Labirynt von Brauna

Cykl: Komisarz Wroński (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Jaki związek ma wojenne i przedwojenne niemieckie upodobanie do prac pod ziemią z osobą współczesnego polskiego policjanta? Oleśnica, powiatowe miasto w pobliżu Wrocławia. Miejscowa policja próbuje rozwikłać zagadkę serii tajemniczych zgonów. Komisarz Wroński zostaje uwikłany w intrygę, której zasięg znacznie przekracza kompetencje zwyczajnego gliny. W mieście toczy się bowiem prawdziwa cicha wojna. Wojna, która nie skończyła się w ’45 roku. Bowiem kiedy milkną działa, do walki przystępują służby specjalne.

Marduk | 2016-05-26

Kolejny, bardzo fajny "czasoumilacz", przeczytany przeze mnie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Podejrzewam, że za miesiąc-dwa, nie będę pamiętał dokładniejszych szczegółów "Labiryntu Von Brauna", ale króciutkiego czasu spędzonego z nim na pewno nie żałuję. Króciutkiego - bo książkę się czyta błyskawicznie.
Bez szału, ale solidnie!
A ja już "rozglądam" się za kolejnymi częściami cyklu.

Liza | 2014-06-30
Przeczytana: 27 czerwca 2014

W małym miasteczku Oleśnicy w ciągu ostatnich miesięcy mają miejsce dziwne „wypadki”. Komisarz Michał Wroński wierzy, że to nie przypadek, ale jego przełożony chce za wszelką cenę uniknąć komplikacji? Jakich, tego bohater nie wie, ale umorzone dochodzenie, wizyta tajemniczych gości sugerują „mętną wodę”.

„W tym grajdole wszyscy mają układy ze wszystkimi”.

Wroński to człowiek z twardym karkiem, przed byle kim go nie zgina. Operatywny z niewyparzonym językiem, inteligentny i spostrzegawczy próbuje na własną rękę rozwikłać co się tam dzieje. Ale zadawane pytanie dlaczego bywa niebezpieczne. Obserwują go tajniacy z Wydziału Wewnętrznego, a tym samym zawodowa przyszłość Wrońskiego zawiśnie na włosku, giną osoby, które mogłyby udzielić jakiś informacji. Wiele osób czuje się zaniepokojonych aktywnością śledczą zwykłego policjanta z powiatowej placówki. A bohater ma wrażenie, że jest tylko małym pionkiem na wielkiej szachownicy.

„Labirynt von Brauna” według mnie sprawia wrażenie...

Mavericus | 2011-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2011

Zaczęło się tak, że przeczytałem intrygujące zdanie po tytułem książki "Komisarz Wroński na tropie tajemnic atomowych III Rzeszy".
To imię i nazwisko Rafał Dębski. Warto zapamiętać i oprócz tej powieści sięgnąć po inne jego dzieła.
Jeśli jesteście ciekawi "ciętego języka" komisarza Michała Wrońskiego.
Tego dlaczego na okładce są czerwone okręgi, zaznaczone na mapie miasta Oleśnicy pod Wrocławiem. Na skraju mapy Polski jest tylko "zmarginalizowaną mieściną". To jednak tutaj rozgrywa się rozgrywka rezunów, to w tym miejscu, a nie w na przykład Warszawie decyduje się los "spadku wojennego establishmentu esemańskiego". Schedy, na której zależy globalnej siatce kontrwywiadowczego półświatka. Właśnie decydują się losy globalnego świata i tego jaki los przybierze po odkryciu nazistów, przyczyniającego się do technologicznego "skoku do następnej epoki"
Powieść jest jednym słowem "za mało rozreklamowana". Czyta się ją przyjemnie, bo jakże mogło być inaczej? Afera szpiegowska na...

mieszka | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Michał Wroński – komisarz Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy to inteligentny, potrafiący wyciągać logiczne wnioski funkcjonariusz. Dodatkowo nie boi się „stawać okoniem” swoim przełożonym, dla których liczy się stołek i spokój. Dal niego liczy się rozwiązanie sprawy. Nie wszystkim się to podoba! Pozornie proste morderstwo nikomu nie znanego człowieka w sennym miasteczku prowadzi do afery międzynarodowej – zamieszane są w nią kontrwywiady wielu europejskich państwa a celem zagadka III Rzeszy. W historię zostaje wplątanych wiele osób, trupy „ścielą się gęsto”, a niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem. Tropy i poszlaki z trudem zdobywane przez komisarza dramatyzują akcję.
Intryga powieści jest dokładnie przemyślana i konsekwentnie prowadzona. Dlatego też ten kryminał, a zarazem powieść sensacyjną dobrze się czyta i trzyma w napięciu do ostatnich stron.
Czytelnik „kibicuje” komisarzowi Wrońskiemu i niecierpliwie oczekuje rozwiązania zagadki z pozoru nie związanych ze sobą...

