Mały Książę odnaleziony

tłumaczenie
Joanna Guze
Le pettit Prince Retrouve
Ola

Na malutkiej wysepce wsród bezkresu oceanu rozbitek Jean-Pierre Davidts spotyka złotowłosego chłopca. To Mały Książę odbywający powtórną podróż na Ziemię w poszukiwaniu ratunku dla swojej planetki, której zagraża drapieżny tygrys. "Mały Książę odnaleziony" nie jest prostą kontynuacją powieści Saint-Exupéry'ego. Davidts nawiązuje dialog z autorem pierwowzoru; nie gubiąc klimatu tamtej książki, stawia nowe pytania o sens i cel naszych dorosłych poczynań.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2000

• Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Piękny sekret
  • Ojciec '44
  • Raz na zawsze
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (3 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (21 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
lana | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Niezwykle udana kontynuacja 'Małego Księcia'. Jestem pełna podziwu, że autorowi udało się podtrzymać książkę w podobnym kontekście. Bo trzeba przyznać, że oryginał zawiera w sobie elementy psychologiczne , które mogą nie być łatwe w odbiorze dla młodszych czytelników. Zatem byłam przekonana, że Davidts stworzy coś na rodzaj bajki dla dzieci dlatego też z początku byłam sceptycznie nastawiona. Na szczęście autor świetnie wybrnął, nie przypisuje sobie pierwowzoru i zwraca się listownie do Antoine deSaint-Exupery przez co jeszcze bardziej zyskał w moich oczach. Ukazał ciepłą opowieść, pełną refleksyjnego humoru. Książkę czyta się bardzo szybko, zawiera obrazki, jest ona krótka, ale daje do myślenia. Jeżeli ktoś był pod wrażeniem 'części 1-szej' , jeżeli ma ochotę na ponowne spotkanie z Małym Księciem, lecz w nieco nowej , zmienionej wersji - powinien sięgnąć po tę książkę. Na pewno się nie zawiedzie.

Stokrotka | 2015-07-25

Antoine de Saint-Exupery zakończył "Małego Księcia" słowami: "Jeśli na waszej drodze pojawi się roześmiane dziecko o złotych włosach i jeśli nie zechce odpowiadać na wasze pytania - zgadnijcie, kim jest. Bądźcie dobrzy! Nie zostawiajcie mnie pogrążonego w smutku: napiszcie mi szybko, że powrócił ..."
Jean-Pierre Davids odpowiedział na wołanie i powstała książka "Mały Książę odnaleziony". Bohater tym razem udaje się w podróż na Ziemię w poszukiwaniu łowcy tygrysów. Dlaczego? Odpowiedzi należy poszukać w książce. Autor ciekawie nawiązał do oryginału, stykając Małego Księcia z kolejnymi dorosłymi - ekologiem, specjalistą od reklamy, statystykiem.

Książkowo_czyta | 2012-02-29
Przeczytana: 01 lutego 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ponownie spotykamy się z Małym Księciem, który będąc w trakcie powtórnej podróży na Ziemię spotka na swojej drodze różnych ludzi...

Osoby te odzwierciedlają wiele różnych priorytetów, które niestety nacechowane są stronniczością, gdyż często gdy dbamy o jeden aspekt naszego życia zaniedbujemy, a co za tym idzie w pewnym sensie niszczymy jakiś inny...

Utwór podobnie jak jego pierwowzór utrzymany jest w tonie metaforycznym i poetyckim.
Myślę, że utwór ten jest nie lada gratką dla entuzjastów "Małego Księcia"...

Małgorzata Fijał | 2016-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Książka idealna dla osób, które lubią wyobrażać sobie historię bohaterów po zakończeniu książki. Tym bardziej, że autor Małego księcia zachęca na końcu książki w pewien sposób do odpowiedzi na swoją przygodę od ludzi, którzy także spotkają Małego Księcia. Jako jedyny odpowiada Jean-Pierre Davidts. I tak dowiadujemy się o ponownym powrocie małego bohatera na Ziemię i o jego przygodach między dwoma uwiecznionymi na papierze odwiedzinami ziemi. Książkę przez to, że jest napisana w formie listu czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Bez żadnego problemu odnajdujemy pewną kontynuację historii spisanej przez pana Antoine de Saint-Exupéry, dlatego też dobrze się czyta te dwie książki jedną po drugiej.

HungryGodzilla | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Chyba każdy z nas miał okazję przeżyć niezwykłą historię chłopca przybywającego z asteroidy. Chłopca poszukującego przyjaciół - Małego Księcia. A co jeśli on powrócił? Jeśli przybył po pomoc, wciąż poszukujący i spodziewający się znaleźć? Został odnaleziony.
Znów mamy okazję przeczytać o wędrówce Małego Księcia, o osobliwych postaciach, które spotyka na swej drodze. Ciepła książka na chłodny wieczór (dosłownie jeden!). Polecam serdecznie :)

popiszsieplay | 2016-06-11
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Sam autor na początku podkreśla, że nie jest to kontynuacja "Małego Księcia", chociaż wydarzenia tej części istotnie miały miejsce w późniejszym czasie.
Niesamowite jest to, że całkowicie został oddany charakter pierwowzoru. Książka utrzymana jest w tym samym stylu, ma w sobie lekkość, światło, świeżość... coś nieuchwytnego.
Ponownie odszukać można metaforyczne smaczki: "-Chcesz dać do zrozumienia, że jest coś ważniejszego niż kolor? -Oczywiście, choćby czułość i przyjaźń.". Dobrze było znowu zobaczyć świat z perspektywy złotowłosego Księcia, dziecka - nie dorosłego, który wszędzie widzi zło, nawet tam, gdzie go nie ma.
W moim przypadku była to sentymentalna podróż do dzieciństwa.

Katherina87 | 2012-11-21

Na malutkiej wysepce wśród bezkresu oceanu autor spotyka złotowłosego chłopca. To Mały Książę odbywający powtórną podróż na Ziemię w poszukiwaniu ratunku dla swojej planetki, której zagraża drapieżny tygrys.

karuzela | 2013-05-12

Wlasciwie mozna bylo sie tego spodziewac, ale mimo wszystko oczekiwania mialam ogromne wobec tej ksiazki. Autor prezy sie i spina, zeby utrzymac klimat rodem z "Malego Ksiecia", ale robi to tak nieudolnie, ze az mi go szkoda. Czasami lepiej wstrzymac zapedy pisarskie, zwlaszcza gdy bierze sie na swoje barki perle literatury, zeby zaoszczedzic sobie zenady. Tej nie udalo sie, niestety, uniknac, Panie Davidts.

Agnieszka | 2013-10-08
Na półkach: Przeczytane, 2013 r
Przeczytana: 20 września 2013

Zdecydowanie lepsza niż "Mały książę". Zwiera ogromy przekaz i sposób zrozumiały dla każdego.

Polecam serdecznie ;D

Aleksandra | 2012-11-26
Przeczytana: 2002 rok

Jedna z tych książek, które lubię czytać z ołówkiem w ręku i podkreślać genialne cytaty - a jest ich wiele.

Inwazja błękitnokrwistych z kosmosu

A tymczasem minęło już siedemdziesiąt lat od wydania utworu, niedawno wygasły autorskie prawa majątkowe do książki i przeszła ona do domeny publicznej. Efekty widoczne są w naszym kraju od razu: przez dwa pierwsze miesiące 2015 roku nakładem 4 wydawnictw ukazało się aż 5 różnych wydań książki w 4 tłumaczeniach.