Europa blues

Cykl: Drużyna A (tom 4)
Wydawnictwo: Muza
Europa blues
Ag2S

Pewnego ranka na terenie sztokholmskiego Skansenu, w części dla drapieżnych zwierząt, dochodzi do makabrycznego odkrycia. W drodze z przyjęcia urodzinowego zostaje zastrzelona dziewczynka. Osiem kobiet z terenów bloku wschodniego znika bez śladu z obozu dla uchodźców w Sztokholmie. Na jednej z linii podziemnej kolejki w odciętej dłoni dzwoni komórka... Dla inspektora Jana-Olova Hultina...

Dla inspektora Jana-Olova Hultina nadchodzi dziwny czas. Przeszłość nie została uporządkowana, a z pozoru odległe zdarzenia układają się w sieć, która pokrywa całą Europę. Za brzegi sieci trzymają członkowie drużyny Hultina, powszechnie znanej jako Drużyna A. Czy zdołają rozwikłać mroczną historię handlu kobietami w dzisiejszej Europie?

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

książek: 2054
jamczyk | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Powiększona Drużyna A, by rozwikłać sprawę "dziwnych" morderstw, musi przebić się przez historyczne tajemnice i pogmatwane ludzkie psychiki, zahaczając po drodze o kilka państw Europy. Główni bohaterowie odsłaniają kolejne kulisy własnego życia i przedstawiają ciekawe poglądy na temat współczesnego świata. Seria trzyma dobry poziom.

Wioletta | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Było mi potwornie nudno, pomimo obiecującego początku. Zbyt wiele wszystkiego naraz, a ja im dalej tym mniejszą miałam ochotę na wiązanie, co się z czym je.

Dodam jeszcze jedną rzecz, którą pominęłam dotąd, a występuje bodajże od pierwszej części. Analizy aktualnego stanu śledztwa, wielokrotne. Nie lubię jak autor powtarza, skrupulatnie wyjaśnia, tym samym przypominając, naświetlając o co chodzi od początku, czy też do czego doprowadziło śledztwo, tym samym nie zmuszając czytelnika do praktycznie żadnego wysiłku, a już z pewnością wysiłek ten jest przez to nikły. Jednakże teraz dostrzegłam drugą stronę medalu, przez duże rozciągnięcie, rozwleczenie, stagnację, jednocześnie rozbicie na wielu śledczych i pozornie wiele wątków często książkę odkładałam i po powrocie takie skrupulatne "przypomnienie" wbijało mnie w odpowiedni moment.
Tak jednak być nie powinno.

Roman Dłużniewski | 2017-01-08

Dahl to kolejny Szwed, którego odkryłem. I bardzo się z tego odkrycia cieszę. Handel kobietami. Wyjątkowo paskudny interes. A macki handlarzy ogarniają całą Europę. Czy Drużyna A poradzi sobie z bezwzględnymi bandziorami ? Warto przeczytać.

Kucharz | 2015-11-01
Przeczytana: 31 października 2015

W pierwszej fazie czytania miałem problem z dosyć dużą liczbą bohaterów - policjantów Drużyny A. Nie czytałem wcześniejszych części i zapewne z tego powodu ten problem wystąpił. W każdą przeczytaną stroną coraz bardziej wkręcałem się w historię. Fajne połączenie teraźniejszości z przeszłością.

W pewnym stopniu można było przewidzieć zarówno zakończenie jak i pojedyncze rozwiązania, co nie rzutowało na odbiór całości fabuły.

Myślę, że znalazłem kolejny fajny cykl i zapewne sięgnę po inne części.

miqa | 2012-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 lutego 2012

Michał Kalinowski | 2013-11-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2013
Przeczytana: 26 listopada 2013

Doskonała książka. Arne Dahl po raz kolejny zaskakuje wielowątkowością, ciekawymi bohaterami, niebanalnym przebiegiem zdarzeń. Dodatkowo w dosadny sposób przedstawia współczesny świat. Gorąco wszystkim polecam.

magda | 2012-03-04

Arne Dahl - pseudonim artystyczny Jana Arnalda, szwedzkiego pisarza, krytyka teatralnego i literaturoznawcy. Dużą popularność przyniósł mu cykl powieści o Drużynie A - specjalnej jednostce szwedzkiej policji do walki z przestępstwami o międzynarodowym zasięgu. Europa Blues jest czwartą z tej serii powieścią, która ukazała się w Polsce.

