Ósme przykazanie

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Hanne Wilhelmsen (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Død joker
Ag2S

Anne Holt odkrywa przed nami najmroczniejsze oblicze Skandynawii. Komisarz Hanne Wilhelmsen prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa żony prokuratora okręgowego. Zwłoki kobiety zostały brutalnie okaleczone, głowę odcięto od ciała. Wszystko wskazuje na to, że zbrodni dokonał mąż ofiary. Hanne nie może jednak w to uwierzyć, ale jest osamotniona w swoim przekonaniu o niewinności podejrzanego....

Anne Holt odkrywa przed nami najmroczniejsze oblicze Skandynawii.

Komisarz Hanne Wilhelmsen prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa żony prokuratora okręgowego. Zwłoki kobiety zostały brutalnie okaleczone, głowę odcięto od ciała. Wszystko wskazuje na to, że zbrodni dokonał mąż ofiary. Hanne nie może jednak w to uwierzyć, ale jest osamotniona w swoim przekonaniu o niewinności podejrzanego. Śledztwo komplikują wydarzenia pozornie niemające związku ze sprawą. Pojawia się kolejna ofiara z odciętą głową. W trakcie jednego z najtrudniejszych dochodzeń w swojej karierze Hanne musi się również zmierzyć z ogromnymi problemami w życiu osobistym.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i s-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Anika | 2014-02-11
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Dobry, solidnie napisany kryminał. Akcja rozwija się raczej powoli, ale niewątpliwie ciekawie. Interesujące tło społeczne i wątki obyczajowe. Polecam

Gośka | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

"Świadomość, że zostały mu jeszcze sekundy życia, kazała mu w końcu zamknąć oczy przed zetknięciem ze słoną wodą. Wprawdzie skacząc z wysokiego przęsła mostu, poczuł leciutki powiew lęku, ale gdy po szybowaniu w powietrzu dotknął powierzchni fiordu, nic go nie zabolało."

Stale Salvesen stracił wszystko i nie widział już sensu w dalszej egzystencji. Dlatego też wysprzątał mieszkanie, pozałatwiał swoje sprawy, udał się na most i skoczył. Nie miał szans, by przeżyć. Więc jak to się stało, że prokurator oskarżony o zabicie żony twierdzi, iż to właśnie Stale dokonał makabrycznej zbrodni?

"Kobieta na podłodze jeszcze niedawno była popielatą blondynką. Teraz nie dało się tego dostrzec. Głowa została oddzielona od ciała, a półdługie włosy splątały się ze strzępkami skóry z odciętej szyi."

Ową kobietą była właśnie żona prokuratora Siguara Halvostruda, który twierdzi, że został zmuszony do przyglądania się śmierci żony. Jest cały we krwi, na mieczu są jego odciski palców, nie ma żadnego...

Przeczytana: 20 października 2014

Bardzo polubiłam Hanne. Pomimo swojej odmienności jest osobą niezwykle ambitną i uparcie dążącą do celu. Ten czas nie był dla niej łaskawy. Trafiła jej się niesamowita sprawa o morderstwo. Oskarżony prokurator stanowi nielada wyzwanie. Jest zbyt oczywistym oskarżonym, aby mógł być prawdziwym mordercą.Wszystkie jednak tropy prowadzą prosto do niego. Czy jednak wszystkie? Życie osobiste nie ułatwia jej sprawy. Najbliższą jej osobę niszczy śmiertelna choroba. Niezwykle ambitna Hanne, staje przed osobistym dylematem. Czy sobie poradzi?Polecam.

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Lubię skandynawskie klimaty. I choć nie każda skandynawska sensacja jest na miarę Millennium to i tak warto je czytać. Książka Anne Holt jest tego najlepszym przykładem.

