Taksim

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura piękna

Długo oczekiwana powieść, nad którą Stasiuk pracował dziesięć lat. Bohaterowie starzeją się, ale nie poddają. W ucieczce i w pościgu przemierzają kraje, przemycają ludzi, ratują swoje porwane przez wcielonego diabła kobiety i mówią, bez końca opowiadają straszne, smutne i śmieszne historie. Czy im się uda? Czy ocaleją?

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Piotr-Pietia | 2019-04-18

Dla mnie "Taksim" Andrzeja Stasiuka jest apoteozą często wyśmiewanej i lekceważonej prowincji. Nie znajdziemy tu wielkich miast i wielkiej geopolityki, są zapomniane przez Boga i ludzi obrzeża europejskiej cywilizacji - ulubione przez Stasiuka pogranicze polsko-słowacko-węgiersko-ukraińsko-rumuńskie. Bohaterami powieści są wyłącznie prości ludzie, przede wszystkim sam narrator, którego oczami oglądamy ten świat. Stąd też niewyszukany, a nierzadko nawet wulgarny język i takież też przeważnie potrzeby: zarobienie kilku złotych (euro, lejów itp.), ogrzanie się przy piecu, wypicie samogonu czy taniej słowackiej wódki lub wypalenie paczki przemyconych z Ukrainy szlugów (papierosy - których osobiście nie znoszę - są zresztą w tej powieści wszechobecne i palą je absolutnie wszyscy, z wyłączeniem chyba tylko świń, psów i kotów). I tu jednocześnie kryje się dziwny urok tej powieści, bo ta przaśna i kompletnie mi obca bazarowo-jarmarkowa rzeczywistość jest tak pokazywana i z taką dziwną...

ania | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Niewątpliwie dobra książka, lubie nieśpieszne snucie opowieści przez pana Stasiuka, zazdroszcze mu stylu życia, tej wolności, podróży...
W tej powieści temat trochę nie przypadł mi do gustu, bo panowie jeżdżą po południowo-wschodniej Europie i handlują czym się da. Trochę za dużo szczegółów technicznych, a za mało opowieści panów, bo panowie fajni, tacy swojscy, polscy.
I doszukałam się wątków z mojego ukochanego filmu "Wino truskawkowe", nakręconego na podstawie "Opowieści galicyjskich", ale widocznie nie tylko.

Atatibaż | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Ludzie w 'Taksimie' są z krwi i kości. Kompletnie nieprzystosowani do świata oglądanego w telewizorze, dla 'normalnych' ludzi margines. A może z nimi wszystko jest w porządku, tylko świat odleciał gdzieś w cholerę. Klimaty łotrzykowskie, lubię takie.

ozziris | 2018-04-05
Przeczytana: sierpień 2013

Wszystko co uwielbiam w twórczości Stasiuka znalazłem właśnie w tej książce. Nadbałkański Beneluks! Ten kto zna jego talent nie zawiedzie się, a ten co nie zna - powinien polubić.

Ryszard Pałka | 2017-11-24
Przeczytana: 26 listopada 2017

Stasiuk swoją prozą wprost czaruje

kasskora | 2017-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Najlepsza książka Stasiuka jaką do tej pory przeczytałam :)
Może dlatego, że akcja toczy się w doskonale mi znanych Gorlicach i okolicach ;)

| 2017-04-27

Stasiuk w swojej książce opowiada nam o życiu dwóch dojrzałych mężczyzn, handlarzy używaną odzieżą i innymi rupieciami, sprzedawanymi za grosze na różnych małych bazarkach. Przemierzają oni starym fiatem ducato prowincjonalne drogi Europy Środkowo-Wschodniej, w poszukiwaniu szczęścia, pieniędzy i w jakimś stopniu przygody, która mogłaby nieco ubarwić ich nudną, szarą, pozbawioną sensu egzystencję.
Mamy więc Pawła - narratora, o którym dowiadujemy się stosunkowo niewiele, poza tym, że na południowo-zachodnie obrzeża naszego kraju sprowadziła go chęć ucieczki i ukrycia się przed jakimiś szemranymi sprawami, w których brał udział w, bliżej nieokreślonym, wielkim mieście, oraz Władka – centralną postać książki.
Władek to taki dziwny, nieokiełznany, działający impulsywnie, ale jednocześnie pełen uroku i charyzmy niebieski ptak, który skojarzył mi się, nie wiedzieć czemu, z inną kolorową, wielowymiarową postacią z książki Kazantzakisa, czyli Grekiem Zorbą. Władek, jeśli kocha, to na...

| 2016-05-20

To się naprawdę dobrze czyta. Stasiuk obnaża sztuczność i tandeciarstwo otaczającego nas świata. Pazerną, nieustającą pogoń za kasą przedstawia jako nigdy niespełniający się mit. Czytelnik (ja) dochodzi do wniosku, że ktoś go robi w .... i z całą pewnością nie jest to autor. Świetna książka, ląduje w moich ulubionych.

Radosław Gabinek | 2016-04-29
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Uwielbiam czytać Stasiuka, bo to za każdym razem niezapomniane przeżycie i w żadnym wypadku nie jest to czas stracony. Po lekturze jego książek człowiek zostaje z pełną głową przemyśleń i zastanawia się nad kwestiami, które w zwykłej codziennej zawierusze umykają gdzieś często zaniedbane, pominięte. Andrzej Stasiuk pokazuje w sposób bardzo poetycki i bezpośredni w całej swej głębi, że tak naprawdę nawet rzeczy prozaiczne zasługują na zaopiekowanie i nie można lekceważyć niczego kierując się przy tym pychą i zadufaniem.

W przypadku "Taksim" nie było wprawdzie zachwytu do którego się już wu Stasiuka przyzwyczaiłem, ale może i to dobrze, bo inaczej popadłbym w rutynę i autor nie mógłby mnie już w żaden sposób zaskoczyć. Długo zastanawiałem się po zakończeniu tej lektury czego tak naprawdę mi brakowało, ale czym więcej nad tym myślałem to dochodziłem do wniosku że wszystko było tak jak zwykle. To nie problem ze Stasiukiem i jego narracją, ale bardziej kwestia tematu jaki podejmuje on...

koemata | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Audio, A w 2016
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

sprzedaż obwoźna na granicy słowackiej