Panna Nikt

Wydawnictwo: Czarna Owca
838976332X

Legendarna PANNA NIKT, debiut powieściowy Tomka Tryzny, scenarzysty i reżysera filmowego, ukazała się w w roku 1994. Wysoko oceniona przez Czesława Miłosza, przeniesiona na ekran przez Andrzeja Wajdę, weszła na listy bestsellerów w Polsce, Holandii, Belgii i Niemczech. Przetłumaczona na 14 języków została wydana w całej zachodniej Europie, Skandynawii, na Wyspach Brytyjskich, w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii, Brazylii.

"Utwór ten jest i powieścią, i średniowiecznym moralitetem, ognie piekielne buchają co chwila z gruntu wstrząsanego podziemnym drżeniem, szybują w powietrzu demony i odprawiają całe przedstawienia w snach."
Czesław Miłosz

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2004

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/nie_przypisane_do_kategor...»

leanna | 2016-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Bardzo dziwna książka. Wprawiła mnie w zadumę i konsternację. Autor naciągnął sytuacje przedstawione w powieści, niektóre są bardzo nierealne. Właściwie nie wiem co o niej sądzić. Nie będę oceniać tej książki, może wrócę do niej za jakiś czas i będę w stanie powiedzieć więcej, bo na ten moment nic nie przychodzi mi do głowy.

Wioleta Sadowska | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

"Nie wolno dać mi się ogłupić tymi wszystkimi morałami, bo wymyślili je silni dla słabych, żeby im służyli. Muszę być silna i mądra. I niekiedy ustąpić, ale ustąpić tylko po to, żeby tym mocniej po chwili uderzyć. Nie patrzeć na nic, nie oglądać się do tyłu, tylko uderzyć ze wszystkich sił. I walczyć, dopóki nie przyjdą robaki".

Podczas czytania po kilkuletniej przerwie niektórych książek, nasze wrażenia mogą się diametralnie różnić od tych, jakich doznawaliśmy za pierwszym razem. Ponowne wgłębianie się w fabułę dzieła może nas bowiem ostatecznie drugi raz zachwycić, bądź też po prostu rozczarować. W przypadku "Panny Nikt" nie mam najmniejszej wątpliwości, że rozczarowanie to ostatnie uczucie, jakie żywiłabym do tego dzieła.

Tomek Tryzna to polski pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. To właśnie debiut powieściowy pt. "Panna Nikt" przyniósł mu ogólnonarodową rozpoznawalność. Książka została również wydana i przetłumaczona w wielu krajach na Zachodzie, co w latach...

książek: 2075
Ola | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Ta książka wygrywa u mnie w plebiscycie na najgorszą książkę wszechczasów. Nie rozumiem wysokich ocen, nie rozumiem książki, nie rozumiem zamiarów autora i nie rozumiem co siedzi w głowie dojrzałego (wiekiem, bo inaczej chyba nie) faceta piszącego w ten sposób o piętnastolatkach. To jest chore, beznadziejne, żenujące. Mam ochotę poddać się leczeniu psychiatrycznemu po lekturze. Albo autora zamknąć w psychiatryku na wieki wieków. Amen.

denudatio_pulpae | 2014-08-11
Przeczytana: 2005 rok

Zanim stała się częścią mojej prezentacji maturalnej książka "Panna Nikt" została przeze mnie przeczytana nie raz. Jako nastolatka byłam nią zafascynowana. Przecież właśnie w tym wieku ma się podobne problemy. Opowiada ona o trudnym czasie dorastania i bardzo silnej potrzebie akceptacji, która może być bardzo niszcząca. Okres dojrzewania jest burzliwy a wynik tego procesu zależy od wielu czynników. Tylko ile zależy od nas samych i naszego charakteru, a ile od ludzi nas otaczających i ich manipulacji?

Jest to książka ciężka w odbiorze, momentami oderwana od rzeczywistości, ale dla mnie to był jej plus. Świat w niej przedstawiony jest czasem perwersyjny, bezwzględny ale też często smutny.

Mam do niej duży sentyment.

tvinge | 2014-08-29
Przeczytana: styczeń 2009

Gdy czytałam tę książkę kilka lat temu byłam równolatką głównej bohaterki i powieść zrobiła na mnie duże wrażenie. Utrzymana jest w charakterystycznym, niepokojącym klimacie. Dużo w niej niejasności, dziwnych "wizji" przeplatanych z główną treścią. Dziwna książka, ale mnie na swój sposób zafascynowała.

