Reputacje

Wydawnictwo: W.A.B.
Las reputaciones
literatura hiszpańska
Ag2S

Javier Mallarino jest człowiekiem, który pomaga przetrwać pamięci. Od lat rysuje karykatury, a jego słowa i obrazy kształtują rzeczywistość. Z początku traktowany jako wróg, z czasem staje się bohaterem i sumieniem narodu. Przez 40 lat trwa w przekonaniu o słuszności swoich wyborów i ocen. Jednak pewnego dnia, tuż po jego wspaniałym benefisie, jedna rozmowa i zagubione wspomnienie wystarczą,...

Przez 40 lat trwa w przekonaniu o słuszności swoich wyborów i ocen. Jednak pewnego dnia, tuż po jego wspaniałym benefisie, jedna rozmowa i zagubione wspomnienie wystarczą, by musiał zrewidować całe życie na nowo.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2015

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B., 2015

Oficjalna recenzja
Bogdan książek: 1106

Wartości niematerialne

„Reputacje” to najnowsza powieść zdobywającego coraz większe uznanie kolumbijskiego pisarza, Juana Gabriela Vásqueza, którego określa się czasem jako następcę słynnego rodaka, Gabriela Garcii Márqueza. Nie sądzę, żeby takie porównania były szczególnie trafne czy przydatne. Jeśli ktoś spodziewa się po „Reputacjach” nawiązań do rozsławionego przez Noblistę realizmu magicznego lub postmodernistycznych eksperymentów formalnych inspirowanych Cortazarem, może się rozczarować. Narracja Vásqueza jest klarowna, klasyczna, tradycyjnie trzecioosobowa i nie stawia czytelnikowi zbyt wielkich wymagań.

Fabuła „Reputacji” przypomina powieści francuskich egzystencjalistów, gdzie główna postać pozostaje przez cały czas na pierwszym planie, a czytelnik coraz lepiej poznaje jej życiowe doświadczenia i dylematy, nigdy jednak nie dowiadując się wszystkiego. Tutaj główny bohater, Javier Mallarino, jest słynnym karykaturzystą, który po 40 latach pracy doczekał się najwyższych laurów. Poznajemy drogę, jaką przez ten czas przebył, i koszt sukcesu, jaki odniósł. Nasz bohater, choć niepozbawiony wad, przez całe życie pozostał niezależny, bezkompromisowy, oddany swojej pasji, za co trudno go nie lubić i nie cenić. Obok Mallarino najciekawszą postacią jest jego była żona Magdalena. Ich związek, ukazany w kolejnych retrospekcjach z przenikliwością i polotem, początkowo wydaje się przykładem partnerstwa doskonałego. Jednak, jak pokazuje Vásquez, nie trzeba żadnych nadzwyczajnych kataklizmów, aby destrukcyjna codzienność dokonała swego dzieła.

W Kolumbii rysunkowy, satyryczny komentarz do bieżących wydarzeń ma najwyraźniej dużo większe znaczenie niż w naszym kraju, gdyż Mallarino – jak przekonujemy się podczas lektury - dysponuje poważniejszą „siłą rażenia” niż niejeden polski tygodnik opinii czy tabloid. Posługując się tak groźnym narzędziem niewątpliwie należy zachować najwyższą ostrożność – pomimo że nie sprzyja temu sama istota rysunkowej satyry, obowiązkowo jednoznacznej i aktualnej. Komentowanie „na gorąco” bieżących wydarzeń nie pozostawia zbyt wiele czasu do namysłu, a stąd tylko krok do pomyłki, której skutki mogą okazać się fatalne – zarówno dla autora rysunku, jak też jego bohatera.

Śledząc powieściowe perypetie Javiera Mallarino należy pamiętać, że „Reputacje” to nie kryminał ani literatura obyczajowa. Nie znajdziemy tu ekscytującej intrygi z zaskakującym finałem, po którym „wszystko wiadomo”. Nie powinniśmy również liczyć na proste emocje i wzruszenia wyciskające łzy. Vásquezowi bliżej do Alberta Camusa, Jeana-Paula Sartre'a, czy nawet Conrada niż np. Jodi Picoult. Pod koniec powieści, gdy dochodzi do rozstrzygających decyzji, pomyślałem o „Lordzie Jimie” (ponownie czytanym po latach, w lepszym przekładzie i z większym zrozumieniem). Dlatego nie zaskoczyła mnie informacja, że Vásquez napisał biografię słynnego Polaka. Całkiem podobnie jak u autora „Jądra ciemności”, w „Reputacjach” honor, godność, sumienie, te wszystkie niemodne wartości niematerialne, znaczą zdecydowanie najwięcej.

