45 pomysłów na powieść. Strony B singli 1992-1996

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Hub

Krótkie opowiadania. Wyrafinowana, plastyczna, zmysłowa proza. 45 opowiastek, których fikcyjność, dzięki umiejętnościom pisarskim Autora, staje się równie materialna, jak najmaterialniejsza rzeczywistość. Krzysztof Varga to jeden z najlepszych pisarzy młodego pokolenia. Nagroda Fundacji Kultury 1998.

źródło opisu: http://www.czarne.com.pl/

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl/

Na książkę, a raczej skromną książeczkę Krzysztofa Vargi składają się krótkie opowiadania. Niektóre z nich są zamknięte, inne otwarte. Mnie najbardziej zaintrygowały ich tytuły. Część z nich to tytuły popularnych piosenek.
W prostocie tych tekstów tkwi ich piękno i wartość. Serdecznie polecam.

Takie rzeczy dawniej wydawano pośmiertnie albo czynił to artysta w pełni spełniony mający zagorzałych fanów czytających każde napisane przez niego słowo, a nie facet na dorobku. Beatlesom pewnie nigdy nie przyszłoby do głowy wydanie Antologii w czasie gdy jeszcze grali. Uwzględniając wszystkie uproszenia tego porównania na myśl przychodzą mi Lapidaria Kapuścińskiego, które są po prostu genialne. A tu? Trochę wstyd. Chyba, że autorowi odbiła woda sodowa...

Hub | 2011-07-03
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Niestety, Panie Krzysztofie - to nie jest dobra książka, choć jestem zwolennikiem jej tytułu i formy, w jakiej powstała.

Króciutkie opowiadania, szkice fabuł, wstępy rozdziałów, ze_wszech_stron_wzięte miscellanea nie sprawdziły się jako strukturalny schemat książki, do tego napisane są letnio, jakby samego autora nijak nie obchodziły. Czytając miałem wrażenie, że Varga chciał po prostu jak najszybciej z powieścią skończyć. Radziłbym w ogóle nie zaczynać.

lobo_tommy | 2016-11-23
Na półkach: 2016, Przeczytane, EBook
Przeczytana: 23 listopada 2016

Wprawnie i dobrze napisane są te wprawki do powieści. Literacko to jest naprawdę niezły poziom. Problem w tym, że jakoś mnie to nie chciało zainteresować. Przebrnąłem przez tę książkę z sympatii dla autora. Generalnie, nie polecam. Chyba, że rzeczywiście ktoś szuka pomysłu na powieść...

kredkowo | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016