Profesor

978-83-241-4042-8
Tomasz Wilusz
profesor strach śledztwo

Studium strachu

"Jako psycholog własne życie poświęcił rozwiązywaniu zagadek. Dlaczego się boimy? Dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że czujemy to, co czujemy? Skąd bierze się strach"

Największa siła tej historii to postacie, jakie autor nam "zaserwował", bo sama historia, nie jest jakaś nowatorska. Ale te charakterystyczne postacie i ta niepospolita współpraca między nimi, to jest coś wartego wszelkiej uwagi. Najciekawszy jest tytułowy profesor. Adrian Thomas, ponad sześćdziesięcioletni mężczyzna, który całe swoje życie spędził w laboratorium, badając strach, we wszystkich jego odmianach...

Teraz jednak sam się boi, ponieważ przeczuwa, że diagnoza, jaką właśnie ma obwieścić jego neurolog, po serii długotrwałych badań, nie jest ani pomyślna, ani nie daje nadziei na wyzdrowienie. Więc "Pozostały tylko dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak bardzo to będzie straszne?". Jednak Adrian pomimo swojego strachu, jest też dziwnie spokojny, bo wie, że jak już będzie bardzo źle, to zawsze może... Ma plan, jednak wkrótce jego plan, mocno się zachwije kiedy schorowany staruszek zobaczy niechcący coś, zupełnie nieprzeznaczonego dla jego oczu.

Druga postać to detektyw Terri Collins, samotna matka, policjantka i kobieta, która uciekła od przemocowego męża. Terri jest dobrym detektywem, chociaż raczej nie często ma okazję pokazać swoją inteligencję i detektywistyczny spryt. Bo przecież tutaj gdzie mieszka i pracuje w zasadzie, nic nigdy strasznego się nie wydarza...

Jest i on trzecia jakże ważna i charakterystyczna postać w tej historii, Mark Wolfe, notowany przestępca seksualny, ciągle będący pod "opieką" policyjną detektyw Collins. Właśnie ta dziwna trójka będzie musiała, mimo że bardzo niechętnie, zewrzeć szyki, bo tylko w ten sposób, połączywszy swoją wiedzę, mają szansę na odnalezienie.... numeru 4.

Książka trzymała mnie w uścisku napięcia do samego końca. John Katzenbach nie jest jakimś komercyjnie płodnym pisarzem, jednak każda jego książka jest doskonale dopracowana, a na pracy ludzi z szeroko pojętej kryminalistyki, zna się jak niewielu. Ma to chyba w genach, wszak jego ojciec Nicholas Katzenbach był prokuratorem generalnym, podobnie jak jego dziadek. Sam John pracował jako reporter sądu karnego. To już trzecia książka tego pisarza, którą miałam przyjemność czytać i na pewno nie ostatnia.

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem. Nie spodziewałem się, że może być taka dobra, dlatego długo u mnie leżała na półce zanim po nią sięgnąłem. Ostatecznie ta książka okazała się wybitna. Jeśli lubicie być trzymani w ciągłym napięci to ta książka jest dla Was.

Wciągająca powieść o tajnikach ludzkiego umysłu i tego, jak może funkcjonować pomimo pewnych braków spowodowanych chorobą. Utwór zawiera wątki, które niektórzy mogą uznać za fantastyczne, jednak nie wpływa to na ogólny odbiór.

Polecam!

Polecam!

Trzyma w napięciu

Trzyma w napięciu

Książka fajna. Trzyma w napięciu. Odejmuję 2 ,,oczka" za zbyt dokładne opisy z podtekstem seksualnym. Dla mnie trochę nie smaczne w kontekście pisania o dziecku.

John Katzenbach przed lekturą "Profesora" był dla mnie postacią nieznaną. Ale książka ta, wybrana z bibliotecznej półki na chybił trafił, sprawiła że z przyjemnością poszukam innych jego utworów.
"Profesor" bowiem okazał się wciągającą lekturą a ciekawa kreacja głównego bohatera który mierzy się u schyłku życia z nieuleczalną chorobą neurologiczną powoli tracąc pamięć, jest oryginalna i z miejsca wzbudza sympatię czytelników.
Książka została wydana dziesięć lat temu. Teraz co druga historia kryminalna bazuje na motywie utraty pamięci co powoli nudzi i irytuje. Jednak podejrzewam że w 2010 roku pomysł Johna Katzenbach był nowatorski i zaskakujący.

