Czytając Lolitę w Teheranie

83-7391-622-9
literatura, Iran, wolność kobiety
literatura faktu
jusola

Fascynujące wspomnienia Azar Nafisi, profesor literatury angielskiej na Uniwersytecie w Teheranie, która co tydzień w swoim domu organizowała spotkania kilku swoich studentek, aby zaznajamiać je z zakazanymi tytułami zachodnich autorów. Książka jest doskonałym źródłem wiedzy o kulturze islamskiej, ale i o kobietach w niej. Autorka, profesor literatury, zrezygnowała z pracy na uniwersytecie w Teheranie, bo największym zmartwieniem islamskich władz było to, jak z opowiadania Hemingwaya wyciąć słowo „wino”, a studentki karano za śmiech na korytarzu i rozmowę z mężczyznami. We własnym mieszkaniu zorganizowała kółko literackie, które szybko stało się niezwykłym seminarium, łączącym rozmowy o bohaterach Lolity czy Wielkiego Gatsby’ego z dyskusjami o wolności, godności i codziennym życiu irańskich kobiet i ich rodzin. Dyskusje o książkach przeplatają się z niezwykłymi historiami uczestniczek tych spotkań, z których dwie były więzione za „nieprawomyślne” poglądy. Lekcja irańskich obyczajów i wielka pochwała literatury, która pozwala przetrwać i poczuć się wolnym.

Grażyna | 2012-02-20

Książka o polityce i literaturze, szczególnie podobało mi się nawiązywanie do tej drugiej. Lubię książki o książkach podpowiadające co jeszcze warto przeczytać :)

Katarzyna Wilczek | 2011-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2011

Czym może stać się literatura w kraju, gdzie prawie wszystko jest zabronione, kobiety trafiają do więzienia za pomalowane na czerwono paznokcie czy niesforny kosmyk włosów, uporczywie uciekający spod hidżabu? W kraju, gdzie z ulicznej łapanki dziewczęta trafiają prosto do ginekologa, który sprawdza ich dziewictwo a spontaniczny śmiech w miejscu publicznym jest jednym z najpoważniejszych wykroczeń?

Azar Nafisi, po ukończeniu studiów w Ameryce wraca do Iranu w przededniu rewolucji, w roku 1979. Książka opowiada o życiu kobiet w państwie reżimu, gdzie o wszystkim, łącznie z kolorem skarpetek, decyduje państwo. "Czytając Lolitę..." mówi jednocześnie o literaturze i polityce. Dzięki temu możemy spojrzeć na Iran z dwóch biegunów. Jak mówi sama autorka, "Polityka zawsze upraszcza, literatura - zawsze komplikuje. Polityka chce przeciągnąć cię na swoją stronę, literatura -nie ocenia, lecz pragnie zrozumieć"*. Azar Nafisi swoją książką udowadnia, że jednak "można spierać się ze wściekłym...

Myślę, że wiele/u z nas miało okres fascynacji swoimi nauczycielkami, a szczególnie paniami od polskiego, te dyskusje o tym co autor miał na myśli, te zwierzenia z prywatnych naszych spraw, bo pani rozumie. Taki klimat funduje nam pani od angielskiego Azar Nafisi, w swojej książce o życiu w Teheranie. Widać, że literatura i człowiek są dla niej samej sensem i wielką wartością, tym czymś, co tworzy ją samą. Książka jest rzadkim przypadkiem łączenia formy dziennika, w której opisane jest tło polityczne przez pryzmat fikcyjnych postaci z literatury. Bardzo ładna koronkowa robota pisarska.
Jako uzupełnienie, proponuje przeczytanie komiksu Persepolis lub obejrzenie filmu pod tym samym tytułem.

Byłabym idealną odbiorczynią przesłania tej książki, ale oto siedzę niezadowolona. Moim marzeniem jest, jak pewnie wielu osób, które w samotności dużo czytają, chęć późniejszego podzielenia się refleksjami, emocjami jakie wzbudziła książka. Czytanie to w końcu czynność bardzo osobista, a emocje bywają bardzo silne i nie są zazwyczaj rozumiane przez osoby z najbliższego otoczenia. Wspaniale byłoby mieć taki krąg znajomych, literackie kółko do spotykania się i rozmawiania o przeczytanych w tym samym czasie książkach. Przeżywać na nowo książkę i widzieć ją oczami innych, poznawać ludzi poprzez to, jakie emocje wzbudziła w nich lektura… Trudno jednak taki czas wydobyć z zapędzonego życia. To raczej plan na przyszłość.

