Okładka książki Cranford

klasyka
typ
papier
offca
7,24 (99 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Cranford to nie tyle powieść, co zbiór szkiców, swego rodzaju album nostalgicznych obrazków z życia niemłodych kobiet – panien i wdów – z prowincjonalnego miasteczka w XIX-wiecznej Anglii. Ich życie zorganizowane jest według kodeksu wykwintnej oszczędności, całą zaś wolną od zasad przestrzeń wypełniają czarujące dziwactwa bohaterek, ich snobizm i niedorzeczne obyczaje. Błyskotliwie uchwycone ogra...

Błyskotliwie uchwycone ograniczenia społeczne są zarazem źródłem wielu trosk. Zajmowana przez damy pozycja jest na tyle wysoka, by uniemożliwić im pracę zarobkową, nie zapewnia im jednak wystarczającego dochodu, by mogły żyć niezależnie.

Na kartach tego utworu Gaskell w pełni zademonstrowała swój niesamowity talent budowania opowieści wokół wydarzeń dnia codziennego oraz umiejętnego operowania suchym humorem równoważonym idealnie wymierzoną szczyptą tragedii. Udało jej się ponadto stworzyć galerię niezapomnianych postaci, z których każda „ma własną indywidualność – żeby nie powiedzieć ekscentryczność – całkiem nieźle rozwiniętą”.
Jest to bowiem przede wszystkim opowieść o kobietach: o ich zainteresowaniu pozycją społeczną, konwenansami i modą, lecz także o ich zainteresowaniu sobą nawzajem.

Cranford to powieść niezmiernie zabawna, miejscami nieopisanie smutna, to książka o dobroci i o tym, że „uczciwe życie przysparza przyjaciół”. Przez niektórych uważana jest za kobiecą odpowiedź na Klub Pickwicka.

Wydanie zawiera także dwa niepublikowane dotąd w Polsce szkice: Poprzednia generacja i Klatka w Cranford.

źródło opisu: Wydawnictwo Poligraf, 2012

Polecamy

Oficjalna recenzja
Kaamosaika książek: 1612

Szkice z angielskiej prowincji

Elizabeth Cleghorn Gaskell jest bez wątpienia jedną z najbardziej niedocenianych współcześnie dziewiętnastowiecznych autorek. Przez podręczniki literatury angielskiej stawiana w drugim szeregu prozaików pozostaje dziś w cieniu Jane Austen i sióstr Brontë. A przecież jej opowieści urzekły samego Dickensa, który zabiegał o to, by pisała dla wydawanego przez niego magazynu „Household Words”. To właśnie na łamach tego periodyku, w latach 1851-1853 ukazywały się pierwotnie szkice, które złożyły się na „Cranford”.

Społeczność tytułowej mieściny, składa się głównie z pań – przede wszystkim starych panien i wdów, którym czas upływa na wzajemnych odwiedzinach (oczywiście o ściśle przestrzeganych porach), regularnych partyjkach preferansa oraz staniu na straży konwenansów i tradycji – jednym słowem: na utrzymywaniu bezpiecznego status quo. Nie dla nich nowinki i fanaberie wielkiego świata, w cenie jest wykwintna oszczędność (przyjęcie, choćby najskromniejsze daje poczucie dostojności i znaczenia), a rozrzutność to niemal słowo-wyrok. Hołdują one również przekonaniu, że panowie zajmują się głównie przeszkadzaniem i w zasadzie nie wiadomo do czego właściwie mogliby się przydać... choć niektórym z nich udaje się wkraść w ich łaski, tak jak sympatycznemu, zubożałemu kapitanowi Brownowi (pomimo, że czytuje tego okropnego Boza...). Szacowne to towarzystwo rządzi się przy tym dość specyficzną logiką, a panie, choć bardzo stanowcze w deklarowanych poglądach, okazują się dobrodusznymi istotami, gotowymi przymknąć oko na słabostki bliźnich (pod warunkiem, że nie dowie się o tym czcigodna pani Jamieson). A wszystko to opowiedziane zostało z punktu widzenia młodziutkiej Mary Smith, która pomieszkuje czasowo u cranfordzkich dam.

Inspirację dla owych szkiców Elizabeth Gaskell zaczerpnęła z własnego życia. Po śmierci matki wychowywała się pod okiem ciotki, w otoczeniu niemal samych kobiet, w niewielkim Knutsford w hrabstwie Cheshire. I to z pewnością ów sentyment sprawił, że choć w „Cranford” nie brak satyry, nie jest ona jednak złośliwa. To raczej anegdotyczna opowieść w tonie, jakim mówimy o nieszkodliwych przywarach osób, które darzymy ciepłymi uczuciami.

