Panie z Cranford

1970-05-01
1970-05-01
Aldona Szpakowska
klasyka powieści literatura angielska

Elizabeth Gaskell w znakomity sposób przedstawiła obraz społeczeństwa małego XIX-wiecznego angielskiego miasteczka, w którym zamieszkują głównie kobiety - niezamożne stare panny i wdowy. Prowadzą one oszczędny i raczej nudny tryb życia i hołdują nieco już niemodnym zasadom i formom towarzyskim, które wyniosły ze swoich rodzinnych domów. Obserwujemy ich perypetie, poznajemy słabości, które bywają niezwykle zabawne, przeżywamy pozornie błahe wydarzenia z ich codziennego życia, obserwujemy też silne więzi panujące pomiędzy mieszkankami Cranford.
Autorka z ironią, ale też sympatią, ukazuje świetnie wykreowane swoje bohaterki, pełne uprzedzeń, trzymające się sztywno konwenansów, nie potrafiące pogodzić się z upływającym czasem i zmianami, które niesie świat
Książka pełna ciepłego humoru, absolutnie mnie oczarowała! Warto poznać tę opowieść i pozwolić przenieść się na jakiś czas do angielskiej prowincji XIX wieku.

Bardzo przyjemna, pełna humoru pozycja. Stare panny Cranford są przedstawione bardzo ciekawie, wręcz czasami komiczne co pozwala nam spojrzeć na ich żywota z dystansem i sprawia, że nie da się ich nie pokochać. Mnie od razu do serca zapadła panna Matty-może dlatego, że jest główną z bohaterek, a może dlatego, że ma ciekawą osobowość i wiele ciepła w sobie. Jednak tak jak w życiu potrzebny jest balans powieść zawiera kilka historii które łapią za serce i wyciskają łzy z oczu.
Ogólnie biorąc, spokojna, przytulna książka-idealna na wieczór z herbatką w blasku świec(dobrze,że my nie musimy na nich oszczędzać jak panna Matty)

Książka ta jest idealną pozycją dla osób, które po prostu mają ochotę zrelaksować się przy czytaniu lekkiej, niezobowiązującej powieści. W zasadzie to w pewnym momencie wkraczamy w życie bohaterów książki, a potem bezszelestnie z niego wychodzimy. Nie ma żadnego konkretnego początku, ani definitywnego zakończenia. Można to uznać za zbiór opowiadań o życiu określonej społeczności w określonym miejscu z określonego czasokresu. Niemniej, bardzo lubię pióro Elizabeth Gaskell i bardzo polecam lekturę "Pań z Cranford", aby oderwać się od codzienności.

Zapewne książka ta musiała podobać się czytelnikom w czasach, kiedy to została wydana. Mamy tu typowe zwracanie uwagi na konwenanse, a także korzystanie z bezpiecznych tematów (nie znajdziecie tu żadnych szokujących historii lub takich, które wnosiłyby coś nowego),co mogło sprawić, że „Panie z Cranford" były odpowiednią lekturą dla każdej XIX-wiecznej czytelniczki. Nic dziwnego, że obecnie książka ta nie zbiera najlepszych opinii. Zwykle uznawana jest za jedną z nudniejszych pod względem innych utworów Gaskell. Jednakże, to nie znaczy, że jest to zła książka. Po prostu, nie odpowiada ona na potrzeby współczesnego czytelnika. Mimo wszystko, uważam, że można tu znaleźć kilka ciekawych wątków, a także gdzieniegdzie wplecione humorystyczne uwagi narratorki. Jeśli ktoś zamierza czytać prace Elizabeth Gaskell, raczej niech nie zaczyna właśnie od tej książki, aby nie zniechęcić się do twórczości autorki.

Dobry portret prawie arystokratycznego angielskiego społeczeństwa, ale w zasadzie nic poza tym. Cieżko się przykleić do fabuły i przez to czyta się mozolnie.

Na półkach: , , , , , , , ,

Książka ma swój urok.

Długo zajęło mi przeczytanie jej do końca. Nie jest to jednak jednolita książka o jednym wątku. Każdy rozdział traktuje o czymś innym dotyczącym mieszkańców miasteczka. Początkowo wybijało mnie to z rytmu, ale po dwóch latach kiedy wróciłam do lektury z innym niż początkowo nastawieniem szybko ją dokończyłam.

Książka ma swój urok.

Dziwna to była książka, bohaterki raczej pozostawiają pozytywne wrażenie ale sposób życia w tamtych czasach jest dla mnie tak staroświecki że aż niezrozumiały. Dobrze by było aby książka miała trochę więcej przypisów wyjaśniających pewne terminy np. jaka jest różnica między lady a milady, ile to jest 20 funtów na owe czasy, i przede wszystkim o co chodzi z tymi czepeczkami i kołnierzykami? Pewne wątki pozostawione są niestety bez wyjaśnienia jak choćby historia miłości panny Matty i jej adoratora. Rozumiem, że tę powieść trzeba czytać przez pryzmat epoki bo pojawiają się takie kwiatki jak szkodliwość zielonej herbaty czy 58-letnia kobieta która jest już za stara aby coś wokół siebie robić i która nigdy nie pracowała. Podsumowując książka ciekawa ale zupełnie nieaktualna.

Pani Gaskell zawsze łapie mnie za serce ciepłem jakie bije z jej powieści. Często porównywana z Jane Austen jest znacznie bliższa mojej duszy. Pani Austen wydaje mi się trochę trzpiotowata. Natomiast Pani Gaskell tworzy poważniejszy, niezwykle żywy świat, nie pozbawiony poczucia humoru. Feeria osobowości jakie pojawiają sie na kartach jej powieści niezmiennie mnie zachwyca i niezmiennie budzi uczucia. Od śmiechu po smutek.
Ta powieść to zamknięty w szklanej butelce świat. W butelce jaką nagle znajdujemy na plaży. Wiemy, ze wiele lat przebywała w morzu i możemy teraz poczuć jak świat wyglądał gdy ktoś wrzucił ją kiedyś do morza.
Jedno, spośród wielu, zdań jakie uwielbiam to : Przecież nie wraca się do domu pieszo ponieważ nie stać nas na podwiezienie. Idziemy pieszo ponieważ uwielbiamy patrzeć w gwiazdy ( nie jest to dokładny cytat)
Panie z Cranford zawsze znajdują pozytywne spojrzenie. Pomimo przywar są tak ciepłymi postaciami i budzą takie wzruszenie, rozczulenie iz za każdym razem gdy mam słabsze chwile sięgam po tą powieść i świat staje się lepszy.

Akcja toczy się sennie i powoli. Nie miałam problemów by przeczytać do końca, jednak wolę literaturę, która wciąga i zostawia po sobie emocje. Tutaj tego nie było, chociaż wierzę, że są miłośnicy takich utworów jak ten.

Taka niczego sobie i w sumie to tyle.

Taka niczego sobie i w sumie to tyle.

• Klasyka
  • Literatura angielska