Rewers

Okładka książki Rewers Wojciech Chmielarz, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Robert Małecki, Marta Mizuro, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Sobieszczańska, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej Patronat LC
Okładka książki Rewers
Wojciech ChmielarzGaja Grzegorzewska Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Mroczna strona miasta

Link do recenzji

1097 48 165

Opowiadania bardzo nierówne od względem jakości i zaciekawienia, jakie mogą wzbudzić w czytelniku.

Polecam!

Polecam!

Na półkach: , , , ,

Według mnie książka pt. „Rewers” jest jedną z pierwszych kryminalnych antologii, które zostały wydane w ostatnich latach. Antologia ta swoją premierę miała 28 września 2016 roku. Znalazło się w niej jedenastu twórców, którzy piszą kryminały. Wśród autorów znaleźli się m.in. Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki czy Remigiusz Mróz. Oczywiście nie mogły nie znaleźć się tutaj również autorki a wśród nich Marta Guzowska, Gaja Grzegorzewska czy Joanna Jodełka.
Opowiadania te zostały osadzone w jedenastu polskich miastach. Wśród nich znalazły się Warszawa, Kraków, Lublin, Poznań, Wrocław, Opole czy Piła.
Oczywiście cały zbiór nie jest równy. Rozpoczyna się z wysokiego C, a dokładniej Ch, czyli opowiadania Wojtka Chmielarza o Babci Wiśniewskiej, następnie natrafiamy na opowiadanie pana Ryszarda Ćwirleja, które także jest niezłe. Niestety spotkanie z opowiadaniem pani Marty Guzowskiej (trzecie w zbiorze) nie było owocne. Opowiadanie to było bardzo oszczędne, czyli podobne do jej tytułu, który brzmi „Oszczędność”.
Trudno mi się odnieść do opowiadań pani Joanny Jodełki i pani Gai Grzegorzewskiej. Według mnie było on zbyt zagmatwane jak na tak krótką treść. Nie mogłem się przyczepić do opowiadań, które napisali Remigiusz Mróz, Robert Małecki oraz Joanna Opiat-Bojarskiej.
Bardzo duży plus dla pani Małgorzaty Sobieszczańskiej za jej nietuzinkowe opowiadanie pt. „Sąsiedzi”. Według mnie właśnie tak powinny wyglądać opowiadania kryminalne.
Po raz pierwszy miałem do czynienia z twórczością pana Marcina Wrońskiego i po jego opowiadaniu jestem bardzo na tak dla jego innych powieści czy opowiadań.
Antologia „Rewers” to 537 stron, na przeczytanie których potrzebowałem dziesięć posiedzeń oraz jedenaście dni. Wynik taki plasuje tę książkę w dalszej części książek przeczytanych na Tronie, a dokładnie na 88 pozycji na 139 książek. Nie jest to najlepszy wynik, jednak uważam, że antologia ta pozwoli przyswoić styl i twórczość tych autorów, jeśli nie czytaliście ich wcześniej. W związku z powyższym polecam Wam „Rewers”.

Trudniejsze od napisania dobrego kryminału jest tylko napisanie dobrego kryminalnego opowiadania. Autorem tej antologii niestety ta sztuka się nie udało, niektórzy byli całkiem blisko, ale pozostali najwyraźniej sami pogubili się w swoich pomysłach.

Ciężko jest ocenić ten zbiór.

Zawiera opowiadania bardzo dobre, dobre, kiepskie i takie, przez które nie dałam rady przebrnąć i najzwyczajniej w świecie przechodziłam do następnego.

Babcia Wiśniewska, Sąsiedzi i Horyzont zdecydowanie należą do tej pierwszej kategorii. Przez ciemne okulary, Niedzielne Popołudnia i Chciała żyć były dobre, a resztę przemilczę ;)

Wojciech Chmielarz i Robert Małecki swoimi opowiadaniami to, co o nich pisałam od zawsze - są mistrzami polskiego kryminału! Małgorzata Sobieszczańska tak mnie zaintrygowała Sąsiadami, że chętnie nadrobię jej dzieła. Również Remigiusz Mróz wykazał się dobrym piórem, choć nie aż tak dobry jak w przypadku swoich thrillerów prawniczych i politycznych, a Marta Mizuro i Gaja Grzegorzewska podobnie jak Małgorzata Sobieszczańska zapewniły sobie u mnie miejsce na liście "must read".