Tym razem cieszyłam się, że mam przed sobą książkę dedykowaną sobie. Moc literatury w totalitarnym systemie – to fantastyczny temat, przyznajcie. Przeczytałam – o ile pamiętam – chyba tylko jedną podobną książkę: „Balzac i chińska krawcówna”. Przede mną kolejna powieść o...

Łukasz Szoszkiewicz | 2014-09-26

Na kilkuset stronach poznajemy historie każdej z młodych kobiet, które jak w zwierciadle skupiają absurdy codziennego życia – nadopiekuńczych rodziców, uniki przed policją moralną, schadzki z płcią przeciwną czy uniwersyteckie zasady, jak na przykład zakaz malowania paznokci przez studentki. Widać, że autorka jest profesorem literatury – pod względem językowym to książka z najwyższej półki, choć zdaję sobie sprawę, że kwiecisty język może czasem zniechęcać (sztuka dla sztuki?), a niekiedy przysłaniać to co jest najistotniejsze, czyli irańską codzienność skąpaną w oparach absurdu.

Anna | 2013-09-17
Przeczytana: wrzesień 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oj ciężką sobie wzięłam lekturę tym razem...

Książka wpadła mi w ręce zupełnie przypadkowo podczas przeglądania bibliotecznych półek. Po przeczytaniu krótkiego opisu z okładki zdecydowałam się zaufać instynktowi i wypożyczyć ją, choć zdecydowanie ten gatunek literacki nie należy do moich ulubionych.

Nie zawiodłam się.

Azar Nafisi wprowadziła mnie w świat, który do tej pory kojarzyłam jedynie z wieczornego wydania dziennika. Wychowana w Iranie, ale wykształcona w Stanach Zjednoczonych kobieta wraca do ojczyzny i podejmuje pracę na Uniwersytecie Teherańskim obejmując Katedrę Literatury Angielskiej. Początek jej kariery zawodowej zbiegł się w czasie z wybuchem politycznych zamieszek, które doprowadziły w efekcie do wojny oraz tragicznego w skutkach powrotu do tradycji i korzeni kultury islamskiej.

Na Uniwersytecie w czasie polityczno-religijnych zamieszek i wojny Azar wprowadza studentów (płci obojga) w świat zakazanych lektur literatury angielskiej. Przedstawia islamskiej...

Bergisel | 2010-06-09

Dopiero po przeczytaniu tej książki przeczytałam tytułową Lolitę, ani jednej, ani drugiej nie żałuję.

Książka dobra, troszkę monotonna. Nie polecam osobom szukającym wrażeń i emocji.

Chyba niewiele jest takich książek, jednocześnie o polityce i o literaturze. Nafisi opisuje Iran w czasie rewolucji islamskiej z perspektywy żyjących w Teheranie, wykształconych/kształcących się kobiet. Jednocześnie analizuje dzieła literatury światowej (dla osób, które tych pozycji nie czytały, fragmenty mogą być nużące - piszę z autopsji;), pokazując m.in. ich recepcję wśród irańskich studentów.

Książka może być bardzo interesująca zarówno dla miłośników literatury, jak i dla osób zainteresowanych zagadnieniami politycznymi i społecznymi w Iranie.

Kraje Bliskiego Wschodu fascynują mnie pod względem podejścia i traktowania kobiet. Wiele rzeczy mi się w głowie nie mieści, ale dalej czytam o Iranie czy Afganistanie z zaciekawieniem.
Spodziewałam się wiele po "Czytając Lolitę w Teheranie", tymczasem dostałam powieść ciut ciężkostrawną, pełną analizy literackiej i naukowego podejścia do opisywanych książek. Nie potrafiłam się skupić na treści, bo autorka przechodziła nagle z tematu na temat: raz czytałam o jej studentkach, potem zaraz trafiałam na opisy sytuacji politycznej... Dziwnie tak.
Z omawianych powieści znam jedynie "Lolitę" oraz "Wielkiego Gatsby'ego". Nieznajomość pozostałych dzieł odebrała mi przyjemność z czytania, kompletnie nie potrafiłam sę odnaleźć w tym, o czym autorka w danym rozdziale mówiła.
Nie umiem tego polecić. To na pewno nie jest lekka lektura do poduszki.