Plugawy spisek

Cykl: Ludivine Vancker (tom 1) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Sonia Draga
La Conjuration Primitive
Ag2S

Seria bestialskich morderstw wstrząsa Francją. Uznawszy wreszcie swoją bezsilność, żandarmeria paryska decyduje się poprosić o pomoc emerytowanego kryminologa, Richarda Mikelisa. Dołącza on do trojga śledczych: Alexisa Timée, Ludivine Vancker i olbrzymiego Segnona. Detektywi nie nadążają jednak za rozwojem wypadków – częstotliwość morderstw i ich brutalność wyraźnie wzrasta niemal z dnia na...

Detektywi nie nadążają jednak za rozwojem wypadków – częstotliwość morderstw i ich brutalność wyraźnie wzrasta niemal z dnia na dzień. Uduszona i zgwałcona dziewczyna, przypadkowi podróżni strąceni z peronu pod pędzący pociąg przez nastolatka, zakatowani turyści, prostytutka obdarta ze skóry… łączy ich tylko jeden element – symbol *e wyryty na ciele ofiar lub namalowany sprayem na ścianie.
Droga śladami przestępców prowadzi śledczych przez Szkocję, Polskę, aż do Kanady, a także przez obwarowane hasłami czeluście Internetu i tajne akta porzucone przez niemieckich żołnierzy po II Wojnie światowej. Niestety wygląda na to, że ofiara okaże się sprawcą, a podejrzany tylko nieszczęsną marionetką…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 665

Maxime Chattam – pisarz, który „czuje” zbrodnię

Spójrz proszę w lustro. Kogo widzisz? Powiesz: zwykłego, niczym szczególnym niewyróżniającego się człowieka, który żyje z dnia na dzień, ma rodzinę, pracę, swoje problemy. Może nawet pasje? A jeśli powiem ci, że właśnie w tobie, w twoich oczach i twojej duszy drzemie bestia zdolna do zabijania? Nie, to nie jest ponury żart. To prawda, której korzenie sięgają pierwotnych instynktów każdego z nas…

Przemierzanie mrocznych czeluści sprawia, że prędzej czy później otwieramy drzwi do własnych otchłani. Wyciąga się je na zewnątrz. Każda istota ludzka ma w sobie odrobinę ciemności. Światło nie może istnieć bez mroku.*

Bohaterowie najnowszej powieści znakomitego francuskiego autora kryminałów i thrillerów Maxime’a Chattama – „Plugawy spisek” – przekonali się o tym na własnej skórze. I mimo że praca w policji, którą wykonywali na co dzień, przypominała im o tym fakcie często, to jeden, niepozorny znak graficzny sprawił, że otworzyli oni drzwi do centrum piekła, do umysłów psychopatycznych morderców ze skrajnie perwersyjnymi upodobaniami.

*e

*e

Ten znak stał się elementem charakterystycznym, łączącym kilka morderstw popełnionych na terenie Francji, Szkocji i… Polski. Zaczęło się od martwej kobiety znalezionej u brzegu rzeki Marny. Psychopata najprawdopodobniej przelał na ofiarę całą swoją nienawiść do świata i ludzi, torturując ją bezlitośnie, wielokrotnie gwałcąc, doprowadzając do stanu przedśmiertnego po to, by ją natychmiast reanimować i znów móc się nad nią pastwić… Całość przypieczętował – niczym autografem – za pomocą litery „e” poprzedzonej gwiazdą.

Niedługo potem na jednym z peronów nastolatek rysuje na ścianie za pomocą farby w spray’u ten sam znak, a następnie wpycha pod pędzący pociąg kilkoro ludzi (w tym matkę z dzieckiem) – sam też rzuca się pod koła maszyny. Te dwa przykłady to zaledwie początek istnej fali zbrodni czy też epidemii, jak wskazuje fabuła.