Z Ryszardem Ćwirlejem, Martą Guzowską i Joanną Opiat - Bojarską miałam już kiedyś styczność, ale o ile do pana Ćwirleja sympatii nie poczułam, o tyle Marta Guzowska i Joanna Opiat - Bojarska niezwykle mnie zawiodły.

Z kolei Marcin Wroński i Joanna Jodełka nie byli mi dotąd znani i... tak pozostanie.

Ciężko jest ocenić ten zbiór.

Wojciech...

Można zapoznać się ze stylem pisarskim różnych autorów. Niektóre opowiadania są interesujące.

Opowiadania mają to do siebie, że nigdy nie wie się na co trafi. Oczywiście zamysł skłonienia do wzięcia udziału w projekcie znanych i poczytnych Autorów stanowi kierunek właściwy dla osiągniecia sukcesu, pod warunkiem jednak, że pomysł na zbiór i jego zrealizowanie sprzęgną się w jedną spójną całość. W przypadku "Rewersu" całkiem skrzętnie udało się stworzyć zbiór połączony jedną wspólną tematyką - zbrodnią, która naznacza jedenaście miejsc na mapie Polski, w których kryminalne intrygi sprawiają, że organy ścigania mają pełne ręce roboty. Czytelnik jest zatem świadkiem: zarówno narkotykowej intrygi w Gliwicach, śledztwa dotyczącego wrogich sił reakcji w jedynym słusznym systemie prowadzonego przez oficera SB w Pile, antropologiczno-archeologicznych badań zwłok w Rapie, poszukiwań krwawych diamentów w Łodzi, historii pewnego zaginięcia w Opolu, tajemnicy znamienia czarciej łapy w Lublinie, zbrodni sąsiedzkiej w Warszawie, a rodzinnej w Krakowie, wreszcie skutków braku obyczajnego postępowania w Toruniu i skutków towarzyskich eksperymentów we Wrocławiu, a finalnie zbrodni ujętej na kartach książki osadzonej w Poznaniu:) Część zdarzeń dziać się będzie w świetle dnia, inne w blasku nocy, jedne będą efektem wyrachowania, inne skutkiem zemsty, w każdym jednak zbrodnia odciśnie swe piętno. Choć generalnie poziom opowiadań jest wysoki najbardziej do gustu przypadły mi historie opowiedziane przez Wojciecha Chmielarza, Ryszarda Ćwirleja, Joannę Opiat-Bojarską i Gaję Grzegorzewską. Najdziwniejsze ze wszystkich jest opowiadanie Joanny Jodełki, a najsłabsze Marty Guzowskiej. Pozostałe trzymają równy poziom. Polecam serdecznie miłośnikom opowieści spod znaku kobry :)

duzy plus dla pana Chkielarza i na tym niestety koniec... druga część "awers"o duzo lepsza

Trudno jest napisać opowiadanie, które będzie kompletna historią zawartą w niewielu stronach. Niestety nie wszystkim autorom zbioru to się udało. Trudno jest mi zrozumieć co chciała przekazać Joanna Jodełka i dlaczego jej opowiadanie umieszczono w zborze. Zdecydowanie zaniżyło ocenę. Gdyby nie doskonale wg mnie opowiadanie Wojciecha Chmielarza i bardzo dobre Ryszarda Ćwirleja oraz Joanny Opat - Bojarskiej, to ocena byłaby jeszcze niższa. Pozostałe opowiadania słabe, tak jakby przy pisaniu nie udało się rozwinąć pomysłu. Szkoda.

Poziom poszczególnych opowiadań jest dość nierówny. Niektóre są wciągające, zaskakujące i dobrze napisane (np. Chmielarz, Ćwirlej, Małecki, Opiat-Bojarska), niektóre średnie, ale dobrze się czyta i wreszcie dwa opowiadania, które znalazły się tam przypadkiem bo stylem i treścią odbiegają od reszty moim zdaniem. Trudno jednak w antologii na 11 autorów uzyskać jeden poziom, jednak lubię czasem je czytać, bo dzięki temu mogę porównać kilku pisarzy danego gatunku i wybrać tych, których będę czytać dalej i odsiać tych, po których książki raczej nie sięgnę.