Cranford nie jest jednak małą Arkadią, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać – bankructwo banku, wypadek na kolei, tragiczne historie z przeszłości sprawiają, że opowieść ta staje się czymś więcej niż tylko zbiorem przyjemnych obrazków rodzajowych. Autorka należała do uważnych obserwatorów swojej epoki – zarówno w szkicach, jak i w powieściach udało jej się doskonale uchwycić nie tylko panujące wówczas stosunki społeczne, zmiany zachodzące w związku z postępującą industrializacją kraju, ale przed wszystkim cienie i blaski codziennego życia współczesnych jej ludzi.

Wszystko to sprawia, że „Cranford” to wspaniała, ciepła opowieść, do której chce się wracać. Odmalowane z ogromnym poczuciem humoru portrety bohaterek, ich drobne snobizmy i dziwactwa, a także obraz dziewiętnastowiecznej angielskiej prowincji (gdzie w złym tonie jest wysysanie pomarańczy w towarzystwie, schorowana krowa zostaje troskliwie przyodziana w gustowną flanelę, a włamanie urasta do rangi najbardziej wyczekiwanego wydarzenia sezonu) z pewnością zachwycą miłośników prozy Jane Austen.

Kamila Duda

Opinie czytelników
allison | 2012-11-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 29 listopada 2012

"Cranford" to prawdziwy rarytas dla miłośników dziewiętnastowiecznej prozy angielskiej!
Lektura jednak może być udana tylko wówczas, gdy czyta się tę książkę z uwzględnieniem literackich konwencji i kontekstu historycznego.

Pani Gaskell podbiła moje serce zmysłem obserwatorskim i dbałością o szczegóły oraz nutą ironii, subtelnego humoru i krytycyzmu wobec swoich bohaterów. Moim zdaniem, cechy te są tu znacznie bardziej widoczne niż w jej powieściach "Północ i Południe" czy "Żony i córki".

"Cranford" to niewielki objętościowo utwór, zaledwie ponad dwieście stron, ale jego bogactwo tkwi w nasyconym opisami języku, w trafnych charakterystykach bohaterów, w aż kipiącej od konwenansów i uprzedzeń atmosferze miasteczka, która z jednej strony zdaje się przytłaczać czytelnika swoimi ograniczeniami, z drugiej zadziwia różnymi dziwactwami. Dziś wydają się one niepojęte, niekiedy zabawne albo infantylne, ale stanowią świadectwo obyczajowości wiktoriańskiej, która chyba nigdy nie przestanie n...

Ferula | 2014-08-11

Pełne uroku scenki rodzajowe z życia prowincjonalnych pań mieniących się „sferą wyższą”. Z czułością i ciepłem młoda panna, pomieszkująca okresowo u spowinowaconej z jej rodziną starszej pani, opisuje miejscowe zmagania na polu zachowania moralności, etykiety i właściwych poglądów na świat. Na małomiasteczkowe konwenanse i przesadyzm w pielęgnowaniu poczucia własnej wyższości nie omieszkuje patrzeć z lekkim przymrużeniem oka i dowcipem, zwłaszcza gdy szanowane wdowy i podstarzałe panny popadają w skrajność karmiąc się plotkami na skraju głupoty.
„Panie z Cranford” to moje kolejne spotkanie z twórczością pani Gaskell, a zarazem całkiem odmienne od jej sztandarowych powieści, zaangażowanych społecznie, dostojnych i trochę pompatycznych. Tutaj dominuje humor, lekka satyra i zawoalowany morał, dzięki czemu lektura wydaje się być lekką i przyjemną.

Agnieszka | 2010-07-08
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2010

Cudownie staroświecka, ciepła .Czytając , cały czas czułam uśmiech na twarzy.Takiego świata już nie ma , tych starych panien i wdów , które wcale nie są zgorzkniałe , tych herbatek ,konwenansów , które tutaj nie służą wyłączeniu nikogo ze społeczności.Na prawdę świetna rzecz na poprawę nastroju.