Francuska żandarmeria robi wszystko, co w jej mocy, by dotrzeć do psychopatycznego zabójcy, jednak śledztwo utyka w martwym punkcie, nie ma żadnych śladów, poszlak – zupełnie nic. Zdaje się, że jedynym kołem ratunkowym, jakim można by dysponować, jest Richard Mikelis – emerytowany kryminolog, prawdziwy mistrz w swej dziedzinie. Wkrótce wraz z Alexisem Timée, Ludivine Vancker i potężnej postury czarnoskórym Segnonem przystępuje do żmudnego dochodzenia, którego finał zaskoczy każdego…

Tak, każdego – nawet mnie. Gdy wydaje mi się, że Chattam już nie jest w stanie niczym mnie zaszokować, bo tak wiele się dzieje w jego powieściach, on jednak to robi. I to w jakim stylu! Czym tym razem mnie ujął? Na pewno samą budową powieści, która podzielona jest na trzy części. W pierwszej wypadki przedstawione są z perspektywy adiutanta Alexisa, w kolejnej – oglądane oczyma kobiety Ludivine, a w trzeciej… oczyma zbrodni. Autor naprawdę potrafi zaskoczyć czytelnika – już po zakończeniu pierwszej części powieści dzieje się coś, czego nigdy byśmy się nie spodziewali. Nie na darmo nazywa się Chattama „złotym dzieckiem suspensu” – bardzo umiejętnie potrafi żonglować zwrotami akcji, nie pozwalając nam się nudzić.

Na szczególną uwagę zasługuje także sam pomysł na wątek kryminalny – powód wszystkich tragicznych wydarzeń, podłoże brutalnych morderstw jest bardzo interesujący i niebanalny. Sięga czasów II wojny światowej!

Ważne jest też, że akcja nie zamyka się w obrębie jednego miasta. Ba! Nie ogranicza się nawet do terenu jednego państwa! Mamy ich tu kilka, w tym… Polskę oraz Kraków z jego piękną Wieliczką. Pisarz, chcąc wyrazić swoją fascynację tym urokliwym dla wielu miejscem, w bardzo sympatyczny sposób (choć nie dotyczy to samych wydarzeń z fabuły!) pozdrawia polskich czytelników.

Cóż mogę rzec na koniec? Chyba tylko tyle, że Chattam znów mnie zafascynował – nie tyle samą relacją zdarzeń, akcją czy klimatem opowieści, ale swoim talentem, który ujawnia się coraz mocniej z powieści na powieść. Chattam to nie tylko twórca piszący o zbrodniach, to przede wszystkim autor, który je „czuje” i wie, jak opowiedzieć o nich czytelnikom.

Ewa Szczepańska

*Cytat pochodzi z recenzowanej książki.

gwiazdka | 2017-08-15
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

„Plugawy spisek” to moja pierwsza próbka twórczości Maxime Chattama. Czy udane tak do końca to trudno powiedzieć. Na pewno jeszcze nie przywykłam do stylu pisarza, więc nie popadłam w wielki zachwyt. Trochę irytowały mnie pewne porównania i kilka napuszonych zdań, zbyt górnolotnych do kryminału. Poza tym czytało się całkiem przyjemnie, chociaż bez zbędnych ochów i achów. Wątek kryminalny początkowo bardzo ciekawy, potem przerósł wszelkie wyobrażenia i w efekcie był niezbyt przekonujący dla mnie. Może gdyby więcej miejsca poświęcić profilowi głównego sprawcy i wyjaśnić jego psychikę, byłoby dużo ciekawiej. A tak motywy rozmyły się w scenach akcji i stąd moje rozczarowanie. Na chwilę obecną więc oceniam pierwszą przeczytaną powieść Chattama na dobrą i sięgam po kolejne, żeby lepiej wczuć się w styl pisarza.

wiech | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Pisarz o niesłychanej wyobraźni poczęstował mnie kryminałem od którego aż zaszumiało mi w głowie. Dla wielbicieli gatunku to kryminalny smaczek.
Przerażający spektakl. Woń krwi, tortury, gwałty, obdzieranie żywcem ze skóry. - Morderstwa wydają się nie mieć końca.
Zgraja facetów którym odbija, którzy nie są w stanie kontrolować zbrodniczego popędu, ohydnych żądz. Psychopaci przekonani o swojej wyższości. Bestie. - I ofiary. Wiele ofiar. Ból, strach, niewyobrażalne cierpienie.
Prowadzących śledztwo to szaleństwo zaczyna przerastać. Czy zdążą zbadać psychikę zabójców? Czy zdążą opanować epidemię przemocy?
Jak dużo szokujących wrażeń czytelnik jest w stanie przyjąć, ile może znieść?
Nie powinien mnie fascynować ten gatunek literatury. A jednak – przewrotnie - na taki kryminał czekałam.
Kryminał, pełen psychologicznych rozważań. Świetnie napisany. Nie można się pogubić. Nie można się oderwać. Ogromne napięcie nie opada nawet na chwilę.
I co z tego, że to nie mój ulubiony gatunek…...

