Hałas spadających rzeczy

Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Muza
El ruido de las cosas al caer
978-83-7758-308-1
Ag2S

Hałas spadających rzeczy to opowieść o przerwanej przyjaźni. Ale także historia o miłości w niewłaściwych czasach oraz portret pokolenia sparaliżowanego strachem. I frapująca podróż w przeszłość pewnego człowieka i pewnego kraju. Kolumbia, Bogota, rok 1995. Kiedy Antonio Yammara poznaje przy stole bilardowym Ricarda Laverde, od razu wie, że życie nowego znajomego kryje niejeden sekret. Wkrótce...

Kolumbia, Bogota, rok 1995. Kiedy Antonio Yammara poznaje przy stole bilardowym Ricarda Laverde, od razu wie, że życie nowego znajomego kryje niejeden sekret. Wkrótce Laverde ginie na ulicy od kuli zabójcy. Ciekawość Antonia, przypadkiem ciężko ranionego w tym zamachu, przeradza się w prawdziwą obsesję.
Przekonany, że rozwiązanie zagadki pozwoli mu rozwikłać własne problemy, Yammara podejmuje prywatne śledztwo, które zaprowadzi go aż do wczesnych lat siedemdziesiątych, kiedy Kolumbia przeżywała początki kokainowego boomu i prawdziwą inwazję młodych idealistów z amerykańskiego Korpusu Pokoju. Na swej drodze spotyka córkę zabitego Ricarda i razem rekonstruują dramatyczną historię jej rodziców i ich trudnych, najczęściej błędnych wyborów. W tle opowieści dwie katastrofy lotnicze, zamachy terrorystyczne, ruchliwa i tłoczna Bogota, tropikalne brzegi rzeki Magdaleny i hacjenda narkotykowego barona Pabla Escobara.
Juan Gabriel Vásquez urodził się w Bogocie w 1973 roku. Jest autorem zbioru opowiadań Los amantes de todos los Santos (2001) i kilku powieści. Po polsku ukazała się dotychczas Sekretna historia Costaguany (MUZA SA 2009).
Hałas spadających rzeczy został uhonorowany prestiżową nagrodą Premio Alfaguara de Novela 2011.

źródło opisu: http://www.muza.com.pl/

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42363

Maja | 2013-09-06
Przeczytana: 05 września 2013

Czas na recenzję kolejnej książki, która wzbudza we mnie sprzeczne emocje. Sama nie wiem, czy to dobrze, czy może raczej źle gdy po przeczytaniu jakiejś powieści przez długi czas nie mam pojęcia, co mam o niej myśleć (i co napisać w recenzji). Musicie wybaczyć mi ten brak wstępu, ale ten jeden jedyny raz chciałabym od razu przejść do rzeczy.

,,Hałas spadających rzeczy" to druga wydana w języku polskim powieść Juana Gabriela Vasqueza, jednego z najbardziej znanych kolumbijskich pisarzy. Fabuła książki jest nieco zawiła. Mamy dwie katastrofy lotnicze, dwie wielkie miłości, dwa pokolenia bohaterów, kawał historii Kolumbii oraz bilard (od niego wszystko się zaczęło). Ale po kolei. Antonio Jammara, młody wykładowca akademicki w jednym z klubów bilardowych poznaje Ricarda Laverdego. Między mężczyznami zawiązuje się nić koleżeństwa (przyjaźń to w tym przypadku za duże słowo). Niestety, pewnej nocy Ricardo zostaje zastrzelony, a jego przyjaciel ciężko zraniony. W międzyczasie Antonio...

Jola | 2014-08-05
Przeczytana: lipiec 2014

Historia śmierci pewnego mężczyzny zamieszanego w handel narkotykami, rzecz dzieje się w Kolumbii a konkretnie w Bogocie. Początkowo autor sprawia że czytelnik jest zainteresowany w jakim kierunku rozwiną się wydarzenia ale im dalej się czyta książkę zainteresowanie spada. Jak dla mnie trochę za dużo historii politycznej, która przeplata się z głównym wątkiem. Jest też sporo nużących opisów nie związanych z głównym wątkiem.

MikeParcero | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Antonio poznaje skrytego i tajemniczego Rodriga na bilardzie. Podczas udanego zamachu na jego życie sam przyjmuje kulkę w brzuch co skutkuje późniejszymi fobiami i impotencją. Później chciałby dowiedzieć się dlaczego znajomy został zastrzelony licząc, że racjonalny powód go wyleczy. Odwiedza więc jego dawne mieszkanie i spędza weekend u jego córki na wsi. Nie ma mowy o żadnej obsesji, śledztwie i rekonstrukcji zdarzeń o których piszą w opisie. Na 2 rozdziały akcja po prostu przeskakuje do lat 70. Cala książka jest stanowczo zbyt przegadana. Pozostawia czytelnika bez żadnych odpowiedzi.
Nie każdy kolumbijski pisarz jest drugim Marquezem. Gdyby nie moda na książki z tego kraju, tak słabe jak ta, nigdy nie doczekałyby się zagranicznych przekładów.

mietowka | 2017-05-09
duda330095 | 2017-03-16