Akcja rozpoczyna się na terenie sztokholmskiego skansenu, gdzie policja znajduje resztki pożartego przez rosomaki ciała. Początkowo wygląda to na nieszczęśliwy wypadek, jednak ślady na miejscu zdarzenia sugerują, że mogło to być równie dobrze starannie zaplanowane morderstwo. Niemal w tym samym czasie z ośrodka dla uchodźców znika bez śladu osiem kobiet z Europy Wschodniej, które jak się później okazuje były prostytutkami. Niedługo potem w metrze dochodzi do straszliwego wypadku. Młoda kobieta wpycha pod rozpędzony pociąg złodzieja, który ją napadł. Na tym jednak nie koniec. Wkrótce na cmentarzu zostają odnalezione zwłoki szanowanego profesora,...

książek: 2055
Andrew Vysotsky | 2012-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Kiedy stosik książek czekających na mym biurku, aż się do nich zabiorę, przerzedził się na tyle, że przyszedł czas na Europa Blues, sam nie wiedziałem, jak się do niej zabrać. Czy rzucić się na nią niby wygłodzony mastif na michę, czy raczej podejść niczym saper do potencjalnej miny. Nic nie mówiące mi nazwisko autora, tytuł też jakiś taki... Pewnie to spowodowało, że wbrew utartemu zwyczajowi przeczytałem wszystko, co było na okładce i świadom już, iż Arne Dahl jest mocnym nazwiskiem w dziedzinie powieści kryminalnej, a w szczególności mojego ulubionego podgatunku tego niezwykle różnorodnego kanonu, czyli szwedzkiego kryminału społecznego, z dużymi nadziejami rozpocząłem lekturę.

Głównymi postaciami Europa Blues są policjanci i policjantki z tzw. Drużyny A, czyli komórki szwedzkiej policji zajmującej się najcięższymi gatunkowo rodzajami przestępstw. Akcja rozpoczyna się od trzech nieodległych w czasie, lecz całkowicie odmiennych zdarzeń: zgonu alfonsa pożartego przez rosomaki w...

Marta | 2012-02-22
Przeczytana: 19 lutego 2012

Drogi Piotrusiu Panie!

Wiesz, spodobało mi się pisanie do Ciebie listów. W szczególności, że podczas naszej dzisiejszej rozmowy wspominałeś, że kiedyś dużo czytałeś. Jednak ostatnio na czytanie masz zbyt mało czasu. Pomyślałam, że nadal będę Ci polecać książki a ty będziesz miał rozeznanie co warto przeczytać a co nie. Czy to pasuje? Ech… wiem, że tak. To co, zabieramy się za kolejną książkę? W takim razie uważaj: kolejny kryminał, tym razem szwedzki „Europa Blues” Arne Dahl.

Nie wiem dlaczego niektórym mężczyznom się wydaje, że kobiety nie czytają sensacji i kryminałów. Są przekonani, że to nie jest typ literatury dla kobiet. Wspominałam już kiedyś o tym, przy okazji recenzji innego kryminału. Otóż, kobiety uwielbiają „męską” literaturę, jeśli w ogóle o takiej możemy mówić. A jak to stwierdziła jedna z moich klientek z księgarni: kryminały najlepiej czyta się zimą. I wiesz co? Serio coś w tym jest. No dobrze już dobrze, nie przeciągam i zaczynam opowieść.

Arne Dahl, to...

Lily76 | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Od dłuższego czasu zamierzałam zacząć czytać książki Arnego Dahla, lecz jakoś się nie składało - a to zbyt długie oczekiwanie w bibliotece, a to brak niektórych tomów. Nie zaczynam więc od początku, leczy właśnie od "Europy..." i muszę napisać, że jestem pod wrażeniem. Te same historie można bowiem napisać na różne sposoby - ot, dość skomplikowana intryga, ale schemat powtarzalny, nic, czego byśmy już gdzieś nie czytali. Ale styl jest wyjątkowy, czasami aż nadto (mimo sporego oczytania miewałam niestety problemy ze zrozumieniem zamysłu autora). Refleksje nad światem, ludźmi, współczesnością - niezwykle dla mnie trafne. Poczucie humoru niebanalne. Bohaterowie ciekawi, włącznie z białowłosymi i zielonowłosymi. I czas, który robi im psikusy, wydłuża się, zawraca, zakrzywia się.