Ślicznotka

Beatiful Thing: Inside the Secret World of Bombay’s Dance Bars
indie, bollywood
literatura faktu
miqa

Nocne życie Indii w bestsellerowej opowieści Soni Faleiro! To nie bollywoodzki sen – to relacja, która obnaża blaski i cienie życia prostytutek i tancerek erotycznych jednej z największych metropolii świata. Namiętność i przemoc na tle ognistych barw, wśród odurzających zapachów, w obliczu olbrzymich kontrastów, niesprawiedliwości i walki o przetrwanie za wszelką cenę – oto realia nocnego...

Nocne życie Indii w bestsellerowej opowieści Soni Faleiro!

Namiętność i przemoc na tle ognistych barw, wśród odurzających zapachów, w obliczu olbrzymich kontrastów, niesprawiedliwości i walki o przetrwanie za wszelką cenę – oto realia nocnego życia Bombaju.

Faleiro, potomkini portugalskich kolonizatorów z prowincji Goa, na podstawie ponad 5-letniej obserwacji nocnego życia Bombaju, odsłania kolejną, nieznaną stronę Indii. Przenika do „półświatka” i rejestruje tamtejszy night-life, którego wnikliwym zapisem jest bestsellerowa i wielokrotnie nagradzana Ślicznotka.

To opowieść nie tylko o bombajskim „półświatku”, ale też o wielokulturowości, wieloetniczności i skrajnie zhierarchizowanym kastowym społeczeństwie indyjskim.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/154033/slicznotka.html

allison | 2012-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2012

Opowieść o nocnym życiu Bombaju, pokazana z perspektywy nastoletniej tancerki i prostytutki oraz jej koleżanek.

Tytułowa Ślicznotka to jedna z wielu młodych kobiet, które zarabiają na życie swoim ciałem. Utrzymują również rodziny, których członkowie przyzwyczajają się szybko do tego, że są finansowani przez córkę, siostrę, a nawet żonę.
Biografia Lili jest wstrząsająca, ale autorka, która zaprzyjaźniła się z dziewczyną, wiele razy podkreśla, że w Indiach to codzienność - bardzo wiele dziewcząt w dzieciństwie jest sprzedawanych przez własnych rodziców do domów publicznych i nocnych klubów, które faktycznie zajmują się sutenerstwem. Ofiary seksualnej przemocy nie mają gdzie szukać pomocy, gdyż w erotyczny biznes najczęściej zaangażowani są także policjanci i urzędnicy.

Książka pokazuje realia życia w wielkim mieście, które jest pełne kontrastów - obok milionerów żyją nędzarze, w eleganckich hotelach roi się od gangsterów, a dobrze zaopatrzone sklepy i nowoczesne lokale tak...

grażyna | 2013-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

Autoka przedstawia nam w książce Indie - Bombaj ale trochę z innej strony. Nie znajdziemy tutaj pięknych opowieści o księzniczkach, pałacach ale brzydkie ulice, prostytutki, biedę, korupcję itd.
Główną bohaterką jest piękna Lila, którą ojciec sprzedał skorumpowanym policjantom by mogli się zabawić. Dziewczynka nie potrafiła znieść upokorzenia więc uciekła do Bombaju tam jednak trafiła do nocnego lokalu, w którym została "tancerką". Poznajemy tutaj także przyjaciółki Lili i ich historie, które niestety są bardzo smutnymi historiami, sprzedane przez rodziców, zdane na siebie kobiety przedstawiały tylko taką wartość ile dostawały za seks z przypadkowymi mężczyznami.
Autorka przedstawia nam rzeczywiste nocne życie w Bombaju.

Justyna Antoniewicz | 2015-05-03
Przeczytana: 03 maja 2015

Średnio oceniam tą książkę było trochę akcji, fabuła dobra ale nie zachwyciła mnie tak bardzo.
Soni Faleiro dziennikarka opowiada o nocnym życiu Indii w Bombaju, gdzie panowała bieda, ubóstwo.
W Bombaju Sonia była Tancerką tańczyła w Barze Królowej Nocy,źle traktowana, musiała tańczyć dla klientów.
Dużo wulgarności,smutku w tej książce, nużyła mnie ale doczytałam do końca.

miqa | 2012-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 marca 2012

„Ślicznotka” to pierwsza powieść z dziedziny literatury faktu hinduskiej dziennikarki i pisarki Soni Faleiro, do której stworzenia autorka zbierała materiały przez 5 lat.

Narratorką jest autorka, która przedstawia historię Lii oraz jej rodziny, przyjaciół i koleżanek po fachu a także licznych mężczyzn stykających się z nimi. Bazuje na swoich wnikliwych obserwacjach, doświadczeniu i swojej wiedzy nie tylko historycznej, ale także ogólnej dotyczącej tego kraju. Tytuły rozdziałów są wyjętymi z tekstu fragmentami zdań, które wypowiadają bohaterowie. Język jest dosadny, momentami pełny wulgaryzmów – jednak jest to tutaj zabieg stylistyczny, który ma za zadanie dosadne uzmysłowienie czytelnikowi sytuacji bohaterów książki. Plusem są również liczne przypisy tłumaczące słówka, lub ważne postaci z kultury indyjskiej a także wplecione w tekst pojedyncze słowa z języka hindi, a czasami nawet zdania.

„Ponad połowa mieszkańców osiemnastomilionowego Bombaju wegetowała w slumsach. Zgodnie z...