kasandra_85 | 2012-09-16
Przeczytana: wrzesień 2012

Librarianka | 2012-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2012

Cudowna książka! Zamiast charakterystyki stylu i humoru pani Gaskell, mała jego próbka:/.../ kiedy usłyszałyśmy pukanie do drzwi/.../ skoczyłyśmy / prawdę mówiąc panna Matty nie mogła chodzić bardzo szybko, bo miała trochę reumatyzmu/ do swoich pokoi, aby zmienić czepeczki i kołnierzyki, kiedy powstrzymał nas głos idącej już po schodach panny Pole. - Nie odchodźcie...nie mogę czekać /.../ proszę się nie kłopotać strojem...musimy porozmawiać. - Starałyśmy się ze wszystkich sił wyglądać tak, jakbyśmy to nie my poderwały się przed chwilą z krzeseł, co usłyszała panna Pole, bo oczywiście po co miałby kto przypuszczać, że donaszamy jakieś stare ubrania w "zaciszu naszego domu", jak panna Jenkyns kiedyś ładnie nazwała tylny salonik, gdzie zawiązywała słoiki konfitur. Zdwoiłyśmy więc elegancje naszych manier i byłyśmy wysoce wytworne przez dwie minuty, kiedy to panna Pole usiłowała odzyskać oddech i niesłychanie podniecała naszą ciekawość wyrzucaniem ze zdumienia obu dłoni do góry i opuszcza...

Kilka starszych pań w miasteczku, nie licząc psa (bo zdechł) czyli angielska prowincja w pełnej (jako że niemal pozbawionej uchodzącego za mniej urodziwy męskiego pierwiastka) krasie. Humorystycznie o codziennych problemach z czepkami, kotami rozsmakowanymi w koronkach, proszonymi herbatkami, szczypcami do niemożliwie drogiego cukru i dziedziczonymi w spadku przepisami na krzepiącą galaretkę. Dla czytelników łaknących wiktoriańskiego dreszczyku emocji dodatek w postaci widma Dickensa i żelaznej kolei krążących nad Cranford w towarzystwie bezgłowej damy z Alei Mroków. Lekko i zarazem niegłupio.

ira | 2014-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2014

Zbiorek przeuroczych opowiadań o miasteczku pełnym starych panien i wdów, dbających o formy bardziej niż o rozsądek.
Po raz kolejny zaskoczyła mnie niesłychana przenikliwość Elizabeth Gaskell, trafność jej sądów, celność spostrzeżeń.
Lektura była prawdziwą ucztą. :)

| 2014-06-20

Świetna książka. Co prawda rzeczywiście bardziej "zbiór obrazków" niż "pełnokrwista powieść", ale czasem warto przeczytać coś lżejszego, momentami zabawnego, momentami wzruszającego. Polecam!

Kasiek | 2012-09-20
Przeczytana: 20 września 2012

Cieszy mnie to, że w Polsce widać powrót do klasyki. Coraz więcej wydawnictw dochodzi do wniosku, że warto wydawać dzieła sprawdzonych autorów sprzed stuleci. Cieszy mnie zwłaszcza powrót do Gaskell, która dawno, dawno temu była w Polsce wydana, ale jej jedyna książka(wydana w Polsce), właśnie Panie z Cranford chodziła po allegro w astronomicznych cenach. Nie dla przeciętnego czytelnika. Dlatego podskoczyłam z radości, gdy tłumaczka Pani Katarzyna Kwiatkowska napisała do mnie pewnego pięknego dnia. Właśnie w sprawie Cranford. Gdy książkę powitałam domu, natychmiast wylądowała przy łóżku, do jak najszybszego przeczytania. A ja raczyłam się przemiłą dedykacją. Za którą, i za książkę ślicznie dziękuje.
Niestety jestem tak chamska i bezczelna, że gdy książka mi się nie podoba nie mam, a raczej nie miałabym skrupułów aby to bezwstydnie wysmarować.

Na szczęście jednak, wiedziałam, że to mi nie grozi, zdążyłam już na tyle poznać autorkę, ze wiedziałam iż Jej styl mi całkowicie odpowiada. Z...

Dociekliwy | 2012-08-03
Przeczytana: lipiec 2012

Po dwóch doskonałych, epickich powieściach ("Żony i córki", "Północ i południe") spodziewałam się obszernej, przynajmniej dwutomowej sagi i zajęcia na przynajmniej tydzień. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy pojawiła się przede mną skromna i maleńka książeczka!

Muszę przyznać, że talent Elizabeth Gaskell znacznie lepiej uwidacznia się w powieściach, gdzie może niespiesznie prowadzić bogatą w szczegóły fabułę i przedstawiać bohaterów w różnorodnych sytuacjach, tworząc z nich postacie autentyczne, postacie z krwi i kości.
Może właśnie z powodu moich zawyżonych oczekiwań i rozbudzonych apetytów "Panie z Cranford" pozostawiły mi uczucie lekkiego niedosytu - ledwie zdążyłam się rozsmakować, książka się skończyła. Miałam też niejasne wrażenie, że w "Paniach z Cranford" nie dzieje się nic. Kilka krótkich anegdotek, sentymentalnych opowiastek z przeszłości i jak zawsze ciężka próba, z której bohaterowie wychodzą dając dowód siły charakteru, jak zawsze prowadząca do szczęśliwego zakończenia...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto