Ślicznotka. Nocne życie Indii

2012-02-24
2012-02-24
Zofia Tomczyńska
indie bollywood

Kiedy piękne, bezbronne kobiety trafiają do piekła.
Wykonywanie pracy tancerki erotycznej było sposobem na odzyskanie przez nie wolności. Namiastka kontrolowania swojego życia przez otrzymane pieniądze sprawiała, że wykonywały tę pracę przez wiele długich lat.

Poznałam Lilę, główną bohaterkę, której życie nie oszczędziło. Ojciec — potwór, który zniszczył ład i porządek jej i całej rodziny.
Samotność. Brak wykształcenia. Gwałty. Skazanie na beznadziejny los.

Ucieczka do Bombaju kwitnącego ożywionym życiem nocnym, który miał być rajem, a stał się wyboistą drogą, ze ślepą uliczką. Bez perspektyw, bez tak gorąco poszukiwanej troski i miłości.

To była brutalna i mocna historia. Mówiona głosem nie jednej, a kilku kobiet. Ta książka obdarła mnie z emocji. Było ich naprawdę wiele. Otwierałam oczy ze zdziwienia.

To nie jest pozycja dla wrażliwych osób. Ona dotyka najcieńszych strun w ludzkim ciele. Otumania. I nie pozostawia złudzeń.

Muszę powiedzieć, że znam wiele dramatycznych historii, ale te opisane w tej książce — przez sposób, w jaki zostały zaprezentowane — pozostaną we mnie na długo.

Kiedy piękne, bezbronne kobiety trafiają do piekła.

Bardzo mocna, bardzo zatrważająca, bardzo dająca do myślenia.

Bardzo mocna, bardzo zatrważająca, bardzo dająca do myślenia.

Przez 5 lat autorka przeprowadziła ponad 100 wywiadów na terenie całego Bombaju, by poznać i zrozumieć świat tancerek pracujących w nocnych klubach. Rozmowy z prostytutkami, kelnerami, gangsterami, policjantami, prawnikami pokazały przerażającą rzeczywistość.
Otóż: bombajskie tancerki stoją w hierarchii znacznie wyżej niż kobiety z ulicy czy tzw. 'call girls" gdyż ich najważniejszym zadaniem była nie sprzedaż usług seksualnych ale taniec. Jeśli uprawiały seks to "nieoficjalnie", po cichu i we własnym łóżku.
Taniec w barze to była jedyna szansa na natychmiastową, finansową niezależność i jedyną drogą ucieczki od przemocy czy molestowania w domu.
W świecie nocnych klubów każdą matkę można było przekonać do wynajęcia córki za 250 rupii, lub przekupić ją obietnicą 6-miesięcznego abonamentu na kablówkę. I tak, babki sprzedają swoje wnuczki a matki, córki.
I jeszcze statystyki: 1984 - 24 nocne kluby
1994 - było ich już 200
2005 - 1500
I choć próbowano ustawą zakazać występów, to po roku Sąd najwyższy uchylił ustawę twierdząc, że łamie prawa tancerek do równości i wolności wykonywania zawodu.

Sonia Faleiro w swym reportażu opowiada nam o indyjskich tancerkach erotycznych i prostytutkach. Ich świat jest światem, w którym dzieci sprzedawane są przez rodziców do świadczenia usług seksualnym, w którym kobiety okaleczają się, żeby pokazać mężczyznom jak bardzo im na nich zależy, w którym kobieta jest tylko towarem, rzeczą, a może jeszcze czymś gorszym. Strasznie smutna książka.

Życie zmusza nas do różnych wyborów.

Fabuła: Sonia Faleiro czyli autorka książki jest dziennikarką. Sonia pragnie poznać nocne życie Indii. Zaprzyjaźnia się z jedną z tancerek erotycznych - Lilą. Lila jest bardzo zagubioną dziewczyną. Problemy z domu sprawiły, że wybrała taki, a nie inny zawód. Chęć zdobycia pieniędzy i życia na własną rękę jest najważniejsze. Sonia dzięki tej specyficznej przyjaźni poznaje świat tancerek bez żadnych zakłamań. Dziennikarce udaje się też poznać grupe kobiet, które urodziły się mężczyznami. Oni również sprzedają swoje ciała. Lilii życie jednak nagle się załamuje gdy politycy wprowadzają pewne obostrzenia. Od nowa musi układać swoje życie. Autorka książki spędza w Bombaju 5 lat na dokładnych obserwacjach tego specyficznego światka.

