Profesor

2013-03-12
2011-09-15
Tomasz Wilusz
Tomasz Wilusz

Wciągająca powieść o tajnikach ludzkiego umysłu i tego, jak może funkcjonować pomimo pewnych braków spowodowanych chorobą. Utwór zawiera wątki, które niektórzy mogą uznać za fantastyczne, jednak nie wpływa to na ogólny odbiór.

Polecam!

Polecam!

Trzyma w napięciu

Trzyma w napięciu

Książka fajna. Trzyma w napięciu. Odejmuję 2 ,,oczka" za zbyt dokładne opisy z podtekstem seksualnym. Dla mnie trochę nie smaczne w kontekście pisania o dziecku.

John Katzenbach przed lekturą "Profesora" był dla mnie postacią nieznaną. Ale książka ta, wybrana z bibliotecznej półki na chybił trafił, sprawiła że z przyjemnością poszukam innych jego utworów.
"Profesor" bowiem okazał się wciągającą lekturą a ciekawa kreacja głównego bohatera który mierzy się u schyłku życia z nieuleczalną chorobą neurologiczną powoli tracąc pamięć, jest oryginalna i z miejsca wzbudza sympatię czytelników.
Książka została wydana dziesięć lat temu. Teraz co druga historia kryminalna bazuje na motywie utraty pamięci co powoli nudzi i irytuje. Jednak podejrzewam że w 2010 roku pomysł Johna Katzenbach był nowatorski i zaskakujący.

Adrian Thomas jest emerytowanym profesorem psychologii które swoją karierę naukową poświęcił na badania nad strachem. Mimo upływu czasu jest pogrążony w żałobie po śmierci żony i syna. Kiedy więc dowiaduje się że jest nieuleczalnie chory postanawia rozstać się z życiem. Kiedy jednak przypadkowo staje się świadkiem uprowadzenia nastolatki w pobliżu swojego domu postanawia wykrzesać z siebie resztki woli walki i pomóc policji odnaleźć dziewczynę.
Wkracza w mroczny i zupełnie mu obcy świat przemocy, internetowej pornografii i "rozrywki" spod znaku filmów snuff.

To przerażająca opowieść o ludzkich namiętnościach, ukrytych chorych pragnieniach i seksie który nie jest kojarzony z miłością ale perwersyjną rozrywką. To także historia człowieka który złapany w szpony choroby stara się walczyć o każdą chwilę kiedy "jasności" powoli jednak zapadając się w mrok niepamięci.

"Profesor" trzyma w napięciu do końca i choć można kręcić nosem na przewidywalne zakończenie to książkę czyta się świetnie. Polecam!

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę? Dawno temu przeczytałam "Opowieść szaleńca" tego autora, która strasznie mi się podobała i zapadła mi w pamięci.
Niestety "Profesor" mnie rozczarował, książka przewidywalna, nudna. Główny bohater, tytułowy profesor, strasznie męczący, słyszy głosy zmarłych bliskich, którzy ciągle mu podpowiadają co robić i co mówić, jak rozwikłać zagadkę. Pomocnik profesora, przestępca seksualny, okazuje się być świetnym hakerem (zresztą jak i profesor) i znawcą całego Internetu. Straszne bzdury!!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kiedy znalazłam książkę w tajemniczej przesyłce z randki w ciemno nie spodziewałam się, że wywoła u mnie tyle emocji. To wszystko przez to, że historia w niej zawarta może dziać się naprawdę, może nawet teraz, gdy piszę te słowa. To bardzo przerażające.
W spokojnym akademickim miasteczku dochodzi do zaginięcia szesnastolatki. Początkowo sprawa wygląda jak typowa kolejna ucieczka z domu zbuntowanej nastolatki. Do momentu, gdy na policję zgłasza się emerytowany profesor psychologii Adrian Thomas twierdząc, że był świadkiem porwania. Jego opis zdarzeń i dziwne roztargnienie powodują, że detektyw Terri Collins nie wierzy w jego słowa. Jednak upór profesora, by znaleźć Jennifer jest silniejszy niż policyjne przypuszczenia. Adrian na własną rękę prowadzi poszukiwania zaginionej. Przez co zmuszony jest nawiązać kontakt z przestępcą seksualnym, który wprowadza go w mroczny świat internetowej pornografii. Profesor bowiem z każdym dniem poszukiwań coraz bardziej jest przekonany o tym, że dziewczyna została uprowadzona po to, by trafić do tego mrocznego świata.
Książka pokazuje ogrom skali związany z przestępczością seksualną w sieci, oraz to jak duże jest zainteresowanie ludzi tym tematem. Bowiem płatne strony proponujące coś więcej niż tylko zwykłą pornografię przyciągają wiele na pozór zwyczajnych ludzi. Książka kładzie duży ...

Wartko płynąca akcja, przekonująco zarysowani bohaterowie i dobre tłumaczenie - to przepis na lekką lekturę na leniwy wakacyjny dzień.

Parę szczegółów niekoniecznie pasowało do całości, ale ogólnie nie ma się czego czepiać.

Na początku strasznie mi się ciągnęła ta książka, bo to kompletnie nie mój gatunek, jednak historia sama w sobie jest bardzo ciekawa i po jakimś czasie wciągnęłam się w nią. Co prawda, jest drastyczna i na dodatek to wszystko spotyka nastolatkę, ale warto przeczytać całość. A końcówka... no dosłownie miałam łzy w oczach, okropieństwo... Ale to już trzeba samemu sprawdzić.

Thriller psychologiczny to mój ulubiony gatunek. Nie zawiodłam się i tym razem. Wspaniale nakreślona fabuła i rozwój sytuacji. Dużo rozważań wewnętrznych bohaterów i wartka akcja. Przed lekturą nie przypuszczałam w jaki celu dziewczynę uwięziono... Czyta się bardzo szybko z ogromnym zainteresowaniem. POLECAM!!!

Z przeczytaniem "Profesora" zbiegło się u mnie obejrzenie "Mother!" Aronofsky'ego i w obu tych przypadkach łączyło się to z zawodem. Aronofsky pod postacią graną przez Javiera Bardema wynosi się na ołtarze sztuki, która kosztuje go w bród poświęcenia. Z kolei Katzenbach pod postacią Lindy, która jest tu jednym z czarnych charakterów, wciąż zachwyca się nad swoim pomysłem na fabułę "Profesora". Dosłownie. Wprowadzenie do tajemniczego, równie nierealnego jak i realnego świata "cobedziepotem.com" wzbudziło we mnie jednocześnie uznanie i fascynację, ale także obawę właśnie przed tym "co będzie potem" z budową książki. Katzenbach zawodzi bowiem łopatologicznymi przemyśleniami i językiem, który mimo że bardzo chciałby wprowadzać w przeżycia bohaterów, tylko męczy kolejnymi powtórzeniami. Tytułowy bohater zadający wciąż te same pytania jest główną przyczyną, dla której chce się tylko przekartkować książkę, by dowiedzieć się, że tak, kończy się ona dokładnie tak, jak można tego od niej oczekiwać. Kończąc, sam pomysł na książkę rzeczywiście zdziałałby tutaj cuda, gdyby nie - paradoksalnie - jego realizacja.