Morderstwo pod cenzurą

Okładka książki Morderstwo pod cenzurą Marcin Wroński
Okładka książki Morderstwo pod cenzurą
Marcin Wroński Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Komisarz Maciejewski (tom 1) Seria: Lato z kryminałem 2011 kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Maciejewski (tom 1)
Lato z kryminałem 2011
W.A.B.
2011-09-14
2011-09-14
literatura współczesna literatura polska XXI wiek kryminał Lublin

Okładka książki Zimno, zimniej, zbrodnia Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Anna Rozenberg, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Izabela Szolc, Marcin Wroński
Zimno, zimniej... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Gliny z innej gliny Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Andrzej Pilipiuk, Marcin Wroński
Gliny z innej ... Ryszard Ćwirlej, Ro...
Okładka książki Trupów hurtowo trzech Piotr Bojarski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Bohdan Głębocki, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Michał Larek, Joanna Opiat-Bojarska, Olga Rudnicka, Marcin Wroński
Trupów hurtowo... Piotr Bojarski, Woj...

Fajny okres na kryminał, ale delikatnie mówiąc 'nie porwało'. Plus jeden za: 'kobiety są jak banknoty NBP...'

Nie przepadam za kryminałami, ale ten wziąłem na warsztat z premedytacją, bo chciałem poczuć klimat Lublina lat 30-tych. Momenty były. Może jeszcze wrócę do tej serii.

41/2022 (audiobook 23/2022)
Od razu, bez ogródek: straszna bieda.
Dawno nie byłem w takim stopniu zażenowany lekturą.

Skusiłem się nań jako miłośnik kryminału retro.
Będąc czytelnikiem wszystkich książek Marka Krajewskiego o przedwojennym Breslau i Lwowie, kilku Tomasza Duszyńskiego o Glatz i Warszawie, czy nawet Konrada Lewandowskiego (największego znanego mi narcyza polskiego rynku wydawniczego, który w swym majestacie raczył był obdarzyć mnie łaską zablokowania na facebooku poprzedziwszy ów akt Coup de grâce wiązanką prostackich wulgaryzmów) – skusiłem się na opowieść o Lublinie sprzed drugiej wojny.

Niestety, „Morderstwo pod cenzurą” jest tak przegadaną, statyczną książką, pozbawioną jakichkolwiek zrywów akcji – że jej ukończenie porównywalne jest do ulgi po zdjęciu zbyt ciasnych butów, w których przebyło się długą drogę.
Próby konstruowania fabuły przez Autora przypominać mogą wysiłki rozegrania meczu piłki wodnej w basenie wypełnionym butaprenem.

Kompletnie nijaka, bezbarwna i nieciekawa historia, w której brak błyskotliwych zaskoczeń, zaskakujących twistów. Postępująca senność zamiast pobudzającego napięcia.
Nudne, ślamazarne śledztwo. Nijacy bohaterowie. Żadnej ciekawej intrygi.
Co najważniejsze i najgorsze zarazem: Autorowi nie powiódł się nawet zamiar przedstawienia realiów Polski z trzeciej dekady XX wieku. Zupełnie także nie da się odczuć atmosfery ówczesnego Lublina – akcja tej książki mogłaby się „zadziać” gdziekolwiek, bez wpływu na całość opowieści.

Gwoździem to tej trumny jest wersja audio.
Wysłuchałem audiobooka w interpretacji Tomasza Sobczaka.
I przyznać muszę, że – niestety – była to droga przez mękę.

Jedynym plusem tego przykrego doświadczenia lekturowego jest wyniesiona zeń wiedza, że omijanie książek Marcina Wrońskiego pozwoli mi zaoszczędzić czasu na ciekawsze lektury.
Dziękuję zatem przynajmniej za to.

41/2022 (audiobook 23/2022)
Od razu, bez ogródek: straszna bieda.
Dawno nie byłem w takim stopniu zażenowany lekturą.

Skusiłem się nań jako miłośnik kryminału retro.

„Morderstwo pod cenzurą” to kryminał, którego akcja osadzona jest w dwudziestoleciu międzywojennym, a fabuła dotyczy śledztwa w sprawie zabójstwa, które prowadzi główny bohater.
Wroński dość dobrze oddał atmosferę owych czasów i klimat starodawnego Lublina, dzięki czemu czytelnik może nieco wzbogacić swą wiedzę o tamtym okresie, choć język narracji nie jest, przynajmniej w moim odczuciu, wystarczająco klarowny.
Tym, co mi najbardziej przeszkadzało, był brak odpowiednio konkretnych opisów postaci – początkowo kompletnie zgubiłam się w gąszczu nazwisk i z trudem rozróżniałam bohaterów, przez co nie rozumiałam za bardzo, kto występuje w danej scenie i jaką rolę odgrywa w powieści. Wroński skupił się tu przede wszystkim na snuciu intrygi, a jako że osadził ją w zamierzchłych czasach, tym bardziej utrudnił mi zorientowanie się w treści, jako że same lata 30.-te były dość zagmatwane pod kątem politycznym.
Ogólnie tematyka polityki jest mi dość niemiła, bo od zawsze potwornie mnie nudzi, więc jej elementy w fabule mnie dosyć zniechęcały, ale gdy już zaczęłam odróżniać od siebie bohaterów, lektura stała się dla mnie łatwiejsza. Nie wciągnęłam się w nią jednak i tak, nie porwały mnie sceny pościgów ani odkrywania kolejnych zagadek dotyczących śledztwa, a to właśnie przez ten zbyt mało plastyczny język i nużące zawiłości historyczno-polityczne.
„Morderstwo pod cenzurą” być może przypadnie do gustu fanom gatunku lub entuzjastom historii dwudziestolecia międzywojennego, ale dla mnie było tylko niezbyt zajmującym czytadłem, które absolutnie nie zapadnie mi w pamięć.

Książeczka bardzo dobra, jednak będąc szczerym fabuła mnie jakoś specjalnie nie porwała. Ocena nieco żawyzona z dwóch powodów. Po pierwsze to wciąż o wiele lepsza książka od tych które przeczytałem w pierwszej kolejności i oceniałem je na 9 czy 10 😅
No i po drugie Zyga Maciejewski, nic nie musiałbym tutaj dodawać. Uwielbiam Zygmusia, żaden bohater nie potrafi wywołać u mnie tak szybko uśmiechu, robiąc to pojedyńczym zdaniem 😂

To był bardzo dobrze spędzony czas w towarzystwie Komisarza Maciejewskiego. Doskonale było czuć klimat tamtych lat. Chociaż pierwsza połowa książki trochę mi się ciągnęła tak końcówka była niesłychanie dynamiczna. No i ostatecznie Zyga nie dał się wykiwać.

Książka pisana ciężkim stylem, przez co trudno się w nią wczuć. Fakt, że łatwo przemyca "przemyślenia" nie zwiazane z fabułą, jednak zdecydowanie jest tego za dużo. A sama historia - raczej przeciętna.

Nie zrobiła na mnie dobrego wrażenia...po wszystkich pochlebnych opiniach spodziewałam się czegoś lepszego. Może komisarz przyciąga uwagę, ale niestety nie wzbudził mojej sympatii...

Na początku jest trudno ale z każdą stroną coraz lepiej, a potem już trudno się oderwać 😁

Książka pozostawiła pewien niedosyt. Akcja miejscami za bardzo chaotyczna.

Książka pozostawiła pewien niedosyt. Akcja miejscami za bardzo chaotyczna.

• Kryminał
  • Kryminały