Panna Nikt

Wydawnictwo: B & C
powieść polska
literatura piękna
jagarkar

Książka zaczyna się od pierwszego krwi płynienia, ale seksu w niej niezbyt dużo, dużo natomiast namiętności, potężnych i niszczących. Bo wcale nie potrzeba szekspirowskich królów, władczyń ze sztyletem i rękami we krwi, zazdrosnych dusicieli, żeby takie namiętności pokazywać, wystarczy podstawówka w niedużym mieście i kilka dziewczątek. Zresztą wiadomo, że z siłą młodocianych uczuć żadne późniejsze żary nie mogą się równać, że to właśnie jest wiek przysiąg, rozczarowań, rozpaczy i dramatów.
Właściwie to nie tyle trzy bohaterki, ile jedna, dwa razy pogrążona w zakochaniu i nie rozumiejąca, co się z nią dzieje. Inaczej można to ująć jako perypetie zamaskowane urokiem i słodyczą. Bo utwór ten jest i powieścią, i średniowiecznym moralitetem, ognie piekielne buchają co chwila z gruntu wstrząsanego podziemnym drżeniem, szybują w powietrzu demony i odprawiają całe przedstawienia w snach.
Czesław Miłosz

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl/tryzna_tomek...»

Emsi | 2019-05-29
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 29 maja 2019

Dziewczyna bez osobowości. Taka bez wyrazu. Taka ułożona, grzeczna i posłuszna. Nieznająca życia, świata. Nastolatka, dla której Wałbrzych był wielkim miastem, i stał się furtką do odkrycia tajemnic na miarę uczennicy podstawówki z lat 80.

To powieść o dziewczynie z małej wsi, ktora znajdując się nagle w mieście, zaczyna inaczej patrzeć na życie. Okazuje się, że oczekuje się tu więcej od życia niż poza miastem. Tutaj ważna jest pozycja, pieniądze, niezbędne sa znajomości i poklask tłumu.
W pogoni za tym wszystkim można zgubić samego siebie, można nawet wypierać się prawdy o sobie. Oszustwo jest na porządku dziennym, kłamstwo to codzienność, a manipulacja to norma.

Marysia nie jest wyjątkiem, który szczęścia szuka w popularności za wszelką cenę. To częsta praktyka, szczególnie w okresie dojrzewania, gdy młody człowiek poszukuje bliskości, zrozumienia, nakłada maski dla zdobycia korzyści. Szkoda tylko, ze niskie poczucie wlasnej wartości prowadzi do takiego zagubienia, do utraty...

klementyna | 2019-05-10

Fascynująca i przerażająca. Przeczytałam ją po raz pierwszy jako nastolatka, wtedy zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Teraz, po x latach po ponownym przeczytaniu patrzę na nią inaczej. Wydaje mi się, że wszystko nadal jest aktualne. Jest hejt, pozerstwo, naiwność, rozterki, kłamstwa... wydaje mi się, że to jak w naszym życiu, zmieniają się bohaterowie ale zakres problemów i schematów działania pozostaje ten sam. Nic nie jest białe ani czarne, ale jest pełno odcieni szarości.

kajdan | 2019-05-07
Przeczytana: 07 maja 2019

O jak dobrze napisane, ale powinni sprzedawać w pakiecie z "Absolutną amnezją" Filipiak, żeby dopełnić krytycznego krajobrazu kobiecego dojrzewania

dancing-in-dystopia | 2019-04-01
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Trochę postmodernistycznego bełkotu, sporo porno-fantazji o nastolatkach (fuj, autorze, wstydziłbyś się), trochę ciekawych obserwacji i realiów lat 80., które wylądowały tam chyba przypadkiem. Nie powiem, wciągnęłam się, przeczytałam do końca i dałam aż 5 gwiazdek. Ale jednak mam mocny niesmak po tej lekturze...

książek: 1960

Co to ***** było?!
Ta książka jest bardzo smutna i zła, to jakiś psychodeliryczny koszmar!
Zamiast oceny:
Cieszę się bardzo, że nie przeczytałam tej książki jako nastoletnia dziewczynka.
Cieszę się, że nie przeczytałam jej jako dwudziestokilkuletnia kobieta.
Cieszę się, że nie nigdy przeczytała jej moja dorosła córka.
I nie dopuszczę do tego, żeby kiedykolwiek wpadła w ręce mojej kilkuletniej córce.

