Opowieści przebrane

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska, opowiadania
Ag2S

Psychologiczna przenikliwość, niuanse rzeczywistości i nieograniczone przestrzenie imaginacji. Psychologiczna przenikliwość, niuanse rzeczywistości i nieograniczone przestrzenie imaginacji. Eksperymenty językowe i psychologiczna przenikliwość, niuanse rzeczywistości i nieograniczone przestrzenie imaginacji. W zebranych w tym tomie opowiadaniach pochodzących z dwóch wczesnych zbiorów Wojciecha...

W zebranych w tym tomie opowiadaniach pochodzących z dwóch wczesnych zbiorów Wojciecha Kuczoka pojawiają się motywy oraz tematy, którym autor pozostaje wierny do dziś: rzeczywistość stopniowo ustępuje miejsca fantasmagorii, miłość splata się ze śmiercią, bohaterowie popadają w niewolę przeżyć z dzieciństwa. Postacie pojawiające się w Opowieściach przebranych, z pozoru całkowicie różne, jednym głosem opowiadają o naszych głęboko skrywanych lękach, o płynnej granicy między pamięcią i wyobraźnią. Kuczok wzmacnia ten przejmujący wielogłos swą nieokiełznaną inwencją językową. Rozmaite gwary, nieznane dialekty, kalambury, zabawne neologizmy i stylistyczne fajerwerki, tworzą żywiołową narrację, zdawałoby się wolną od jakichkolwiek reguł, a w rzeczywistości przemyślaną, podkreślającą wymowę opowiadanych historii.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/opowiesci-przebrane.html

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/opowiesci-przebrane.html

mieszka | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Całość - bardzo dobra. Różnorodna.
Jedno opowiadania - poda konkursem, słabe.
Pozostałe dobre lub bardzo dobre.
Najlepsze: Szkieleciarki, potem Zianie, Malizm reagiczny, Chłopowiadanie, diaboł.
Kuczok to stylistyka, to bogactwo, to mieszanie. I dobrze. Bo sprawdza się świetnie.

Alicja | 2015-02-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 07 lutego 2015

Zaskakująco dobre opowiadania o życiu. Ze smaczkiem w postaci gwary góralskiej. Na podstawie opowiadania "Zianie" powstał film "Nędza" w reżyserii Filipa Rudnickiego. Oglądałam, czytałam.

Mavericus | 2010-11-17
Przeczytana: 20 września 2010

Kolejna świetna książka pisarza, który wie do czego służy pióro.

Canterville | 2013-11-03
Przeczytana: 28 października 2013

Istny miszmasz! Da się wyczuć, że opowiesci te były pisane w wieku młodym, czasie pędzącym, niespokojnym. Z wigorem i tym specyficznym zacięciem pisarskim w którym talent unaocznia się wyraźnie.
Dobra, bez zbędnego pitu pitu dodam tylko: czytać, a jak się nie spodoba to odłożyć. Historyjki krótkie. Niektóre pikantne, więc nie radzę ich odkrywać np. w środkach komunikacji miejskiej, bo może się zrobić zbyt gorąco. Wiem co mówię...
W takich opowieściach Wojciecha Kuczoka lubię najbardziej. Jego się nie da nie lubić, no.

maradiego | 2015-09-18
Przeczytana: 18 września 2015

Po Kuczoka zawsze sięgnę. Na półkę biblioteki. Czasem nawet do kieszeni. tak mam. I, kazdemu polecam. Nawet słabszy Kuczok, nie w tym wypadku, lepszy jest od najlepszego....proszę sobie wpisać dowolną fabrykę literatury, tfu1 tzw.literatury.

emerenc | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

Zbiór opowiadań z debiutanckiego okresu twórczości Kuczoka. Tematycznie bardzo różnorodny i niejednolity. Opowieści musiały powstawać w bardzo burzliwym okresie życia autora, gdy źródła zainteresowań często się zmieniały a koncepcje własnego pisarstwa dopiero się formowały. Jest wszystko: śmierć, narodziny, trudne relacje z rodzicami, szaleństwo, pożądanie. Jest dziwaczne opowiadanie o pisarzu-hipochondryku, który zapada na rzadką chorobę - jego głowa stopniowo się kurczy. Ciekawa, psychologiczna proza poruszająca ciężkie, brudne tematy. Język nie powala, ale wręcz zniechęca, szczególnie na początku. Odnoszę wrażenie, że pisanie w ten sposób jest od jakiegoś czasu bardzo modne w polskiej literaturze.

Największym plusem prozy Kuczoka jest jej realizm, rozumiany dosłownie - rdzenny góral używa poprawnej góralszczyzny, i mniej dosłownie - autentyczność tych fikcyjnych postaci, których odpowiedniki z łatwością odnaleźlibyśmy w ludziach mijanych codziennie na ulicy.

HariTheSheep | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Zbiór bardzo nierównych opowiadań. Obok prawdziwych perełek są też takie, na które szkoda czasu.

Odzio | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

To moje pierwsze spotkanie z Wojciechem Kuczokiem. Najprawdopodobniej nie ostatnie, bo właśnie zakupiłem inne jego tytuły. Szczególna to lektura. Na początku trudno jest się przestawić na te strasznie długie zdania. Wielokrotnie przedzielone przecinkami, gdzie kropki czytelnik wyczekuje z lekkim zniecierpliwieniem. Ale autor to szczególny. Najpierw porusza nas erotyzm pierwszych opowiadań a później odnajdujemy wartościową głębię przekazu. Autor warty spotkania, po którym rzeczywistość już zawsze będzie odbierana inaczej....

tuni | 2016-04-27

Mam mieszane odczucia. Jak już wiele osób zauważyło, "Opowieści przebrane" to zestawienie dość nierówne, gdzie obok wartych uwagi opowiadań znajdziemy takie, które nie są za ciekawe. Kilka jest naprawdę słabych, kilka naprawdę mocnych.
I ciężko znaleźć coś, co nie odnosi się do Śląska lub Podhala - rozumiem, że z tymi rejonami autor czuje się szczególnie związany, jednak przez to jego twórczość jest do siebie bardzo podobna, opowiadania z różnych książek brzmią niemal identycznie, to już mdłe.

Czechożydek | 2017-10-22

Zbiór jest nierówny i to chyba jedyna jego wada. Niektóre teksty (jak to często bywa w zbiorach) są super ("Szkieleciarki"!!!), inne mniej. Generalnie to bardzo polecam, Kuczok w niesamowity sposób operuje językiem polskim. Jestem pełna podziwu dla jego wyobraźni.

Pociąg do czytania w Intercity

Pasażerowie, którzy 8, 9 i 10 sierpnia wyruszą z Warszawy jednym z sześciu ekspresów nie muszą pakować książek do walizki. Dobrą literaturę znajdą w przedziałach.