Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Reputacje

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Las reputaciones
Ag2S

Javier Mallarino jest człowiekiem, który pomaga przetrwać pamięci. Od lat rysuje karykatury, a jego słowa i obrazy kształtują rzeczywistość. Z początku traktowany jako wróg, z czasem staje się bohaterem i sumieniem narodu. Przez 40 lat trwa w przekonaniu o słuszności swoich wyborów i ocen. Jednak pewnego dnia, tuż po jego wspaniałym benefisie, jedna rozmowa i zagubione wspomnienie wystarczą,...

Przez 40 lat trwa w przekonaniu o słuszności swoich wyborów i ocen. Jednak pewnego dnia, tuż po jego wspaniałym benefisie, jedna rozmowa i zagubione wspomnienie wystarczą, by musiał zrewidować całe życie na nowo.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2015

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B., 2015

Oficjalna recenzja
Bogdan książek: 1194

Wartości niematerialne

„Reputacje” to najnowsza powieść zdobywającego coraz większe uznanie kolumbijskiego pisarza, Juana Gabriela Vásqueza, którego określa się czasem jako następcę słynnego rodaka, Gabriela Garcii Márqueza. Nie sądzę, żeby takie porównania były szczególnie trafne czy przydatne. Jeśli ktoś spodziewa się po „Reputacjach” nawiązań do rozsławionego przez Noblistę realizmu magicznego lub postmodernistycznych eksperymentów formalnych inspirowanych Cortazarem, może się rozczarować. Narracja Vásqueza jest klarowna, klasyczna, tradycyjnie trzecioosobowa i nie stawia czytelnikowi zbyt wielkich wymagań.

Fabuła „Reputacji” przypomina powieści francuskich egzystencjalistów, gdzie główna postać pozostaje przez cały czas na pierwszym planie, a czytelnik coraz lepiej poznaje jej życiowe doświadczenia i dylematy, nigdy jednak nie dowiadując się wszystkiego. Tutaj główny bohater, Javier Mallarino, jest słynnym karykaturzystą, który po 40 latach pracy doczekał się najwyższych laurów. Poznajemy drogę, jaką przez ten czas przebył, i koszt sukcesu, jaki odniósł. Nasz bohater, choć niepozbawiony wad, przez całe życie pozostał niezależny, bezkompromisowy, oddany swojej pasji, za co trudno go nie lubić i nie cenić. Obok Mallarino najciekawszą postacią jest jego była żona Magdalena. Ich związek, ukazany w kolejnych retrospekcjach z przenikliwością i polotem, początkowo wydaje się przykładem partnerstwa doskonałego. Jednak, jak pokazuje Vásquez, nie trzeba żadnych nadzwyczajnych kataklizmów, aby destrukcyjna codzienność dokonała swego dzieła.

W Kolumbii rysunkowy, satyryczny komentarz do bieżących wydarzeń ma najwyraźniej dużo większe znaczenie niż w naszym kraju, gdyż Mallarino – jak przekonujemy się podczas lektury - dysponuje poważniejszą „siłą rażenia” niż niejeden polski tygodnik opinii czy tabloid. Posługując się tak groźnym narzędziem niewątpliwie należy zachować najwyższą ostrożność – pomimo że nie sprzyja temu sama istota rysunkowej satyry, obowiązkowo jednoznacznej i aktualnej. Komentowanie „na gorąco” bieżących wydarzeń nie pozostawia zbyt wiele czasu do namysłu, a stąd tylko krok do pomyłki, której skutki mogą okazać się fatalne – zarówno dla autora rysunku, jak też jego bohatera.

Śledząc powieściowe perypetie Javiera Mallarino należy pamiętać, że „Reputacje” to nie kryminał ani literatura obyczajowa. Nie znajdziemy tu ekscytującej intrygi z zaskakującym finałem, po którym „wszystko wiadomo”. Nie powinniśmy również liczyć na proste emocje i wzruszenia wyciskające łzy. Vásquezowi bliżej do Alberta Camusa, Jeana-Paula Sartre'a, czy nawet Conrada niż np. Jodi Picoult. Pod koniec powieści, gdy dochodzi do rozstrzygających decyzji, pomyślałem o „Lordzie Jimie” (ponownie czytanym po latach, w lepszym przekładzie i z większym zrozumieniem). Dlatego nie zaskoczyła mnie informacja, że Vásquez napisał biografię słynnego Polaka. Całkiem podobnie jak u autora „Jądra ciemności”, w „Reputacjach” honor, godność, sumienie, te wszystkie niemodne wartości niematerialne, znaczą zdecydowanie najwięcej.

Bogusław Karpowicz

allison | 2015-03-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 05 marca 2015

"Reputacje" to powieść napisana kunsztownym językiem, który smakuje się jak najlepsze delicje. I to na pewno największy atut książki, obok jej drugiego dna.