Sargento_Garcia | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

M. Chattman po raz kolejny pokazał, że umie wymyślić i opowiedzieć historię w sposób który dosłownie wciska czytelnika w fotel!
"Plugawy spisek" to książka wywołująca koszmary i dreszcze u odbiorcy. Przedstawiona fikcyjna historia ma w sobie to COŚ co sprawia, że opisywane wydarzenia mogą zaistnieć w realnym świecie, co tylko dodaje pikanterii i dodatkowo jeży włosy na głowie i karku.
Książka obfituje w niespodziewane zwroty akcji, tup ściele się gęsto i krwawo. Główni bohaterowie nie są przerysowani. Opisani zostali w sposób realistyczny a co najważniejsze (moim zdaniem) nie są kreowani na wszystkowiedzących, nieomylnych i nieśmiertelnych superbohaterów.

Książka ma dwie duże "wady":
- historia wciąga od pierwszych stron, bardzo mocna trzyma w swoich szponach do samego końca co może skutkować zaniedbaniem swoich obowiązków przez czytającego
- książka ma tylko 400 stron, więc... niestety po 5h "podróż tą kolejką górską" się skończyła :(

GORĄCO POLECAM wszystkim miłośnikom...

Bastard | 2013-11-13
Przeczytana: 10 listopada 2013

8/10 – REWELACYJNY

Seria brutalnych morderstw wstrząsa Francją. Wszystko wskazuje na to, że sprawców jest kilku i że są ze sobą powiązani, ponieważ zbrodnie łączy jeden element – wyryty na ciele ofiar symbol *e . Kiedy częstotliwość zabójstw zwiększa się, a ich zakres przekracza granice Francji, bezsilni paryscy żandarmi zmuszeni są poprosić o pomoc emerytowanego kryminologa Richarda Mikelisa. Mężczyzna dołącza do trójki śledczych prowadzących dochodzenie i wspólnie z nimi wyrusza tropem morderców. Szlak krwawych zbrodni prowadzi detektywów przez Szkocję i Polskę, by ostatecznie pokierować ich za ocean, aż do zaśnieżonego miasteczka gdzieś na peryferiach Kanady.

Maxime Chattam w „Plugawym spisku” przedstawia nam wstrząsającą wizję świata, której zalążek ukazał już we wcześniejszej swojej powieści pt. „Teoria Gai”. Autor sugeruje, że ewolucja gatunku homo sapiens dąży w kierunku atawizmu, objawiającego się nagłym przyrostem jednostek podążających za pierwotnym instynktem, a co za...

Bożena | 2016-11-27
Przeczytana: listopad 2016

Seria bestialskich morderstw wstrząsa Francją, żandarmi z wydziału śledczego są bezradni. Przestępców jest kilku i stają się coraz bardziej bezwzględni, zanim zabiją skazują swoje ofiary na tortury - fascynują się bólem i kaźnią swoich ofiar. Fala zbrodni sięga już poza granice Francji a mordercy realizują swoje mroczne fantazje pozostawiając na ciele swoich ofiar znak *e. Alexis Timee nie nadąża czuje, że stoi w miejscu a czas ucieka, prosi o pomoc emerytowanego kryminologa - Richarda Mikelisa.
Co łączy te zbrodnie i co oznacza tajemniczy znak - *e? Trójka detektywów - Alexis Timee, Ludivin Vancker i Segnon - wspieranych przez Mikelisa zaczyna tropić psychopatów i rusza ich śladem. Okazuje się, że śledczy muszą sięgnąć do starych akt porzuconych przez nazistów. Ta fala niesamowitych zbrodni ma swój zalążek w czasach II wojny światowej.
Mordercy, pedofile i inne pokręcone mózgi jednoczą się i rosną w siłę, mają swojego Mentora - to on jest pomysłodawcą tej grupy i jest zdania...

macias | 2014-05-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 02 maja 2014