Adrian Thomas jest emerytowanym profesorem psychologii które swoją karierę naukową poświęcił na badania nad strachem. Mimo upływu czasu jest pogrążony w żałobie po śmierci żony i syna. Kiedy więc dowiaduje się że jest nieuleczalnie chory postanawia rozstać się z życiem. Kiedy jednak przypadkowo staje się świadkiem uprowadzenia nastolatki w pobliżu swojego domu postanawia wykrzesać z siebie resztki woli walki i pomóc policji odnaleźć dziewczynę.
Wkracza w mroczny i zupełnie mu obcy świat przemocy, internetowej pornografii i "rozrywki" spod znaku filmów snuff.

To przerażająca opowieść o ludzkich namiętnościach, ukrytych chorych pragnieniach i seksie który nie jest kojarzony z miłością ale perwersyjną rozrywką. To także historia człowieka który złapany w szpony choroby stara się walczyć o każdą chwilę kiedy "jasności" powoli jednak zapadając się w mrok niepamięci.

"Profesor" trzyma w napięciu do końca i choć można kręcić nosem na przewidywalne zakończenie to książkę czyta się świetnie. Polecam!

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Dawno temu przeczytałam "Opowieść szaleńca" tego autora, która strasznie mi się podobała i zapadła mi w pamięci.
Niestety "Profesor" mnie rozczarował, książka przewidywalna, nudna. Główny bohater, tytułowy profesor, strasznie męczący, słyszy głosy zmarłych bliskich, którzy ciągle mu podpowiadają co robić i co mówić, jak rozwikłać zagadkę. Pomocnik profesora, przestępca seksualny, okazuje się być świetnym hakerem (zresztą jak i profesor) i znawcą całego Internetu. Straszne bzdury!!

Kiedy znalazłam książkę w tajemniczej przesyłce z randki w ciemno nie spodziewałam się, że wywoła u mnie tyle emocji. To wszystko przez to, że historia w niej zawarta może dziać się naprawdę, może nawet teraz, gdy piszę te słowa. To bardzo przerażające.
W spokojnym akademickim miasteczku dochodzi do zaginięcia szesnastolatki. Początkowo sprawa wygląda jak typowa kolejna ucieczka z domu zbuntowanej nastolatki. Do momentu, gdy na policję zgłasza się emerytowany profesor psychologii Adrian Thomas twierdząc, że był świadkiem porwania. Jego opis zdarzeń i dziwne roztargnienie powodują, że detektyw Terri Collins nie wierzy w jego słowa. Jednak upór profesora, by znaleźć Jennifer jest silniejszy niż policyjne przypuszczenia. Adrian na własną rękę prowadzi poszukiwania zaginionej. Przez co zmuszony jest nawiązać kontakt z przestępcą seksualnym, który wprowadza go w mroczny świat internetowej pornografii. Profesor bowiem z każdym dniem poszukiwań coraz bardziej jest przekonany o tym, że dziewczyna została uprowadzona po to, by trafić do tego mrocznego świata.
Książka pokazuje ogrom skali związany z przestępczością seksualną w sieci, oraz to jak duże jest zainteresowanie ludzi tym tematem. Bowiem płatne strony proponujące coś więcej niż tylko zwykłą pornografię przyciągają wiele na pozór zwyczajnych ludzi. Książka kładzie duży ...

Wartko płynąca akcja, przekonująco zarysowani bohaterowie i dobre tłumaczenie - to przepis na lekką lekturę na leniwy wakacyjny dzień.

Parę szczegółów niekoniecznie pasowało do całości, ale ogólnie nie ma się czego czepiać.

Na początku strasznie mi się ciągnęła ta książka, bo to kompletnie nie mój gatunek, jednak historia sama w sobie jest bardzo ciekawa i po jakimś czasie wciągnęłam się w nią. Co prawda, jest drastyczna i na dodatek to wszystko spotyka nastolatkę, ale warto przeczytać całość. A końcówka... no dosłownie miałam łzy w oczach, okropieństwo... Ale to już trzeba samemu sprawdzić.

• Ebooki