Historia karykaturzysty, który obchodzi benefis, początkowo toczy się niespiesznie i wydaje się niewinna. Z czasem odkrywamy jednak sekret z przeszłości, a najbardziej dziwimy się, gdy okazuje się on niejednoznaczny.
Właśnie ta niejednoznaczność jest kluczem do zrozumienia całości.

"Reputacje" to jednak nie tylko opowieść o sławnym rysowniku i jego karierze. Przede wszystkim jest to książka o mocy mediów, które mogą wykreować człowieka na gwiazdę, ale mogą go też zniszczyć.
Autor zmusza czytelnika do refleksji na temat odpowiedzialności za drukowany przekaz, bez względu na to, czy jest to słowo, czy obraz - obie formy rozpalają bowiem wyobraźnię odbiorców, mogą być opiniotwórcze, inspirujące, ale i destrukcyjne.

Vasquez podejmuje niezwykle ważny i ponadczasowy problem etyki zawodowej, w tym przypadku - dziennikarskiej....

Łokieć_Pana_D | 2017-08-22
Patrycja | 2015-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 lipca 2015

"Reputacje" Vasqueza to jedna z tych książek, której ocena sprawia mi niezwykły problem. Z jednej strony zachwycił mnie niezwykle wyrafinowany język tej powieści, z drugiej strony opisana historia wydała mi się nudna i pozbawiona jakiejkolwiek puenty. Mnie ta książka niestety wynudziła i nie skłoniła do głębszych przemyśleń i dlatego dałam jej tylko 6/10.

Koralina | 2015-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2015

„Reputacje” Juana Gabriela Vásqueza to niezwykła, napisana pięknym językiem, pełna ciekawych, a niekiedy wręcz intrygujących retrospekcji opowieść o ogromnej sile mediów kształtujących opinie społeczeństwa.

Głównym bohaterem powieści jest cieszący się sławą kolumbijski karykaturzysta - Javier Mallarino, od lat zamieszczający swoje rysunki w jednej z najpoczytniejszych gazet; znany z bezkompromisowości, rozwiniętego niemal do granic możliwości zmysłu obserwacji oraz ciętego języka. Twierdzi, iż „(…) karykatura wyolbrzymia rzeczywistość, ale nigdy jej nie wymyśla. Może ją zniekształcać, ale nigdy nie kłamie.”

Kiedy rozpoczyna się akcja powieści, spotykamy go w drodze do Teatru Narodowego, gdzie ma odbyć się benefis zorganizowany z okazji jubileuszu czterdziestolecia jego pracy. Pogrążony we wspomnieniach, jeszcze nie wie, że spotkanie to zmusi go do konfrontacji z przeszłością oraz zrewidowania słuszności podjętych dotychczas decyzji i związanych z nimi ocen.

Przecież „(…)...

DomowaKsięgarnia | 2015-04-20

Głównym bohaterem Reputacji jest Javier Mallarino, znany karkaturzysta z kilkudziesięcioletnim stażem zawodowym, który właśnie obchodzi okrągłą rocznicę swojej pracy zawodowej. Huczny jubileusz staje się dla Mallarino okazją do wspomnień i refleksji nad swoim życiem i wyborami, jakich dokonał w przeszłości.
Karykaturzysta dokonał w swoim życiu kilku wyborów, które znacznie zaważyły na jego życiu. Choć jest człowiekiem znanym i dumnym ze swojego sukcesu, pozostał osobą niezależną, nieidącą na kompromisy, i mocno broniąca swojego zdania. Jest w nim też trochę zwykłej ludzkiej pychy i wielka świadomość swoich wpływów na ludzkie postrzeganie świat przez pryzmat tworzonych przez siebie rysunków.
Więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Mavia2033 | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Chyba będę szukać innych książek Vasqueza. Ta niewielka powieść oczarowała mnie.Skromna w formie, bogata w treści.
Historia Javiera Mallarino, słynnego karykaturzysty daje do myślenia o wielu sprawach. O potędze mediów. O słabości natury ludzkiej, tak podatnej na pokuszenia. A także o tym, że może nie wszystko tzreba i warto wiedzieć i czasem może powstrzymać się przed poznaniem PRAWDY, ukrytej przez innych. Samanta dowiaduje się czegoś, o czym w ogóle nie miała pojęcia. A rysownik nie może się powstrzymać przed rozdrapywaniem dawno zaschłych ran. On, przez 40 lat publikując rysowane komentarze do wydarzeń w Bogocie ale też zagranicznych poczuł się ...panem i władcą. Samego go to zdziwiło, to fakt. Ale i tak się nie zatrzymał. Jakże to? On strzelający z działa prawdy i bezkompromisowości ma cokolwiek zatajać? Przecież tak było, sam widział...
Oczywiście, Mallarino nie jest głup[i ani cyniczny. Z pokorą przyjmuje swoje klęski.Aż po tę ostatnią. Tyle lat psuł reputację innym, na...

