Wojna Harta

Wydawnictwo: Amber
Hart's War
Michał Przeczek
Ag2S

Rok 1944. Niemiecki obóz jeniecki dla amerykańskich lotników. Monotonię życia w niewoli przerywa brutalne morderstwo. Dowody obciążają otoczonego powszechną niechęcią oficera. Wszyscy są przekonani o jego winie. Tylko Tommy Hart, młody nawigator bombowca, w cywilu student prawa na Harvardzie, ma wątpliwości. Tommy jest w obozie od dwóch lat. I od dwóch lat nie opuszcza go poczucie winy. Jako...

Tommy jest w obozie od dwóch lat. I od dwóch lat nie opuszcza go poczucie winy. Jako jedyny przeżył z załogi zestrzelonego B-25. Wtedy nie mógł ocalić kolegów. Teraz może ocalić niewinnego człowieka. Jeśli tylko zdoła wygrać proces, jaki zarządza komendant obozu. Jeśli zdoła odsłonić ukryte motywy i zaciekłe nienawiści, odróżnić wroga od sojusznika i ujawnić szokującą prawdę...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Dorian_LC | 2019-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2019

OPOWIEŚĆ JEŃCA

Hart's War - wydana w 1999 roku powieść autorstwa amerykańskiego pisarza Johna Katzenbacha.

"Wojna Harta" to powieść przemyślana, dopracowana i głęboka. Tło niemieckiego obozu dla jeńców alianckich w Bawarii, odgrywa tu nie mniejszą rolę niż zagadka zbrodni. Natomiast zaimprowizowana przez dowództwo amerykańskie (za przyzwoleniem Niemców) "rozprawa sądowa" oraz towarzyszące jej zwroty akcji, to literacka maestria, świadcząca o geniuszu autora.

Powieść Johna Katzenbacha nie jest odporna na dłużyzny i powtórzenia. Czasami klimat jest zbyt pieczołowicie budowany, a na to co istotne czytelnik musi zaczekać.

=
"Wojna Harta" to powieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej. Nie jest tajemnicą, że najlepsze historie biorą początek z naszej przeszłości.

A teraz ciekawostka:
Na motywach powieści powstał film:
- "Hart's War" reż. G. Hoblit 2002r.

Dominika Gaweł | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

„Wojna Harta” autorstwa Johna Katzenbacha to historia jeńców wojennych uwięzionych w niemieckim obozie. Główny wątek stanowi rozwikłanie tajemnicy zabójstwa jednego z pojmanych aliantów. Tytułowy bohater Hart podejmuje się podjęcia funkcji obrońcy oskarżonego o ten czyn czarnoskórego Lincolna. To, że jest czarnoskóry nie uchodzi uwadze pozostałym jeńcom. Autor ukazuje problem rasizmu. Inspiracją do napisania tej książki były przeżycia ojca autora, który również przebywał w obozie wojskowym. Fabuła i toczące się śledztwo wciągają czytelnika. Tło wydarzeń jest mroczne. Dotyka ono wojny, głodu, walki o wolność. Zakończenie jest zaskakujące, epilog lekki i przyjemny. Książka ta to ponad 550 stron ciekawej lektury osadzonej w czasach wojennych. Ukazuje takie wartości jak szlachetność, honor i odwaga. Jest również dobrym tytułem dla osób lubiących potyczki prawne. Zachęcam do przeczytania!

Mój instagram: my.books.shelf

Szymon_Gwiazda | 2017-12-27
Przeczytana: 16 lipca 2017

Sprawiłem sobie przyjemność i przeczytałem książkę o honorze, braterstwie i dążeniu do prawdy. A także o ludzkich ułomnościach, o wytrwałości, o rasizmie i dążeniu do perfekcji. O woli walki, o chęci wyrwania się z piekła (no, powiedzmy, ale o tym później), a w zasadzie o chęci powrotu na wojnę i pragnienia dalszej walki.

Tytułowy Hart jest jednym z więźniów niemieckiego obozu dla zestrzelonych alianckich lotników. Gdy trafia tam czarnoskóry pilot myśliwca, Scott, sytuacja zaczyna się robić napięta. A gdy ginie jeden z osadzonych, podejrzenia padają właśnie na Scotta. Władze obozowe, w porozumieniu ze starszymi oficerami alianckimi, podejmują decyzję, że należy przeprowadzić śledztwo oraz proces (a raczej formalny lincz, biorąc pod uwagę nastroje). Obrony Scotta podejmuje się Hart i rozpoczyna się dramat sądowy, o tyle ciekawy, że rozgrywający się nie w sądzie, lecz w realiach obozu jenieckiego w czasie II wojny światowej.

Dalej nie będę opowiadał, bo zwrotów akcji nie brakuje....

Oren | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Bałem się tej książki. Bałem, bo najpierw obejrzałem film a potem zabrałem się za powieść. Bałem się że wszystko będę wiedział. Nic bardziej mylnego, książka zupełnie inaczej się kończy niż film i polecam ją z całego serca. Trzymała w napięciu do samego końca. Bardzo dobrze napisana, czasami bardzo wesoła, czasami bardzo nastawiona na "show" jak to Amerykańskie sądownictwo.

Anna | 2016-09-22

Dwa dni temu oglądałam film w tv. I przypomniałam sobie tę książkę. Tylko, że książka trochę opisała fabułę. Mam wrażenie, że film był nakręcony trochę pod Bruce'a Willisa. Co nie zmienia faktu, że i film i książka są świetne. Obydwie pozycje spokojnie włącznie do klasyki moich ulubionych. :)

Ania | 2016-02-09
Na półkach: Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2016

Ksiazka troche nierowna, poczatek ciekawy, pozniej akcja siadla, przez powolna fabule... Zakonczenie uwazam za dobre, nawet lekko zaskakujace + swietny epilog!

Ibis | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Jestem dość (pozytywnie) zaskoczony tą książką.
Otrzymałem ją na świąteczny prezent od mojej koleżanki, bardzo chciałem przeczytać jakiś dobry kryminał. Początek jak dla mnie był troszke monotonny i ciężki, jednak dalsza część akcji jest poprowadzona wręcz wzorowo. Jestem bardzo zadowolony z tej lektury, prezent się więc udał a moje życzenie zostało spełnione.

Książke oceniam na mocną 7.

Mirko1981 | 2015-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Świetna lekka książka opowiadająca historie II wojny światowej. Historia o przyjaźni, nienawiści, jeńcach amerykańskich brytyjskich i rosyjskich a pomiędzy nimi morderstwo i niemcy oraz wątek lotnictwa i rasizmu. John może nie jest wielkim pisarzem ale jego książki się pochłania.

Tytus | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

Początek dość ciężki, ale w każdą stroną akcja się rozkręca a zakończenie to istny majstersztyk. Bardzo dobra książka.