Ależ zaskoczenie...!!! To moje pierwsze spotkanie nie tylko z tym konkretny pisarzem, ale w ogóle z francuską literaturą sensacyjną i... jestem ZACHWYCONY!. Akcja trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Bohaterowie narysowani są doskonale i to zarówno ci po jasnej jak i ciemnej stronie mocy. Doskonałe portrety psychologiczne zawierają genezy zachowań i światopoglądów poszczególnych postaci. Genialne przemyślenia autora na temat zła, doczesnego świata i kierunku w jakim może zmierzać dzisiejsze społeczeństwo nastawione głównie na konsumpcję. Sceny zbrodni są bardzo brutalne i przeznaczone dla osób o naprawdę mocnych nerwach.
Audiobook, którego słuchałem jest również na bardzo wysokim poziomie realizacji ze świetnym lektorem potrafiącym w pełni oddać mroczny klimat powieści.
FANTASTYCZNY, BARDZO MOCNY THRILLER! POLECAM

darkangel | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Zaje....książka. Chattam wrócił. Szczerze mówiąc po "Upiornym zegarze" byłam co nieco zawiedziona, ale teraz wiem , że dobrze zrobiłam nie wątpiąc w kunszt literacki Chattama. On jest mistrzem thrillerów. Akcja na każdej stronie, zapierające dech w piersiach momenty i ten punkt zwrotny dokładnie w polowie książki, tego akurat nikt by się nie spodziewał:(. No cóż, tak miało być, napewno dla potrzeb dalszych losów francuskich żandarmów. Jeszcze raz napisze ze zajeb...książka, przypadnie do gustu każdemu miłosnikowi dreszczyku emocji w domowym zaciszu. Przeniesie Was w mroczne miejsca, do kolalni soli w Wieliczce, do mglistej Szkocji, czy tez słonecznej Francji, w której rozgrywa się większość akcji. Podziwiam talent Chattama, by wymyślić tak okrutne metody torturowania ludzi i zabijania to trzeba mieć niezła wyobrażnie, przerażającą wrecz wyobrażnie. POLECAM!!!!

Dominika Rygiel | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Maxime Chattam od dawna jest moim ulubionym pisarzem. Sięgam po jego powieści w ciemno, doskonale wiedząc, że się nie zawiodę a czas spędzony nad lekturą zapewni mi porządną dawkę adrenaliny.

"Plugawy spisek" jest drugą pozycją (po "W ciemności strachu"), która doprowadziła mnie do bardzo skrajnych emocji zakrawających niemal o paranoję.

Koronkowo skonstruowana intryga, nieprzewidywalna akcja, skrajne wynaturzenia, liczne zwroty akcji a wszystko zapisane kunsztownym językiem, to to, co cechuje jego powieści. "Plugawy spisek" posiada je wszystkie i to w nadmiarze. Czytając, wielokrotnie zmuszona byłam robić sobie przerwy, gdyż mój umysł nie potrafił ogarnąć ogromu brutalności, niepewności oraz mroku wyciekających jednocześnie z każdej kolejnej strony powieści.

Jest to zdecydowanie dobra lektura. Polecam ją jednak osobom o mocnych nerwach.

Darek DTSG | 2014-01-25
Przeczytana: 2014 rok

Bardzo mocny thriller ! książka zaciekawia praktycznie cały czas, napięcie wzrasta jak w dobrze skomponowanym utworze . W kulminacji zaskakuje .... Ciekawy wątek rozgrywa się w Polsce .
Chattam podczas wizyty w naszym kraju był oczarowany Krakowem i obiecał umieścić wątek w swojej powieści .... dotrzymał słowa :) topografia kraju imponująca a o Krakowie wie więcej niż nie jeden Polak :) nawiasem pisząc :)
W każdym razie czyta się świetnie . Opisy zbrodni opisane dość brutalne ... niektóre akapity tylko skanowałem okiem ( zastanawiając się czasem co ten Maxime ma w głowie no ale w końcu niedoszły kryminolog . Dobrze że został pisarzem :)
POLECAM

BagatElka | 2013-11-18
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane

Dzięki tej książce schudnę i zaoszczędzę, nie mam czasu na sen,na jedzenie,na zakupy to tornado,które mnie porwało i oszołomiło.
Zachwalano mi autora i teraz już wiem,że dołączy on do tych ulubionych ,wyczekiwanych i kupowanych.