mieszka | 2017-06-06
Na półkach: Przeczytane, DKK
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Słaba, pod względem warsztatu - jednak. Niby język - od samego początku - wydaje się kunsztowny, elegancki, bym może nawet powiedziała. Niby historia się zaczyna fajnie rozwijać i początek jest bardzo dobry.
Tylko, że ja tego nie kupuje. Jest zbyt "porwana" i po prostu nudna.
Głównym bohaterem "Reputacji" jest Javier Mallarino. Mallarino jest uznanym karykaturzystą, rysującym od lat do tej samej gazety, właśnie obchodzącym swój jubileusz pracy. Spotkanie i rozmowa z dawną koleżanką córki, każe mu odświeżyć wspomnienia. Niejednoznaczna sytuacja z dalekiej przeszłości i jej konsekwencja w postaci rysunku satyrycznego oraz zniszczenia kariery i życia polityka. Temat - rola mediów w kształtowaniu opinii publicznej. Nie jedno istnienie dzięki nim osiągnęło swój kres, a opina pozostała na zawsze. Niezachwiany w swych sądach Mallarino zaczyna się zastanawiać czy miał rację publikując tę jedną karykaturę - to jest jedyny progres w całej powieści. Trochę mało.

Niepozorna | 2015-03-02
Przeczytana: 28 lutego 2015

"Karykatura wyolbrzymia rzeczywistość, ale nigdy jej nie wymyśla. Może ją zniekształcać, ale nigdy nie kłamie." Co jednak jeśli tak się stanie? Jeśli być może instynktownie stworzona karykatura nie do końca odzwierciedla prawdę i może stać się bodźcem do serii zdarzeń, które wpłyną na niejedno istnienie? Czy siła mediów jest aż tak wielka?

Javier Mallariano obchodzi 40-lecie swojej pracy karykaturzysty. Przez cztery dekady dzięki swoim bezkompromisowym rysunkom mówił głośno o tym czego inni bali się albo nie chcieli powiedzieć. Stracił rodzinę, przyjaciół, ale z czasem uznany został za bohatera. Stał się ikoną. Z pewną dozą pychy i wyższości tworzył kolejne karykatury żyjąc w przekonaniu, że tworzone obrazy nie tylko dokumentują otaczający świat, ale również na swój sposób go kreują. Jednak czy były one warte utraty wszystkiego w życiu czego kochał? Czy przez lata nie tworzył tylko i wyłącznie po to aby czuć się ważnym, aby poniżać i nie czuć się poniżonym?

Kasia Aksamit | 2018-11-21

Mieć wpływ na preferencje opinii publicznej. Kreować wizerunki. Zarządzać interpretacjami ogółu. Formować reputacje. Ten swoisty rząd dusz staje się udziałem głównego bohatera utworu Vásqueza. Karykaturzysta polityczny, który włada niezwykle potężnym narzędziem – decyzyjnością wobec doboru takiego, a nie innego ostrza satyry. Wnikliwy obserwator, ale i pełen słabości człowiek, który tak jak każdy z nas, ulega potrzebie chwili, działa w sposób afektywny, wpada w panikę, lub w niepohamowany gniew. Z tym, że konsekwencje jego poczynań artystycznych mogą być przerażające. Książka jest piękna i niebanalna. Czyta się ją jednym tchem, gdyż napisała została językiem niezwykle kunsztownym, a przy tym absolutnie pozbawionym maniery i napuszenia. Można powiedzieć, że swobodnie płynie się przez lekturę bez poczucia jakiegokolwiek dyskomfortu. A tymczasem tekst niesie za sobą niebywale trudne pytania. Czy twórca jest zupełnie bezkarny w swoim artystycznym procesie? Czy posiadając możliwość...

Adrianna | 2015-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 marca 2015

Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, każdy jest inny. Na przykład wszyscy kierujemy się własnymi zasadami i upodobaniami w kwestii wyboru lektur, a mimo tego przysłowie "nie oceniaj książki po okładce", wśród czytelników rozumiane w swej dosłownej formie, zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce w indywidualnym dekalogu każdego szanującego się mola książkowego. Tym bardziej było mi niezręcznie, gdy po "Reputacje" Juana Gabriela Vasqueza sięgnęłam głównie z przyczyn estetycznych. Na szczęście bardzo szybko okazało się, że treść jest równie intrygująca co okładka.

Powieść opowiada historię cenionego karykaturzysty kolumbijskiego, Javiera Mallarino, którego jeden rysunek potrafi zrujnować czyjąś reputację. Takiej władzy nie można jednak zdobyć, nie idąc po trupach, czego przykładem jest Mallarino, którego życie osobiste dalekie jest od ideału. Choć kariera zmusiła go do wielu poświęceń, Javier dumny jest z niezależności wypracowanej przez lata bezwzględności i surowości wobec...