Moja opinia: Jak każdy już wie, uwielbiam trudne tematy. "Ślicznotka" porusza takie tematy. Jednak sposób w jaki pisze o tym Sonia Faleiro nie do końca do mnie przemawia. Nie potrafiłam wczuć się w książke. Czułam się bardziej jak obserwator niż jak część książki. Książkoholicy wiedzą o czym mówie :) Przez pierwsze około sto stron miałam ochotę cisnąć tą książką w kąt. Nie zrobiłam tego bo obiecałam sobie, że jak coś zaczne to i skończe. Później książka według mnie zrobiła się ciekawsza. Mogę polecić ją zdecydowanie każdemu kto chce się czegoś dowiedzieć o tym świecie oraz o dziewczynach, które w nim tkwią. Fakty książka zdecydowanie przekazuje. Jednak według mnie przynudza. Tak. To chyba najlepsze słowo.

Moja ocena: ****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

Recenzja ze strony: www.lottaczyta.blox.pl

Życie zmusza nas do różnych wyborów.

Średnio oceniam tą książkę było trochę akcji, fabuła dobra ale nie zachwyciła mnie tak bardzo.
Soni Faleiro dziennikarka opowiada o nocnym życiu Indii w Bombaju, gdzie panowała bieda, ubóstwo.
W Bombaju Sonia była Tancerką tańczyła w Barze Królowej Nocy,źle traktowana, musiała tańczyć dla klientów.
Dużo wulgarności,smutku w tej książce, nużyła mnie ale doczytałam do końca.

Dużo wulgarności,smutku w tej książce, nużyła mnie ale doczytałam do końca.

„Ślicznotka” to książka, którą trudno jednoznacznie zaklasyfikować, ale skłaniam się ku reportażowi literackiemu. Z jednej strony całość jest utrzymana w relacji autorki, która stopniowo zdobywa przyjaźń i zaufanie dziewczyn pracujących w „najstarszym zawodzie świata”, z drugiej strony ich historie zdają się być literacko przetworzone, opowiadane z różnych punktów widzenia. Autorka relacjonuje stopniowe zagłębianie się w życie tancerek z nocnych klubów Mumbaju, gdzie jedna ulica jest jak cały wszechświat. Wszystko jest przyciągane magią nocnych świateł, alkoholu i tancerek balansujących nie tylko pomiędzy sceną a widownią ale i pomiędzy pracą w klubie i pracą na ulicy.

Całość składa się na dość rozwlekłą relację beznadziejnych losów dziewcząt wyrwanych z wiejskiego życia i brutalnie wtłoczonych w rozrywkowy biznes wielkiego miasta. Temat trudny i chwała autorce, że starała się pokazać go również z bardzo osobistej perspektywy. Narracja jest dla mnie dość trudna do strawienia i mało wciągająca. Ale czy upadek człowieczeństwa powinien być wciągający?

Podoba mi się, fajnie się czyta i można sporo dowiedzieć się o prawdziwym życiu, tuż za "ścianą' Polecam

2063

Autoka przedstawia nam w książce Indie - Bombaj ale trochę z innej strony. Nie znajdziemy tutaj pięknych opowieści o księzniczkach, pałacach ale brzydkie ulice, prostytutki, biedę, korupcję itd.
Główną bohaterką jest piękna Lila, którą ojciec sprzedał skorumpowanym policjantom by mogli się zabawić. Dziewczynka nie potrafiła znieść upokorzenia więc uciekła do Bombaju tam jednak trafiła do nocnego lokalu, w którym została "tancerką". Poznajemy tutaj także przyjaciółki Lili i ich historie, które niestety są bardzo smutnymi historiami, sprzedane przez rodziców, zdane na siebie kobiety przedstawiały tylko taką wartość ile dostawały za seks z przypadkowymi mężczyznami.
Autorka przedstawia nam rzeczywiste nocne życie w Bombaju.

Uwielbiam "egzotyczne" książki. W związku z tym sięgnęłam po "Ślicznotkę". Jestem trochę zawiedziona. Książka ogólnie ok, ale napisana zbyt chaotycznie przez co traci na wartości.

• Literatura faktu
  • Indie
  • Prawdziwe Historie
  • Literatura amerykańska (USA)

Dodaj cytat z książki Ślicznotka. Nocne życie Indii