Bogusław Karpowicz

allison | 2015-03-05
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2015

"Reputacje" to powieść napisana kunsztownym językiem, który smakuje się jak najlepsze delicje. I to na pewno największy atut książki, obok jej drugiego dna.

Historia karykaturzysty, który obchodzi benefis, początkowo toczy się niespiesznie i wydaje się niewinna. Z czasem odkrywamy jednak sekret z przeszłości, a najbardziej dziwimy się, gdy okazuje się on niejednoznaczny.
Właśnie ta niejednoznaczność jest kluczem do zrozumienia całości.

"Reputacje" to jednak nie tylko opowieść o sławnym rysowniku i jego karierze. Przede wszystkim jest to książka o mocy mediów, które mogą wykreować człowieka na gwiazdę, ale mogą go też zniszczyć.
Autor zmusza czytelnika do refleksji na temat odpowiedzialności za drukowany przekaz, bez względu na to, czy jest to słowo, czy obraz - obie formy rozpalają bowiem wyobraźnię odbiorców, mogą być opiniotwórcze, inspirujące, ale i destrukcyjne.

Vasquez podejmuje niezwykle ważny i ponadczasowy problem etyki zawodowej, w tym przypadku - dziennikarskiej....

Patrycja | 2015-07-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2015

"Reputacje" Vasqueza to jedna z tych książek, której ocena sprawia mi niezwykły problem. Z jednej strony zachwycił mnie niezwykle wyrafinowany język tej powieści, z drugiej strony opisana historia wydała mi się nudna i pozbawiona jakiejkolwiek puenty. Mnie ta książka niestety wynudziła i nie skłoniła do głębszych przemyśleń i dlatego dałam jej tylko 6/10.

DomowaKsięgarnia | 2015-04-20

Głównym bohaterem Reputacji jest Javier Mallarino, znany karkaturzysta z kilkudziesięcioletnim stażem zawodowym, który właśnie obchodzi okrągłą rocznicę swojej pracy zawodowej. Huczny jubileusz staje się dla Mallarino okazją do wspomnień i refleksji nad swoim życiem i wyborami, jakich dokonał w przeszłości.
Karykaturzysta dokonał w swoim życiu kilku wyborów, które znacznie zaważyły na jego życiu. Choć jest człowiekiem znanym i dumnym ze swojego sukcesu, pozostał osobą niezależną, nieidącą na kompromisy, i mocno broniąca swojego zdania. Jest w nim też trochę zwykłej ludzkiej pychy i wielka świadomość swoich wpływów na ludzkie postrzeganie świat przez pryzmat tworzonych przez siebie rysunków.
Więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Koralina | 2015-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2015

„Reputacje” Juana Gabriela Vásqueza to niezwykła, napisana pięknym językiem, pełna ciekawych, a niekiedy wręcz intrygujących retrospekcji opowieść o ogromnej sile mediów kształtujących opinie społeczeństwa.

Głównym bohaterem powieści jest cieszący się sławą kolumbijski karykaturzysta - Javier Mallarino, od lat zamieszczający swoje rysunki w jednej z najpoczytniejszych gazet; znany z bezkompromisowości, rozwiniętego niemal do granic możliwości zmysłu obserwacji oraz ciętego języka. Twierdzi, iż „(…) karykatura wyolbrzymia rzeczywistość, ale nigdy jej nie wymyśla. Może ją zniekształcać, ale nigdy nie kłamie.”

Kiedy rozpoczyna się akcja powieści, spotykamy go w drodze do Teatru Narodowego, gdzie ma odbyć się benefis zorganizowany z okazji jubileuszu czterdziestolecia jego pracy. Pogrążony we wspomnieniach, jeszcze nie wie, że spotkanie to zmusi go do konfrontacji z przeszłością oraz zrewidowania słuszności podjętych dotychczas decyzji i związanych z nimi ocen.

Przecież „(…)...

Niepozorna | 2015-03-02
Przeczytana: 28 lutego 2015

"Karykatura wyolbrzymia rzeczywistość, ale nigdy jej nie wymyśla. Może ją zniekształcać, ale nigdy nie kłamie." Co jednak jeśli tak się stanie? Jeśli być może instynktownie stworzona karykatura nie do końca odzwierciedla prawdę i może stać się bodźcem do serii zdarzeń, które wpłyną na niejedno istnienie? Czy siła mediów jest aż tak wielka?

