Profesor

What Comes Next
978-83-241-4042-8
profesor, strach, śledztwo
Ag2S

Akademicką karierę poświęcił badaniom nad strachem. Teraz nieznany mu strach mobilizuje go do ostatniego nadludzkiego wysiłku… Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedział, że już po nim. Pozostały tylko dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak bardzo to będzie straszne? - Profesor psychologii Adrian Thomas dowiaduje się, że jego choroba nie da mu żadnej szansy... Jak tylko drzwi się otworzyły,...

Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedział, że już po nim.

Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedziała, że już po niej.
Pozostały tylko dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak bardzo to będzie straszne? - Jennifer często uciekała z domu.Jednak zawsze wracała albo była przyprowadzana przez policję. Ale tym razem policja nie odnajduje Jennifer. Tym razem szesnastolatka jest w miejscu, gdzie nie znajdzie jej nikt… choć będą ją widzieć tysiące ludzi...

Losy tych dwojga skazańców połączy przypadek, który każe profesorowi rozpocząć dramatyczne śledztwo. Akademicką karierę poświęcił badaniom nad strachem. Teraz strach mobilizuje go do ostatniego nadludzkiego wysiłku. Strach, że będzie za późno: dla niego i dla nieznanej mu dziewczyny…

Najnowszy thriller psychologiczny wydany w Niemczech jeszcze przed premierą w USA i sprzedany już w 125 000 egzemplarzy.

12 tygodni na liście bestsellerów „Buchreporter".

Już 100 000 sprzedanych egzemplarzy w Hiszpanii, Argentynie, Meksyku, Kolumbii, Chile, Urugwaju.

5 tygodni numer 1 argentyńskich list bestsellerów.

Profesor Johna Katzenbacha wprowadza wysoki literacki thriller w jeszcze wyższe rejestry.
„Hannoversche Allgemeine Zeitung”

W swojej ostatniej powieści John Katzenbach genialnie gra naszymi pojęciami rzeczywistości i tożsamości.
„Die Literarische Welt”

John Katzenbach błyskotliwie wznosi się ponad monotonię i przewidywalność typowego thrillera z psychopatycznym seryjnym mordercą.
„Bayerischer Rundfunk”

Widać rękę mistrza.
„Neue Presse”

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2011

źródło okładki: http://www.amber.sm.pl/ksiazka/1178/profesor

Oficjalna recenzja
Majka książek: 0

Studium strachu

Adrian Thomas, profesor psychologii dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę mózgu. Ponieważ wszyscy jego bliscy odeszli – żona zginęła w wypadku samochodowym, syn został śmiertelnie ranny podczas operacji wojskowej, brat popełnił samobójstwo – Adrian postanawia się zastrzelić, wie bowiem, że nie może liczyć na niczyją opiekę. Tego samego dnia jest jednak świadkiem porwania młodej dziewczyny. Ku własnemu zaskoczeniu postanawia ją odnaleźć. Nie będzie to jednak proste – Jennifer została porwana przez parę specjalizującą się w nagrywaniu kontrowersyjnych programów – kończą się one śmiercią ofiary. Czy Adrianowi uda się wygrać z czasem?

„Profesor” to klasyczny thriller. Zawiera wszystkie elementy niezbędne do zbudowania napięcia. Jest ofiara, jest ten, kto próbuje ją ratować i są oprawcy. Trudno właściwie stwierdzić, który z bohaterów wydaje się najbardziej interesujący, Katzenbach tworzy bowiem postacie intrygujące i odbiegające od utartych schematów.

Główna bohaterka, Jennifer – jako bohaterka serii numer 4 drastycznego reality show, uparcie walczy o przetrwanie. Autor co prawda nie rozwinął wątku molestowania seksualnego dziewczyny przez ojczyma, pozostawiając tę kwestię w zawieszeniu – nie wiadomo, czy poniósł on jakąś karę. W intrygujący sposób ukazał jednak taktykę, którą Jennifer obiera, by móc przetrwać tortury zadawane jej podczas programu.

Jeszcze ciekawszą postacią wydaje się Adrian. Zazwyczaj głównym bohaterem thrillera jest ktoś, kto może zmierzyć się z porywaczami jak równy z równym – policjant, detektyw, agent – tymczasem tu pojawia się człowiek nieuleczalnie chory, cierpiący na zaniki pamięci. Profesor wydaje się nie mieć najmniejszych szans na wygraną – tymczasem w śledztwie radzi sobie znacznie lepiej niż prowadzająca je pani policjant. W walce o życie Jennifer wspierają go zmarli najbliżsi. Katzenbach wpadł na całkiem oryginalny pomysł, każąc Adrianowi konsultować się z duchami. Autor zaciera granice między światem realnym a metafizycznym – duchy wydają się aktywnymi uczestnikami wydarzeń, to ich celne obserwacje i rady pomagają profesorowi w poszukiwaniach.

