Róża_Bzowa

"Barcelona Noir" to część dużego wydawniczego projektu zainicjowanego w 2004 roku przez nowojorskie wydawnictwo Akashic Books. Wydali oni już szereg tomów poświęconych miastom Ameryki (w tym kultowy już, rozpoczynający serię Brooklyn Noir), a także światowym stolicom, takim jak Paryż, Londyn, Dublin, Stambuł, Hawana Noir. Ideą, która przyświecała autorom tego projektu, było zebranie kilkunastu najważniejszych autorów, którzy spróbowaliby zmierzyć się w swoich opowiadaniach z mroczną stroną danego miasta, ukazać zakamarki jego zagadkowej duszy.

Barcelona Noir to książka nie tylko dla tych, którzy pragną poznać uroki Las Ramblas, czy podziwiać piękno architektury Antonio Gaudiego. Jest to zbiór opowiadań, pozwalających czytelnikowi przyjrzeć się temu wspaniałemu miastu z innej, trochę bardziej mrocznej strony. Autorzy tacy jak Audreu Martin, Lolita Bosh, Santiago Roncagliolo, Jordi Sierra i Fabra, czy Francisco Gonzáles Ledesma to tylko niektórzy z twórców, przenoszących nas w świat barcelońskich ciemnych zaułków i tajemniczych postaci. Książka zainteresuje z pewnością każdego ciekawego świata czytelnika, który pragnąłby skręcić z wytyczonej przez przewodnika drogi, i zwiedzić choć przez chwilę nieznane turystom oblicze tego jakże pięknego miasta.

źródło opisu: http://www.claroscuro.pl/barcelona_noir.php

źródło okładki: http://www.claroscuro.pl/barcelona_noir.php

Żadna książka z Barceloną w tle mi nie umknie! Nawet jeśli będą to opowiadania, które nie należą do mojej ulubionej formy literackiej. A "Barcelona Noir" to właśnie zbiór opowiadań autorstwa pisarzy związanych ze stolicą Katalonii. Tym razem pod okładką nie kryje się ani odrobina romantyzmu, sielanki czy historycznej intrygi, z którymi tak bardzo polskiemu czytelnikowi kojarzy się literacka Barcelona. Piękne miasto odkrywa nam w opowiadaniach swoje mniej znane oblicze - mroczne i trochę przerażające. A ujawnia je nie tylko w zapyziałych i niebezpiecznych dzielnicach i zaułkach ale także w reprezentacyjnych dzielnicach chętnie odwiedzanych przez przyjeżdżających do Barcelony.

Oczywiście, jak to zwykle w przypadku opowiadań bywa, jedne są lepsze a inne ciut gorsze. Spośród tych zgromadzonych w zbiorze "Barcelona Noir" mi w pamięć na pewno zapadną historie opowiedziane w "Prawie ucieczki, "Drapieżcy", "Płynnych krokiecikach", "Ofierze" oraz "Wyższych sferach". Świetny jest też...

Asia | 2015-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Jak to w zbiorze opowiadań - część bardzo dobra, część słaba. Do najciekawszych zaliczyłabym: o Filipince pracującej u bogatych snobów, o brzydkiej sekretarce, która znajduje jedyny sposób, aby mężczyzna, którego kocha ją dotknął, o kobiecie, której 40. urodziny przypadają na karnawał, o człowieku, który robi krokieciki z "tajnym składnikiem" i którego na swych usługach chcą mieć Chińczycy.

Ola3105 | 2016-03-14
Przeczytana: 13 marca 2016

Jak to zwykle bywa ze zbiorami opowiadań pisanych przez różnych autorów, "Barcelona Noir" jest nierówna. Jest tu kilka perełek, trochę średnich opowiadań i parę nudnawych. Najbardziej podobały mi się "Drapieżca", "Zagadka jej głosu" i "Wyższe sfery". Na pewno książka spodoba się miłośnikom Hiszpanii i Barcelony.

kajajakaja85 | 2016-07-04
Przeczytana: 01 lipca 2016

Świetne opowiadania (prawie wszystkie) , ciemna strona Barcelony w takim wydaniu spodoba się fanom historii z dreszczykiem, moje ulubione "Płynne paszteciki".

deSelby | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017