Javier Mallariano obchodzi 40-lecie swojej pracy karykaturzysty. Przez cztery dekady dzięki swoim bezkompromisowym rysunkom mówił głośno o tym czego inni bali się albo nie chcieli powiedzieć. Stracił rodzinę, przyjaciół, ale z czasem uznany został za bohatera. Stał się ikoną. Z pewną dozą pychy i wyższości tworzył kolejne karykatury żyjąc w przekonaniu, że tworzone obrazy nie tylko dokumentują otaczający świat, ale również na swój sposób go kreują. Jednak czy były one warte utraty wszystkiego w życiu czego kochał? Czy przez lata nie tworzył tylko i wyłącznie po to aby czuć się ważnym, aby poniżać i nie czuć się poniżonym?

Adrianna | 2015-03-17
Na półkach: 2015, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2015

Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, każdy jest inny. Na przykład wszyscy kierujemy się własnymi zasadami i upodobaniami w kwestii wyboru lektur, a mimo tego przysłowie "nie oceniaj książki po okładce", wśród czytelników rozumiane w swej dosłownej formie, zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce w indywidualnym dekalogu każdego szanującego się mola książkowego. Tym bardziej było mi niezręcznie, gdy po "Reputacje" Juana Gabriela Vasqueza sięgnęłam głównie z przyczyn estetycznych. Na szczęście bardzo szybko okazało się, że treść jest równie intrygująca co okładka.

Powieść opowiada historię cenionego karykaturzysty kolumbijskiego, Javiera Mallarino, którego jeden rysunek potrafi zrujnować czyjąś reputację. Takiej władzy nie można jednak zdobyć, nie idąc po trupach, czego przykładem jest Mallarino, którego życie osobiste dalekie jest od ideału. Choć kariera zmusiła go do wielu poświęceń, Javier dumny jest z niezależności wypracowanej przez lata bezwzględności i surowości wobec...

Ssskorpionica | 2015-07-29
Na półkach: 2015, Polecone, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 lipca 2015

Mallarino to znany karykaturzysta, który swymi dziełami od lat dociera do czytelników gazety, dla której pracuje, wierząc, że jego słowa w rzeczywistości stają się słowami sumienia narodu.
"Reputacje" czyta się szybko, nie jest to jednak lektura prosta. Mamy tu historie artysty, napisaną pięknym językiem i zawierającą bogactwo słów i przemyśleń. Jednak sama opowieść nie jest aż tak wciągająca, jak można by było oczekiwać, historia Mallarina jest opowiadana na zmianę bardzo szybko, dowiadujemy się dziesiątek rzeczy na raz, a w następnej chwili akcja się rozwleka i przytłacza czytelnika. Interesujące jest natomiast drugie dno powieści - to właśnie to zmusza do przemyśleń i czyni "Reputacje" wartymi przeczytania. O reputacje trzeba dbać każdego dnia i o każdej godzinie, jedno wydarzenia może zniszczyć reputację, którą człowiek budował przez czterdzieści lat, tak jak Javier Mallarino. Co jednak jeśli ktoś się pomyli i niesłusznie oskarży znanego człowieka? Co jeśli w wyniku tych...

aggie | 2017-02-27
Przeczytana: luty 2017

Zapowiedzi wielu wydawców oraz ich speców od marketingu, o kolejnej reinkarnacji Garcii Márqueza, to póki, co zwykłe kłamstwa, choć bardzo filuterne. Metkę sukcesora przylepia się zwykle komuś z nagrodą, wywodzącemu się oczywiście z latynoamerykańskiej rodziny, asystentowi, wychowankowi, pomocnikowi mistrza i jeszcze namaszczonemu na przykład przez Llosę. Całe to zamieszanie z Marquezem wskazuje na nieznajomość realiów literackich tamtych rejonów, gdzie chce się uciec od konwencji realizmu magicznego i przyjść z czymś nowym. A czytelnik europejski nadal oczekuje wzniosłości żywiołowych kolorów, zaskakujących smaków i wibrujących emocji. Oczekuje?

CAŁÓŚĆ: http://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2017/02/nieudane-reinkarnacje-i-ze-reputacje.html

kukunariss | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Takie 6,5 bym jej dała, bo od 7 zaczynają się u mnie naprawdę książki, a ta jednak trochę nie dosięga - najpierw nie dzieje się nic, potem bardzo szybko dzieje się wszystko, a całość taka niedokończona, nie wiem, może to dobrze, taka praca domowa dla czytelnika, rozpracować co się stało, czy to się stało, no i przede wszystkim "po co to wszystko?"

Stefi | 2015-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Opowieść o władzy, sumieniu i wewnętrznym przymusie takiego, a nie innego działania... Myślę, że uświadamia również wagę podejmowania decyzji. Jak wiele zależy od nas samych... Polecam!

„Reputacje” Juana Gabriela Vásqueza już w księgarniach

18 lutego miała miejsce premiera „Reputacji” - najnowszej powieści Juana Gabriela Vásqueza, jednego z najwybitniejszych kolumbijskich pisarzy. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem książki.