwować to samo poprzez powtórki pytań w dialogach, błędy stylistyczne i gramatyczne; wypowiedzi stają się mechaniczne. O niebo lepiej w warstwie opisowej, ale dość trudno byłoby czytać thriller bez prowadzonych rozmów.

Krótkie rozdziały zamykające prowadzony wątek sprzyjają szybkiemu czytaniu. Temat świetny, mamy poruszony problem narkomanii, afrykańskich wierzeń, porozumiewania się ze zmarłymi. Rozdziały dotyczące Mossy'ego pobudzały wyobraznię i czekało się z napięciem co zdarzy się dalej. Tak samo z zainteresowaniem czyta się fragmenty, gdy pojawiają się sceny nurkowania pani sierżant. Oprócz warstwy dochodzeniowej jest ta osobista, czyli rodzące się uczucie i śmierć rodziców, przeszłość, która...

denudatio_pulpae | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Całkiem dobry thriller nawiązujący do afrykańskich wierzeń, problemu narkomanii i skłonności ludzi do czynienia zła.
Nie potrafię powiedzieć dlaczego, ale para głównych bohaterów nie przypadła mi do gustu. Chyba trochę za bardzo został wyolbrzymiony wątek ich problemów z przeszłością, które rzutowały się na ich postępowanie.

Kucu | 2015-05-22
Przeczytana: maj 2015

Po rewelacyjnym "Ptaszniku" sięgnęłam po kolejną cześć z cyklu. Nie jest ona tak dobra jak pierwszy tom, ale czyta się szybko i nie w jakiś strasznych męczarniach. Mam teraz taki czas, że chcę skończyć wszystkie rozpoczęte serie, dlatego sięgam po "Skórę" a potem po ostatni tom!

Anka | 2016-08-18
Na półkach: Na półce, Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Rytuał to twarda, mroczna i trudna pozycja. Jej treść szybko wnikneła w mój umysł niepopranie optymistycznego czytelnika i nie pozwalała o sobie nawet na chwilę zapomnieć. Drążyła niecierpliwie do czytania kolejnych rozdziałów. Kartki kleiły się od strachu i niepewności, przekładałam je trzęsącymi sie rękoma.

Monika Frydrychowicz | 2015-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2015

Ptasznik o wiele lepszy, chociaż Rytuał mógłby być ciekawym thrillerem gdyby był inaczej napisany. Do mnie kompletnie nie trafił.

Marduk | 2016-04-01

W porównaniu do wcześniejszej książki tej serii, to "Rytuał" jest dużym rozczarowaniem in minus...

emindflow | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

Przyzwoity thriller, ale jednak znacznie słabszy od "Ptasznika"

Yvaine | 2015-09-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2015

Po "Ptasznika" sięgnęłam właściwie tylko dlatego, że kolejne wydane książki z serii - Rytuał i Skórę nabyłam w bardzo okazyjnej cenie. I tak jak pierwsza część cyklu Mo Hayder niespecjalnie przypadła mi do gustu, tak "Rytuał" uważam za książkę dobrą. Dopiero w nim poczułam gęsty, mroczny, angielski klimat, również dopiero tutaj zaczęła podobać mi się kreacja Jacka Caffery'ego, jako bohatera pełnego skaz i żyjącego w mroku własnych wspomnień. Rozumiem jednak, że dla wielu osób będzie to książka ciężka do przebrnięcia, bowiem autorka nie stroni od makabrycznych opisów. Mimo to fabuła osnuta wokół wierzeń i rytuałów afrykańskich moim zdaniem się broni, a rozwiązanie, jak na kryminał przystało, jest zaskakujące.

Marta | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Książkę po długim oczekiwaniu przywiózł kurier. Świeżutka, nowa, prosto z wydawnictwa.Emanowała tajemnicą.Ostrzeżenie na tylnej stronie okładki przyprawiało o zawrót głowy, krótkie recenzje tylko podsycały ciekawość. "I tak się oczywiście zaczyna".
Już od pierwszej strony zniechęciła mnie forma, to dziwne posługiwanie się narracją, powtarzanie słów, kiepskie zakończenia rozdziałów i nietrafione opisy zachowań bohaterów, które we współpracy z wyobraźnią tworzą śmieszny obraz...Główna bohaterka,jest przeźroczysta,nijaka, wręcz irytująca, i ta ksywa...Tematyka jak najbardziej trafiona, ale niestety przysłania ją wątek rodzinny, który ciągnie się niemiłosiernie, a który z fabułą nie ma nic wspólnego.Na sam koniec, chyba tylko po to by obudzić czytelnika nieco krwi, nieco akcji,która już wrażenia nie robi, bo pierwsza część książki po prostu usypia...
Jednakże Mo Hayder dokonała czegoś niemożliwego,nie pozwoliła mi zamknąć książki dopóty dopóki nie przeczytałam ostatniego zdania.
Może...