Zuela | 2015-05-15

Holt zaczyna być zmeczona swoimi bohaterami i zaczyna ich uśmiercać,wysylać na długie urlopy.Szybki kryminał,brutalny i chyba ciut męczący,albo ja jestem zmęczona autorką

miqa | 2013-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, EBOOK
Przeczytana: 25 maja 2013

Policja otrzymuje telefon od prokuratora okręgowego Sigurda Halvorsruda. Jego żona, Doris, nie żyje. Na miejscu zdarzenia okazuje się, że kobiecie odcięto głowę mieczem. Mimo odcisków palców na ciele denatki oraz narzędziu zbrodni, prokurator nie przyznaje się do popełnienia morderstwa i oskarża o nie Stalego Salvesena, mężczyznę, którego doprowadził kiedyś do bankructwa. Policja nie do końca wierzy w spiskową teorię prokuratora Halvorsruda, jako że brakuje w niej motywu działania mordercy, co więcej nie wiadomo gdzie podziewa się Salvesen. Z czasem okazuje się, że żona Halvorsruda, mimo posiadania z nim trójki dzieci, chciała podpisać wniosek o separację, a w mieszkaniu znaleziono pudełko z dużą sumą pieniędzy… Prokurator stale nie przyznaje się do morderstwa. Okręg Policyjny Olso na czele z Hanne Wilhelmsen i Billy’em T. stanie przed bardzo skomplikowanym morderstwem, a podczas śledztwa na jaw wyjdą różne z pozoru niezwiązane sprawy i kolejna ofiara z odciętą głową… Czy...

Pinko1700 | 2013-05-02
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam

W mieszkaniu znanego prokuratora Halvorsruda znaleziono ciało jego żony, Doris z precyzyjnie odciętą głową; on sam, cały zakrwawiony przebywał w pomieszczeniu obok. Hanne Wilhelsmen, policjantka, która w swym kręgu uważana jest za geniusza, nie wierzy w winę mężczyzny i to nie tylko dlatego, że Halvorsrud jest ważną personą. Kobiecy szósty zmysł podpowiada jej różne wersje zdarzeń, wszystko jednak burzy oświadczenie prokuratora, że za morderstem jego żony stoi Salvesen, mężczyzna, który popełnił samobójstwo w poniedziałek. Jak pani komisarz poradzi sobie z zagmatwaną sprawą, w której szantaż, mistyfikacja i oszustwa mieszają się z pedofilią ? Czy geniusz słynnej Wilhelsmen i tym razem nie zawiedzie ?

"Norweska mistrzyni kryminałów"- taki właśnie tytuł nosi Anne Holt; kiedyś już spotkałam się z jej twórczością i niestety raczej nie głosowałabym na nią w wyborach na ową mistrzynię kryminałów. Czy teraz zmieniłam zdanie ?

Okładka jest mroczna, informuje czytelnika, że to, co w...

Klaudia En | 2016-02-22
Przeczytana: 07 lutego 2016

Anne Holt to kolejna pisarka której "oddałam swoje czytelnicze serce" nie wiem czy to kreowane przez nią postacie, umiejscowienie w Norwegii, ciekawe zagadki kryminalne czy wszystko naraz sprawia, że nie sposób jest przejść obok jej twórczości obojętnie. Ósme przykazanie to kolejna zagadka z którym przyjdzie zmierzyć się policjantom z Oslo. Historia o okaleczeniu kobiety, której w brutalny sposób odcięto głowę... Czy policjanci zdążą na czas złapać zabójcę, czy wśród wielu poszlak odnajdą właściwy trop?

Avlys | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

Jedna z najlepszych (dotychczas wydanych w Polsce) książek z serii. Świetnie przedstawiona głębia psychologiczna bohaterów i ciekawa sprawa/sprawy morderstw.
Autorce nie brakuje też poczucia humoru - przykładowo w opisie wycieczki dwóch studentów prawa.
Polecam.

madzialandia | 2015-11-21

Oceniając po okładce nie spodziewałam się niczego interesującego,a jedynie książki dla zabicia czasu. A tymczasem miłe zaskoczenie. Ciekawa książka, interesująca akcja. A nawet odkryłam podobny wątek, co w "Gniewie" Miłoszewksiego. Polecam.