Panna Nikt

Wydawnictwo: Czarna Owca
powieść polska
jagarkar

Inne wydania

Książka zaczyna się od pierwszego krwi płynienia, ale seksu w niej niezbyt dużo, dużo natomiast namiętności, potężnych i niszczących. Bo wcale nie potrzeba szekspirowskich królów, władczyń ze sztyletem i rękami we krwi, zazdrosnych dusicieli, żeby takie namiętności pokazywać, wystarczy podstawówka w niedużym mieście i kilka dziewczątek. Zresztą wiadomo, że z siłą młodocianych uczuć żadne późniejsze żary nie mogą się równać, że to właśnie jest wiek przysiąg, rozczarowań, rozpaczy i dramatów.
Właściwie to nie tyle trzy bohaterki, ile jedna, dwa razy pogrążona w zakochaniu i nie rozumiejąca, co się z nią dzieje. Inaczej można to ująć jako perypetie zamaskowane urokiem i słodyczą. Bo utwór ten jest i powieścią, i średniowiecznym moralitetem, ognie piekielne buchają co chwila z gruntu wstrząsanego podziemnym drżeniem, szybują w powietrzu demony i odprawiają całe przedstawienia w snach.
Czesław Miłosz

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2010

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/panna_nikt,p1399771565

GraceSuarez | 2016-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Bardzo dziwna książka. Wprawiła mnie w zadumę i konsternację. Autor naciągnął sytuacje przedstawione w powieści, niektóre są bardzo nierealne. Właściwie nie wiem co o niej sądzić. Nie będę oceniać tej książki, może wrócę do niej za jakiś czas i będę w stanie powiedzieć więcej, bo na ten moment nic nie przychodzi mi do głowy.

awiola | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

"Nie wolno dać mi się ogłupić tymi wszystkimi morałami, bo wymyślili je silni dla słabych, żeby im służyli. Muszę być silna i mądra. I niekiedy ustąpić, ale ustąpić tylko po to, żeby tym mocniej po chwili uderzyć. Nie patrzeć na nic, nie oglądać się do tyłu, tylko uderzyć ze wszystkich sił. I walczyć, dopóki nie przyjdą robaki".

Podczas czytania po kilkuletniej przerwie niektórych książek, nasze wrażenia mogą się diametralnie różnić od tych, jakich doznawaliśmy za pierwszym razem. Ponowne wgłębianie się w fabułę dzieła może nas bowiem ostatecznie drugi raz zachwycić, bądź też po prostu rozczarować. W przypadku "Panny Nikt" nie mam najmniejszej wątpliwości, że rozczarowanie to ostatnie uczucie, jakie żywiłabym do tego dzieła.

Tomek Tryzna to polski pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. To właśnie debiut powieściowy pt. "Panna Nikt" przyniósł mu ogólnonarodową rozpoznawalność. Książka została również wydana i przetłumaczona w wielu krajach na Zachodzie, co w latach...

tvinge | 2014-08-29
Przeczytana: styczeń 2009

Gdy czytałam tę książkę kilka lat temu byłam równolatką głównej bohaterki i powieść zrobiła na mnie duże wrażenie. Utrzymana jest w charakterystycznym, niepokojącym klimacie. Dużo w niej niejasności, dziwnych "wizji" przeplatanych z główną treścią. Dziwna książka, ale mnie na swój sposób zafascynowała.

denudatio_pulpae | 2014-08-11
Przeczytana: 2005 rok

Zanim stała się częścią mojej prezentacji maturalnej książka "Panna Nikt" została przeze mnie przeczytana nie raz. Jako nastolatka byłam nią zafascynowana. Przecież właśnie w tym wieku ma się podobne problemy. Opowiada ona o trudnym czasie dorastania i bardzo silnej potrzebie akceptacji, która może być bardzo niszcząca. Okres dojrzewania jest burzliwy a wynik tego procesu zależy od wielu czynników. Tylko ile zależy od nas samych i naszego charakteru, a ile od ludzi nas otaczających i ich manipulacji?

Jest to książka ciężka w odbiorze, momentami oderwana od rzeczywistości, ale dla mnie to był jej plus. Świat w niej przedstawiony jest czasem perwersyjny, bezwzględny ale też często smutny.

Mam do niej duży sentyment.

Książka wywołała u mnie mnóstwo emocji, perwersji opowiada o nastoletnich dziewczynach co buntują się w okresie dojrzewania, mają chorą psychikę.
Manipulują sobą nawzajem, udają prawdziwe, dobre przyjaciółki a wcale nimi nie są.
Powieść opowiada o piętnastoletniej Marysi Kawczak dziewczynce, która przeprowadza się z rodzicami i rodzeństwem ze wsi do Wałbrzycha.
Rodzice zapisują ją do szkoły podstawowej trudno odnaleźć się Marysi w nowym środowisku, i w szkole ciężko jej się przyzwyczaić.
Poznaje dziewczynkę Katarzynę Bogdańską z którą się zaprzyjaźnia Kasia interesuje się muzyką, gra na organach.
Jest uzdolniona muzycznie, wkracza w świat Marysia do Kasi nazywa ją Minka bo słodkie minki robi.
Inne koleżanki Kasi są zazdrosne o nową dziewczynkę w szkole.
Wzruszyła mnie i ujęła za serce.
Powieść bardzo dobra, czytało mi się ją dobrze.

