Sprzedane: Tragiczne losy azjatyckich kobiet

Tłumaczenie: Bożenna Stokłosa
Wydawnictwo: Świat Książki
Sex slaves: the trafficking of women in Asia
seks biznes
literatura faktu
Eida

Boleśnie prawdziwa i boleśnie przerażająca prawda, prawda o kobietach, poniżanych, sprzedawanych w dzieciństwie, zmuszanych do prostytucji. Pochodzą z najbiedniejszych grup społecznych, są odtrącane przez własnych rodziców, traktowane jak towar, za który można dostać pieniądze na przeżycie. Trafiają do domów publicznych, na naukę "zawodu", żyją poza normalnym życiem. Autorka, która od wielu lat zajmuje się tą problematyką, opowiada o nieludzko wykorzystywanych dziewczętach, przytaczając relacje tych najbardziej maltretowanych. Pokazuje także hipokryzję ich klientów i bezwzględność bossów przemysłu związanego z seksem.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Monika | 2019-08-19
Przeczytana: 04 września 2019

Nuda! W kółko czyta się to samo! Nie polecam!

książek: 2009
B_ananas | 2019-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2019

Po książkę sięgnęłam, bo znałam szatę graficzną innych pozycji z serii. Tym razem nie jest to historia jednej osoby, która wyrywa się ze swojego "osobistego piekła", a raczej niemal naukowa praca na temat prostytucji w Azji. Lektura jest dość przygnębiająca, jednak pokazuje w jak dobrych warunkach żyjemy... Ten kontrast sprawił, że doceniłam gdzie się urodziłam...

mika | 2019-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Sprzedane Ile kosztuje człowiek. Wstrząsający obraz życia nieludzko wykorzystywanych dziewcząt i kobiet w Azji południowo-wschodniej. Wszechobecna bieda, bezwzględność handlarzy ludźmi, hipokryzja klientów i władz a przede wszystkim złamane , zbrukane i zdruzgotane nastolatki, które w makabrycznych warunkach przyuczane są do zawodu. Wszystko to opatrzone olbrzymią ilością danych liczbowych, opisami przeżyć konkretnych dziewcząt i przesiąknięte ich ciągłą niepewnością, co będzie jutro, choć tak naprawdę na lepsze jutro nie ma nadziei i to już od momentu, gdy przekroczyły próg własnego domu.

bellson | 2018-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2018

Mam problem z tą książką - porusza niezwykle ważny, trudny i tragiczny temat, cytuje historie bohaterek, które przechodzą prawdziwe piekło. Jednocześnie książka zamiast formuły reportażu jest raczej suchym raportem, przypomina naukową rozprawkę, z cytowaniem statystyk itp. Jednocześnie autorka na koniec opisuje, że zdaje sobie sprawę, że jej książka niewiele wniesie, ponieważ problem jest zbyt szeroki i dotyka wielu kwestii kulturowych, gospodarczych i społecznych - więc mam wrażenie, że książka powstała z badań pracownika uniwersyteckiego, nie zaś z gorącej potrzeby pisarza.

Kiedy czytam tę książkę siedzę w fotelu, filiżankę z herbatą mam pod ręką, za ścianą mama, tata i brat, pies ciekawie trąca mnie nosem.
I przykro mi z tego powodu, bo kobiety, których losy poznaję nigdy tego nie zaznały i nie zaznają. Nie będą kochane, szanowane, najprawdopodobniej szczęśliwe też nie. I wiedzą o tym.
Nie mogą nawet poprosić o to, co ja uważam za oczywiste - za moje prawo, podstawowe zresztą - poszanowanie własnej godności i wolność wyboru.
Kontrast z moim życiem i beznadzieja ich sytuacji sprawiają, że lektóra naprawdę na długo zapada w pamięć, a to przy okazji niezły przykład jak zrobić dobry, wyczerpujący reportaż.

potulna | 2016-04-02

Książka opisuje wstrząsający temat prostytucji i handlu kobietami. Napisana została suchym językiem, który został pozbawiony emocji. Jednak tylko dzięki temu widać obiektywizm autorki.