Katzenbach jest mistrzem w tworzeniu przerażających historii. Nie przytłacza przy tym liczbą drastycznych detali, nie skupia się na makabrycznych szczegółach – koncentruje się bardziej na psychologicznym aspekcie tortur. Stara się wgłębić zarówno w psychikę ofiary, jak i kata. Przede wszystkim porusza jednak dość trudny i kontrowersyjny problem – kim są widzowie programów takich jak ten przedstawiony w powieści? Widzowie komentują każdy odcinek i choć są zafascynowani Jennifer i żywią do niej sympatię – nie mają oporów, by śledzić sceny, w których jest ona bita i poniżana. Gotowi są też zapłacić potężne sumy za to, by móc ujrzeć na ekranie śmierć nastolatki.

„Profesor” to naprawdę wciągająca lektura na długi, jesienny wieczór. Intrygująca, dobrze napisana i niebanalna – jedynym – ale naprawdę drobnym – minusem może być okładka, która zupełnie nie przyciąga wzroku. Mimo to, nie przegapicie tej pozycji, zdecydowanie warto.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

filozof | 2016-06-29

Lubi ktoś takie thrillery ? Gdzie zamiast murzyńskich gangów,przemytu hery i koki.
Gdzie zamiast naparzania do siebie z kałacha.Mamy,wysublimowany przekaz dla mózgu.
Nie dla tylko płytkich emocji.
Profesor,jest taką właśnie książką.
To thriller psychologiczny,dla myślących.Co będzie dalej,a nie.
Kiedy,go zastrzelą ?

Czy uprowadzona dziewczyna będzie.Miała dość psychicznej odwagi by przeżyć ?
Czy upakarzenie jej kiedyś się skończy ?
Świetna książka.
Bardzo smutna,w wielu miejscach.

Anika | 2014-01-17
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Powieść napisana jest bardzo sprawnie, od początku do końca trzyma w napięciu.Pomysł na fabułę również nietuzinkowy. Mocnym punktem książki są postacie, zarówno te pierwszo jak i drugoplanowe. Bohaterowie są różnorodni, wyraziści i prawdziwi. Polecam

Ania | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Powieść nie jest zła,lecz mnie nie zachwyciła.

alicjuszka | 2014-10-13
Przeczytana: 12 października 2014

Tym razem zacznę od minusów. Na szczęście nie są one skierowane do autora, ale do tłumacza i wydawcy. Pytam: Dlaczego taki tytuł, kompletnie nie przyciągający. Kilka razy miałam tę książkę w ręku w bibliotece i tytuł nie zachęcał do jej wzięcia z półki. Podobnie jak opis. Co zaś do graficznej części okładki, nie mam zastrzeżeń - na pierwszy rzut oka nic nie mówiąca, ale po przeczytaniu tego thrillera zrozumiała - wszyscy bohaterowie mieli w jakiś sposób "związane ręce" - ofiara Jeniffer zamknięta, odizolowana od świata zewnętrznego, profesor Adrian sam na placu boju, może liczyć tylko na pomoc z zaświatów od swoich najbliższych, policjantka Terrie ograniczona procedurami policyjnymi, pedofil Wolfe ograniczony w swoim świecie inności, a nawet para porywaczy nie mogąca wyjść legalnie do realnego świata ze swoim przerażającym pomysłem.

Jeśli zaś chodzi o plusy książki ...
Czytałam wcześniej inna książkę autora "Analityk" i ta nie uzyskała ode mnie dobrej oceny.
"Profesor",...

Magda_lena | 2016-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Adrian Thomas dowiaduje się, że jest ciężko chory i niestety w starciu z chorobą nie ma zbyt wielkich szans. Wracając do domu mija młodą dziewczynę - obserwuje ją przez dłuższą chwilę zaintrygowany jej pewnością siebie i tym jakby w każdym kroku, który stawia miała swój cel. Nagle za zakrętem obok dziewczyny pojawia się furgonetka i po chwili na ulicy zostaje po niej tylko czapka, którą Adrian zabiera ze sobą. Przytłoczony informacją od lekarza początkowo postanawia popełnić samobójstwo jednak wciąż nie może zapomnieć o mijanej wcześniej dziewczynie. Tylko co dokładnie widział? Porwanie? A może to tylko jego chory umysł płata mu figla? Postanawia, że dowie się co się z nią stało i jeśli to rzeczywiście porwanie postara się ją odnaleźć.

Dobrnęłam w końcu do końca. A łatwo nie było! Książka niestety nużyła mnie niemiłosiernie. Bardzo nie podobał mi się pomysł na wykorzystanie zmarłych, którzy pomagają Adrianowi wracać do rzeczywistości, gdy traci on kontrolę nad swoim umysłem. W...

Monika | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Tematyka książki "Profesor" jest bardzo drastyczna i osobiście nie lubię, kiedy autorzy w roli ofiar osadzają dzieci, czy nastolatków. Nie wiem, czy u Johna Katzenbacha to norma, bo pierwszy raz czytałam coś jego autorstwa.