Lagoon | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 lipca 2013

Manipulacje, halucynacje, perwersje. Tak naprawdę chyba wszystkie trzy bohaterki mają problem z psychiką. Na swój własny sposób. Każda inaczej.
Już dawno żadna książka tak mnie nie poruszyła. Jest fascynująca, ale jednocześnie straszna.
Bohaterowie są bardzo zróżnicowani, co akurat mi się podoba. Podoba mi się też to, że akcja dzieje się w latach 80tych - uwielbiam te czasy.

Visenna | 2015-09-19

Powieść - jak stwierdziłam, czytając opinie, raczej dla przeciętnie, ale jednak, wyrobionego czytelnika. To, co stanowi o jej wartości - przedziwny świat snów/wyobrażeń Marysi - zostało przez wielu młodych czytelników odebrane jako niezrozumiały bełkot.
Tymczasem to tu ukrył autor prawdę o duszy głównej bohaterki - jej prostą naturę, ukształtowaną w biednym, surowym świecie wielodzietnej wiejskiej rodziny.

"Panna Nikt" pokazuje, jak niedoświadczona, bezbronna w swej łatwowierności nastolatka zostaje w bardzo krótkim czasie poddana zbyt wielu próbom i trudnym, nowym dla niej doświadczeniom.

Autor "bezlitośnie" pozwala nam śledzić przebieg gry, w jaką wplątana jest Marysia...jeśli ktoś choć przez chwilę uwierzył, iż ma ona jakąkolwiek władzę nad tym, co się dzieje, może sobie pogratulować naiwności.

Ciekawe czasy i miejsce (Wałbrzych, lata osiemdziesiąte), trudne tematy opowiedziane w nowy, nieszablonowy sposób, konsekwencja stylistyczna.

Mnie się podobała,...

mozartiwieloryb | 2010-10-21
Przeczytana: 21 października 2010

Gdybym miała piętnaście lat z pewnością odebrałabym tą książkę jako zaproszenie do szaleństwa. Nie szaleństwa - zabawy, tylko szaleństwa psychicznego.

Czy czytałam o narkotycznych wizjach? O snach jak z książek fantasy? O Polsce w czasach przemian politycznych? Czy może w końcu o dorastającej nastolatce?
Nie potrafię odpowiedzieć.

Czytałam przeplataniec myśli, wizji, snów i koszmarów.
Urzekł mnie. Bezpośrednio.

Pozostało drobne nieporozumienie - nieświadome uczestnictwo w gierkach międzyludzkich przy jednoczesnym byciu ich nierozłączną częścią..

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Panna Nikt” Tomka Tryzny to opowieść o piętnastoletniej Marysi borykającej się z problemem dojrzewania i poznawania prawdziwej siebie. Dziewczynka dwa tygodnie przed zakończeniem szkoły przeprowadziła się z małej wsi do dość dużego miasta, jakim jest Wałbrzych. Nie wiedziała, co ją może czekać w nowej szkole. Nie miała pojęcia, że w mieście liczą się inne prawdy niż te, w które wierzyła. Liczy się tylko to, kim ktoś jest, a nie, jakim kto jest. Pierwszy dzień w szkole, pierwsza wpadka i pierwsze zakpienie.

Książka opowiada o dorastaniu. Marysia z naiwnej, nieznającej zła, dobrej uczennicy i córki zmienia się w okrutną, odróżniającą dobro od zła i mniej szanujących innych, zapatrzoną w siebie kobietę. Czemu tak się stało? W nowej szkole zaprzyjaźnia się z Katarzyną, dziewczyną o silnej osobowości i wyrobionym zdaniu na każdy temat. Uzdolniona muzycznie, ubierająca się niczym prawdziwa cyganka. Tworząca i żyjąca we własnym świecie, do którego również przekonuje Marysię....

"Ładnie to powiedziałaś, masz rację, to panna Nikt."*

"Panna Nikt" to powieść o niespełnionej przyjaźni, poszukiwaniu siebie i potrzebie akceptacji. Akceptacji, której nie można zdobywać za wszelką cenę.

Marysia Kawczak, lat 15, przeprowadza się z małej wioski do Wałbrzycha wraz z rodziną. Trzy miesiące przed końcem roku szkolnego jest więc zmuszona zmienić szkołę i odnaleźć swoje miejsce w wielkim mieście. Dziewczynka przeżywa swoisty szok kulturowy, a cały jej dotychczasowy system wartości okazuje się anachroniczny w zderzeniu z życiem Kaśki i Ewy.

Marysia, jak każda nastolatka, chce być akceptowana i pragnie ładnie wyglądać, co jest trudne przy zawartości jej szafy i budżecie 7-osobowej rodziny (pracuje tylko ojciec-alkoholik).

Kiedy wreszcie została zaakceptowana najpierw przez Kasię, a potem Ewę, musi uciekać się do kłamstw, by móc spędzać czas z koleżankami. Na spotkania nie pozwala jej matka, która oczekuje od niej pomocy w wychowaniu rodzeństwa (w wieku 4 lat Marysia...

Długa lekcja, czyli słowo o lekturach szkolnych

To, że nie mam jeszcze dzieci, nie znaczy wcale, że nie myślę o tym, jakie książki podsunę w przyszłości swoim latoroślom. Od tych myśli natomiast, prosta droga do lektur narzucanych uczniom w podstawówce, gimnazjum i liceum. Za moich czasów ich lista wyglądała nieco inaczej, choć lwia część pozostała jednak bez zmian.

Transatlantyk dla Karola Lesmana

Tłumacz literatury polskiej na język niderlandzkiej, Karol Lesman, otrzymał w piątek w Krakowie nagrodę Transatlantyk. Co roku przyznawana jest ona osobom promującym polską literaturę za granicą.