Ta książka to horror pisany, niestety i (o zgrozo!), przez okrutne życie. W Tajlandii, Kambodży, Japonii, Pakistanie, Nepalu, w Indiach kwitnie zarówno przemysł, jak i turystyka seksualna oraz nadużycia w tej dziedzinie przeciwko kobietom, które świadczą intymne usługi. Przyszłe prostytutki rekrutują się z: ofiar gwałtu, ofiar oszusta matrymonialnego (pod pretekstem zamążpójścia wywozi "narzeczoną" do domu publicznego), dziewcząt sprzedanych przez biednych rodziców lub męża, kobiet oszukanych przez koleżankę, która proponuje im pracę jako pomoc domowa w bogatym mieszkaniu, z własnego wyboru (najmniejszy odestek). Większość prostytutek to nastolatki między 13 a 18 rokiem życia, które nienawidzą swojej pracy, nierzadko przymuszane do niej poprzez przemoc fizyczną, psychiczną oraz cyniczną przemoc ekonomiczną (właścicielka tak zwanego "domu uciech" zabiera większość zarobków dziewcząt tłumacząc, że mają one wobec niej dług, na który składa się podróż do miejsca zniewolenia, wikt,...

Justyna | 2015-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Dla nas Europejczyków jest to książka science fiction. Autorka opisuje nieprawdopodobne rzeczy. To co dzieje się w krajach Azji, przerosło wielokrotnie moje wyobrażenie o sex biznesie. W Malezji, Tajlandii i w wielu innych azjatyckich krajach kobieta jest nikim, a prostytutka jest poza społeczeństwem. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że owe społeczeństwo wydaje fortunę (wg ich miesięcznego wynagrodzenia) na seks z kobietami które oficjalnie nie istnieją. Kolejnym szokującym faktem jest wiek prostytutek, na które jest największe, że się tak wyrażę zapotrzebowanie…są nimi 11-12 letnie dziewczynki (!) W krajach gdzie oficjalnie pedofilii nie ma! Zakłamanie totalne. Błędne koło. Dziewczynki są sprzedawane jak rzecz na targowisku, nie rzadko przez członków swojej rodziny. Warto przeczytać tę pozycję, aby uświadomić sobie jaki los czeka biedne azjatyckie dzieci. Aczkolwiek mam pewne zastrzeżenia co do stylu wykładowczyni z Birmingham. Książka okropnie monotonna, momentami nudna...

sokolec22 | 2015-01-28

Mimo podziału na rozdziały, które powinny różnić się miedzy sobą treścią, miałem wrażenie ze w każdym było to samo. Bardzo dużo informacji powtarzało się, co czyniło książkę lekko nudną w czytaniu. Po pierwszym rozdziale można byłoby zakończyć czytanie i o wszystkim się dowiedzieć. Poza tym książka napisana dość trudnym językiem.

Agnieszka | 2015-01-25

Kolejna książka, która zmyliła mnie swoim opisem. Oczekiwałam wielu historii kobiet, które zostały skrzywdzone i sprzedane do burdeli w południowej Azji.
Dostałam coś, co przypominało pracę magisterską lub literackie obrobienie danych z Głównego Urzędu Statystycznego.
Ogromny minus za chaotyczność treści, powtarzające się akapity występujące w różnych rozdziałach, nieprzemyślane ułożenie zdań i BEZNADZIEJNĄ korektę, której chyba wcale nie było. Językowo i stylistycznie po prostu strasznie...
Ale! Pozycja spełniła swoją rolę. Wstrząsnęła mną. Z liczb wołają o pomoc miliony kobiet (nawet tych 9-letnich...), które są sprzedawane (nawet przez najbliższych), porywane z domu, bite, zastraszane, poddawane aborcji, aż wreszcie mordowane.
Ale to nadal nie zmienia faktu, że językowo i stylistycznie słabo, co odbija się na wartości i odbiorze książki...