mynameism | 2019-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Gdyby przed przeczytaniem tej książki ktoś kazał mi zgadywać, jak potoczy się akcja, to w życiu bym nie trafiła z moimi przypuszczeniami – ale nie piszę tego z uznaniem dla pomysłowości i oryginalności autora, a z pewną konsternacją. Bo gdybym wiedziała, że ta powieść będzie mi przypominać o swego rodzaju traumie czytania „Sekretnego dziennika Laury Palmer”, to w ogóle bym po nią nie sięgnęła. Porównanie nieprzypadkowe, ponieważ w obu książkach znajdujemy niepokojący klimat, motyw opętania przez siły nieczyste (no… chyba?) i upadku grzecznej dziewczynki, a to wszystko w „Pannie Nikt” okraszone jest jeszcze infantylną narracją oraz okazjonalnymi scenami wywołujących uczucie zażenowania perwersji.

No ale komuś się to podoba – niektórzy czytelnicy powiedzą, że super, bo odważnie, bo nietuzinkowo. A ja zapytam: czym jest w ogóle ta książka? To powieść dla młodzieży? Czy jakaś mieszanka fantastyki i horroru? Mnie napawa niesmakiem, ale komuś się to podoba.

Razi mnie jeszcze...

książek: 1908
Ola | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Ta książka wygrywa u mnie w plebiscycie na najgorszą książkę wszechczasów. Nie rozumiem wysokich ocen, nie rozumiem książki, nie rozumiem zamiarów autora i nie rozumiem co siedzi w głowie dojrzałego (wiekiem, bo inaczej chyba nie) faceta piszącego w ten sposób o piętnastolatkach. To jest chore, beznadziejne, żenujące. Mam ochotę poddać się leczeniu psychiatrycznemu po lekturze. Albo autora zamknąć w psychiatryku na wieki wieków. Amen.

Mario | 2018-10-01

Ponoć to jeden z największych polskich bestsellerów, globalnie patrząc, czyli licząc nakłady tłumaczeń na wiele języków. Dlaczego? Co tak uniwersalnego ma w sobie ta niewielka powieść, że trafia do ludzi z rożnych kultur?
Dalibóg, nie wiem. Wiem natomiast, że zastanawiałem się podczas lektury, w jaki sposób autor płci męskiej i już niemłody umiał oddać psychikę nastoletnich dziewcząt, i czy rzeczywiście umiał? Bo ja, czytając "Pannę Nikt", bałem się o swoje wczesnonastoletnie córki, bałem się, że ich udziałem może stać się nie tyle dorastanie i dojrzewanie, co pokrętna, szatańska gra zamiast niego, gra, w której wszyscy manipulują wszystkimi i wszystkim, i nikt niczego nie wygrywa.
Mawiają niektórzy, że ta książka opisuje przejście (np. naszego kraju) od siermiężnej komuny do kapitalistycznej wolności, że pokazuje wybór między wściekłą chciwością "chcę MIEĆ wszystko" a równie chciwą zachłannością ("chcę BYĆ KIMŚ za wszelką cenę"), przy jeszcze jednej możliwości wyboru -...

joola | 2018-06-06

Lubię język i sposób narracji Tryzny. Książka niebanalna, dobrze się ją czyta. Jednak "Idź, kochaj" tego autora wg mnie - ciekawsza.

Eila | 2018-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2018

,,Pannę Nikt'' Tomka Tryzny chciałam przeczytać już dawno temu. Pewnego dnia w szkole trafiłam na jej fragment w podręczniku i obiecałam sobie, że po nią sięgnę. Tak się akurat złożyło, że minęło kilka lat i dopiero teraz znowu sobie o niej przypomniałam. Okazało się jednak, że ta książka wcale nie jest łatwa w odbiorze,inaczej się ją odbiera będąc dojrzewającą nastolatką, a inaczej będąc już niestety ,,dorosłym'' człowiekiem. Wgłębiając się w powieść dostrzeżemy tu nawiązania do sekt,homoseksualizmu, realia lat 80tych XX wieku, ale przede wszystkim trzy bohaterki, które tylko na pozór wydają się różne. Marysia- główna bohaterka to dosyć uboga, skromna, przeciętna z wyglądu dziewczyna. Jest bardzo religijna, posłuszna rodzicom i odpowiedzialna. Zachowuje się jak wzorowa córka i siostra. Chętnie wyręcza matkę w domowych obowiązkach, opiekuje się młodszym rodzeństwem, wszystko jednak zmienia się gdy przeprowadza się z ciasnego mieszkania do większego w Wałbrzychu. Ostatnie kilka...