Piąty student

2015-11-19
2015-11-19
Maciej Nowak-Kreyer
MACIEJ NOWAK-KREYER

Zanudziła mnie książka nic nie wniosła,strata czasu nie dotrwałam do końca książki,odłożyłam lekturę kiepska była.

Podałam się po kilkunastu stronach. Nuda . Nie zachęcam.

Podałam się po kilkunastu stronach. Nuda . Nie zachęcam.

To jest kolejna książka, z serii tych których historii Czytelnik nie zapamięta na długo. Przeczyta i odłoży na półkę. Wątek początkowo wciągający, później staje się mało ciekawy. Na koniec oczekiwałam elementu zaskoczenia, niebanalnego profilu mordercy. Niestety, tego nie otrzymałam. Dodatkowo, masa literówek oraz brakujących wyrazów! Czy ktoś to czytał przed wydaniem?

Na półkach: , , , , , , ,

Książkę zapamiętam przede wszystkim jako największą hańbę polskiej korekty. Wstyd dla wydawnictwa i wymienionych z nazwiska korektorek. Nie poprawiono nawet błędów, które wyłapują edytory tekstu ("słowa, które dotarły z imrpezy", "podkoszulek ze starym hsałem"), nie uzupełniono ewidentnych pominięć ("chcieli go poświęcić, żeby sami iść dalej", "swój domek kupił sprytnie kilka wcześniej"), literówek, których edytory nie wyłapują ("ten nocy kradła", "wciągnąć resztkę kreski koi"), absurdalnych kiksów "nie wiem, co czym mówisz", "najpierw musiał się zorientował" ani nieporadnych kwiatków od tłumacza ("podniszczone buty do biegania, które poznały kiedyś lepsze czasy" czy ustrzelony jeleń o wadze 30 kilogramów).

Co do samej powieści, najsłabsze w niej jest to, co powinno stanowić o jej sile i oryginalności: "wywody" psychologiczne.

I udało mi się przeczytać kolejny kryminał z mojej biblioteki. Tym razem mogę śmiało powiedzieć, że autor książki napisał dość dobry kryminał, ale bez rewelacji. Pan Katzenbach był moim zdaniem zbyt przewidywalny i brakowało tutaj tej akcji, która trzymała by czytelnika w napięciu!
Plus dla autora za urozmaicenie książki o wątki dotyczące uzależnień i ciężkiej walki z trzeźwością.
Po przeczytaniu książki można krótko spuentować: zemsta jest słodka ;)
Polecam przeczytanie tegoż kryminału wszystkim zainteresowanym :)

Zaczyna się niepozornie, młody chłopak po spotkaniu uzależnionych dowiaduje się, że jego wujek psychiatra popełnia samobójstwo. Nie chce w to uwierzyć, więc rozpoczyna swoje prywatne śledztwo, prosi o pomoc byłą dziewczynę. I tu zaczyna się dobry thriller, okazuje się, że nie tylko zginął jego wujek, ale i inni. Narracja z Piątym Studentem wprowadza mrok, giną następne osoby. W sumie wiadomo kto zabija i dlaczego, ale cały czas napięcie rośnie. W pewnym momencie nie wiadomo kto jest myśliwym, a kto zwierzyną. Na duży plus bohaterowie, Ćma i Andy oraz Piąty Student.
Minus dla korektorów, dużo literówek ( dwie osoby - wstyd)

Czasem po przeczytaniu książki jedyne co w człowieku zostaje to irytacja, że zmarnował czas na jej przeczytanie zwłaszcza, że jest tyle innych ciekawych lektur. Cóż, dałem się zwieść niestety obietnicom zawartym na okładce i całkiem ciekawemu opisowi fabuły.

Nie polecam „Piątego studenta” – wtórna, nieciekawa, nudna historia, opowiedziana w mało oryginalny sposób, beznamiętnie i bez napięcia, pełna płaskich postaci i napuszonych, chwilami pełnych patosu dialogów. Całość do bólu przewidywalna, stereotypowa i schematyczna.

Do tego zatrważająca liczba błędów czy literówek. Aż musiałem zajrzeć do książki i sprawdzić czy był ktoś odpowiedzialny za korektę. Okazało się, że nawet dwie osoby. To ja przepraszam bardzo, ale ta korekta była przeprowadzana z zawiązanymi oczami i to jeszcze po ciemku? Naprawdę słabo…

Nie marnujcie czasu, nie warto. Są lepsze kryminały na tym literackim świecie.

2041

Potwornie rozwleczony, mało ciekawy kryminał. Po raz kolejny stwierdzam, że nie trzeba napisać setek stron, żeby książka była ciekawa. Niewielu Autorów ma do powiedzenia tyle, żeby "produkować" grube księgi. Oszczędzajmy lasy Panie i Panowie pisarze!

Niestety poległam na 150 stronie. Nie wciągnęła mnie.

Niestety poległam na 150 stronie. Nie wciągnęła mnie.

Niestety poległam niecałe 100 stron przed końcem książki. Nie jest mi przykro, ten tytuł Johna Katzenbacha nie był warty męczenia się do ostatniej stronnicy.

Fabuła- pokrótce bez zbędnego spoilerowania. Zaczyna się od terapii AA. Później wkrada się malusie morderstwo. A idąc dalej tym tokiem myślenia następnym krokiem jest podążanie szlakiem szaleńca. Przy okazji zginie jeszcze parę osób. A motywem przewodnim książki jest zemsta za pewien nieprzyjemny w skutkach epizod z przeszłości.

Wrażenia? Na początku było emocjonująco. Później czułam się przytłoczona historią pewnego studenta medycyny. Dlaczego tak długo opisywać oczywistości? Przyjemność czytania została mi odebrana mniej więcej po 50-70 stronach.

Główni bohaterzy- Andy Candy i Ćma uratowali książkę przed totalną katastrofą. Za te dwie kreacje plus dla autora. Ona- ofiara gwałtu z syndromem poaborcyjnym borykająca się z przeszłością. On- leczący się alkoholik, który stracił ukochanego wujka. Katzenbach stworzył postacie całkiem realne, obyło się również bez amerykańskiej sztuczności.

Nie polecam

John Katzenbach Piąty student Zobacz więcej