Kejti91 | 2015-02-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2015

Krótka (bo zaledwie 227 stron) historia o dobrym komisarzu, który wykonuje bardzo niebezpieczną pracę i próbuje rozwikłać zagadkę, która zdaje się dotyczyć większości mieszkańców miasteczka znajdującego się pod Wrocławiem.
Dla mnie książka jest ciekawa, ponieważ mieszkam we Wrocławiu i w pewnych miejscach opisanych w książce bywałam co wprowadziło większe podniecenie do całej opowieści.
Oprócz tego bardzo podobają mi się "ostrzejsze" słowa, cięte riposty używane przez głównego bohatera i ogólnie jego inteligencja, niezłomność związana z pogonią za rozwiązaniem zagadki. Na dodatek wątek miłosny i żarciki to coś co również na mnie podziałało.
Dodam, że książka w połowie (ok setna strona) tak mnie wciągnęła, że już musiałam dokończyć jej czytanie tego samego dnia.

Krzysztof Sawicki | 2013-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Zaczyna się szpiegowsko, krótka podbudowa do dalszej fabuły. Potem kryminał. Nawet można odnieść wrażenie, że typowy. Kilka specyficznych postaci, bardzo wyrazisty, krnąbrny główny bohater i zagadka. Mniej więcej w dwóch trzecich książki akcja nabiera tempa i zaczyna wciągać. Ze zwykłego kryminału robi się niezła sensacja, ze sporym wątkiem szpiegowskim. A skoro wątek szpiegowski, który dzieje się w Polsce, to nasuwa się automatyczne porównanie do Severskiego. Severski wypada oczywiście lepiej, ale w tej książce też jest ciekawie.
Ogólnie mogę powiedzieć, że książka jest całkiem fajna i wciągająca. Mogę polecić osobom, które lubią nasze polskie sensacje, które wcale nie odbiegają jakością od zachodnich :-)

marem | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 15 lipca 2013

Dawno nie czytałam książki, w której byłoby nagromadzone tylu różnych agentów. Trup też się sciele gęsto. Trzyma w napięciu solidnie. Urok bezczelnego komisarza nieodpatry. Polecam!

DirtyJuggler | 2013-06-27
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Bardzo przyjemna książka, dla fanów typowego, niezbyt wymagającego kryminału. Lekka fabuła i bohater rodem z powieści Raymonda Chandlera - niemłody, wysportowany, dowcipny i niemalże niezniszczalny detektyw, jedyny czysty człowiek w brudnym świecie, rozwiązujący zagadkę której nikt nie mógł lub nie chciał rozwikłać. Ogólnie lektura godna polecenia, wchłonąłem ją w niecałe dwa dni, łatwo paść łupem jej żarłocznego nurtu już po kilkunastu stronach. Nie jest to wybitne dzieło artysty, ale z pewnością fachowa robota rzemieślnika.

Krzysiek | 2014-09-15

Czyta się szybko. Jak komiks. I jest komiksem, w pewnym sensie. Proste, banalne, przewidywalne jak brazylijska telenowela. I jednocześnie przyjemne. To książka z gatunku tych, które czytamy wiedząc, że to chłam totalny a jednocześnie "wciągamy" do ostatniego zdania. Sam się z siebie smiałem czytając tę książkę jak i dwie kolejne z serii o komisarzu Wrońskim. Literacki i warsztatowy dramat a jednocześnie niezła zabawa bez angażowania rozumu. Czysta, jarmarczna rozrywka :-)

DrafFter | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

Książka naprawdę dobra. Dawno nie czytałem kryminału i bardzo się cieszę, że do tego gatunku powróciłem właśnie z tą lekturą.
Pierwszoplanowa postać jest doskonała. Komisarz Wroński jest bardzo charakterny, a równocześnie nie jest Iron Man'em i to duży plus dla książki.
Trzyma w napięciu i czyta się bardzo szybko. Polecam!