Rogue_Lagoon | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 lipca 2013

Manipulacje, halucynacje, perwersje. Tak naprawdę chyba wszystkie trzy bohaterki mają problem z psychiką. Na swój własny sposób. Każda inaczej.
Już dawno żadna książka tak mnie nie poruszyła. Jest fascynująca, ale jednocześnie straszna.
Bohaterowie są bardzo zróżnicowani, co akurat mi się podoba. Podoba mi się też to, że akcja dzieje się w latach 80tych - uwielbiam te czasy.

Książka wywołała u mnie mnóstwo emocji, perwersji opowiada o nastoletnich dziewczynach co buntują się w okresie dojrzewania, mają chorą psychikę.
Manipulują sobą nawzajem, udają prawdziwe, dobre przyjaciółki a wcale nimi nie są.
Powieść opowiada o piętnastoletniej Marysi Kawczak dziewczynce, która przeprowadza się z rodzicami i rodzeństwem ze wsi do Wałbrzycha.
Rodzice zapisują ją do szkoły podstawowej trudno odnaleźć się Marysi w nowym środowisku, i w szkole ciężko jej się przyzwyczaić.
Poznaje dziewczynkę Katarzynę Bogdańską z którą się zaprzyjaźnia Kasia interesuje się muzyką, gra na organach.
Jest uzdolniona muzycznie, wkracza w świat Marysia do Kasi nazywa ją Minka bo słodkie minki robi.
Inne koleżanki Kasi są zazdrosne o nową dziewczynkę w szkole.
Wzruszyła mnie i ujęła za serce.
Powieść bardzo dobra, czytało mi się ją dobrze.

Mario | 2018-10-01

Ponoć to jeden z największych polskich bestsellerów, globalnie patrząc, czyli licząc nakłady tłumaczeń na wiele języków. Dlaczego? Co tak uniwersalnego ma w sobie ta niewielka powieść, że trafia do ludzi z rożnych kultur?
Dalibóg, nie wiem. Wiem natomiast, że zastanawiałem się podczas lektury, w jaki sposób autor płci męskiej i już niemłody umiał oddać psychikę nastoletnich dziewcząt, i czy rzeczywiście umiał? Bo ja, czytając "Pannę Nikt", bałem się o swoje wczesnonastoletnie córki, bałem się, że ich udziałem może stać się nie tyle dorastanie i dojrzewanie, co pokrętna, szatańska gra zamiast niego, gra, w której wszyscy manipulują wszystkimi i wszystkim, i nikt niczego nie wygrywa.
Mawiają niektórzy, że ta książka opisuje przejście (np. naszego kraju) od siermiężnej komuny do kapitalistycznej wolności, że pokazuje wybór między wściekłą chciwością "chcę MIEĆ wszystko" a równie chciwą zachłannością ("chcę BYĆ KIMŚ za wszelką cenę"), przy jeszcze jednej możliwości wyboru -...

Visenna | 2015-09-19

Powieść - jak stwierdziłam, czytając opinie, raczej dla przeciętnie, ale jednak, wyrobionego czytelnika. To, co stanowi o jej wartości - przedziwny świat snów/wyobrażeń Marysi - zostało przez wielu młodych czytelników odebrane jako niezrozumiały bełkot.
Tymczasem to tu ukrył autor prawdę o duszy głównej bohaterki - jej prostą naturę, ukształtowaną w biednym, surowym świecie wielodzietnej wiejskiej rodziny.

"Panna Nikt" pokazuje, jak niedoświadczona, bezbronna w swej łatwowierności nastolatka zostaje w bardzo krótkim czasie poddana zbyt wielu próbom i trudnym, nowym dla niej doświadczeniom.

Autor "bezlitośnie" pozwala nam śledzić przebieg gry, w jaką wplątana jest Marysia...jeśli ktoś choć przez chwilę uwierzył, iż ma ona jakąkolwiek władzę nad tym, co się dzieje, może sobie pogratulować naiwności.

Ciekawe czasy i miejsce (Wałbrzych, lata osiemdziesiąte), trudne tematy opowiedziane w nowy, nieszablonowy sposób, konsekwencja stylistyczna.

Mnie się podobała,...

mozartiwieloryb | 2010-10-21
Przeczytana: 21 października 2010

Gdybym miała piętnaście lat z pewnością odebrałabym tą książkę jako zaproszenie do szaleństwa. Nie szaleństwa - zabawy, tylko szaleństwa psychicznego.

Czy czytałam o narkotycznych wizjach? O snach jak z książek fantasy? O Polsce w czasach przemian politycznych? Czy może w końcu o dorastającej nastolatce?
Nie potrafię odpowiedzieć.

Czytałam przeplataniec myśli, wizji, snów i koszmarów.
Urzekł mnie. Bezpośrednio.

Pozostało drobne nieporozumienie - nieświadome uczestnictwo w gierkach międzyludzkich przy jednoczesnym byciu ich nierozłączną częścią..