Sekretna Historia Costaguany

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Wydawnictwo: Muza
Historia secreta de Costaguana

Mieszkając w Londynie kolumbijski emigrant, Jose Altamirano, na wieść o śmierci Josepha Conrada, zaczyna spisywać opowieść stanowiący swoisty i bardzo osobisty rozrachunek z wielkim pisarzem, szczególnie zaś z jego powieścią Nostromo. Ta nigdy by nie powstała, gdyby kiedyś nie doszło do spotkania Kolumbijczyka z piszącym po angielsku Polakiem. Powieść Conrada o fikcyjnej Republice Costaguana okazuje się być przetworzeniem, a może nawet plagiatem opowieści Altamirano o sobie, swoim ojcu, o Kolumbii targanej nieustającymi wojnami domowymi, o budowie kanału panamskiego. Sarkazm, drwina, przeplatanie się zmyślenia z prawdą, niezwykła gra literacka uczyniły z Sekretnej historii Costaguany jedna z najniezwyklejszych powieści latynoamerykańskich ostatnich lat, w której splatają się pastisz i artystyczna polemika dotycząca nie tylko Józefa Conrada Korzeniowskiego.

źródło okładki: Wydawnictwo MUZA, 2011

książek: 1981
Renax | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Z tą książką było tak, że najpierw ją kupiłam wiedziona zapowiedziami na okładce, iż jest to dyskurs z twórczością Josepha Conrada. To ciekawe zestawienie: książka latynoamerykańska i Conrad. Potem, gdy już poszukałam co sądzą o niej inni czytelnicy - a jest ich niewielu - dowiedziałam się, że jej zrozumienie wymaga przeczytania 'Nostromo' Conrada. Może jestem ignorantką, ale nie znam 'Nostromo'. Znam 'Lorda Jima' i 'Jądro ciemności'. Pewnie mało kto czytał 'Nostromo, może poza fanami autora. Ale zapłaciłam za książkę, więc pomyślałam, że podejdę do tej książki przynajmniej, żeby się przekonać, czy jest ona zrozumiała bez tego odnośnika.
Ale dość wstępu. Oto moja opinia.
Książka jest bardzo ciekawym doświadczeniem czytelniczym, szczególnie dla miłośników powieści postmodernistycznych. Autor prowadzi grę z czytelnikiem, dyskutuje z nim, wyjaśnia, bawi się narracją. To mi przypomina 'Kochanicę Francuza' i ...'Beniowskiego' Słowackiego. Już za to - uważam - warto było czytać tę...

Józefa | 2015-04-21
Przeczytana: marzec 2015

Lektura dla wtajemniczonych, czyli znających "Nostromo" Josepha Conrada. Bez tego, może być problem ze zrozumieniem wszystkich niuansów powieści. Żadna to lektura obowiązkowa, ale ciekawe.

Julia Wosinek | 2012-09-19
Marion | 2012-04-11