Książka trzyma w napięciu do samego końca, wywołuje różne emocje i jak przystało na dobry thriller sprawia, że momentami po plecach przebiegają dreszcze.

Przebudzona | 2015-03-29
Przeczytana: 28 marca 2015

Wspomnę najpierw o tym, że miałam na początku zasiąść do najnowszej powieści tego autora "Czerwone kapturki numer 1, numer 2, numer 3", ale pomyślałam sobie, a może by tak sprawdzić jak autor pisze i dlatego sięgnęłam właśnie po nią. I ku mojemu zdziwieniu, nie żałuję ! :) Jestem wręcz wniebowzięta, że wybrałam właśnie tą, a nie inną. Thriller psychologiczny w jego wydaniu to naprawdę majstersztyk i podzielam jak najbardziej opinie na okładce, że jest mistrzem tego gatunku.

Teraz trochę o książce ;) Nie za dużo, bo nie chce nikomu psuć niespodzianki :)
Sam tytuł już nam mówi, że spotkamy się z profesorem i pierwsze moje wrażenie było, a co taki stary pryk jak on może pomóc w dochodzeniu, tym bardziej po tym jak usłyszał diagnozę od lekarza dotyczącą swojego zdrowia i tu zaskoczenie, MOŻE POMÓC, POMÓGŁ I BYŁ KLUCZOWY, bez niego wątpię czy, by się udało.
Postacie świetne przedstawione: głębia, wielowymiarowość, wspaniale przedstawiona psychologia postaci (teraz wcale się nie...

emindflow | 2016-03-28
Przeczytana: 27 marca 2016

Całkiem niezły thriller psychologiczny, choć przewidywalny od początku do końca.
Nie sposób odmówić autorowi literackiego talentu. Pisać potrafi, ale od thrillera oczekiwałbym, że przynajmniej od czasu do czasu podniesie mi ciśnienie. W „Profesorze” właściwie niczego takiego nie doświadczyłem.
Nie spodobał mi się pomysł na wykorzystanie duchów zmarłych dla opowiedzenia minionych zdarzeń czy wsparcia w bieżącym działaniu profesora Thomasa. Katzenbach koncentruje się na analizie psychologicznej swoich bohaterów i ich zachowań. Bodaj jeszcze więcej daje do myślenia fakt istnienia ludzi czerpiących chorą satysfakcję z obserwacji cierpienia innych. W żaden sposób nie potrafię zrozumieć, co może być fascynującego we wpatrywaniu się godzinami w postać uwięzionej dziewczyny, a okazuje się, że są ludzie gotowi płacić ciężkie pieniądze za tego rodzaju widowisko.
Od strony psychologicznej powieść dostarcza masę ciekawych obserwacji, natomiast w warstwie sensacyjnej jest już znacznie gorzej i...

Gośka | 2012-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2012

Adrian-emerytowany profesor psychologii po otrzymaniu informacji o swojej nieuleczalnej chorobie,postanawia się zastrzelić.Wracając do domu jest świadkiem niejasnego zdarzenia,które jednak wywołuje jego niepokój.Z ulicy znika młoda dziewczyna.Czy wsiadła do samochodu dobrowolnie czy została porwana?Adrian jest przekonany,że stało się coś złego.Odkłada na bok swoje plany i postanawia się dowiedzieć,co stało się z dziewczyną.Zaczynają mu się w skutek choroby ukazywać jego zmarli ukochani.Brat,który popełnił samobójstwo,nie mogąc sobie poradzić z wojennymi wspomnieniami.Syn-reporter wojenny,który zginął w czasie działań wojennych.I żona,która po stracie syna nie mogła znaleźć sensu życia i rozbiła się samochodem.Wszyscy oni pomagają Adrianowi krok po kroku zrozumieć co się stało i kierują jego działaniami.
Jennifer-16-sto letnia dziewczyna,która po raz kolejny postanowiła uciec z domu.Nie jest buntowniczką,lecz strasznie tęskni za zmarłym na raka ojcem.Nie akceptuje...

Edyta | 2014-11-13
Przeczytana: listopad 2014

Autor posłużył się ciekawym i bardzo nowatorskim pomysłem, choć już po kilku rozdziałach mimo odmiennej fabuły nasunęło mi się silne skojarzenie książki z "Milczeniem owiec" Harrisa i słusznie, na co wskazuje epilog. Zestawienie to nic książce nie ujmuje, a powinno nawet zachęcić do jej przeczytania. Mówiąc krótko Katzenbach unowocześnił pomysł Harrisa, dodał kilka ciekawych elementów i naprawdę trzymał w napięciu, a momentami nawet mnie przerażał. Było kilka mankamentów, które wpadły mi w oko, ale nie zaważyły na jakości książki. Polecam osobom o silnych nerwach.