Annette_Cinnamon | 2012-05-21
Przeczytana: 04 maja 2012

Gdy myślę o Indiach, oczami wyobraźni widzę majestatyczne Tadź Mahal, świętą rzekę Ganges, język hindi oraz znaną na całym świecie Kamasutrę - nie ma się czego wstydzić, seksualność jest sferą, która jest nieodzowną częścią wszystkich żyjących istot na świecie. Indie zajmują drugie miejsce pod względem liczby ludności, a gęstość zaludnienia wynosi około 355 osób na kilometr kwadratowy. Kraj ten zaskakuje swoją skrajnością: z jednej strony możemy spotkać tu wielu ludzi niewyobrażalnie bogatych, z drugiej przeważającą część stanowią rodziny żyjące na skraju ubóstwa bądź w warunkach pozostawiających wiele do życzenia. „Ślicznotka” Sonii Faleiro jest owocem pięcioletniej obserwacji, w której opisane zostało nocne życie bombajskiego świata, ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Jak to się wszystko przedstawia?

Bohaterką reportażu Faleiro jest Lila, która w dzieciństwie została zmuszona przez własnego ojca do prostytucji. Jako nastolatka uciekła z domu rodzinnego do Bombaju, by...

LottaCzyta | 2015-11-01

Życie zmusza nas do różnych wyborów.

Fabuła: Sonia Faleiro czyli autorka książki jest dziennikarką. Sonia pragnie poznać nocne życie Indii. Zaprzyjaźnia się z jedną z tancerek erotycznych - Lilą. Lila jest bardzo zagubioną dziewczyną. Problemy z domu sprawiły, że wybrała taki, a nie inny zawód. Chęć zdobycia pieniędzy i życia na własną rękę jest najważniejsze. Sonia dzięki tej specyficznej przyjaźni poznaje świat tancerek bez żadnych zakłamań. Dziennikarce udaje się też poznać grupe kobiet, które urodziły się mężczyznami. Oni również sprzedają swoje ciała. Lilii życie jednak nagle się załamuje gdy politycy wprowadzają pewne obostrzenia. Od nowa musi układać swoje życie. Autorka książki spędza w Bombaju 5 lat na dokładnych obserwacjach tego specyficznego światka.

Moja opinia: Jak każdy już wie, uwielbiam trudne tematy. "Ślicznotka" porusza takie tematy. Jednak sposób w jaki pisze o tym Sonia Faleiro nie do końca do mnie przemawia. Nie potrafiłam wczuć się w książke. Czułam...

aleksnadra | 2012-05-07
Przeczytana: 07 maja 2012

Indie to piękne i urokliwe miejsce pełne atrakcji dla turystów spragnionych egzotyki. Zabytki, miejsca religii i kultu, aromatyczna kuchnia- to wszystko kusi i sprawia, że tak chętni Indie są wybierane jako cel podróży i wycieczek.
Dla mieszkańców na peryferiach Indii, a w szczególności dla kobiet, miejsce to ma czarne i nieprzyjazne oblicze. Przeraźliwa bieda zmusza ludzi do uwłaczających godności zajęć często za nędzne wynagrodzenie. Ci, którzy pracy nie mają chwytają się wszelkich możliwych sposobów aby zarobić na swoje utrzymanie. Są zdolni do sprzedaży własnych żon i córek. Zmuszają e do tańczenia w nocnych klubach czy do prostytucji. Zabierają zarobki, biją i poniżają.

Sonia Faleiro przez pięć lat próbowała poznać nocne życie kobiet w Bombaju. Przeprowadziła ponad sto wywiadów z tancerkami, właścicielami barów, klientami, kelnerkami, prostytutkami, burdelmamami i gangsterami. Książka "Ślicznotka. Nocne życie Indii" jest podsumowaniem jej ciężkiej, kilkuletniej pracy.

W...

Cyfranek | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 26 marca 2014

„Ślicznotka” to książka, którą trudno jednoznacznie zaklasyfikować, ale skłaniam się ku reportażowi literackiemu. Z jednej strony całość jest utrzymana w relacji autorki, która stopniowo zdobywa przyjaźń i zaufanie dziewczyn pracujących w „najstarszym zawodzie świata”, z drugiej strony ich historie zdają się być literacko przetworzone, opowiadane z różnych punktów widzenia. Autorka relacjonuje stopniowe zagłębianie się w życie tancerek z nocnych klubów Mumbaju, gdzie jedna ulica jest jak cały wszechświat. Wszystko jest przyciągane magią nocnych świateł, alkoholu i tancerek balansujących nie tylko pomiędzy sceną a widownią ale i pomiędzy pracą w klubie i pracą na ulicy.

Całość składa się na dość rozwlekłą relację beznadziejnych losów dziewcząt wyrwanych z wiejskiego życia i brutalnie wtłoczonych w rozrywkowy biznes wielkiego miasta. Temat trudny i chwała autorce, że starała się pokazać go również z bardzo osobistej perspektywy. Narracja jest dla mnie dość trudna do strawienia i...

askani158 | 2012-11-15

Uwielbiam "egzotyczne" książki. W związku z tym sięgnęłam po "Ślicznotkę". Jestem trochę zawiedziona. Książka ogólnie ok, ale napisana zbyt chaotycznie przez co traci na wartości.

Volumen | 2012-09-07

Sama historia ciekawa, sposób jej przedstawienia nie koniecznie. Pierwsze co mi się kojarzy z tą lekturą to chaos. Przez to książka traci na wartości.